داود عزیزی، نوازنده کرمانشاهی به خاک سپرده شد
داود عزيزي نوازنده‌ي تنبور کرمانشاهي در تهران از دنيا رفت و پيكر او امروز 5 ارديبهشت ماه در كرمانشاه به خاك سپرده شد.
 اين هنرمند 40 ساله‌ي كرمانشاهي پنج‌شنبه 3 ارديبهشت ماه به علت ايست قلبي در منزلش در تهران درگذشت.
پيکر داود عزيزي روز جمعه 4 ارديبهشت ماه طي مراسمي توسط خانواده، بستگان نزديک و دوستانش به زادگاهش در شهر کرمانشاه منتقل شد و امروز 5 ارديبهشت ماه در منطقه‌ي «تفنگچي گوران» به خاك سپرده شد.گفته مي‌شود: داود عزيزي سال 1348 در منطقه‌ي«تفنگچي گوران» در استان کرمانشاه متولد شد. از شش سالگي نواختن تنبور و خواندن را نزد پدر خود استاد خسرو عزيزي و برادر بزرگ استاد گلنظر عزيزي آغاز کرد.
اين دو استاد سبکي خاص در نوازندگي تنبور دارند که به سبک قدما مي‌ماند. عزيزي همچنين يکسري از مقام‌هاي آهنگسازي را نزد استاد کيخسرو پورناظري فرا گرفت. همچنين به مدت يک سال زير نظر احمد پژمان به آموزش موسيقي پرداخت.
او با رديف‌سازي و آوازي موسيقي سنتي، آوازهاي هوره و مقام‌هاي کردي و نيز نواختن سه-تار، تار، رُباب و کمانچه آشنايي دشت و با صداي دلنشين خود «هوره» يکي از مقامات موسيقي قديم کرمانشاه را مي‌خواند.
تنها اثر داود عزيزي آلبوم «مقام باستان» است که در آن مقام‌هاي اصلي تنبور نواخته شده است، وي در آلبوم‌هاي «افسانه تنبور» و «مستان سلامت مي‌کنند» با گروه تنبور «شمس» همکاري داشته است و همچنين در آلبوم «نيشتمان» کاري از کيخسر پوورناظري آواز «هوره» را به يادگار گذاشته است.
اود عزيزي مدت 20 سال بود که گروه موسيقي «افق» را با همکاري شاگردان و دوستانش در داخل و خارج از کشور از جمله؛ سالگرد مولانا در شهر باکو در کشور آذربايجان، تهران، مراسم «ذکروذاکرين» در کرمانشاه و سنندج، چابهار و ... برگزار کرد.
داود عزيزي در شماره‌ي ويژه نوروز 1388 «هنر و موسيقي» در صفحه سازشناسي مطلبي تحقيقي با عنوان «ماهيت موسيقي تنبور» نوشته بود که در آن به شيوه‌اي علمي و آکادميک به بررسي تعدادي از مقام و نظم‌هاي ساز تنبور پرداخته است.
اين هنرمند در کلاسهاي خود ساز تنبور و آواز کردي را تدريس مي‌کرد، از وي چندين کتاب تحقيقي چاپ شده در مورد ساز تنبور و همچنين موسيقي آوازي «هوره» بر جاي مانده است.
 آخرين کنسرت داود عزيزي به همراه گروه موسيقي «ارکستر بزرگ ايران زمين» به رهبري و سرپرستي محمد جليل عندليبي بود که در بيست‌وسومين دوره‌ي جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر در تالار وحدت برگزار شد.
اين هنرمند كرمانشاهي در آن کنسرت در کنار ديگر اساتيد موسيقي ايران از جمله؛ هادي منتظري نوازنده كمانچه ايران به تکنوازي ساز تنبور پرداخت.
منبع: 
تاریخ انتشار : سه شنبه 8 اردیبهشت 1388 - 00:00

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:34

مرد فوق العاده ای بود.من که خیلی دوستش داشتم.هنرمندی بود که برای مرگش خیلی زود بود.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.