دوئل آژانس شیشه‌ای و بوی پیراهن یوسف برای فتح جبهه‌ها
جایگاه موسیقی متن فیلم‌های دفاع مقدسی
دوئل آژانس شیشه‌ای و بوی پیراهن یوسف برای فتح جبهه‌ها
موسیقی ما - آزاده فضلی:  وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به شکوفایی استعدادهای شاعران و جوانان در سرودن اشعار و ساخت قطعات موسیقی حماسی در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی نیز انعکاس یافت.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که پیدایش ترانه و سرودهای به یادماندنی را با خود به همراه داشت، وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در 31 شهریورماه 59 نیز به شکوفایی استعدادهای نهفته بسیاری از شاعران و جوانان در سرودن اشعار و ساخت قطعات موسیقی حماسی انجامید. بر همین اساس، بر آن شدیم تا برخی از آثار موسیقایی دفاع مقدسی که تا به حال توسط ارگان‌ها، نهادها و اشخاص مختلف تولید و پخش شده‌اند را معرفی نماییم. آثار موسیقایی که در حوزه دفاع مقدس و پایداری تولید و پخش شده‌اند، به انواع مختلف از جمله آثار کلاسیک و سمفونیک، سرودها و ترانه‌های محلی، نوحه‌های حماسی و موسیقی متن فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دفاع مقدسی تقسیم می‌شوند که در این بخش از این گزارش، برخی موسیقی‌های متن فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی را معرفی می‌نماییم:

  • موسیقی متن فیلم های دفاع مقدس
 در میان موسیقی‌های موجود دفاع مقدسی، «مجید انتظامی» با هنرنمایی در موسیقی فیلم‌های «بوی پیراهن یوسف»، «آژانس شیشه‌ای»، «آخرین پرواز»، «پوتین»، «گذرگاه»، «دوئل»، «حمله به اچ 3» و ... جایگاه ویژه‌ای را در بین مردم به خود اختصاص داد.

موسیقی فیلم‌های سینمایی «سفر به چذابه»، «روبان قرمز» و سریال تلویزیونی «خاک سرخ» به آهنگسازی «محمدرضا علیقلی»، فیلم سینمایی «اخراجی ها» به آهنگسازی «فریدون شهبازیان» و با صدای «محمد اصفهانی» و ... را می‌توان از جمله آثار آهنگسازان در عرصه موسیقی دفاع مقدسی شمرد.

  • پخش موسیقی‌های دفاع مقدس از رسانه ملی
صداوسیما در دوران جنگ تحمیلی، از جمله ارگان‌هایی بود كه در ترویج موسیقی‌ها و ترانه‌های مردمی نقش بسزایی داشت. چرا كه در این مدت علاوه بر پخش نوحه‌هایی كه در جبهه‌ها خوانده می‌شد كه البته اینها خود نیز نوعی موسیقی بودند قطعاتی كه توسط برخی از هنرمندان بنام خلق می‌شد را نیز پخش می‌كردند.

صداوسیما علاوه بر پخش سرودها، ترانه‌ها و موسیقی‌ها، خود نیز چه در طول جنگ تحمیلی و بعد از آن در زمینه دفاع مقدس موسیقی ساخت، كه از این میان می‌توان به قطعاتی چون «دلاوران» به آهنگسازی «شهرام منظمی» و خوانندگی «علی دلفانی»، «قهرمانلار» به آهنگسازی «كامبیز رحیمی» و خوانندگی «رشید وطن‌دوست»، «خاك خوزستان» به آهنگسازی «جمشید برازنده» و به خوانندگی «جمشید نجفی»، سرود «خرمشهر» به آهنگسازی «احمدعلی راغب» و خوانندگی «داوود فراهانی»، «یاد یاران» به آهنگسازی «علی بكان» و به خوانندگی «ودود موذن زاده»، «فروغ جاوید» به آهنگسازی «علی بكان» و خوانندگی «اسفندیار قره باغی»، «شهیدان راه عشق» به آهنگسازی «حسن ریاحی» و خوانندگی «هومن جاوید»، «رزم آوران» به آهنگسازی «علی رحیمیان» و خوانندگی «سیامك علیقلی»، «سبك بالان» به آهنگسازی «مهرداد دلنوازی» و خوانندگی «جمال‌الدین منبری» و .... اشاره كرد.

با وجود آثار ارزشمندی که در دوران دفاع مقدس در حوزه سرودها و ترانه‌های حماسی ساخته شد، اما هنوز پس از گذشت 23 سال از پایان جنگ و در 31 سالگی دفاع مقدس، اقدام جدی در زمینه گردآوری و ثبت و تهیه شناسنامه آثار در این حوزه دیده نمی‌شود که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک مسوولین و نهادها توجه جدی به این مورد داشته باشند.
منبع: 
برنا
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 مهر 1390 - 00:00

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.