"محمدرضا" علیه "محمدرضا"
انتقاد محمدرضا لطفی از محمدرضا شجریان؛
"محمدرضا" علیه "محمدرضا"
موسیقی ما- «محمدرضا لطفی» درباره مطالبی که «محمد رضا شجریان» در بیرون مرز‌ها و داخل مرزهای کشورمان مطرح‌ کرده است، گفت: شجریان از سال ۵۷ و بعد از انقلاب تا امروز بالا‌ترین حجم تولید و بیشترین و موفق‌ترین کنسرت‌ها را داشته است. اگر شجریان قبل از انقلاب یک دهم موسیقی تولید کرده بود، بعد از انقلاب صد در صد تولید داشته است. شخص آقای شجریان اگرچه مانند بسیاری از موسیقی‌دان‌ها دچار مشکلاتی بوده ولی هیچ‌وقت برنامه‌هایش قطع نشده، آثارش منتشر شده، کنسرت‌هایش برگزار شده و همیشه مجوز گرفته است.

وی در ادامه اظهار داشت: اولین کنسرت‌های این مملکت را در شهرستان‌ها شخص شجریان برگزار کرده است. خود آقای خاتمی در زمان وزارتشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنسرت اصفهان شجریان حضور داشتند. امروز من شخصاً نمی‌فهمم شجریان به عنوان یک موزیسین موفق که این همه کنسرت داده و کار تولید کرده و آثارش در رادیو و تلویزیون پخش شده و بیش از ۳۰۰ کنسرت خارج از کشور داشته، چرا اکنون اعتراض می‌کند؟ ‌ من این را نمی‌فهمم. یک وقت شما را برای سالیان دراز محروم کرده‌اند و با کلی بدبختی یک کنسرت برگزار می‌کنید و هزارگونه مشکل دارید و اعتراض می‌کنید؛ اگر چنین شخصی بخواهد بر روی این مسائل صحبت کند قابل فهم است.

این نوازنده تار در ادامه گفت: ضمن اینکه من اصلا دوست ندارم هنرمندانمان تریبون خودشان را از داخل به خارج از کشور ببرند. به همین دلیل شخص من هرگز با بی‌بی‌سی مصاحبه نکرده‌ام. با صدای آمریکا در طول ۲۵ سال فعالیتم در خارج از کشور به طور مشروط مصاحبه کرده‌ام.

لطفی گفت: بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو بین‌المللی فرانسه و یا سایر رسانه‌های آن‌طرفی در ۱۰ سال اخیر مواضع اپوزیسیون به ایران دارند و گاهی اوقات نیز کار را به براندازی حکومت نیز می‌کشانند. این را ما امروز به طور رسمی می‌دانیم و آخرین صحبت‌های وزیر امور خارجه انگلستان همه موید این رویکرد آن‌ها است. طبیعی است وقتی امروز رسانه‌های آن‌طرفی این امکان را به یک هنرمند می‌دهند تا بیاید در بی‌بی‌سی صحبت کند، حتماً باید در درجه اول اپوزیسیون یا نیمچه اپوزیسیون باشد.

وی ادامه داد: من حق دارم دوست نداشته باشم به عنوان یک هنرمند در صدای آمریکا و بی‌بی‌سی انگلستان که به عنوان دو ارگان دولتی مشغول فعالیت هستند، حرف بزنم. من حتی اگر هزار مشکل در ایران داشته باشم ترجیح نمی‌دهم هرگز در تریبون‌هایی که قصد اصلاح و کمک به مردم ایران را ندارند هم‌صدا شوم. این سلیقه شخصی من است. ولی کسانی که این کار را می‌کنند اگر چه به آن‌ها انتقاد دارم اما کار آن‌ها را ممنوع نمی‌دانم. آن‌ها زندگی و مسئولیت خودشان را دارند. ولی باید مسئولیت را فردی نبینند.

این نوازنده سه تار اظهار داشت: شجریان اگر این مسئولیت را فردی ببیند، مشکل به وجود می‌آید. این مسئولیت و مشکل، یک مشکل اجتماعی عمومی است و حرف‌ها و گفته‌ها برای نگرانی از وضعیت موسیقی کشور است. اما آن‌چه از گفته‌های شجریان در رادیو استرالیا، بی‌بی‌سی و صدای امریکا دنبال کرده‌ام، تنها در ده‌درصد از صحبت‌هایشان به مشکلات موسیقی اشاره داشته است.

لطفی گفت: من می‌گویم یک موسیقی‌دان اول می‌بایست دردش خود موسیقی باشد. در این مصاحبه اخیر مصاحبه کننده از ایشان می‌پرسد «الآن که آلبوم مرغ خوشخوان شما مجوز رسمی گرفته و کنسرت‌هاتان نیز در ایران اعلام شده مشکلی ندارد، برخورد شما چگونه است؟» شجریان از کنار این مسأله رد می‌شود و جواب قانع کننده‌ای نمی‌دهد.

وی ادامه داد: به نظر من وقتی پهلوان شدید، مسئولیت شما مسئولیت یک گروه نیست؛ بلکه مسئولیت همه ملت را برعهده دارید. در واقع سخن شما می‌بایست بازتاب سخن همه ملت ایران باشد. من خودم این مشکلات را بعد از انقلاب داشته‌ام و بدون اینکه حتی خبر داشته باشم از اسمم کلی سوءاستفاده شده است. به نظرم چنین حرکت‌هایی بیشتر سیاسی محسوب می‌شود تا فرهنگی هنری، و این نظر شخصی من است.

وی در پابان گفت: اما در مورد شجریان این مسأله کاملاً متفاوت است. شجریان هیچ وقت به‌دنبال ایجاد یک جریان فرهنگی هنری مستقل با شرکت همکاران خودش نرفته است. یک شرکت اقتصادی به نام «دل‌آواز» درست کرده و کار خودش را مانند یک شرکت تولید کننده انجام می‌دهد و درآمدزایی خوبی هم از گذشته تا به امروز داشته و دارد.
منبع: 
هفته نامه آسمان,فارس
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 آذر 1390 - 00:00

دیدگاه‌ها

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

متاسفم برات آقای لطفی

میلاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

واقعا متاسفم برای ایشان . این اقای لطفی که خور را هنرمند نیز می نامد چطور یادشان نمی آید که اولین بار کجا اسمشان را مردم شنیدند و کجا اولین بار دیدند؟ سالها پیش که استاد شجریان را در دورترین نقاط ایران نیز میشناختند ، اسم آقای لطفی بر روی آلبوم استاد شجریان به عنوان نوازنده هک شد و کمی بر روی زبان ها افتاد ! از آن روز به بعد کم کم مردم با اسم آقای لطفی آشنا شدند ! و حال ... حال این آقا چطور به خود اجازه میدهد در برابر استاد خود چنین گستاخ شوند؟!!

Soheil
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

محمدرضا خان لطفی شما بهتره چیزی نگی و سرت تو کار خودت گرم باشه!

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

متاسفم برای اقای لطفی ...
ایشون فقط خواستن عرض اندام کنند تا اینکه در جوامع عمومی بیشتر دیده بشن و شاید هم منافع خودشون در خطر دیدن که همچین صحبتهایی کردن...

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

رای دادن به نظرات هدفداره...

م.پوران
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

اگر استاد شجریان دعوتش را می پذیرفت و به کنسرتش می رفت شاهد این سخنان نبودیم،آقای لطفی  ...کارای جدیدت که قابل گوش کردن نیست حداقل بذار با قافله سالار حال کنیم… من کنسرت ۲۶ همنوازان شیدا رو رفتم واقعا از همه لحاظ افتضاح بود. لطفی شاید تا دیروز آدم تقریبا بزرگی در موسیقی ما بود ولی الان دیگه حتی مضراب ریز هم نمیتونه بزنه!

farshad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

do0ostan khahesh mikonam khahesh mikonam in linko bebinid ,ezhaarate avaa dokhtare ostad meshkaatiyane dar morede in naqde aqaye lotfi:X http://awaz.ir/1390/09/03/ava-meshkatian-note-for-mr-lotfi/#comments

پیام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

اقای لطفی کی گفته هنرمند از فقر بابد بمیره .چرا باید فقر و بدبختی رو ارزش یه هنرمند بدونین چرا سلامت اخلاقی استاد شجریان چیزی نمیگی جناب لطفی.مهم اینه که استاد با این همه محبوبیت و درامد خودشو گم نکرده .یعنی لطفی اعتقاد داره که مثلا اواز استاد شجریان اگه تار اقای لطفی نبود و مثلا استاد بیگجه خانی و یا هر کس دیگه ای بود این همه مورد استقبال قرار نمیگرفت؟شما که به شرکت داشتن استاد شجریان ایراد میگیری مگه خودت شرکت اوای شیدا رو نداری.مکتب خانه میرزا عبد الله رو نداری. رطب خورده کی منع رطب کند

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

ندانم از چه سبب رنگ اشنایی نیست
استاد لطفی با این اظهار نظرش شخصیت و هنر خودش را به سخره میگیره
تو یه مصاحبه از استاد شجریان و محمود خوانساری که مربوط به قبل از انقلاب بود خوندم که استاد شجریان و خوانساری از جو بد حاکم بر موسیقی گلایه کرده بودن کسانی که دستی در موسیقی دارن میدونن که استاد کبیر موسقی استاد شجریان همیشه دغدغه تعالی موسیقی داشته و در این راه اثار جاودانه ایشان خود گواه همین امر بوده

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

moteasefam baraye agaye lotfi ke ba in kara be khodash zarbe mozanad

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

مرسی آقای لطفی!زنده باشی استاد!
نمیدونم ما ایرانی ها چرا جنبه هیچ تعریف و تمجیدی رو نداریم!سریع امر بهمون مشتبه میشه و چشممونو میبندیمو هرچیزی دلمون خواست میگیم...هرکاری دلمون میخواد انجام میدیم...
متاسفانه این مسئله باید ریشه یابی بشه تا انقدر شاهد این مسائل نباشیم ...

مشکی وش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

اخه موسیقی ما حقه بخدا ما باید بیایم یه جای دیگه نظر بدیم کو خبر از کنسرت رضا صادقی یک اذرش کو خبر از کنسرت بندرش گفتیم کنسرت بندرش چون تو بندرو ... حال نمی کنینبا حاش نزارین اخه کنسرت یک اذر هم خبری ندادین هر چی هم خبر ندین را بزرگه
راستی اقای لطفی به گفته صادقی شجریان ستون موسقی ماست بخدا اینو دیگه خراب نکنین بذارین تا باشه تا بمونه دارن میرن همگی

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

تا امروز فکر میکردم محمدرضا لطفی یکی از اساتید و بزرگواران

موسیقی و معرفت کشورمان هستند و همیشه به نیکی از ایشان یاد

می کردم.

اما امروز فهمیدم که اشتباه می کردم و دچار گمراهی بودم.

همیشه انسان های کوچک از بزرگان بد می گویند چون از آن ها واهمه

دارند.

به قول سعدی بزرگ :

همانقدر که دانا از نادانی نفرت دارد _ نادان از دانا وحشت دارد.

انسان بزرگ انسان های بزرگ را می شناسد.

مهرداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی ، واقعا واست متاسفم . به قول دوستمون دست به خود کشی هنری زدی، حالا چقدر منفعت مادی برایت در نظر گرفتند که اینچنین علیه یگانه استاد مردمی ایران جبهه گیری کنی ما نمیدانیم . اما بهتر است هر چه زودتر یا این مصاحبه را تکذیب کنی و یا از مردم ایران به خاطر چنین مصاحبه زشتی عذر خواهی کنی . ...

مصباح
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

بخش اول سخنان جناب لطفی چنین می نماید که ایشان لز فضای حاکم بر موسیقی ایران بسیار راضی و مشکلی در آن نمی بینند.

Iranpari
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

Che ajab ke kasi az honarmandan be khod jorat dad va az jenab shajarian enteghad kard , harche jaye enteghad besiar ziad mibashad.

omidvaram tebghe mamool javzadegie jameh irani baz ba sohbathaye aghaye lotfi moghrezane barkhord nashavad .

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

میدونید چیه؟؟؟هرکسی نمیتونه فکر مملکت خودشو مردمش باشه.ایشون هم برا این ناراحته که چرا نمیتونه مثل شجریان باشه.حالا با این انتقاد یکم بیشتر رفته تو دید عموم بیشتر مطرح شده.هدف اینه انگار...

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

شجریان دوره هنریش تموم شده و حالا میخاد با این کارا خودشو تو میدون نگه داره و مردم رو یاده کمال الملک بندازه که منم یه هنرمند ضد حکومتم مثلا.حالا که خیار به تهش رسیده اخ شده!!!!!!!!!!!!

.
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

با حرف های آقای لطفی کاملا موافقم واقعا از یه ایرانی اونم از نوع هنرمند زشته که در خارج از ایران با دشمنان ایران ...

امیر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

لحن لطفی با مطالبی که در نامه شیدا نوشته متفاوته!اول باید منتظر تایید این مصاحبه بود و بعد بیان نظرات, از روی حقیقت و واقعیت.

شورانگیز
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

ایشون خودشون گفتن دلیل این کارها رو. اگه دقت کرده باشید تو همین متن بارها گفتن نمیفهمم. خوب معلومه که نمیفهمه دیگه چرا مته به خشخاش میذارید؟
ضمنا برای استادی مثل شجریان و خیلی های دیگه با سابقه درخشانشون تو موسیقی اصلا بحث صدور مجوز جای سوال و اعتراض داره. اگه کسی قرار باشه مجوز بده این شجریانه که باید به آقایان مجوز بده و نه آقایان به شجریان. لطفی هم معلومه اینجور موضع میگیره راحت میاد تلویزیون و کنسرتش رو تبلیغ میکنه . راحت مجوز هر کاری رو میگیره. تو رادیو طوری صحبت میکنه که انگار ملالی نیست جز کمبود کارشناسی این آقا و ...
دیگه کسی این حرفها رو جدی نمیگیره. جناب لطفی بعد از چاووش که شما از مملکت فرار نمودید چه تاثیری در جریان موسیقی داشتید؟
اصلا تو اون برهه چرا رفتید؟

میکائیل
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

دوستان عزیزی که فک می کنن که آقای لطفی میخاست خودشو نشون بده ...
به نظر شما چند درصد از مردم ایران قبل از اتفاقات سال 88 به موسیقی سنتی و بالاخص موسیقی جناب آقای شجریان گوش می دادند. به نظر شما چند درصد از مردم آهنگ بوی باران آقای شجریان رو گوش داده بودند.
نمیدونم چرا اینقدر ادعای روشنفکری می کنیم ما ؟
بنده برام ثابت شده نمیدونم شما رو ... شما برو برا یکی از آدمایی که تازه از تخم دراومده و استاد استاد میکنه فقط یه کار قدیمی مثلاً برا آلبوم بیداد شجریان رو فقط بخون و نگو شجریان خونده . ببین طرف می فهمه !!!
حالا بگو این واسه شجریانه میگه به چه خواندنی ... به چه ظرافتی ... الحق که استادن ایشون !!!!
یکم از این جوگیری ها بیرون بیام ... استاد شجریان دیگه باید درک کنیم که همان استاد شجریان دهه 70 نیست ... هم از نظر کار و هم از نظر منش حیلی پسرفت کردن ...

mehran
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

چرا باید داخل جامعه موسیقی سنتی ما اینقدر نسبت به خسرو آواز ایران حسادت باشه،همین آقای لطفی ۲۰ سال ... که می خواسته کرده،حالا به خودش جرات میده با ...هر چی دلش‌ میخواد به استاد بگه، ... هر آنکه توانایی محبوبیت شجریان رو ببینه،استاد همیشه در قلب و جان مردم ایران جا داره

muh
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

سلام
راست میگه.یعنی چی بریم برای یه مشت رسانه که وظیفه شون کار علیه ایرانه این مسائل رو بگیم.اگه یکم منطقی باشیم می فهمیم که شجریان دنبال یه چیز دیگست.بهونش موسیقیه

رسول
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

راس میگه دیگه
این شجریان فکر کرده کیه
به خدا مردم ما گندش کردن هیچی نیست هیچی
اگه بود مملکتشو به این آسونی نمی فروخت

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

انصافا آقای لطفی حرفای منطقی زده

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بر شرف لطفی که حرف حق زد واقعا درامدی که شجریان از موسیقی سنتی بدست اورد کی داشت کی حمایت های شجریان رو داشت اینکه مخالف دولتی دلیل نمیشه مخالف نظام باشی

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

نخست ایشان نیازی به مطرح شدن ندارن چون که هستن
اما نمیشه خیلی از حرفاشونو نادیده گرفت و درسته
ولی در حرفاشون تناقضی وجود داره که نظرات شخصیشونو بر خلاف اون انتقادی که از استاد شجریان کردن وارد بحث کردن

Mehdi
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

فقط همین بس که زیباترین آثار موسیقی ایرانی و استاد شجریان از جمله بیداد ،آستان جانان که در مورد بیداد خود آقای لطفی به گفته خودشان آرزو داشتند در آن نوازندگی کنند، در دوران دهه شصت در اوج جنگ و مشکلات که مخصوص همان دوران بود خلق شده اند ، آن موقع آقای لطفی کجا تشریف داشته اند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

pola
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

اقای لطفی حرفشون منطقی ِ شما هم بهتره جواب منطقی بدی ، نه مثل بعضیا که نظراشون ربلی به بحث نداره!

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

جناب لطفی دیده که واقعا نمیتونه از لحاظ هنر موسیقی با استاد شجریان ررغبت کنه حالا اومده با  ...مثل خیلی های دیگه متوجه نیست که استاد تو قلب تک تک مردم آزادیخواه جا داره و با این حرفای  ...یک ذره از هعتبارشون کم نمیشه بلکه محبوبیت ایشون روز به روز هم زیاد میشه با درود به یگانه استاد آواز ایران.

آناهیتا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

خیلی مثبت بینه این آقای لطفی
مگه آلبوم مرغ خوشخوان الکی مجوز گرفت؟
کدوم از کنسرتای استاد بی دردسر بود؟

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

ببینید من هم به استاد شجریان از موضع یک دوستدار واقعی ایشون انتقاد دارم ...آقای لطفی هر انسانی هم اگر در خانه ی خودش نتواند حرف خود را بزند در بیروم از خانه حرف خود را میزند.البته با کمی تند روی ایشان مخالفم.

m.g
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

میگفتن فضای موسیقی پاپ بده مث اینکه سنتی بدتره

کوشا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

وقتی موسیقی ملی ایران رسانه نداره و به معنای واقعی رسانه نداره مجبور میشن حالا با هر هدفی از طریق بی بی سی معرفی بشن
اینا بد نیستن بلکه بد اینجاست که:
1-آلبوم مرغ خوشخوان به قدری خسته کنندس که نمیشه یه دور تا آخر گوشش بدی
2-جناب لطفی بقدری مغرور هستن که اگه کل ایران ازش بخوان به دعوت استاد علیزاده بله نمی گه تا بعد از 10 سال یه کار فوق العاده ی اصیل رو ببینیم
به جای هنر چسبیدیم به حواشی

آرش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

محمد رضا لطفی است و...

والسلام

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

به نظر من لطفی تا حدودی راست میگه اگر قراره سخنی در حمایت از ملت توسط یک هنرمند گفته بشه در حد اعلام موضع یا یک مصاحبه کافیه مگر شجریان یک شخصیت تاثیر گذار سیاسیه که اینقدر درباره سیاست نظر میده. شجریان از وقتی که برای مطرح کردن پسرش اون رو کنار خودش نشوند هنرش هم پسرفت کرد ودیگه کارهای قبلیش همچون بیداد،دستان،آستان جانان،عشق داند،سپیده،به یاد عارف وخیلی کارهای دیگه رو نتونست ارایه کنه حالا هم که دختر بد صداش کنارش میشینه خودش هم که دیگه صداش پیر شده واقعا دیگه اون روح عارفانه وعاشقانه خیلی وقته که دیگه در کارش نیست خودش هم میدونه. استاد بنان سخن بسیار زیبایی دارند:خواننده اگر برای پول بخونه توی صداش کاملا معلومه چون توی این فکره که زودتر کارش رو تموم کنه به پولش برسه

پوریا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی..فیدل کاستروی موسیقی ایران..سازت را بزن و از تبعات مادی و جنسیش بهره ببر...شما را چه به این حرف ها در ایران کمونیست بودید در آمریکا در کنار کاخ سفید علی را پیدا کردید...خوب ساز میزنید ..آثار فوق العاده ای دارید..آهنگ ساز و موسیقی دان قابلی هستید...شخصا علاقه ی خاص به اثار شما دارم ..اما دست به خودکشی هنری زدید..امیدوار باشید پاداش این انتحار به عواقبش بیرزد ..وای بر شما...که چشم بستید و دهان باز کردید و ندیدید آنچه باید را...

مهسا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

به نظر من حرفاشون کاملا منطقیه .

هیج هنرمندی در هیج یک از عرصه های هنری (چه سینما ، چه تیاتر، چه موسیقی و ....) طی سی سال گذشته همچمون آقای شجریان مورد لطف مسیولین نبوده.

حسام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

احسنت بر جناب لطفی
تمام حرف مردم در این دو سال همین بود.اینکه هنرمندی مثل شجریان،درد دلش را با غیر نگوید.تاریخ به وضوح نشان داده است که انگلیس و آمریکا دشمنان مردم ایرانند.
آقای شجریان!
از مردم دم میزنید و با دشمن مردم هم پیاله اید!
عجیب است!

محسن
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

محمدرضا شجریان است و...

والسلام

پردیس
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

فقط می تونم بگم برای آقای لطفی متاسفم

کیوان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

استاد شجریان همیشه از هر لحاظ مورد حمایت همه بوده برای همین نیاز نداشته تا انتقاد کنه برای جیب خودش بلکه زندگی و همه چیزش را برای مردم فدا کرد ...

شقایق
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

حرف دل همه ما رو این دوست عزیز گفت که نوشته : ______________________________________________ جناب لطفی دیده که واقعا نمیتونه از لحاظ هنر موسیقی با استاد شجریان رغابت کنه حالا اومده با ... مثل خیلی های دیگه متوجه نیست که استاد تو قلب تک تک مردم جا داره و با این حرفای ... یک ذره از اعتبارشون کم نمیشه بلکه محبوبیت ایشون روز به روز هم زیاد میشه با درود به یگانه استاد آواز ایران. ________________________________________________ ++++++++++++++++++++++++ نمیدونم چرا یاد صحبت های اخیر آقای سلحشور در مورد بازیگران سینما ایران افتادم ! گویا ایشان هم برای اینکه اسم خود را کمی بر روی زبان ها بیاندازند از روش آقای سلحشور در سینما استفاده کرده اند . درود بر یگانه استاد مردمی و محبوب ایرانیان ، استاد محمدرضا شجریان

سیروان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

با درود
به نظر بنده اگ استاد شجریان موفقیت اقتصادی کسب کرده حقش بوده زحمت کشیده البوم منتشر کرده سود کاریشم برای خودش. اقای لطفی از این ناراحت هستند که مقبولیت و محبوبیت استاد شجریان وعلیزاده و استاد ناظری را نداره

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی میگن که شجریان از اول هیچ مشکلی نداشته ، همیشه مجوز گرفته،کنسرت داده ، تولیداتش خوب بوده پس نباید .....
خوب دلیلش رو هم میگفتی بد نبود ... معلومه دیگه ، چون موسیقی سنتی میخونده(پس چرا عارف یا ویگن رو یا بعد انقلاب، شادمهرعقیلی رو نذاشتن بخونه؟چون پاپ میخوندن) استاد شجریان، آهنگهای شاد و کوچه بازاری نمیخوند.. آهنگ خوانندگان زن قبل از انقلاب رو بازخوانی نمیکرد.. و یه استاد به تمام معنا بوده و به قول خودتون که میگید قبل از انقلاب تولیداتتش یک بوده و بعد انقلاب به صد رسیده ، پس یعنی قبل از انقلاب پرونده کاری بدی نداشته و اصلا کار نمیکرده و اینم اضافه کنم مگه بعد از انقلاب چند تا خواننده داشتیم؟ اگه داشتیم چندتاشون تونستن به خوبی شجریان باشن؟ اگه میخواستن جلوی شجریان رو هم بگیرن که دیگه خواننده ای باقی نمیموند.. چند تا خواننده هم که بعدا اضافه شدن از شاگردان استاد شجریان بودن .. اگه میخواستن واسه استاد شجریان مانع بشن نابودی موسیقی سنتی بود، و دقیقا کاری میشد که اون سالها با موسیقی پاپ کردن

امید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بر استاد لطفی.روند تاریخی تصمیمگیری ها وانتشار آثار استاد شجریان نشان می دهد که ایشان همواره به بهترین شکل ممکن در جهت تداوم شهرت تنها وتنها خودشون استفاده کردن .ولی اینبار در محاسبات خود دچار یک اشتباه استراتژیک شدند.آینده به نحوبهتری این مسائل را روشن خواهد نمود.درفضایی که ابهامآلود است نمی بایست ایشان اینگونه مردم رو دو دسته می کردند.گواینکه به قول استاد لطفی همواره استاد شجریان از امکانات دولتی وحکومتی در جهت انتشار آثارشون استفاده کردند.من با علاقه وافری که به ایشون دارم برام خیلی مشکله بعد از مواضع اخیر ایشون چهره یک قهرمان رو از ایشون در ذهنم مجسم کنم.دیگران رو نمی دونم .ولی به هر حال به قول استاد لطفی افراد در بیان نظرشون آزادند .ایشون هم آزادند ولی سنجیده رفتار کردن ودچار هیجان زدگی نشدن از ایشون بیشتر انتظار می رفت.در ضمن کلا شرقی ها وبخصوص ایرانیان همواره در قبال کلمه وطن وخانه وهمچنین تعصب ملی دارای حس خاصی هستن که ایشون این مسئله را هم نادیده گرفت.بخصوص اینکه اخیرا ایشون مثل یک سیاسی معارض با وطن داره حرف می زنه.ما اگه اختلاف ومشکلی هم داریم نباید گله وشکایت خود رو به نزد بیگانه ببریم.بیگانه ای که فقط سیصد سال تاریخ داره در مقابل تمدن ایرانی که حداقل 15000 سال تاریخ فقط مکتوب داره.بیگانه همیشه به ایرانیان توهین کردند وبا ما خصومت داشتند وحالا متاسفانه می بینیم که شخصی چون استاد شجریان که در هنر ما یک استوانه محسوب میشد اینگونه با اونها همراهی می کنه.کم مونده به نامخودشون یک طرح پیشنهادی برای براندازی ایران وایرانی برای کنگره آمریکا وسیا واینلیجنس سرویس انگلوساکسونها ارائه بدن.ایشون اصلا برای احساساتوتعصبات ارانی ما ارزشی متاسفانه قائل نیستند.این فقط یک گلایه ودرد دله نه هیچ چیز دیگه بابا به خدا ما هم شجریانو دوست داریم واگه حرفی می زنیم دوست نداریم اون چهره وذهنیت هنری زیبایی که از ایشون داریم به کل از بین بره.استاد باید تجدید نظرکنن.این فقط نظر شخصی من بود به عنوان یک ایرانی.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

برای آقای لطفی متاسفم که دنیای هنر رو در حد گرفتن یا نگرفتن مجوزهای کنسرت و آلبوم کوچیک و محقر میبینه. آقای لطفی میخواد یک نفره تاریخ موسیقی ایران رو تغییر بده . غافل ازاینکه استاد شجریان با اختلاف وحشتناک نفر اول تاریخ موسیقی این مملکته. واسه مطرح شدن نباید تن به هرکاری داد....

mostapha
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

جناب لطفی شما استادی درست
اما شما نباید به کسی توهین کنی به هر دلیلی

خودتان هم خوب می دانیدکه به چه دلیل مجبور شدید از آمریکا به ایران باز گردید بهتر است که بازگو نشود

شما که می خواهید خودتان را بیشتر در مردم جای دهید با صحبتهای دیگری هم می توانستید این کار را انجام دهید

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

دمت گرم

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقا یعنی شجریان با این موقعیت ممتازی که داره نباید همچین درآمدی داشته باشه؟ مردی که تو دورافتاده ترین جاهای ایران میشناسنش و کاراشو گوش میدن...مردی که نه تنها برا هنرش گرامی و ارجمنده بلکه تو این سالها به خاطر همراهی با مردم شخصیت هنری و اجتماعیشو به کمال رسونده

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

یه واقعیت دیگه، باید قبول کرد....

دوشنبه 13 آبان 1392 - 01:23
سجاد

یه خورده به مغزت فشار بیار و از فکرت استفاده کن.واقعیت؟!!!!

151.247.9.143
سامان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

به نظر من تلویزیون ما هر چه قدر هم بد باشه باز شرف داره به bbc وشبکه های دیگه .من میگم چرا آقای شجریان اونقدر که روی چهره ی واقعی و پشت پرده ی رسانه ی داخل فکر میکنه وبه نظر من خیلی هم از این چهره خوشش نمیاد یه مقدار از این فکر رو هم نمیذاره تا اینکه چهره ی واقعی شبکه ای مثل bbc رو بشناسه وباهاش مصاحبه نکنه تا اینجوری باعث نشه که هر آدم در رکود مانده ای بیاد وبهش انتقاد کنه.

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی اگر شما با استاد شجریان دوست هستید رسم رفاقت این نیست که در رسانه ها این حرف ها را بزنید
در لازم است به نظرات همه احترام گذاشته شود چه شجریان چه لطفی و هر کس دیگر
البته برخی عکس های ناجور از استاد دیدم که دلم را شکست

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

استاد لطفی متشکریم ...

علیرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

با ده درصد حرفاش موافقم! ...

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

من شایذ با همه مواضع استاد شجریان موافق نباشم ولی به نظرم آقای لطفی پس از مدت ها خارج از کشور زندگی کردن حالا که برگشتن میبینن مخاطب کمی دارن و می خوان با این حرفا خودشونو در دل مسئولا جا کنن تا امکانات بیشتری بگیرن... آقای لطفی سعی کنید خودتونو تو دل مردم جا کنید!!

فرهاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی ...، سه کلمه "بغض" ، "کینه" و "حسادت" را هیچگاه نمیتوان با کلمه "هنرمند" جمع کرد !! متاسفم برای شما و به شخصه از امروز به بعد به هیچ عنوان آثار شما را گوش نمیدهم. جای هنرمند تو دل مردم است، این است رمز ماندگاری استاد محبوب ایرانیان، استاد شجریان عزیز . کاش هر چه زودتر این را بفهمید.

IMN
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آخه یکی به استاد لطفی که واقعا کم لطفی کرده  ...استاد کاش فقط سازت رو میزدی ... اینجوری باعث میشه 1 مسائلی رو بعضی ها بروز بدن که ...

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

من به این آقا توصیه می کنم سکوت اختیار کنند. آقای لطفی لازم است یاد آوری کنیم شما کی بودید و چگونه کار کردید. گاهی در جشن هنر و دفاع از سیاستهای فرهنگی پهلوی ها، گاهی برای حزب توده در تبریز، گاهی استعفا از رادیو، سال ها خوش نشینی در خارج و حالا این افاضات جدید!!! شما 22 سال بیرون از ایران دغدغه موسیقی ایران رو داشتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نگذارید ما هم نگفتنی ها رو بگیم. هنرکندی به خوب خواندن و نواختن نیست، هنرمندی به همراهی با مردم و گفتن از درد اونهاست و هنرمند اونی است که در دل مردم جا داشته باشه. خدای ناکرده شما محبوبیتتون رو که با استاد شجریان مقایسه نکردید ؟؟؟ آقای لطفی، به گمانم یکبار دیگر مباحثه با شاملوی بزرگ را به خاطر بیاورید . بهتر است در این سن و سال از برباد دادن دوباره همین تتمه آبرو بپرهیزید و سکوت اختیار کنید.

ناصر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

استاد شجریان رو فقط از لحاظ هنری قبول دارم . صدای سیاسیش صدای کل ملت ایران نیست . استاد لطفی درست میگن .

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای لطفی ضمن احترام به شجریان صحبت کرده و ایرادات اکنونش را گفته. شجریانی که به لحاظ هنری کاری نداره و بسیاری از دوستان هنرمندش را رنجانده بر سر مسائل مالی حالا آمده و به فکر درد مردم افتاده و از این حرفهای مد روز میزنه

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

فقط استاد لطفی هستند که جرات و جسارت این را دارند که از استاد شجریان انتقاد کنن چون خود استاد لطفی بودند که شجریان را استاد کردند. دفاع آقای شجریان از ایران و ملت جای تشکر دارد اما اگر به جا و به موقع باشد. صحبتهای این اواخر آقای شجریان بیشتر جنبه نمایشی و خودنمایی پیدا کرده. من خودم از کسانی هستم که تعصب به جا به آقای شجریان دارم ولی آنهایی که از روی تعصب نابجا فقط کورکورانه از آقای شجریان دفاع میکنند همین مصاحبه اخیرشونو برن گوش کنن ببینن کجای این مصاحبه از ملت ایران یا حتی موسیقی ایران دفاع کرده و فقط خودخواهی است و با حرفاشون دارند کار را برای موسیقیدانهای دیگر هم سخت میکنند ایشان که خودشون خارج از کشور زندگی و اموراتشان میگذرد و اهمیتی هم برایشان ندارد ...

سیاوش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بیکران بر استاد شجریان نازنین..

farnaz
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

جدا از اینکه با این نظرات موافقم یا نه فکر میکنم این اساتید نسبت به هم جایگاهی دارند که اجازه میده نقد هایی از جنس نظرات شخصی از هم ارایه بدهند ولی ما باید همیشه جانب ادب و احترام را در بیان نظراتمون نسبت به ایشان رعایت کنیم.....به همه ایشان

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بر شجریان بزرگ

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

هیچکدام راست پنجگاه، به یاد عارف، عشق داند و… گوش کردین من هم طرفدار لطفی هستم و شجریان نه لطفی کار درستی کرده نه شجریان بهترین البوم های موسیقی ایران اواز شجریان بود و ساز لطفی مگه شجریان با مشکاتیان مشکل نداشتن البته کلا شجریان با هیچ اهنگسازی نمیسازه پس باید بدونیم که لطفی بهترین دستگاه دان ایران شجریان هم بهترین ردیف اواز خوان هر دو تا شونو دوست دارم به امید کنسرت این دو تا

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

ایا میدانید چه کسی به مژگان شجریان سه تار یاد داد

naser
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

یادداشتی از آوا مشکاتیان خطاب به محمدرضا لطفی در واکنش به انتقاد این هنرمند از محمدرضا شجریان...

خاطره‌ی به چالش کشیدن «بیداد» در مجلس وقت و آن همه اذیّت را به یاد دارید؟ به یاد دارید که پدرم و همراهانش ساز را به سان سلاح باید با مجوز حمل می‌کردند؟ می‌دانید چند ساز هنرمندان این سرزمین در آن سال‌ها شکست؟ چند ساعت موسیقی ضبط شده به خونِ دل، پاک شد؟ به یاد دارید کنسرت‌هایی را که در میان اجرا، هنرمندان‌مان را از روی سن پایین می‌کشیدند؟ آن سال‌ها شما در گوشه‌ای از دنیا آرام گرفته بودید!
استاد لطفی، اگر شما یادتان نیست به خاطرتان می‌آورم که در اوایل انقلاب آن‌قدر بعضی‌ تندرو بودند که باید سِلفون روی کاست‌های سونی را می‌سوزاندی! بیداد در این هنگام منتشر شد. در همین محیطی‌ که شما خیلی راحت از آن سخن می‌گویید. بعد از سه دهه، در هنگامی که هنرمندان این سرزمین خون دل‌ها خوردند تا بخشی، تنها بخشی از حقوق‌شان را باز پس گیرند، آمدید گفتید که هیچ کس هیچ کاری نکرده است. اگر از خاطرات رنجش‌های گونه‌گون در این سال‌ها بگویم، می‌شود کتاب نوشت. از خاطراتی که اگر بگویی، می‌شود جار زدن و جلب توجّه! پس بماند برای دلم.

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

محمد رضا لطفی و دیگر هیچ
خبرگزاری مهر - گروه موسیقی : برای اینکه یک برنامه و یا یک کنسرت به موفقیتی دست پیدا کند عوامل بسیاری دخیل اند یکی از این عوامل که شاید بتوان آن را مهم ترین عامل نیز قلمداد کرد اطلاع رسانی است .

در تایید اهمیت موضوع اطلاع رسانی از برگزاری مراسم لایو 8 به صورت همزمان در چندین نقطه دنیا اسم می برم که توانست با برنامه ریزی حساب شده جمعیت میلیونی را به عرصه بکشد .آنها که چند سالی روزگار را در فرنگ گذرانده اند بیشتر اهمیت بمباران تبلیغاتی را درک می کنند .

محممد رضا لطفی ، نوازنده و آهنگساز چیره دست 25 سال پیش ، بیست و پنج سال پیش ایران را به قصد فرنگ ترک کرد . استاد در این سالها ، در خلوت لوکس خویش در سویس بسر بردند و به بداهه نوازی و زمزمه خاطرات پرداختند. شاید ورود به سنین شصت و بالاتر، استاد را به رجعت به وطن ترغیب کرد و البته این یک غیاب روزمره نبود و حضور بی تبلیغ اصولا فلسفه و خاصیت حضور را زیر سوال می برد.

این شد که استاد در اولین قدم،جماعتی از مشتاقان را به زیر سقف مکتب خانه میرزا عبدالله در زیر پل چوبی جمع کرده و مشق عشق البته از نوع بی نت دادند. برای کمسالان مشتاق و به قول حرفه ای تر ها معلم خراب کن، فضای دلپذیری پیش آمد که نام استاد گرامی را به سیاهه بلند بالای اساتید هیچ وقت نداشته اضافه کنند ولو چند جلسه ناقابل که البته در این مکتب بی مایه فطیر بود!

وعده اتفاق بزرگ که همانا کنسرت بزرگ استاد بود بر سر زبانها چرخید و بر قلم خبرنگاران جان گرفت. در همین اثنا استاد درگیر مجادلاتی با اساتید نامداری شدند که در غیبت استاد بی وقفه نواخته بودند . این بحث به مطبوعات کشیده شد و استادانی مانند کامکار و کلهر را به واکنش هایی از جنس مقابله کشاند. ناظران بی طرف استاد را بازنده اعلام می کنند ولی قضاوت بماند با تاریخ هنر ایران... .

بعد از انصراف از کنسرت زود هنگام ، استاد به خلوتی از جنس وطنی فرو رفتند و این شد که در یک روز بهاری خبرنگاران را به مصاحبه ای مطبوعاتی فرا خواندند. در ابتدا پیشنهادات و الزاماتی مطرح شد که انسان را به تکرار لایو 8 از نوع ملی و میهنی وعده می داد. از پخش همزمان و زنده کانالهای تلویزیونی تا اجرا در سالنی به وسعت شهر تهران! همه و همه از آرزوهایی بود که استاد از آنان سخن بر زبان راند.

ماحصل داستان و بخش نتیجه گیری،همان کنسرتی بود که در کاخ نیاوران و برای جمعییتی در حدود 1500 نفر به اجرا درآمد. ردا و ریش سپید استاد بر جذابیت های بصری افزوده بود. برخورد روانشناسانه و شناخت مخاطب نیز از هنرهای پنهان استاد بود. البته فال حافظ و صدای استاد و صد البته نواختن کمانچه هیمنه استاد در چشم تماشاگر مشتاق را صد چندان می کرد.

کنسرت استاد برای بار نخست، توانست جماعتی را که بدنبال شاخ و احیانا دمی بودند را متقاعد کند که اینها افسانه است و این جماعت دیگر در کنسرت سال بعد حضور نخواهند داشت چرا که در طی سالهای غیبت استاد نازنین شاگردهای آن دوره همه استاد شده اند و حداقل این نوع موسیقی پیشرفت کرده است.نا گفته اینکه حضور مخاطبان بی پول امسال که موفق به خرید بلیط 30 هزار تومانی نشدند، به علت مشخص نبودن نرخ رشد اقتصادی در سال بعد و احتمال پولدار شدن این عده در سال دیگر ، بسیار محتمل است . البته اگر عطش زیارت استاد به قوت خود در اذهان باقی باند.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بر استاد لطفی...این پیر فرزانه..
هنر شجریان قابل ستایش ..ولی سرشار از منیت وخودخواهی..
خدماتی که لطفی از لحاظ آموزشی و تحقیقی کرده بی نظیر است..
ولی شجریان چی...دریغ از یک مقاله ..
شجریان فقط به فکر کنسرت دادن ومنافع شخصی..این آقا به قدری جاه طلب و منفعت طلب هست..که به خاطر منافعش..در شبکه های ضد میهنی حاضر میشه و وطن فروشی می کنه..

جواد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

جناب لطفی دیگه لطفی نداره

کریم
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

قابل توجا کسانی که با گستاخی با استاد لطفی برخورد می کنند و با استاد شجریان به عنوان هنرمند بی عیب و نقص برخورد میکنند و با استاد لطفی با ادبیاتی زننده صحبت میکنند: اولا : استاد لطفی خیر خواه وضعیت موسیقی ایرانی است و اکثر نظراتش درست و با جاست.
دوما : استاد شجریان نباید با رسانه های غربی که سعی در سیاه نشان دادن وضع ایران هستند مصاحبه کنند.
هر انسانی که نقد کرد را نباید ، کوبید و هر کسی که تعریف کرد بزرگ کنیم.

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

برسان باده که غم روی نمود ای ساقی این شبی خون بلا باز چه بود ای ساقی

من که نمی تونم کارهای اخیر استاد رو برای دیگران توجیه کنم؟
نمی خواید ۱ درصد به استاد لطفی حق بدین؟

این ۱ درصد حق دادنه معنیش تایید همه کارهای استاد لطفی نیست

ali
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

خانم یا آقای محترم به نام ...! پیر فرزانه از کجا اومد جان من؟؟؟ آقای لطفی خدمات آموزشی و تحقیقی داشتن؟؟؟؟ مطمئن هستید؟؟ اگر آقای لطفی فعالیت تحقیقی آموزشی داشتند پس استاد علیزاده چیکار کردن؟؟؟ امثال محمدرضا درویشی ها چه کردند؟ حتما آقای لطفی تو اون بیست و اندی سال خوش نشینی بیرون از ایران کار تحقیقی کردن!!!!!!! لطفا با اطلاع صحبت کنید.یه کم مطاله و بررسی ضرر نداره حداقل اینطور بیگدار به آب نمی زنید. برای آقای لطفی ... 

مصطفی م
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

در گذشته های کمی دور کنسرتی بود با نوازندگی لطفی و خوانندگی تعریف که استاد جلیل شهناز هم دعوت شده بودند در پایان نظر ایشان را پرسیدند ایشان هم فرمودند:

نه تارش لطفی داشت نه آوازش تعریفی!!

وطندوست
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

با سلام به همه ی موسیقی دوستان ایران
من پس از خواندن متن سخنان جناب لطفی تمام نظرات دوستان را هم خواندم. به نظر من برخی از نظرات واقعا شگفت آور بودند و نشان می داد که تنها از روی احساس و نه منطق بیان شده بودند و اطلاعات نویسندگان آنها خیلی دقیق نبود. به عنوان مثال یکی از دوستان در مورد خدمات جناب لطفی به موسیقی ایران صحبت کرده بودند و آن را بالاتر از خدمات استاد شجریان دانسته بودند. در صورتی که آقای لطفی در حدود 25 سال به طور کل هیچ فعالیتی نداشتند درست در زمانی که استاد شجریان اوج فعالیتشان بود و موسیقی ایران را زنده نگاه داشنتد. تمام کسانی که به موسیقی ایرانی علاقه دارند می دانند که موسیقی ایران حیات خود را مدیون استاد شجریان است. در سالهای پیش از انقلاب و بویژه در سالهای آخر آن که موسیقی ایرانی بسیار مهجور شده بود استاد نقش بسیار زیادی در بقای این موسیقی داشتند و اجرای بیش از 300 برنامه در برنامه ی گلها نشانگر موقعیت ممتاز ایشان در عرصه موسیقی در آن سالها است. ضمنا باید توجه داشته باشیم که آقای قطبی رئیس وقت رادیو و تلویزیون ایران در سالهای آخر قبل از انقلاب دستمزد استاد شجریان را بالاتر از همه موسیقیدانان در نظر گرفته بودند که این خود نشانگر جایگاه بالای استاد شجریان است. در سالهای پس از انقلاب هم که همه دیده اند و می دانند.
به نظر من شاید هیچ فردی در ایران پیدا نشود که نام شجریان را نشنیده باشد، پس چطور عده ای می گویند ایشان به دنبال کسب شهرت هستند؟!
همه می دانند که استاد شجریان تا کنون اقدامات خیرخواهانه ی زیادی مثل ساختن مدرسه و ... انجام داده اند و تنها برای بم 700 میلیون تومان هزینه کردند. پس چگونه برخی از علاقه ایشان به کسب درآمد صحبت می کنند؟ (با در نظر داشتن این مسئله که کسب درآمد هنر است و بد نیست).
اما در مورد جایگاه آقای لطفی باید بگویم که من هم مثل اکثر هنردوستان، نام آقای لطفی را اولین بار روی جلد کاست های استاد شجریان دیدم و از طریق ایشان با آقای لطفی هم آشنا شدم. همانطور که با نام مشکاتیان، کلهر، درخشانی و سایرین آشنا شدم.. خود این بزرگواران هم به این نکته اشاره کرده اند. اما متاسفانه آقای لطفی این نکته را نادیده گرفته اند و سعی می کنند از طریق بدگویی خود را مطرح کنند که این به هیچ وجه شایسته و زیبنده ی نام ایشان نیست. اینکه ایشان مرتب سرود سپیده را با صدای این و آن اجرا کنند تا بگویند مالکش من هستم نه شجریان چه چیزی را حل می کند؟ مطمئنا اگر استاد شجریان این آثار را اجرا نکرده بودند هرگز این آثار مطرح نمی شدند. اگر آقای لطفی با شجریان کار نمی کرد چه اثر مطرحی از او باقی می ماند؟
تصور من این است که صحبتهای آقای لطفی نمک خوردن و نمکدان شکستن است و در هر حال این اظهارات از یک هنرمند واقعا بعید است.
در مورد مصاحبه های استاد با رسانه های مختلف دنیا هم باید گفت که جز در زمان وقایع بعد از انتخابات که ایشان به پخش صدای خود اعتراض کردند تا کنون مصاحبه ی سیاسی از ایشان با رسانه های دیگر انجام نشده است و نباید آن را خیلی بزرگ کرد.

آناهیتا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

درود بر آوا مشکاتیان.........

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

آقای  ... کجا آقای لطفی کار تحقیقی و پژوهشی کرده..... اصلا این آقا یه کتاب آموزشی برای تار و سه تار نوشته؟ اگه یه کتاب تمرینات برا تار و سه تار نوشته بود و نام ببرین حق با شماست....تو این 60سال عمرش غیر از آلبوماش که اونم جز دو سه تا که خوبن کاری نکرده....همه ی درد آقای لطفی اینه که امثال شجریان و علیزاده بهش توجهی نمیکنن

یلدا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

در این میان آنچه که اهمیت دارد این است که افرادی همچون محمدرضا لطفی با بیان صریح و شفاف سخنان خود به مردم ایران ثابت می کنند که اگر فردی همچون شجریان به ارزش های ملی و دینی آنها توهین می کند و با دشمنان این آب و خاک همراه می شود و در کنار آنان عکس یادگاری می گیرد، اما هستند هنرمندانی همچون لطفی و لطفی ها که به آرمان های ملی و ایرانی خود پایبندند و حتی اگر انتقاد یا اعتراضی هم به مسئولان و مدیران حکومتی دارند این انتقاد خود را از تریبون رسانه‌های داخلی مطرح می‌کنند و بازیچه دست اجنبی قرار نمی‌گیرند.

نازنین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

...نمی دانم دلیل این همه اظهار نظر شما در مورد استاد بزرگوار شجریان چیست، اما حدس می زنم که دلیل آن عدم همکاری ایشان با شما در سالهای اخیر است. چرا که شما بارها مستقیم و غیر مستقیم به علاقه ی خود برای همکاری با ایشان اشاره کرده اید و پاسخی نشنیده اید و اینک می خواهید اینچنین تلافی کنید. چرا نمی خواهید بدانید که استاد راه خود را خوب می شناسد و انتخاب ایشان بر حسب سلیقه ی ایشان است. به زور که نمی توان با کسی همکاری هنری انجام داد. امیدوارم آقای لطفی از این پس اینچنین اظهارات نابجایی را نفرمایند. ضمنا تمام کارنامه ی استاد شجریان پرست از احترام به ارزشهای ملی و مذهبی...

احسان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

کاش میش لطفی و استاد شجریان تو یک روز دو تا کنسرت همزمان تو دو تا سالن تهران برگزار میکردن تا مشخص میشد کدومشون دنبال شهرت هستن و کمبود دارن.
کوبیدن استاد شجریان کوبیدن موسیقی ملی ماست. از موسیقی ایران بدون استاد شجریان چیزی باقی نمیمونه.

استاد الهی زنده باشین.....

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

اقای لطفی فراموش کرده اند محبوبیت استاد شجریان خارج از تصور ایشان است. آری آقای لطفی مردمی بودن استاد شجریان باید هم بر شما و امثال شما خوش نیاید.

حیدری
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

با توجه به استقبال مردم، لطفا اگر امکانش است این پست را در صفحه اصلی سایت قرار دهید تا بینندگان بتوانند این صفحه را ببینند و نظرات خود را مطرح کنند..

مهران
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

http://www.meshkatian.ir/archives/591

شجریان از دید وبسایت رسمی مشکاتیان
در لینک بالا.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

دوستانی که منکر خدمات استاد لطفی می باشند،یا بی اطلاع هستند ویا از روی کینه وغرض ورزی سخن می گویند.بهترین افراد برای قضاوت در مورد تاثیرات لطفی برامر آموزش وتحقیق اساتید وهنر جویان واقع بین وجدی این رشته می باشندومنطقا کسی که فقط شنونده موسیقی است،نمی تواند برداشت صحیحی از این مقوله داشته باشد.ایشان به گفته بسیاری از اهل فن ،از تاثیر گذار ترین افراد در موسیقی دستگاهی وملی ما در داخل وخارج ازکشور بوده اند.یکی از دوستان فرموده اند چه خدمتی..چه تحقیقی!!!!!!!!!!برای نمونه وآگاهی بیشتر در این مورد می توانند به یکی از چندین آثار مکتوب استاد لطفی با عنوان مجموعه مقالات موسیقی نوشته محمدرضا لطفی ،انتشارات راه بین مراجعه کنند.روشن فکر دیگری می فرمایند که ایشان 25 سال دورز از وطن ودر روزگار سخت مملکت در حال خوش گذرانی بوده اند...!!!!آقای بی اطلاع ویا کینه جو،ایشان دراین مدت شعبه های موسسه آوای شیدا را در نقاط مختلف دنیا تاسیس نمودندو به امر اشاعه وآموزش و معرفی موسیقی ایران در خارج از کشور مشغول بودند.ومثل جناب شجریان فقط به فکر کنسرت دادن وپول درآوردن نبودند.در حال حاضر هم که مدیریت مکتب خانه میرزا عبدالله را بر عهده دارند و در های این موسسه بروی همه هنر جویان واقعی باز است وبا سخاوت هر چه تمام به آموزش هنر جویان وتعالی موسیقی مشغولند..استاد شجریان هم در حال حاضر موسسه تجاری دل آواز را اداره می کنندومشغول برنامه ریزی برای اجرای کنسرت در نقاط مختلف دنیا از جمله انگلیس وآمریکا و... وبه امید خدا در آینده ای نزدیک [...] واجرای آهنگ ..همراه شو عزیزدر پایان کنسرت هاشون هستند.این همه بی لطفی ،به پیر فرزانه لطفی...

اسماعیل
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

متاسفم متاسفم که چقدر سطحی به این قضیه نگاه کردند آقای لطفی !!!
انگار استاد به خاطر اینکه حالا سر مجوز دادن آلبوم کمی اذیت شدند ( یا به قول آقای لطفی ) نشدند این گونه اعتراض کردند و در شبکه های اونور آبی مصاحبه کردند ... دغدغه و اعتراض استاد وضع نابسامان جامعه ی امروز ماست ... ایشان به عنوان استاد موسیقی ایرانی اعتراض خود را به این وضع نشان داد ... همیشه در طول تاریخ هنرمندان آگاه و روشنفکر و در کل هنر در مقابل سیاست و مذهب غلط و گمراه ایستاده است ... حالا در این وضعیت خفقانی که در داخل برای هنرمندان و اساتید ما هست ایشان صدای خود را از طریق شبکه های فارسی زبان اونور آبی به ملت رساندند ...

آقای لطفی هم نشان داد که از لحاظ سطح فکر و اعتقادات بسیار به آقای افتخاری نزدیک هستند ...

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

لطفی و شجریان تا حالا خدمت خودشون رو به موسیقی کردن اسم و رسم و ثروت هم به دست اوردن اما در تعجبم از شما ایرانیهای انسان پرست که همیشه دنبال یک بت میگردید که خودتون رو پیرو اون کنید این همه مطلب پوچ نوشتید وقت خودتون رو تلف کردید شما هم مثل طرفدارهای فوتبال می مونید اگر لطفی در مورد شجریان چیزی گفته شما چرا ناراحت میشید بگذارید خود شجریان جوابشو بده تا موقعی که به خودمون اتکا نکنیم ومشغول پرستش آدمایی باشیم که هیچ تاثیری در زندگیمون ندارن حال و روزمون از این هم بدتر میشه.از موسیقی لذت ببرید که هنری الاهیه و سرشار از عشق و زندگی

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

خانم نازنین.این طرز قضاوت شما در مورد شناختن استاد لطفی از روی جلد آلبوم های شجریان ،نشانه اینه که شما وبسیاری دیگه فقط شنونده موسیقی هستید ،که فقط کنسرت دادن وآلبوم دادن هنرمند را میبینید و اونو ملاک قضاوت قرار می دهید.و نگاه عمیقی ندارین.وتحت تاثیر جریان مخرب خواننده سالاری در موسیقی امرزو ما قرار دارین.وتوجهی به زیر ساخت هنر وپرورش هنرمندان نیست .در مورد موسسه آوای شیدا ،ایشان در دوران دوری از وطن، مثل زمان حال،کاملا موثر در عرصه موسیقی فعال بودند.تشکیل کلاس های آموزشی در کشور هایی که اقامت داشتند،با عنوان موسسه شیدا.. در ضمن این یه دیدگاه کاملا نا عادلانه است که دلیل شهرت بسیار ی،آقای شجریان هستند .مهمترین رکن در تولید یک اثر موسیقیایی آهنگسازی وشعرو...بسیاری عوامل دیگه هست،که آقای شجریان بوسیله زحمات این آهنگسازان ،شاعران مشهور شدند.آگر آهنگساز و نوازنده ای نبود ،شجریانی در کار نبود. پس در معروفیت ،همه ارکان گروه رابطه متقابل دارند.
یکی از آفات موسیقی ما همین خواننده سالاری است که تمامی هنر مندان موسیقی از اون گله مندند که در راس این آفت آقای شجریان نقش اصلی رو دارن. که در این رویه به زحمات دیگران و ساختمان اصلی کار توجه نمی شود.ویه جریانی با اهداف خاصی ،این آقا رو بیش از حد بزرگ کردن وازش سو استفاده می کنن..اینکه میگین مهم ترین کا ر هنرمند تولید هست یه نگاه سطحی به مقوله هنر هست..یه هنر مند کامل علاوه بر تولید، باید در تما م زمینه ها مفید وموثر باشه.کاری که استاد لطفی در اون نظیر ندارن. (آموزش تحقیق)در عرصه بنیانی وزیر ساختی هنر در شرایط خاص امروز ،نیاز بیشتر ی به افراد محقق و اندیشمند ی چون لطفی ها هست .تا شخصی مثل شجریان که تمرکز اصلیش فقط کنسرت دادن و نوار دادن است. و بازیچه دست اجنبی شدن.لطفی هم می توانست تمام توان و وقتشو فقط برای تولید صرف کنه.اما شخصیت بزرگ وتوان این مرد بیش از این است. لقب پدر کنسرت دادن وپول در آوردن از این راه وموسیقی در خدمت استعمار،بیشتر زیبنده نام شجریان در اوضاع کنونی است.

نازنین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

جناب ایران، صبور واقعا جا خوردم.. آقای لطفی در کشورهای مختلف شعبه های موسسه ی شیدا رو تاسیس کردن؟ از کجا این خبر مهم رو شنیدین؟!!! اصلا این حرف شما واقعیت نداره.
من آقای لطفی رو در کنار آقای علیزاده بزرگترین نوازنده های تار چند دهه ی اخیر می دونم اما استاد شجریان پدر موسیقی ایرانی هستند و همه با آقای لطفی و امثالهم از روی آلبومهای استاد شجریان آشنا شدن.
ضمنا یه هنرمند موسیقی مهم ترین کارش تولید موسیقی و اجرای کنسرت هست که این یعنی اشاعه ی موسیقی . درست کاری که استاد شجریان با تمام مشکلات این کار دارن انجام میدن.

آرش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

بنده عاشق کارها و صدای آقای شجریان هستم ولی به نظر من اگر قراره تو مملکت داری از عقاید ایشون پیروی کنیم باید مثل قاجار و حتی بدتر از اونا این مملکتو دو دستی تحویل انگلیس بدیم.
کی که تو این مملکت ندونه این انگلیس چه بلایی سر این کشور و اجداد ما نیاورده. پس خواهشا به جای تعصب بیجا نفس عمل زشت استاد شجریان رو محکوم بکنید.
با اینکه هنر استاد برای اینجانب خیلی ارزشمند هست ولی غیرت و حس وطن پرستیش از حیواناتی که در این مملکت هستن کمتر هست.
آخه تکیه گاهی بدتر از انگلیس نبود استاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

من فکر می کنم دلیل اون چند مصاحبه استاد با رسانه های مشهور دنیا این بود که همه بدانند که ایشان با جریان های سیاسی داخلی همسو نیستند. فقط همین. این موضوع برای ایشان خیلی مهم بود تا در آینده تصور مردم از ایشان چنین نباشد. پس اینهمه بحث ندارد.
اما در مورد خدمات آقای لطفی به موسیقی، اتفاقا حتی طرفداران پروپاقرص ایشان انتقادی که از ایشان دارند همین است که چرا ایشان فعالیت خاصی در باب موسیقی ندارند.!! چه برسد به دیگران!!!
در مورد آن دسته از دوستان هم که کنسرت دادن و آلبوم را بد می دانند هم باید پرسید مگر از یک موسیقی دان انتظاری غیر از این می توان داشت؟ ! آن موسیقی دانی که کنسرت ندهد و آلبومی ارائه ندهد اصلا موسیقی دان نیست!

بیطرف
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

حرفهای استاد لطفی درست هست که هیچ بلکه خیلی واقعیتها را نگفته . استاد شجریان متاسفانه در طول کارنامه هنری خود هر جا با هر نشریه و تریبونی مصاحبه کرده بخاطر غرور زیاده از حد خود یکجا حاضر نشده بگه من فلان اشتباه را در فلان مقطع کرده ام . من به شخصه بعضی از سوالاتی که از ایشان پرسیده و جوابی که ایسشان داده را مطرح میکنم :
مثلا در کتاب راز مانا مصاحبه کننده ازیشان میپرسد شما آهنگهای انقلابی و حماسی خوانده اید که لطفی برایتان ساخته الان فکر مبکنبد اشتباه کرده اید؟ میگوید :نه پشیمان نیستم چون مردم میخواستند . جایی دیگر میپرسند پس از چند سال بیداد را خوانده اید باز میگوید من حرف مردم را زدم . خلاصه همه جا بر طبل مردمی بودن خود میکوبد در حالی که هنرمند باید جایی که مردم اشتباه میکنند با عکس العمل خود نظر خود را بگوید ایشان همیشه طوری حرف زده اند که انگار مردم اشتباه نمیکنند و همه اشتباهات ریز و درشت خود را به مردم نسبت میدهد این موضع گیری نشان از آن دارد که ایشان فرافکنی میکند و شعور مردم را تمسخر میکند در حالی که استنباط صحیح و حرف دل این استاد موسیقی این است که این دیدگاه در افق نگاهش بوده (( خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو)) متاسفانه شهرت ایشان قسمت عمده اش باز میگردد به مواضع زیرکانه سیاسی ایشان و همیشه مصر است که من هنرمندی هستم که همیشه دور از سیاست بوده ام

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

استاد شجریان تکه از لحاظ صداش اما شخصیت پسرش خیلی بهتره البته سن که بالا میره این داستانا هم هست استاد یکم به کارات فکر کن تو موزیک تکی یعنی خوندن

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

کی گفته استاد شجریان ایران نیست؟استادای دوستام پیش استاد شجریان کلاس میرن یعنی چی این دروغ ها؟

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

سلام. یه سوال از آقای یزدانی دارم: اسم استاد دوستت که پیش استاد شجریان کلاس میرن چیه؟

محمد رضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

من از آثار فاخر استاد لطفی بسیار ممنونم. ولی بهتر بود ایشان از یگانه ی بی تکرار آواز ایران خواهش می کردن تا افتخار دوباره ای در کنار استاد شجریان نصیبشان می شد.
قطعآ این بهترین روش برای مطرح شدن دوباره ی آقای لطفی بود.
متاسفم که ما ایرانی ها به سادگی یکدیگر را می کشیم.چه با تفنگ چه با نیرنگ

بماند
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:51

این آقای لطفی کمبود مصاحبه داشتن یه همچین مزخرف هایی گفته وگرنه زیاد چیزی سرش نمیشه
آخه یکی نیست به این بگه تو که به خودتت جرأت میدی درباره شجریان این حرفارو بزنی پس چطور میری آمریکا با صدای خانم ثابت آلبوم ای عاشقان رو درست می کنی بعد میری تو صدای آمریکا میگی به خاطر مشکلت با حکومت این کارو کردی....
همون چیزی سرت نمیشه

ناشناس
2.146.31.189
پنجشنبه 9 خرداد 1392 - 13:11

استاد عزیز اگر اولین کنسرت ها را استاد شجریان برگزار کرده پس سهم بزرگی در این موسیقی دارد. اگر شما با بی بی سی مصاحبه نمیکنید کار بسیار بزرگی انجام میدهید و آبروی یک ملت را حفظ میکنید اما چه کار به کار دیگران دارید و با این صحبت ها خودتان را خراب میکنید. اگر میگویید موسیقی دان باید دردش موسیقی باشد پس به سیاست چه کار دارید استاد مشکاتیان و استاد شجریان هم درست مثل شما سهم بزرگی در پیشرفت موسیقی دارند. اما شما اشتباه هایی مثل کنسرت نیاوران درست کردید. استاد چهره خودتان را خراب نکنید و به دنبال تحقیق و تمرین باشید و دردتان موسیقی باشد!!!!!!!! و البته دوستان اشتباه استاد لطفی را قبول دارم اما شما هم به کسی که سهم زیادی در پیشرفت این موسیقی دارد این گونه توهین نکنید.

علیرضا
5.52.207.147
دوشنبه 8 مهر 1392 - 12:31

حرف های استاد لطفی متین است شجریان..... خیلی چیز ها است که باید گفته شود

سجاد
151.247.9.143
یکشنبه 12 آبان 1392 - 23:24

واقعا انتظار شنیدن چنین سخنان نسنجیده ای رو از اقای لطفی نداشتم.قطعا اگر آدم اندکی منطق و انصاف داشته باشه میدونه که موسیقی ایران وامدار بزرگمردی چون استاد شجریانه.
بنده متاسفم برای آقای لطفی که کینه ورزانه و از روی نخوت چنین حرفهایی رو به زبون آوردن.
شجریان میتونست مانند امسال شما فقط به فکر منافع خودش باشه ولی بخاطر ملتش موقعیتشو به خطر انداخت همچنین مشکلات زیادی رو برای اعتلای موسیقی ایران به جون خرید.

جمعه 15 آذر 1392 - 00:52

هم استاد شجریان و هم استاد لطفی از بزرگان و نوادر موسیقی ما هستند و من هر دوی این عزیزان رو به مانند سایر اساتید موسیقی دوست دارم و کارهاشون رو عاشقانه دنبال می کنم؛ هر چند که کارهای هیچ کدومشون اون صلابت و زیبایی دوران اوج گذشته رو نداره. البته این هم کاملاً طبیعیه و قرار نیست یه موسیقیدان در تمام عمر هنریش همواره در اوج باشه، چرا که به قول حافظ "دور مجنون گذشت و نوبت ماست // هر کسی پنج روزه نوبت اوست". اما در کل خدمتی که این دو استاد بزرگ در اوج دوران هنریشون به موسیقی ما کردند و زحماتی که کشیدند فراموش نشدنی است و بسیار شایسته تقدیره.
اختلاف نظر و عقیده ی این دو استاد بزرگ هم نباید دلیلی بر توهین ما به هیچ کدوم از این اساتید باشه. مگه خود استاد شجریان با استاد مشکاتیان سال ها اختلاف نداشتند؟ آخرش هم که دیدید با هم آشتی کردند! امیدوارم این دو استاد هم هر چه زودتر با هم آشتی کنند.

صفحه‌ها

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA

Enter the characters shown in the image.