چاوشی در گذار یا سرگردانی؟
نگاهی به آلبوم «پرچم سفید» محسن چاوشی؛
چاوشی در گذار یا سرگردانی؟
  • علی رضوی
۱. در روزهای اخیر که آخرین آلبوم محسن چاووشی به نام «پرچم سفید» وارد بازار شده است، با دوستان اهل فن زیاد در موردش صحبت کردیم. آلبوم جدید چاووشی مانند دیگر کار‌هایش هم مخالفان سرسختی دارد و هم موافقان پروپا قرص. جدای از کسانی که تعصبی در مورد خواننده محبوبشان حرف می‌زنند یا صرف علاقه نداشتن به خواننده آن را می‌کوبند، استدلال‌های جالبی برای خوب یا بد بودن آلبوم در این روز‌ها شنیده می‌شود. نقد و نظرهایی که‌گاه به کلیت موسیقی روز کشور برمی‌گردد و‌گاه در مورد شخص محسن چاووشی و آلبوم «پرچم سفید» مطرح می‌شوند. اتفاقا محسن چاووشی از این نظر خواننده پویایی است. طیف گسترده‌ای از مردم کارهای او را گوش می‌کنند و نظرات دقیقی هم در مورد جزییات آثارش می‌دهند. اگر سری به وبلاگ‌ها و سایت‌های موسیقی بزنید می‌بینید که هوادار و غیر هوادار چگونه در مورد جزء به جزء آلبوم چاووشی نظر داده‌اند و آن را شکافته‌اند. این حساسیت در بین مخاطبان شاید بهترین ابزاری باشد که خواننده و هنرمند را وادار به پویا بودن و تغییر روز به روز بکند. هرچند این تغییرات لزوما همیشه مثبت نیست!

۲. ترانه مشکل عمومی موسیقی پاپ ماست. تنها خلاصه به آثار محسن چاووشی نمی‌شود. البته یک حقیقت تلخ هم وجود دارد. هیچگاه برای ترانه استاندارد خوبی وجود ندارد. تمام کسانی که ترانه را نقد و بررسی می‌کنند هیچگاه به استاندارد خاصی در ترانه اشاره نمی‌کنند. با این وجود همه چیز نسبی است. هر چند در این نسبیت ما رو به تعالی سیر نمی‌کنیم، اما حداقل دست منتقد برای مقایسه باز است. آثار محسن چاووشی از دیدگاه ترانه سرایی همیشه روی یک خط سینوسی قرار داشته که اوج و فرودهای با اختلافی دارند. این اتفاق یک دلیل عمده می‌تواند داشته باشد. اینکه خود چاووشی هم در یک خط مستقیم حرکت نمی‌کند. او مدام تغییر سبک می‌دهد و در گستره پهنی از موسیقی پاپ و راک در حال رفت و آمد است. خواننده‌ای که آلبوم‌های اول او مانند خودکشی و متاسفم، فضایی کاملا تلخ و سیاه دارد، در آلبوم‌های اخیر خود به آهنگ‌های بندری و شش و هشتی می‌رسد که همه را به تعجب وا می‌دارد. این تغییر سبک طبیعتا در ترانه‌های او هم تاثیر زیادی دارد. خیلی طبیعی است که برای یک ترانه بندری و شاد نمی‌تواند شعری تلخ و سیاه استفاده کنید، و برعکس. شاید از نظر هنرمند این تغییر رویه نقد درستی نباشد، اما درست جایی به مشکل برمی‌خوریم که خواننده با یک تغییر ژانر، ذهنیت مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جدای از ویژگی‌های فنی موسیقی و اینکه آیا محسن چاووشی توانایی اجرای این گستره را دارد یا نه، این آشفته کار کردن باعث آشفتگی ذهن مخاطب هم می‌شود. نخی که حرف‌های پاراگراف بالا را به هم وصل می‌کند، ترانه است. ترانه بار اصلی این آشفتگی را به دوش می‌کشد.

۳. تنظیم همیشه یکی از ویژگی‌های آلبوم‌های چاووشی بوده. تنظیم حتی سهم بیشتری از فرآیند تولید یک آهنگ را نسبت به آهنگسازی دارد. تنظیم خوب می‌تواند ضعف‌های دیگر آهنگ مانند ترانه یا آهنگسازی را بپوشاند. مخصوصا در سبک‌های پاپ و راک که دست تنظیم کننده باز است و با طیف گسترده‌ای از سازهای کلاسیک و الکترونیک مواجه است. در اینگونه موارد تنظیم خوب و متفاوت انجام دادن کاری بسیار دشوار و حساسی است. اگر نگاهی به سیر کارهای چاووشی کنید می‌بینید که سبک کاری او بسیار وابسته به تنظیم‌کننده‌هایی بوده که در این مدت با او همکاری می‌کردند. محمدرضا آهاری تنظیم آلبوم یه شاخه نیلوفر را بر عهده داشت. آلبومی که همچنان به عقیده نویسنده بهترین آلبوم چاووشی در بین آلبوم‌های رسمی اوست. یکی از ویژگی‌های «یه شاخه نیلوفر» تنظیم خوب آن است. تنظیمی که با شناسنامه حرفه‌ای چاووشی که پیش از انتشار اولین آلبوم رسمی‌اش او را با آن می‌شناختند. پیوستن شهاب اکبری به محسن چاووشی برای تنظیم آهنگ‌ها همراه بود با تغییر سبک آهسته و آرامی از او که در آلبوم‌های بعدی به خوبی مشهود بودند. این سیر تغییرات ادامه داشت تا آنجا که در «پرچم سفید» شما با تنظیمی کاملا متفاوت از این خواننده روبرو هستید. تنظیمی که بیشتر بر اساس سازهای الکترونیک و به خصوص گیتار الکتریک طراحی شده است. در کمتر آلبوم داخلی می‌توانید پیدا کنید که به این میزان از گیتار الکتریک به عنوان ساز سولو در تنظیم استفاده شود. در عوض در «یه شاخه نیلوفر» تنظیم کننده از ویولن به عنوان یکی از سازهای اصلی استفاده کرده که ردی از آن در «پرچم سفید» نمی‌بینید.

۴. زمانی که تک آهنگ «دلتنگ» منتشر شد، خیلی‌ها این تصور را داشتند که چاووشی به گذشته خود رجوع کرده. «دلتنگ» در عین حال که نشانه‌های زیادی از نوآوری همراه خود داشت، بازگشتی هم بود به دوران رو به اوج چاوشی در آلبوم «یه شاخه نیلوفر» و قبل از آن. اما آلبوم جدید این را نشان نمی‌داد. دلتنگ احتمالا یک تک آهنگ جدا افتاده از «پرچم سفید» است که به علت ناهمگون بودن، از آلبوم بیرون گذاشته شده است. چرا که شما در پرچم سفید با آهنگ‌هایی مانند «مردم آزار»، «جوابم نکن» و... سافت‌راک‌های فانتزی از لحاظ ساختار مواجه هستند که ترانه‌هایی سیاه و خاکستری از جنس کارهای قبلی چاوشی در آن‌ها گنجانده شده است. یک پارادوکس غیرمنطقی که در تغییر مسیر چاوشی به وجود آمده است.

۵. با دو نگاه می‌شود در مورد آلبوم چاوشی به جمع بندی رسید. اول اینکه این آلبوم را جدای از سوابق خواننده و گروهش و به صورت تکی نگاه کنیم. در این نگاه نباید نگاهی به گذشته داشته باشید و فرض کنید که این تنها آلبوم چاوشی است که به بازار ارائه شده. در این صورت آلبوم نقاط ضعف و قوت زیادی دارد که در بالا به بعضی از آن‌ها اشاره شد. نقاط ضعف و قوتی که می‌تواند یک برآیند قابل قبولی داشته باشد. اما فقط قابل قبول. نه عالی و نه خوب. قطعا چاوشی با این آلبوم به تنهایی نمی‌توانست سوپر استار شود. چاوشی در این آلبوم یک خواننده کاملا معمولی است. خواننده‌ای که تلاش‌های قابل ستایشی برای نوآوری و حرکت پویا در موسیقی پاپ انجام داده، اما نتیجه چندان چشمگیری ندارد.

نگاه دوم این است که آلبوم را در ادامه سیر کارهای چاوشی ببینید. بعد از آلبوم‌هایی مانند «یه شاخه نیلوفر» یا آلبوم‌های ماقبل آنکه به صورت غیر رسمی منتشر شدند. در ادامه موسیقی فیلم سنتوری که می‌توان به عنوان شاهکار چاوشی در سال‌های گذشته از آن اسم برد. حتی در ادامه «ژاکت» و «حریص» که بهترین آلبوم‌های چاوشی نبودند ولی سطح قابل قبولی داشتند. در این نگاه بدون شک «پرچم سفید» ضعیف‌ترین کاری است که چاوشی تا به حال ارائه داده است.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 اسفند 1390 - 00:00

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

همیشه اینجوری بوده شخصی که از همه بیشتر طرفار داره بیشتر مورد اعتراض قرار میگیره /
شما نقد کنین نظر بدید اصلا محسن چاوشی در دره سقوط / بابا بیخیال خسته شدیم از بس این بنده خدارو سوژه کردید /
مطمئنا جواب این نقد رو کنسرت بزرگ چاوشی میده که ورزشگاه ازادیم بای طرفداراش کوچیکه

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

همه شدن منتقد جناب اقای به ظاهر کارشناس!  ...این نقدای الکی قدیمی شده همانطور که یه ظاهر منتقد میگه جدایی نادر از سیمین فیلم مزخرفیه و میره اسکار میگیره نظر شما هم یه نظر مثه اونه دو روزه شما البوم موسیقی رو میشنوی و سریع نقد میکنی !!!

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

عزیز پاپ سنتی هست ساز تار هست که محمد جاسمی میزنه

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

....(بهتون قول)میدم هر خواننده ی دیگه ای تو کشور دست رو این شعرا بذاره نمی تونه احساس وعمق و واقعیت به این شعرا ومفاهیمش برسونه.پس صدا و هنر خوانندگیه چاوشیم خاصه.(اینم از این مورد)
3.منم موافقه این نظرم که تنظیم کارا خیلی خوبه ،البته با توجه به موارد توضیحیه قبلیم ،این موضوع رو قبول ندارم که تنظیم ، ضعفه شعر و صدارو پنهون کرده(پوشش داده).
(بازم به عنوان یه مخاطب اینو میگم واقعیت تنظیم ایران،استاد بهروز صفاریان و سیروان خسروی ، هستند(الان).البته تو 2حیطه متفاوت...به نظرم میاد که تمام مخاطبای موسیقی که معیارشون تنها سلیقه باشه ،،(یا )حرفمو تایید میکنن یا اگرم تایید نکنن نمیتونن مهر تایید به ضعف کارای اینا بزنن)پس مخاطبی که یه همچین خطه مشیی داره ،،،داره نظر مساعدی نسبت به تنظیم این البوم میده (اینم در مورد بحثه، بهتر بودن همکاریه چاوشی با اهاری و...)
(البته به عنوان یه مخاطب دارم نظر میدم وقصدی به جهت جنجال وجسارت نسبت به سایر سلایق ندارم.)
ا
میدوارم یه روزی بیاد که وقتی خواستیم نظریو بدیم صداقتو سادگیمونو بزاریم وسط بعد شروع کنیم تا کسی رو...
البته حق برای انتقاد و بیانه ضعف ها وجود داره و شاید ،،اگر با دیده حرفه ای و فنی نگاه کنیم این ضعفا هم وجود داشته باشه ،،،شاید.
اخره این متنم همراه شده با این ترانه(:بگو شب بخوابه من بیدارم
"""""من شبو زنده نگه میدارم)
راستی از این فعالیته دائمی و رفرش های سریع واطلاع رسانیه موسیقیه ما هم تشکر می کنم.

sajad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من با نقد بالا نه موافقم نه مخالف . چون بعضیاش درسته بعضیاش غلط ..... من طرفداره محسن نیستم . فقط تعجب مبکنم از بعضی حرفای کسایی که به اسمه طرفدار چاووشی یه حرفایی میزنن که ............. این فقط یه نظر شخصیه همین ... شما برای طرفداری از خوانندتون نیاز به زور یا توهین به کسی که نسبت به خوانندتون نظره مخالف داره ، ندارید ... کسیم نمیتونه نظر شمارو عوض کنه .. پس از راهه درستش طرف خوانندتون رو بگیرید .... بعضی از نظرات در شان هوادارای محسن نیست .... من یکی از طرفدارای دو آتیشه ی فرزادم ولی باید قبول کرد که آلبوم پرچم سفید آلبوم خیلی خوبی بود ... انقدر احساسی با همه چیز برخورد نکنید .. چون یکی پیدا شد که مخالف نظره مارو داشت باید بهش توهین بشه .... برای چاووشی و هر کی که برای پیشرفت موسیقی ایران تلاش میکنه آرزوی موفقیت و سر بلندی دارم ... در ضمن این جور نقد ها هم به پیشرفت موسیقی کمک میکنه .... یا حق

مهدی 007
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من طرفدار احسان خواجه امیری ام به نظرم این البوم زیاد خوب نبود ولی بدم نبود باز از شلیک فرزین بهتر بود.

arman
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

در اینکه این نققد غرض ورزانه و بی منطق بود شکی نیست.ولی من می خوام به یه نکته اشاره کنم.کسی که از موسیقی راک سرش نمیشه و حتی یه سولوی گیتار الکتریک تو ۱۰ ثانیه رو نمیتونه تحمل کنه و سریع آهنگ رو عوض میکنه نمیتونه منتقد سبک راک باشه.همین آقای به اصطلاح منتقد چنتا آلبوم راک گوش کرده و با کدوم راک استار حال کرده که نظر میده. به نظر من ترک ۹ (تقاص) یه شاهکار به تمام معناست.و کسی تو ایران نتونسته این سبک اجرا کنه.آخه تا کی میخام سرمونو بکنیم زیر برف .

behnam
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام ودورد
نظرات هر یک از دوستان برای خودش مهم ومحترم هست ولی به نظر من موسیقی نقد نداره ما میتوانیم از خواننده ی مورد علاقه مون بخاطر ترانه ایراد بگیریم چون این ترانه و سبک خواندن هست که یه خواننده طرفداران مربوط به خودش را جذب میکند.
آلبوم پرچم سفید هم از ترانه و سبک خواندن همیشگی چاوشی پیروی نمی کرد و از سطح سلیقه طرفداران پایین تر بود.

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یعنی چی چاوشی در گذر یا سرگردانی؟
چرا هر نقدی رو میاید چاپ می کنید توی سایتتون؟
محسن چاووشی هیچ وقت سرگردان نیست
متاسفم برای این نوشته به اصطلاح نقد

مهران
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

جناب آقای علی رضوی ...!یه آلبوم باید کمه کم 1 ماه بگدره بعدا در موردش نقد و بررسی کنن!!زود این کار رو کردید ...کاملا معلومه شما یه بار هم آلبوم رو گوش ندادی و فقط خواستی سریع آلبوم رو بکوبی..!! بعد از 2 روز میشه نقد کرد؟! هنوز شرکت پخش نتونسته آلبوم رو به همه ی شهرستانها پخش کنه اونوقت شما دارید واسه خودتون نقد میکنید ؟؟؟ شما حتی نتونستید تک تک قطعه های آلبوم رو تحلیل کنید و فقط اومدید میگید ضعیف ترین آلبوم محسن چاوشیه !! دلیلاتون هیچکدوم منظقی نیست ..!! این جمله خیلی برام جالب بود: "دلتنگ احتمالا یک تک آهنگ جدا افتاده از «پرچم سفید» است که به علت ناهمگون بودن، از آلبوم بیرون گذاشته شده است" احتمالا؟؟؟!!! آقای منتقد شما حق نداری احتمالات خودت رو نقد فرض کنی !! شما که اصلا نمیدونی جریان قطعه دلتنگ چی بوده به چه حقی نظر میدی؟؟! محسن چاوشی این قطعه رو به دو دلیل منتشر کرد: 1-به مناسبت شب یلدا 2-گوش مردم به یک قطعه راک و میکس و مستر "امیروکس" آشنا بشه .. شما میگی آلبوم پرچم سفید نتیجه چشمگیری نداشت؟؟؟! آخه چجوری میشه راجع به آلبومی که سبکهای "راک,بلوز,هوس,.." در آن به کار رفته و دارای اشعار سنگینه و باید زمان بگدره تا با حس و حال مردم نزدیک بشه , 2روزه نقدش کرد!!؟؟!!! منتقدین شما وقتی محسن چاوشی آلبوم میده یاد نقد کردن میفتن؟؟؟ وقتی 2 هفته از انتشار آلبوم حریص گذشته بود از چاوشی پرسیدن بازتاب آلبوم چجوری بوده و نتیجه به چه شکل بوده ولی چاوشی گفت هنوز "خیلی" زوده برای نتیجه گیری و باید زمان بگذره .. اونوقت شما در عرض 2روز کل کارای چاوشی رو نقد کردید ...!! آقای علی رضوی شما با سبکهای راک و بلوز و هوس آشنایید؟؟! کدوم خواننده داخل ایران در آلبوماشون از این سبک استفاده کردن؟ شعر های آلبوم خیلی سنگین بود و بعضی جاها خیلی باید فک کرد کرد که منظور حسین صفا چی بوده!! متاسفانه بعضیا چیزی رو که نمیتونن درک کنن و بفهمن زود میگن ضعیف و بد بود ..! بر چه اساسی این حرفارو میزیند؟! محسن چاوشی همیشه به دور از کلیشه بودن کار کرده و خواسته سبکهای جدیدی رو در موسیقیش تجربه کرده باشه و مردمی رو که تا به حال این سبکهارو گوش ندادن رو با این فضای جدید "دوست" کنه .. چون موسیقی پاپ ما تنوعش خیلی کم شده و کاملا میشه حدس زد در هر آلبومی چه فضاهایی وجود داره ولی چاوشی هیچوقت نخواسته تکراری بشه و با خواننده های دیگه در یک رنج باشه ! مطمئنم همه ی کسایی که میگن کاش چاوشی کاراش مثل قبل بود و مثل سنتوری و لنگه کفش و .. میخوند, اگه چاوشی فضای کاریش رو عوض نمیکرد همون افراد میگفتن "اه چاوشی چقد تکراری شده و همش تو یه سبک میخونه" ..!! فکر میکنم بهتر باشه اول با خودتون کنار بیاید ! موسیقی کشور ما باید از این یکنواختی خارج شه و کارها به سمت استاندارد جهانی نزدیک بشه و فقط محسن چاوشی هست که داره این کار رو با تمام سختیها انجام میده و باید به جای این همه به اصطلاح "انتقاد" که هیچ ارزشی نداره , این سبک کار هارو حمایت کنیم . محسن چاوشی برای مردم میخونه و خود مردم به مرور زمان یا با فضای جدید کنار میان یا نه ...!! نظر شخصی شما هم هیچ لطمه ای به زحمات شبانه روزی محسن چاوشی و گروهش وارد نمیکنه و از همه مهمتر اینه که چاوشی هیچوقت هیچ آهنگی رو برای بازار گرمی منتشر نکرده ! کاری که خیلی از خواننده ها انجام میدن .شاید بخاطر همینه که این حرفها راجع بش زده میشد چون گوش بعضیا به آهنگهایی که ارزش موسیقایی ندارن و فقط به درد مهمونی و ماشین میخوره , عادت کرده و هضم این شعرهای سنگین و تنظیم های جدید براشون سخته..!!! من کسایی رو میشناسم که "اصلا و به هیچ وجه" آهنگهای ایرانی گوش نمیدادن ولی با منتشر شدن قطعه دلتنگ و آلبوم پرچم سفید علاقه زیادی به "محسن چاوشی" پیدا کردن .. چون میگفتن با سطح آهنگهای ایرانی خیلی متفاوته و انگار یه کار قوی خارجی و به زبان ایرانی گوش میدیم ... آقای رضوی شما هنوز نمیدونید انتقاد کردن باید بر چه اساسی باشه و چه ابزاری نیاز داره ..! بهتره شما و دوستان اهل فنتان نظرات خودتون رو برای خودتون نگه دارید ...چون دارید از رو ضعف کار رو میکوبید نه اینکه از رو قدرت کار رو "نقد" کنید ..! ...ولی نمیدونید منظور چاوشی از این سکوت چیه!! محسن چاوشی همیشه گفته من با کارهام حرفامو میزنم و وقتی کسایی مثل شما این حرفها ...رو میزنه معتقده که مردم خودشون عاقلن و به شعور مردم ایمان داره ..!! اینکه ساز گیتار الکترونیک زیاد استفاده شده چه ربطی ؟؟!!؟ از شما باید اجازه میگرفت؟؟؟! اینکه ملودی شاد باشه ولی شعر تلخ پارادوکس غیر معقوله؟؟ پارادوکس هست ولی غیر معقول نیست !!!! چون یه هنره! خیلی خلاقیت میخواد که رو یه ملودی شاد بشه یه شعر تلخ گفت!! آهنگ بندریه چون از زبان یه فرد جنوبی گفته شده و باید فضای جنوب حس بشه ! شاده چون عاشق امید داره که به معشوقش برسه و میخواد با این شادی به خودش امید بده ولی غمگین و تلخه چون میترسه معشوقش رو از دست بده .. قرار نیست شعر حتما شاد باشه ..!! خیلی این حرف واسم جالب بود : "قطعا چاوشی با این آلبوم به تنهایی نمی‌توانست سوپر استار شود. چاوشی در این آلبوم یک خواننده کاملا معمولی است. " کدوم خواننده معمولی در این سبکها انقدر تسط داره ؟؟ اصلا کدوم خواننده ی معمولی میتونه انقدر خلاقیت به خرج بده؟! این انسانیته؟ این انصافه؟ آلبوم پرچم سفید رو از لیست بهترین آلبومها خارج کردید که بگید نظر مردم هم همینه و از این آلبوم راضی نیستند ولی این کارا هیچ چیزی از ارزشها و زحمات محسن چاوشی کم نمیکنه ...

راحیل
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نمیدونم چرا نظرم تایید نشد !

بهترین آلبوم چاووشی همینه !!

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام.
موسیقی ما" پیشنهاد میکنم در این زمینه از استاد کاکایی و بهروز صفایی کمک بگیرید...

وحید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دمت گرم امین جان

sajjad73
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای رضوی موسیقی راک حرف اول رو تو جهان میزنه , به ما چه که تو موسیقی قر دوست داری !

شاهین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من نمیدونم چجور ایشون بعد یه روز تونست البوم نقد کنه...باور کن هیچ تا حالا اهنگ راک نشنیده... اقا یه قطعه قطار به کل البومای این چند سال میرزید

Mr.FranK
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیز مساله تنوع نیست
مسئله تغییر سبکه
قرار نیس که سبک هر خواننده نه حتی توی چند آلبوم بلکه توی یه آلبوم چندین بار تغییر کنه
بعد دوستان بیان یه جوری وانمود کنن انگار ما از پشت کوه اومدیم نمیفهمیم عمق موسیقی و... چیه
آقا ایشون فردا بیاد مصاحبه کنه بگه من میخوام کار شیش و هشت بسازم،میخوام راک بسازم،میخوام غمگینو بذارم کنار
ما هم الکی انتظاری از ایشون نداشته باشیم
والا وقتی آدم آهنگای قدیمی محسن رو میشنوه حسرت میخوره...حتی دور آخر رو

اگر ایشون راکره خوب بسم الله...کار راک راه بندازه ما هم لذتشو ببریم

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من با نظرت موافقم. کارای چاوشی خاصه......

محمدرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

مساله خیلی ساده ست. هیچ وقت نمیشه همه رو راضی کرد. آقای منتقد اعلام می کنه محسن چاوشی تغییر سبک می ده واین رو یه نقطه ضعف تلقی می کنه حالا اگه تغییر سبک نده ایشون دوباره گیر خواهند داد که محسن چاوشی در ورطه تکرار افتاده. حالا هنرمند چکار باید بکنه. تکرار کنه یا متفاوت باشه.تغییر سبک اگه درست انجام بشه همیشه خوب هست. مثل خشایار اعتمادی اگه بعد از مدتها اسلو خواندن توی آلبوم عاشقی هر کی هرکی شد کل فضای ذهنی مخاطب رو عوض کرد و 180 درجه متفاوت کار کرد اما محسن چاوشی با وود تغییراتی که توی سبکهاش می ده اما شناسنامه کاری خودش رو داره. هر کسی سلیقه خودش رو داره و حق نداره چون با از یه کاری خوشش نیومده اون رو بکوبه. من خودم به شخصه با قطعات جوابم نکن و با من بمون و هر روز پاییزه بیشتر ارتباط برقرار کردم و با قطه مردم آزار کم.حالا قرار نیست همه به یک سبک موسیقی علاقه مند باشن

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خب این نظر شخصیه.

الهام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چاوشی هنوذز همون چاوشیه هنوز همون غم همیشگی تو صداشه.پس محاله که فراموش بشه

Elias
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من از طرفدارای سرسرخت و قدیمی آقای چاوشی هستم ولی با این نقد موافقم . این اون چاوشی کفتر چاهی و متاسفم نیست . خیلی کار هاش سبک شده . فقط تراک های 7 8 10 تو این آلبوم شاید نشانه ای از چاوشی باشه . امید وارم که به گذشته ی خودش برگرده وگرنه دیگر کشورمون خواننده ای نداره !!! :(

اشکان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دقیقا باهات موافق

milad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این نقدی که به البوم چاوشی داشتین درست نیست....

با گوش دادن به اهنکهای خواننده های دیگه کاملا متوجه میشین که چاوشی نعمتی هست برای موسیقی کشور...

حامد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ای کاش هیچوقت به منتقد توهین نشه .
انقدر سخته احترام به نظر هم واقعا !!!

دوستان تمرین دموکراسی بد نیست . من که دوست منتقد رو نمیشناسم اما خب حتما انسان صاحب نظریه و باید محترم شمرده بشه.

و الا من نه آقای منتقد رو میشناسم . نه چاوشی رو بعد از سنتوری اونم بخاطر آهنگ سازی اردوان کامکار دنبال کردم .

اما به هرحال آرزو میکنم که چاوشی و طرفدارانش موفق باشن

ali akbar
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چاوشی خوبه .چاوشی بده.اینا یعنی چی؟خیلیاتون میخایین نظر بدید یا خواننده رو داغون کنید...
چاوشی کاراش خاصه....چون بعد هر البوم بهش زیاد خرده میگیرن که منطقی نیس خیلیاش همه دوس دارن درباره البوم نظر بدن و نقدش کنن.
بگذریم که این وسط توهین هایی هم میشه.....
به نظر من کسایی که میگن البوم ضعیفه یه بار دیگه با دقت گوش بدن شاید تغییر عقیده بدن هرچند.....

SHAHRE GHAM
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

جناب رضوی خواهشادیگه نقدنکنید.....نقدتون رانگه داریدبرای خودتون .... .... یادندارم توی این سایت گفته باشن البوم های محسن خوبه..یاگفتن توی گذاره...یاتوی سرگردانی .....یا اون نقد مرتضی خیابانیان که اونجا البوم یه شاخه نیلوفررازیربادانتقادمی گیرد...عجب دنیاییه....کاش منصف بودیم.....من اخرش متوجه نشدم البوم خوب ازدیداین منتقدان چه البومی است.....البومی است که اینهابه سلیقه خودشون دوست دارندویاندارندوبه عنوان نقدمی نویسند...یاالبومی که به کوچکترین ریزه کاری های اون هم دقت شده وچون مثلا فلان منتقدسلیقه موسیقی اش باالبوم هم خوانی نداشته ازالبوم بدبنویسد...من اصلا این نقدراقبول ندارم....

میلاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ترکهای با من بمون - خواب بعد از ظهر - قطار و پرچم سفید از نظر من چه از لحاظ ترانه و خلق فضا و تصویر های بدیع شعری و چه از لحاظ حس نوستالژیک و چه از لحاظ وارد کردن سبک های جدید که کسی در ایران جرئت ورود به آنها را ندارد حداقل 10 سال از وضعیت فعلی موسیقی ایران جلو ئه و باقی ترک ها هم همسطح الانه...

فک میکنم سطح اطلاعات منتقدتون هم 40 سالی از وضع فعلی موسیقی ایران عقبه...
البته ببخشیدا...ولی واقعیتیست...

yoones
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آی گفتی، من از آلبوم پرچم سفید هم خیلی خوشم اومده اما لااقل جای یه آهنگ پاپ سنتی توش خالیه

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

موافقم.من که کار متفاوت و جالبی از محسن چاووشی گوش کردم. نمیشه گفت به اندازه یه شاخه نیلوفر زیباست ولی این البوم هم از کارای خوبه محسن چاووشیه. شعرهای این البوم جنس خاصی داره...

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

در کل شما آدم شوخی هستید نه؟

مثل اینکه آلبوم به قول خودتون نازل نشنیدید!

جالبه! چاوشی فراموش میشه؟
منتظر باش.

بعدشم منظورت چیه امیدوارم دفعه بعد در ست آلبوم بده!؟
آره آدم شوخی هستی.

nisha
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اقای چاووشی همیشه دنبال تنوع بودن.اینو از حریص که بصورت ترک ترک باهم تفاوت داشت و از پرچم سفید که کلا البوم متنوعی بود میشه فهمید.عوض کردن ساز اصلی اهنگ ها ،تنظیم متفاوت، سبک جدید، و حتی صدای اقای چاووشی که بسیار محکم تر شده بود.من تا الان خواننده ای رو یاد ندارم که به این حلات سبک خودشو عوض کنه.این نشان دهنده قدرت بالا اقای چاووشی است.ترک های مثل ترکم نکن،قطار و هر روز پاییزه هم نشان دهنده قدرت دو چندان این خواننده همیشه موفق است

راوی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام وقتی موسیقی ما نظرات دوستان رو تایید نمی کنه چرا باید اومد و حرف زد ...با 4 تا حرف قلمبه سلمبه که آدم منتقد نمی شه.... رفته یه آهنگ رو مثلا بررسی کرده و حرفاشو گفته....و در آخر تصمیم گیری می کنه که این آلبوم ضعیف بوده..... کسی مجبورت نکرد .... مطمئنم تو تموم عمرت نتونستی مثل مردم آزار محسن رو هم گوش بدی چه برسه به قطار و پرچم سفید و هر روز پاییزه. ===================== خنده های خواهرم،لاله بود و پزمرد اشکهای برادرم،سیل شد دنیارو برد فعلا تو خماری شعرای محسن بمونید

reza
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چاوشی جزء خواننده های خوب کشوره به نظر من نسبت به خواننده های دیگه البومش خیلی ضعیف تر بود

Pedram
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من این آلبوم اصلاً ضعیف نبود
متاسفانه طرفداران و یا مخالفین و یا حتی منتقدین بر اساس سلیقه خودشون حرف میزنن

من این آلبوم رو مثل تمام آلبوم های قبل دوست دارم
قرار نیست که از تمام آهنگ ها لذت ببریم!
سلایق متفاوت هست.

من شخصاً 4 آهنگ از 10 آهنگ رو می پسندم
اما کلاً به آلبوم نمره 8 از 10 رو میدم

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

موافقم. این سایت هر چی خودش دوست داشته باشه از نظرات سالم مردم رو میزاره خیلی ها بدون توهین نظر مخالف دادن به فیلم و البومی که سایت علاقه مند هست و نذاشتن. به نظر من بی طرف نشون دادن خوب نیست چون همه میدونند چه فیلمی و خواننده ای رو دوست دارین. باز نظرو حذف کنید مثل نظر راجب این فیلم خیلی خیلی بد

نظر،
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شکی نیست دلتنگ به همراه لولای شکسته و کی بهت خندیده ضعیف ترین آهنگ های تا به امروز چاوشی بوده اند
بعد از آلبوم حریص، آهنگ هایی که از محسن چاوشی شنیدیم ضعیف و زیبا نبودند علی الخصوص دلتنگ و دیوار بی در که علاوه بر زیبا نبودن تراک ها از ضعف ترانه هم رنج می بردند و فکر میکنم حداقل پرچم سفید خیلی زیبا تر از این دو آهنگ بود هر چند به سطح حریص نمی رسد!

بی طرف
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من اهنگ های این البوم یه مقدار از سطح درک عمومی جامعه فراتراست پس بعید نیست که فروش خوبی نداشته باشد

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با سلام

بهتر نبود آقای رضوی از ایرادات ایین البوم میگفتن؟
ایرادات فنی شعر یا ملودی و تنظیم.

همین که بیم یه اثر خوب نبود که کافی نیست.
حداقل موسیقی ما یه کارشناس رو واسه نقد میذاشتی که یه چیزایی بدونه.... چون این جور نقدای بی منطقی باعث دلخوری هواداران چاوشی میشه....

مجید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

هر وقت از موسیقی چیزی یاد گرفتی بعد اثار سلطان چاوشی رو نقد کن

میدونم تایید نمیشه

DiamonD
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

منم خودم از طرفدارهای پروپاقرص محسن بودم و هستم.....
ولی اصلا با کارای جدیدش حال نمیکنم...
متن و صدای محسن به موزیک نمیخوره... یه جای کار میلنگه...
به نظر من این صدا فقط متعلق به پاپ راک هست...
روی معنای قطعه ها دقت نمیشه....
واقعا بعضی از کارا ارزش گوش دادن ندارن...
من به همون کارای قدیمی راضیم... دیگه با این سبک جدید کاری ندارم.... بیخیالش شدم.... خاطرات اون اهنگ ها برام جذاب تره... نمیخوام با گوش دادن به این آهنگ ها با دید بد به البوم ها ی بعدی نگاه کنم... کماکان منتظرم تمام کارای خوب تکرار بشن...

سامان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

از زمانی که چاووشی برای آلبوم هاش مجوز گرفت؛ با کارهاش حال نمی کردم ولی قبل از اون واقعا خوب بود.
به نظرم محسن برای من با این آلبوم پرچم سفید دوباره رفت بالا.
کارش عالیه!

امیر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من این بهترین آلبوم چاوشی مجاز بود...

من که لذت بردم...

مهزیار
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با اینکه طرفدار سر سخت محسن چاوشی ام اما این نوشته ی شما رو قبول دارم:
بعد از آلبوم‌هایی مانند «یه شاخه نیلوفر» یا آلبوم‌های ماقبل آنکه به صورت غیر رسمی منتشر شدند. در ادامه موسیقی فیلم سنتوری که می‌توان به عنوان شاهکار چاوشی در سال‌های گذشته از آن اسم برد. حتی در ادامه «ژاکت» و «حریص» که بهترین آلبوم‌های چاوشی نبودند ولی سطح قابل قبولی داشتند. در این نگاه بدون شک «پرچم سفید» ضعیف‌ترین کاری است که چاوشی تا به حال ارائه داده است.

البته دو تراک این آلبوم رو دوست دارم :خوان هفتصد و بگومگو.

از بین تنظیم کننده های آلبوم های رسمی چاوشی هم محمد رضا آهاری رو خیلی قبول دارم و معتقدم که چاوشی نباید هیچوقت این آهنگساز و تنظیم کننده ی حرفه ای رو از دست میداد.
ضمنا شهاب اکبری هم خوب کار میکنه.
به امید آلبوم بعدی(13) و جبران این آلبوم

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ضعیف ترین آلبومش که ژاکت بود! این یکی اما بد نیست!

سوگل
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

موافقم...با اینکه از طرفدارای چاووشی هستم ولی این آلبوم می توانست بهتر از این باشد...بعضی از ترانه ها خوب نیستند و چند تا از کارها واقعا ضعیفه شاید هم بخاطر این باشه ما توقع بیشتری از چاووشی داریم و پذیرش یک کار معمولی ازش ما رو راضی نمی کنه...چاووشی توانایی این رو داره که بهتراز این باشه

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام..
(حتی در ادامه «ژاکت» و «حریص» که بهترین آلبوم‌های چاوشی نبودند ولی سطح قابل قبولی داشتند. در این نگاه بدون شک «پرچم سفید» "ضعیف‌ترین کاری است" که چاوشی تا به حال ارائه داده است.) واقعا؟؟
ولی به نظر من این متفاوت ترین و بهترین کار محسن چاووشی «مجاز» میباشد..
ممنونم

amin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بابا خواهشا همه نشن منتقد البوم خوب بود مهم این بود که محسن خودشو تکرار نکرده

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

همیشه کسایی که ذهن خشکی دارن در مقابل تغییر واکنش منفی نشون میدن

yashar
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به این نقدا عادت کردیم که هر روز یکی به اسم منتقد میاد یه اثر نقد میکنه
شاهکار محسن چاوشی رو با این به ظاهر نقدا نمیتونید خراب کنید
دیگه مردم ایران فهمیدن منتقد تو ایران نیست یا خیلی خیلی کمه
چه سینماش چه موسیقیش
اگر ارزش داشت منم جواب داشتم واسه این نقد

چاوشیسم
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

متاسفم برای موسیقی کشوری که چنین افراد کوچکی تو اون چنین نقدی از یه موزیسین فوق عالی داشته باشن

aammiirr
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا آلبوم یه شاخه نیلوفر بینظیر بود تو نوع خودش و من ترکاشو دوست دارم خیلی گوش کردن،ولی شاید باورتون نشه آلبوم ژاکت و حریص بیش از یکی دو بار گوش نکردم و پرچم سفیدم اصلا گوش نکردم

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام من نمیدونم مشکل این سایت با محسن چاوشی چیه ؟ چون محسن چاوشی مصاحبه نمیکنه و خبراشو نمیده اینجا باید هر راهی بر علیهش بنویسید ؟ الان این اقا چه سابقه ای دارن که یکی دو روز از انتشار البوم نگذشته البوم نقد کردن !؟!!!!!!!! فکر کنم تو رکورد های گینس ثبت باید بشه که یه البوم بعد یکی دو روز نقد کردن تموم شد ! الان میاد البوم ...!!! رو نقد میکنه همش تعریف هست ازش تو ایران که کلا منتقد خوب نداریم به جز چند نفر اکثرشون بر اساس رابطه نقد میکنن با طرف رفیق باشن اون اثر شاهکار قرن مینامند و برعکس سینمای ایران به جز دو سه نفر مثه نیما حسنی نسب که واقعا درست و با اخلاق یه اثر نقد میکنه دیگه منتقدی نداره موسیقی که همین یکی دو نفرم نداره فقط واسه معروف شدن هر دو سه ماه یه بار یکی میاد یه اثر و نقد میکنه که اکثرم فقط موقعی که البومای چاوشی میاد میبینیم تو موسیقی ایرانم منتقد پیدا میشه و چه کسی بهتر از نردبان چاوشی واسه معروفیت مرسی

اشکان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تنها با یه قسمت این حرفا موافق بودم اونم اون قسمت بود که نوشته بود یه شاخه نیلوفر بهترین آلبوم محسن چاوشی هست اینو قبول دارم اما اینو مطمئن باشید پرچم سفید از حریصم بهتر بود این آلبوم یعنی قدرت محسن چاوشی در اجرای سبک های مختلف درضمن نویسنده این مطلب رو اصلا نمیشناسم البته در حوزه موسیقی اما اینم بگم که ایشون نقد نکردن از یه شاخه ای به شاخه دیگری پریدن از ترانه به سبک و از اون به تنظیم در حالیکه اصلا درباره نوشته هاشون هیچ دلیلی نیاوردن مثلا اینکه چرا این آلبوم رو ضعیف میدونن ایشون کاملا مشخص هست که در بند سنتوری مانده و قابلیت گوش دادن به موسیقی روز را ندارن البته به عنوان نظر شخصی قابل احترام هست اما فقط نظر شخصی

مهرداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا متاسفم از اینکه هنوز دوروز از انتشار آلبوم نگذشته, یه آدمی که سواد موسیقیایی نداره میاد و با یه نقد مقرضانه قصد داره آلبومو بکوبه....

متاسفم واسه این سایت.....!!

yaya
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من نمیدونم تو یک روزو نیم چجوری آدم میتونه ی آلبومو نقد کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با دوستان اهل فن زیاد در موردش صحبت کردیم........................................یک روزه ببخشیدنصف روزه دوستان اهل فن را پیداکرده ...نشتن دورهم ...اهنگ هاراگوش دادن ....وبعدنظرش رااورده گذاشته اینجا ....البوم های محسن چاوشی عزیز درک بالایی ازموسیقی می خواهد که متاسفانه بعضی بااصطلاح منتقد نظرات خود بدون هیچ گونه علمی درزمینه موسیقی ارایه می دهند.....متاسفم......نمی دونم تاییدمی شه یانه .....اماکاش بشه....

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نمیدونم چرا همه میترسن مستقیم چاوشی رو نقد کنن اما من با صدای بلند، داد میزنم: ...، آلبومی ضعیف داد

fer23
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظرم دلیل اینکه این البوم رو از نظر کیفی از یه شاخه نیلوفر پایین تر درنظر گرفتین نبود ِ امیر ارجنی تو ترانه ست !
.
توی این البوم صفا ترانه های خوبی داره / اما چنتا ترانه ازش زیادی انتزاعی شده و تکرار مکرراتیه که اصل نتونسته قند مکرر بشه .
.
به نظر منم البوم یه شاخه نیلوفر بهترین البوم محسن چاوشیه ! البومس که هنوزم از شنیدنش لذت می برم به خاطر پهنه و وسعت تنظیم های فوق العاده ش ... به نظر من ژاکت ظعیف ترین البوم چاوشی بوده / من این البوم رو البوم خوبی می دونم ... اما به نظرم این البوم یه مرحله ی گذار میتونه باشه مث ژاکت / باید منتظر البوم بعدی بشینیم !

اشکان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شاید هم بخاطر جذب طیف دیگه ای از مخاطبا این آلبومو منتشر کرده و برای حفظ محبوبیتش آلبوم 13 رو خیلی زود منتشر میکنه و سال تحویل شبکه دو حاضر میشه !

در کل واسه محسن چاوشی آلبوم ضعیفی بود و خیلی هم متفاوت و شادتر از قبل !

ترانه های ضعیفی داشت !

هنوز یه شاخه نیلوفر بهترین کارشه !! !

بهنام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من موزیک مورد علاقه ام راک و متال هست ، موزیک ایرانی زیاد گوش نمیدم ، اما کارهای محسن چاوشی واقعا سطح بالاتری دارن و جنس صداش واقعا زیباس ( از نظر من، این یه امر کاملا سلیقه ایه ) و جزو معدود کارهای ایرانی که گوش میدم به همراه کارهای سیروان و فرشید اعرابی و یکی دوتا دیگه

به نظر من این یه نقد کاملا سلیقه ای بود نه اشاره به مورد خاصی داشت که فلان آهنگ فلان جا ایراد داشت یا مورد مشابهی ، به صرف اینکه ""در کمتر آلبوم داخلی می‌توانید پیدا کنید که به این میزان از گیتار الکتریک به عنوان ساز سولو در تنظیم استفاده شود. در عوض در «یه شاخه نیلوفر» تنظیم کننده از ویولن به عنوان یکی از سازهای اصلی استفاده کرده که ردی از آن در «پرچم سفید» نمی‌بینید. """ آلبوم رو یه آلبوم معمولی خوندن

من حرکت شما رو تحسین میکنم که دوست دارین مو شکافانه نگاه کنید و مطمئنا باعث پیشرفت هنرمند میشه اما یکم باید سطح نقدتون رو بالا ببرین ، به صرف این که من ویولون دوس دارم یه آلبوم میشه خوب یکی بد نشد نقد

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

کســی که در عرض دو روز از انتشار آلبوم دست به نقد میزنه معلومه حرفاش اعتباری نداره!!!

آخه چرا مردم کشور ما نظر شخصی خودشونو نقد میدونند!

بس کنید دیگه

محسن آلبوم قدرتمند پرچم سفید و روانه بازار کرده و کسی که عقل موسیقیایی داشته باشه می فهمه چقدر برای هر آهنگش زحمت کشیده شده و چه نوآوری بوجود آورده

محسن مرد تکرار نشدنی هست ! و چون خیلیا چشم دیدن این شکل پیشرفت محسن و ندارند اینطوری دست به تخریب میزنند . . .

این سایت چی از جون محسن میخواد نمیدونم !

king
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این سایت وقتی ژاکت رو نقد میکرد برا هر تراک 10 تا ایراد گرفت حالا چی شد ژاکت خوب شد و پرچم سفید بد؟؟؟
کلا بگید از کارهای چاوشی خوشتون نمیاد و خلاص!!!
شما برید همون آلبوم خواننده هایی رو گوش بدید که نه اسم آلبوم هاشون عوض میشه نه سبک نه تنظیم نه هیچی.

amin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چرا این اقایان به اصطلاح منتقد که معلوم چیز زیادی از موسیقی تمیدونه فقط برای پرچم سفید واونم با فاصله 2 روز نقد منفی می نویسند این همه البوم جدید

king
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آره خداییش
اونقدآلبوم سنگین بود بعضی ها هضمش نکردن
4 سال دیگه میان از ما سی دی این آلبوم رو میگیرن

لعنت به این آوار
من زیر آوارم

حالا همه خراب شدن رو سر این آلبوم

mosi
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من که اصلا هیچ تخصصی در موسیقی ندارم باید بگم که آقای چاوشی واقعا سلطانه و اصلا کارهای تکراری توی کارهایش نیست و اگر آهنگ هایش نقصی داشته باشه فقط بخاطر شعرهایش است گرچه فکر میکنم شعرهای آقای صفا یک مدل جدیدی باشه ودر کل عقیده ام اینه که برای آقای چاوشی شاعری در حد سعدی لازمه. با تشکر

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من پرچم سفید ضعیف ترین کار محسن چاوشی است وبه جز ترک اول آن بقیه ترک ها چنگی به دل نمی زند

میثاق
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

متاسفم برای سایت موسیقی ما که این نقد و پخش کرده

این آقا تو عمرش آهنگ گوش نداده وگرنه میفهمید پرچم سفید یک آلبوم فراتر از ذهن انسانه

Arian
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقا محمد من نمی فهمم چرا هرکی محسن چاووشی رو نقد می کنه بهتون بر می خوره؟اگه ازش خوب می گفت حتما آدم خوبی بود آره؟بی منطق نباشین اینقد این همه اومدن گفتن آلبوم ضعیف تر از آلبوم حریص بود این آقا هم تایید کرد حالا هی خودتونو بذنید به اون راه؟موسیقی ما با چاووشی لجه؟این همه خبرو ماله تو این یک ماه از محسن چاووشی گذاشت همین الانم صفحه اصلی بنر به اون بزرگی گوشه سمت چپ سایت بعد موسیقی ما با چاووشی لجه؟منطق شما همینه دیگه کارش نمیشه کرد

مجید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

میدونم نظرم تایید نمیشه و موسیقی ما تحمل نظری که بر خلافش هست رو نداره. ولی با این حال حرفم رو میزنم به عنوان یه مخاطب موسیقی نه طرفدار ! :

نقد بسیار بی منطقی بود.
همین که هنوز دو روز از انتشار آلبوم نگذشته و این آقا اومده نقدش کرده نشون میده که چقد بی توجهی همراه این نقده.
حداقل یه هفته باید یه آلبوم رو با دقت تمام گوش کنی تا بتونی در موردش نظر بدی چه برسه به اینکه نقدش کنی !
تنها خواننده ی حال حاضر کشورمون که همیشه در حال خلاقیت و تغییر فضاهای آلبومشه محسن چاووشیه اما شما محسن رو به خاطر این محکوم میکنید و صد در صد اگه سبک آلبومش مثل آلبوم های قبلیش بود اون رو به تکرار و خلاقیت نداشتن متهم میکردید.
بی منطق بودن این نقد کاملا مشخصه بنا به دلایل زیر :
ترانه های محسن رو ضعیف دونسته که اصلا منطقی نیس، شاید ایشون درک درستی از ترانه های این آلبوم نداشته و به قشنگیش پی نبرده. البته که فهمیدن ترانه ای مثل "قطار" کار هر کسی نیست.
جالبه که ایشون میگن شهاب اکبری از وقتی با چاووشی کار کرد محسن دچار تکرار شد در صورتی که شهاب اکبری حتی در اولین کارهای محسن هم دست داشت (مثل ابرهای پاییزی).
ایشون ترانه ی زیبای "دلتنگ" رو ادامه ی راه یه شاخه نیلوفر میدونن !!! واقعا نمیدونم بر چه اساسی.
دلتنگ یه کار کاملا متفاوت بود که شبیه هیچ کدوم از کارهای محسن نیست چه برسه به ترانه های یه شاخه نیلوفر !!
صد در صد اگه الان به طرفداران محسن بگید کدوم یکی از آلبوم های محسن بهترین آلبوماشه، جواب شمارو با "یه شاخه نیلوفر" یا "پرچم سفید" خواهند داد !
پس این که این آلبوم رو ضعیف ترین آلبوم چاووشی بدونیم کاملا غیر منطقی و بی اساسه.
مطمئنن اگه این اولین آلبوم محسن بود، ترانه های "جوابم نکن"،"قطار"،"پرچم سفید" و ... به شدت بین هوادارن موسیقی مورد توجه قرار میگرفت.

با تشکر از نقد بسیار بی منطقتون.

شاهین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ازتون میخوایم این نقدو بردارید تا بیشتر از این به اعتبار سایت لطمه نخورده

Hodjat
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

انواع راک - هاوس - بلوز و رگی!
نفس کار ارزش داره.تو این آشفته بازار pop! یکی پیدا میشه با مطالعه همچین کاریو تحویل میده.
ترانه های حسین صفا مثل سبکای آلبوم ،متفاوت!
بیشتر به عمق ترانه ها فک کن.

farshad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

موافق نیستم ,چاوشی یک خواننده ی معمولی نیست به خصوص در این آلبوم ,بازی صدا در گام های بم که بسیار سخته و در کنار این,رشد بیش از پیش در ادای کلمات و انتقال حس را شاهدیم که برای نمونه قطعه ی دوم آلبوم بیان گر عرایض بنده است , چاوشی رو بیش از شاید بگم 50 بار باید گوش کرد اونم با دقت و تازه می شه فهمید چه ریزه کاری هایی به کار برده که باعث شاهکار شدن اثر اونه

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خودتونم بکشید دوباره این البوم بهترین البوم سال میشه

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یادم میاد یه زمانی چاوشی تو یکی از معدود مصاحباتش می گفت: امیدوارم آهنگ هام همدم خوبی واسه تنهایی هاتون باشه. بازخورد این حرف رو ما همواره می دیدیم. تا تو یه ماشین که چند تا جوون توش بودن آهنگ چاوشی گذاشته می شد همه می گفتن بزن بعدی، چون اون سبک آهنگ که در تنهایی بسیار لذت بخش بود تو جمع اصلا حال نمی داد.
از اونجایی که محسن بسیار با ضاعقه هواداراش آشناست کم کم دست به تغییر سبک زد که البته در عین حفظ مفهوم ترانه ها ژانر موسیقی تغییر بسزایی کرد و در پرچم سفید به اوج خود رسید. اینکه ما درک درستی از موسیقی روز دنیا نداریم دلیل نمی شه که آلبوم رو ضعیف بدونیم. چاوشی با خلق این اثر ضمن اینکه صدای خودشو بیش از پیش به همگان رسوند و نظر نوع دیگری از مخاطبین رو به خود جلب کرد ثابت کرد که هرگاه اراده کند می تواند دست به تغییرات عمده ای در کارش بزند در عین حال که مضمون تغییر نکند.
حالا دیگر اون دسته از افرادی هم که با گوش دادن به موسیقی های نسباتا غمگین چاوشی در جمع مخالف بودن از این به بعد مشتاقانه استقبال خواهند کرد.

حضرت علی می فرمایند:
مومنی که دو روزش مانند هم باشد ضرر کرده است.
پس بیایید با شجاعت و البته درایت دست به ابتکار بزنیم نه اینکه از ترس از دست دادن طرفدارانمون همیشه تکراری باشیم.

samson
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من به عنوان طرفدار سرسخت چاوشی از همه میخوام تحمل نقد پذیری داشته باشن...ی چیزی به اسم نقد هست ، حالا اگر با بخشی از اون مخالفیم تو فضای دوستانه و حرفای منطقی بزنیم...چه فرقی میکنه که چه سایتی یا چه کسی داره میگه....از نظر من هم این آلبوم ضعیفتر از ژاکت و ی شاخه نیلوفر و حریص بودش ، ترانه هاشم خیلی تکراری شده...آقای چاوشی باید درک کنه که فضای ترانه هاش و مضموناش یکی شده،این خطر جدی واسه اونه...قطعا بعد از این آلبوم خودش متوجه میشه و امیدوارم که اصلاحش کنه،ضمن اینکه اگر 6 ماه دیرتر پرچم سفید میومد بیرون ، اما 4 تا از تراکهاش تغییر میکرد و چاوشی بیشتر کار میکرد ، بهترین آلبومش میشد(البته به شرط استفاده از ترانه های قوی تر )....اینا در شرایطی هستش که اعتقاد دارم چاوشی بهترین خواننده ی ایرانه و هنوز طرفدارشم...

سجاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من با آلبوم حریصش زندگی کردم . عاشق اون آلبوم بودم . اما پرچم سفید واقعا ناامید کننده بود . فقط ترک دومش جالب بود

عباس
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یه نگاه هم اینه که موسیقی رو با این کلمات قلمبه سلمبه نقد نکنی و یه جور حرف نزنید که انگار....
از نظر عامه به چیزی میگن عالی که به دل بشینه ...
میشه قطار رو گوش کرد و گریه نکرد؟ ...
میشه " جوابم نکن " رو گوش کرد وکل آلبوم رو جواب کرد؟
ای وای که هر روز پاییزه ...

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این آقای منتقد کیه من تا حالا اسمشو نشنیدم ولی هر کی هست کلا تو توهمههههههههه
برید آهنگای تکراری که هر روز میاد بیرون رو نقد کنید نه شاهکار محسن چاوشی رو

من
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

منکه به عنوان یه شنونده خیلی دوست داشتم نه منتقدم نه چاوشی دوستمه

حامد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

متاسفم برای اقای رضوی که به اصطلاح خودشون این نقد رو نوشتن ... دوست عزیز این این نوع کوبیدن ، چیزی جز بد نامی خودتت نصیبت نمیشه ... درک البوم " پرچم سفید | برای شما زوده ......

1
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من فقط در مورد ترانه میگم...خیلی واسم خنده دار بود وقتی پدر شعر پست مدرن دکتر سید مهدی موسوی از این ترانه ها تعریف میکنه اونوقت شما میای میگی آشفته س؟ خوب البته تقصیری ندارید سواد ادبیاتی ندارید ...

yoones
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به قول شما ما طرفدارا تعصبی هستیم و نقدامون از روی تعصبه ،
ولی امیدوارم این نقد شما بدون تعصبات بیجا و بدون غرض باشه ..!!!

m.g
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

منو یاد رضا یزدانی میندازه صدای چاووشی تنظیماش

ایمان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من آرزو میکردم یه روزی چاوشی مثل آلبوم زیبای پرچم سفید محکم بخونه. به آرزوم رسیدم ایشالا کار های بعدی چاوشی مثل پرچم سفید محکم و با انرژی اجرا بشه. چاوشی عزیز منو به آرزوم رسوندی.

پیکا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من آخر نفهمیدم این منتقدین عزیز کشور ما چیکار میکنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آخرش کدوم آلبوم ضعیف بود ؟؟؟ یه شاخه نیلوفر؟ ژاکت ؟ حریص؟ سنتوری؟ پرچم سفید؟ حتما در آینده 13 و ... چطوره که واسه بقیه آلبوم ها نقد نمیذارید؟ ببینید آلبوم هر خواننده به سلیقه مخاطبش بستگی داره، این همه الکی نقد نکنید ... من طرفدار چاوشی هستم، شعرهای این دفعه کمی سخت بود درکشون، اما واقعا زیباست. ملودی ها بی نظیره. تنظیم امیر، شهاب، کوشان و محسن حرف نداره. من متوجه قضیه نمی شم که چرا هر سال سر آلبوم چاوشی دردسر درست میکنید با این کاراتون !!! حتما این نظر رد میشه ... شایدم نشد. چه میدونم، دنیا دست شماست دیگه، ما چیکاره ایم؟؟؟ ---- به جز طرفدار محسن بودن کاره ی دیگه ای نیستیم --- بریز روی سرمون، اما ما نابود نمیشیم.
موسیقی ما: کاربر گرامی هر اثر هنری و هر رسانه ای در جهت رضایت و وجود مخاطب شکل می گیرد و ادامه پیدا می کند. یقین بدانید حضور شما و نظرتان برای این رسانه اهمیت زیادی دارد.با تشکر

nima
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تا دیروز انتقاد میکردن که چاوشیو چه به راک.. دلتنگ و که داد بیرون مه کف کردن...
خداییشش چند بار این آقا البوم رو گوش داده؟ حالا حرفش این که چرا توو البوم تراک هارد راک نیست؟

تکلیفش با خودش مشخصه؟

نیما
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شما اگه هوادار سرسخت محسن بودی که البوم رو و زحماتش رو درک میکردی....

اسلوهای این البوم از بهترین کارای چاوشیه..

پیکا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نظر من رد شد انگار ... چیزی نگفتم که هنوز تایید نکردید !!!!

امیدوارم خدا به این منتقد کشورمون توفیقی عنایت بفرمایند که بتونن آلبوم های فرزاد فرزین، محسن یگانه، رضا سادقی، رضا یزدانی، علی لهراسبی، علی عبدالمالکی و .... رو نقد و بررسی کنن تا کمی این وضع موسیقی کشور رو به راه بشه ...!!!

ان شاالله ...

عجب ... خدایا شکرت

Rocker
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

dar inke naghde in agha aslan fanni va takhososi nist ke shaki vujud nadare
albumam noghate zaefe dare bishtare sherash dare hade albumaye in roozaye pope keshvaremune ke kamelan sathie
man chan sale ke az tarafdaraye paropaghorse aghaye chavoshi hastam az hamun aval ta hala
vali be nazaram bade inke mohsen mojaz shod
karash buye tejari shodan mide yekam
mokhatab bishtar vasash moheme
ta roohe asar
ma age tarafdare in sabk music budim too keshvare ma az in khanandehaye injuri ziade mitunim berim goosh konim
omidvaram aghaye chavoshi bedunan ke tarafdarash adamaye khasi hastan
va ba seyre kollie jamee hamrang nistan
masalan che eshkali dare ke moshsen sabke karasho be rock taghir bede
va be onvane ye khanande rock shenakhte beshe va
tamarkozesho roo in sabk bezare
ta inke az har sabk ye ahang kar kone vase albumesh
tanaghiz ziade masalan tracke ghatar koja va karaye technoye in album
fazasazie train fogholade bud
vali8n vaghti dar kenare baghie ahanga gharar migire mafhumesho az dast mide
be mani ham ke ba karaye pink floyd az khab bidar mishamo ba queen khabam mibare hagh bedid album erzam nakone

مجید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خیلی قشنگ گفتی

پیمان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آفرین

سجاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر خودتون باید به یه به اصطلاح نقدی که بعد از 3روز از انتشار البوم نوشته میشه توجه کنیم و برامون مهم باشه؟؟

محسن تا قله برو ما پشتتیم

cha
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا نقد ضغیف و بی هدفی بودش!محسن قرار نیست کارهای تکراری بده بیرون!اگر کمی سواد موسیقی داشت منتقد متوجه میشدش که این اثر با کاراهای قبلی از هر لحاظ چه قدر فرق داره و چه سبک و سییاق خاصی برای خودش داره!اگر قرار به تکرار بودش که خوب آلبومی میداد بیرون به اسم حریص2 یا حتی سنتوری2!
خلاصه بیایید کمی واقع گرا باشیم!بیایید سازنده باشیم تا تخریب گر!مفید باشیم!

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای علی رضوی امیدواریم شما هم بتونین حداقل یک آهنگ بدین تا ما دیگه چاوشی گوش ندیم، شما از اون کسانی هستید که اگر بخوان فوتبال رو هم تفسیر کنن، بارسلونا رو یه تیم متوسط می دونن توی دنیا و بارسلونای زمان ریوالدو رو سر تر می دونن، ...

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اقای منتقد شما چیزی از موسیقی میفهمین؟ چیه باید مثل همه خواننده های دره پیت دیگه هر آهنگش با کی برد و گیتار و ویالن باشه. جمع کنین بابا واقعا برای جامعه موسیقی متاسفم که کسی مثل شما ها میان نظر میدن . خوشحالم از اینکه خواننده محبوبم مثل همه خواننده ها یه سبک نمیخونه. شما لایق گوش کردن آهنگای سلطان نیستین. واقعا شما آهنگ مردم آزار و تقاص و دیدین که چقدر متفاوت میخواد. خواننده باید جرات داشته باشه متفاوت بخونه. البته اینکه محسن شعراش ضعیفه رو نمیشه انکار کرد. از لحاظ ترانه سرایی واقعا ضعیفه . شاید در کنار حسین صفا و آقای ولی محمدی دوتا از ترانه سراهای خوب رو به کار میگرفت خیلی بهتر بود

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقا راستی این چه تیتریه؟

"چاوشی در گذار یا سرگردانی؟"

مگه چی شده که با یه آلبوم بخواد سرگردون بشه.درستش کنین تیتر رو.
جدی میگم.
حالا درسته که این آلبوم ضعف های زیادی نسبت به آلبوم های دیگه داشت(خصوصا از نظر اشعار) ولی هیچکس بی عیب نیست.
تیتر رو یه جوری نوشتی که انگار گناه کرده و عمدا اینکار رو کرده.
انشاءالله آلبوم بعدیش جبران میکنه.

احمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خاااااااااااااااااااااک.........

اشکال نداره شماها قدر محسنو نمیدونید ولی ما میدونیم

پرچم سفید شاهکار بود...........بهترین از این نمیشد
حالا تو و امثال تو هر چی میخواید بگید
با دعای علی رضوی بارون نمیاد

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اون بابایی که پرچم سفید رو با جدایی... مقایسه می کنه خودش خنده اش نگرفته.؟
نقد به جایی بود و آلبوم نه تنها ضعیف ترین آلبوم چاوشی بلکه از نازل ترین آلبوم های سال 90 بود.
با این روند چاوشی زود فراموش می شه.
این آلبوم آهنگی نداره که ماندگار بشه.

شمام این نظرات متعصبانه رو بذارید کنار. بهش بگین آلبومت بده بره دفعه بعد درست آلبوم بده

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به عنوان یکی از هواداراهای قدیم چاوشی باید بگم فارغ از این که از نظر فنی این آلبوم چطور بود،فقط تراک های3و 7 و 10 به دلم نشست.به نظرم محسن چاوشی با این 4 آلبوم مجازی که رسماً وارد بازار کرده باید سلیقه ی مخاطبش رو شناخته باشه!!آزمون و خطا کافیه . . .
البته صدای چاوشی توی این آلبوم بهترین صدای مجازیه که ازش شنیدیم!همون صدای آلبوم مقدس <متاسفم>.

Mr.FranK
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیز مشکل اینه که اصلا نه سبک محسن چاوشی راکه نه کسی زیاد علاقه داره ایشون بره سمت راک...
چه فرقی میکنه که منتقد راک رو میفهمه یا نه
والا ما هم هواداریم از شما هم سابقمون بیشتره و عاشق متاسفم و سنتوری و... هستیم
نمیشه که هر آلبوم یه داستان جدید راه بیفته

بامداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خیلی ببخشیدا اما به نظر من وقتی n نفر میان از این آلبوم این همه تعریف میکنن، جایی برای نقدی این چنینی باقی نمی مونه! برادر من، گفتی این آلبوم ضعیف ترین کار محسن چاووشی بوده؟؟؟ نه من می خوام بدونم با استناد به چه چیزی این حرف رو می زنی؟ یه کم اگه خوب نگاه کنی متوجه میشی که این آلبوم فراتر از تمام آلبوم هاییه که الان تو بازار وجود داره و واقعاً به دل می شینه.حتی بهتر از ژاکت!

بعدشم دوست عزیز، چطور می تونی به این سرعت و تنها با گذشت 2 روز از انتشار آلبوم بیای نقدش کنی؟؟؟ این برای من سواله! برو قشنگ 1 هفته گوش بده بعد نقدش کن. در ضمن نقد منصفانه نقدیه که وقتی شروع میشه، از همون اول به دنبال نقاط ضعف نیست! بلکه هم قوت و هم ضعف رو با هم می بینه.من تو نقد شما انصاف نمی بینم!

در آخر اینکه من 27 سالمه و از وقتی بچه بودم با موزیک پاپ زندگی کردم.تمام بچه هایی هم که اینجا نظر میدن تو همین رنج سنی هستن.ما خودمون دیگه می تونیم فرق کار خوب رو از بد تشخیص بدیم.نقاط ضعف و قدرتش رو ببینیم.پس اگر نقدی به کار وارد میشه باید انقدر حرفه ای باشه که نظر مخاطب رو جلب کنه.چون روی سخن شما با کسانیه که سال ها موزیک پاپ گوش دادن نه کسیکه از روی بیکاری موزیک گوش میده. خواهشاً این نکته رو مد نظر داشته باشید.

ارش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیز ما که نکته خوب توی نقد شما ندیدیم
منتقد و نقد مثبت و منفی داریم متاسفم واسه موسیقی ما که فقط نقد منفی رو توی سایت قرار میده
محسن چاوشی عزیز من کاری به کسی ندارم به شخصه از البومت خیلی لذت بردم

یک بی طرف
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آلبومش که واقعا نسبت به کارای گذشته خیلی خیلی ضعیف بود ...
دوستان عزیز ... چرا اینطوری برخورد می کنید ؟؟؟ مگه کسی حق نقد آلبوم کسی رو نداره ...؟ نقدش کرده دیگه ... خوبم نقد کرده ... نقد می دونید یعنی چی اصلا ؟ شاید نقد بقیه باز متفاوت باشه ولی مطمئن باشید در نهایت همه به همین میرسن که این ضعیف ترین آلبوم چاوشی بوده ... چی بود این آخه ؟؟؟ مقایسه که می کنم با متاسفم اصلا حالم گرفته میشه . ضعیف بود واقعا . تعصب چرا . معلومه ... اگر یکی خوب نقد می کرد و به به و چَه چَه می کرد ... آدم خوب و محترمی بود ... حالا که نقد درستی کرده و به مذاق شما خوش نیامده آدمی هست که موسیقی رو هم نمی دونه آره !؟ والا منم که یه مخاطب عادی هستم می فهمم آلبوم ضعیف بوده . چرا به شعور مردم توهین می کنین ؟ مگر آثار چاوشی وحی منزله و بدون اشکاله ؟ امیدوارم چاوشی پیشرفت کنه . چون تا الان که پسرفت کرده همش !

امیر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اقایی که نقد کردین کارهای چاوشی اینقدر پر مغزه که شما باید چندین هفته گوش بدین تا متوجه بشین بعد عرض 24 ساعت قلم رو ورداری نقد بنویسی.

بهنام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چرا ما همیشه عادت کردیم انتقاد کنیم بدون اینکه نکات مثبت یه اثر را ببینیم.من برای شما به عنوان یک کارشناس احترام قائل هستم ولی به نظر شما خیلی زود نبود انتقاد.ای کاش با تمرکز مدت بیشتری این اثر جدید محسن چاوشی را میشنیدید بعد انتقاد میکردید.به نظر شماآیا یه انتقاد چند خط میتواند روش درستی برای انتقاد اثری که بیشتر از یکسال شب و روز براش تلاش شذه.به نظر من شما زمان مناسب و سایت مناسبی را برای انتقاد انتخاب نکردید.به نظر من محسن چاوشی بسیار انسان انتقاد پذیری هستن و همیشه و همه جا اگه ضعفی بوده خودشون خیلی سریع تر از منتقدان ضعف را بیان کردن.در ضمن من به شما توصیه میکنم بیشتر روی تک تک آهنگهای آلبوم تفکر کنید بعد انتقاد کنید.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام خدمت آقای رضوی.من از نقد کردن شما بسیار سپاسگذارم و خیلی خوبه آدم مث شما نقد کنه.اما!!!!
اما شما با نقدتون معلومه که دارین آلبوم محسن رو یا با آلبوم های امسال میسنجین که اینجور نقدی کردین یا به قول خودتون با آلبوم های قبلی محسن....
آقای رضوی اگه توجه داشته باشین آهنگ لولای شکسته محسن که تو آلبوم ژاکتش بود رو گوش کنین میبینین که خیلی بده....
اما اگه 3.4 بار گوش بدین و سعرهای خواننده رو واسه خودتون معنی یا بهتر بگم مفهومشو واسه خودتون توضیح بدین و ساده ازش نگذرین واقعا میبینین که خیلی عالیه...هم شعر هم آهنگ...
حالا اگه خواسته باشین با آلبوم های امسال مقایسه کنین واقعا کار اشتباهی هستش...چون سبک پاپ و کارهای محسن که تلفیقی از پاپ و راک هستش خیلی فرق میکنه و ماشاا... خودتون بیشتر از من میدونین.
اما بازم میگم پرچم سفید بی عیب نبود پون هیچ چیز بی عیب نیست...اما واقعا جزو بهترین آلبوم های تاریخ موسیقی ایرانه...
آقای رضوی کارهای محسن مثل بقیه نیست که چند بار که گوش بدی خسته بشی...کارهای محسن رو باید 3.4 گوش بدی تا بفهمیش وقتی هم که بفهمیش اول اینه که باهاش حال کنی...
بازم ممنون و متشکر از شما....

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای Arian !!!!! اون بنری که شما میگین مجانی نزاشتنا!!!!  ...

pooriya
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

moteasefam baraye musicema
vaghean k....
mishe bgin bar che asasi in bdtari albom chavoshi bude????????

میلاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به طور خیلی مرموزی سعی داشتی که این آلبوم رو بکوبی ، چند تا نکته رو به شما متذکر میشم :

برخلاف نظر شما که همه مردم صدای محسن رو گوش میدن من 100% مخالف این نظرم ، صدای محسن ، صدای خـــاصه و هر کسی نمیتونه باهاش ارتباط برقرار کنه ، محسن برای قشر خاصی میخونه مطمئن باش .

و دوم اینکه مطمئنم شما یکبار این آلبوم رو گوش دادی ، من ایمان دارم که شما ترانه قطار رو نمیتونید هضم کنید ،

توصیه : بهتر نیست به جای این نقد مشکوک در یک کلمه بهش خسته نباشید و تعظیم کنید ؟!

dani
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

متاسم برای این منتقد.اخه این چه نقدی بود.شما چند دفعه البومو گوش دادی که اینطوری نقد میکنی.صبر کن چند روز از تاریخ انتشار البوم بگذره بعد اینجوری نقد کن.فکر نکنم بزرگان موسیقی هم انقدر زود در مورد یک اثر نظر بدن.صبرکن فروش البم رو ببین بعد خودت از گفته خودت پشیمون میشی
به نظر من محسن چاووشی هرسال داره کامل تر میشه.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این نقد کاملا سلیقه ای بوده و طبق سلیقه نگارنده بوده...نگارنده قبل از هر چیزی نیاز هست نوع ادبیات نقد موسیقی رو یاد بگیره..شما نوع ادبیات و انشا خودتون رو بلد نیستید..چه جوری اومدید نقد می کنید...خواهشا نزارید هر کسی نقد بنویسه اینجا

ali_rock
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

aval inke albume moteasefam albumaie avale chavoshi nist
khab didi kheire
haaanninke migi mohsen ahang haie 6/8 ro ovorde kolan chantakhonde?
badesh migi bandari khonde ke sheresham shad bode
be shoma tosie mikonam albumi ke 2 sal pish omadaro khob bekhoni sherasho bebini sheresh shad bode ia na
badesh bia dar morede in album sohbat kon
in album eftekhare mosighie irane

دانیال
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز.

من اول بگم که از هوادارای سر سخت محسن چاوشی هستم. دوران نوجوانی و جوانی بنده حقیر با چاوشی شکل گرفته و روز به روز بیشتر از چاوشی خوشم میاد. یه جورایی با چاوشی بزرگ شدم، زندگیم شکل گرفت؛ عاشقی رو یاد گرفتم و خودم عاشق شدم...

من راستش آقای علی رضوی رو اصلا نمیشناسم و تا حالا اسمشون رو هم نشنیدم و واقعا نمیدونم چرا باید اسم منتقد رو ایشون یدک بکشن؟! نقد همیشه خوب بوده و هست و من اصلا مخالف نقد نیستم ولی ایشون نقد نکردن متاسفانه. احساس میکنم اقای رضوی متوجه شعرای این البوم نشدن که این حرفا رو میزنن. حسین صفا واقعا سنگین شعر گفته تو این البوم به همین دلیل هستش که هر کسی نمیتونه درکشون کنه و عادت ما هم همیشه همینه که چیزی رو که درک نمیکنیم سریع میخواییم بگیم بد بوده ولی چقدر خوبه که ادم به جای اینکه دو روزه بگه یه چیزی بد بوده اول خوب اون چیز رو درک کنه و بفهمش و بعد نقدش کنه.

بیشتر از ین چیزی نمیگم. تنها چیزی که واسمون مهمه اینه که این البوم خیلی خیلی زیبا بود و فقط کمی درک موسیقیایی میخواست که متاسفانه بعضی از دوستان ندارنش و میذارنش به حساب اینکه البوم ضعیف بوده. همین که انقدر جنجال واسه آلبوم های چاوشی همیشه به وجود میاد واسمون کافیه. چون نشون میده چاوشی اونقدر بزرگ شده چون همیشه مردم دوست دارن ادمای بزرگ رو یه جوری بکشن پایین وگرنه چرا سر هیچ البوم دیگه ای این اتفاقات نمیفته؟! همین واسه ما چاوشیستا کافیه و از خداوند از خلقت محسن چاوشی ممنونیم.

کوروش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اقای رضوی فیلم جدایی نادر از سیمین خیلی ها انتقاد کردند و گفتند این فیلم ارزش نگاه کردن نداره خلاصه هزارتا انگ هم به اش زدند ولی جایزه اسکار گرفت من فکر نمیکنم تا حالا شما به شعر های محسن چاووشی گوش کرده باشی وگرنه به این راحتی انتقاد نمیکردی محسن شعرهایش هر کی روز اول انرا گوش کنه فکر میکنه بد خونده ولی با 2تا 3 مرتبه گوش دادن شعرهایش بهترین میشه شما هم خیلی زود شروع به انتقاد کردن کردید باید میگذاشتید 15 روز بگذره بعد شروع میکردید تازه این نظر شخصی شما است نه نظر مردم من خیلی جاها دیدم کارشناسا شخص را تایید نکردند کسی دیگر را انتخاب کردن به عنوان بهترین خواننده ولی بعد مردم خواننده دیگر را به عنوان بهترین خواننده شناختن نمونه اش 3 سال است که کارشناسا خواننده دیگر را به عنوان بهترین خواننده شناختن اما مردم محسن چاووشی را به عنوان بهترین خواننده شناختن پس بدان میزان رای مردم است نه نظر تو وچند تا کارشناس موسیقی ما وجدان داشته باش واین کامنت من را بگذار ممنون میشم

محسن
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با سلام خدمت دوستان عزیز پرچم سفید بالاست و خواهد ماند و اثری به این زیبایی کمتر از خواننده های دیگه شنیده میشود که عمر آهنگهاشون تو همون یک ماه اوله من با این آهنگا عمری زندگی میکنم و اصلا ازشون خسته نمیشم آقای رضوی شما بهتر درکون رو نسبت به شعر بالا ببرید بعد نظر بدید ممنون میشم

حامد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شما اگه ی قطعه قطار را گوش کنید...لذتی داره که برا کل البوم محسن بسه..این که دیگه معلومه..برین تراک قطارو گوش کنید..

hassan
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ye kalam migofti man az album ye shakhe nilofar khosham miyad khodeto rahat mikardi dg chera arzesh karo kan nikoni

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یکی از مشکلات عمیق ما آن است که ما منتقد نداریم. کسی را نداریم که نقد را در معنای دقیق خود بشناسد چون ما عملا آدم بی طرف و قاضی دقیق در مورد این مسائل و همچنین آدم با سواد و توانمندی کافی در این موارد نداریم. محسن چاوشی تا کنون نه آلبوم (5 آلبوم مجاز و 4 آلبوم غیر مجاز) داشته است، که تا قبل از اجراهائی که برای فیلم سنتوری داشت تا این اندازه زیر ذربین نبود. بعد از سنتوری تمام قطعات، تمام آلبوم ها را با سنتوری مقایسه میکنیم. این وضع قیاس به شکل مهوعی آدم را منزجر میکند. هر اجرا و هر سبکی را ابتدا به ساکن با سنتوری مقایسه میکنند و هر بار آلبوم جدیدی از محسن چاوشی روانه ی بازار می شود ناشنیده این باور را در خودشان تقویت کرده اند که محسن چاوشی پسرفت کرده است و در ذهنشان دو نمودار، یکی برای آهنگ جدید و یکی برای اجراهای سنتوری و گذشته می کشند و نقطه به نقطه قیاس میکنند. واقعا اسفناک است که ما منتقدی نداریم که موسیقی را بشناسد، بداند سبک چیست، تلفیق چیست، تنظیم چیست. همه یک سری تعاریف خوش آب و رنگ دارند که در مرحله ی عمل هیچ هم نیست. ما آدم های زیادی داریم که حرافان حرفه ای هستند ولی در عمل خودشان هیچ کاره اند. اگر همه تعاریف دقیق پاپ و راک و موسیقی و آواز و ترانه و اجرا را میدانند اما در حد این تعاریف آدم های بزرگی نداریم؟ حرف زدن اسان است اما عمل کردن کار هر کسی نیست.
بهتر نیست این شیوه از نقد را کنار بگذاریم و با معیارهای امروز یک اثر هنری را نقد کنیم؟ هنر ظریف ترین و زیبا ترین مقوله ی انسانی ست. بهتر نیست با همان ظرافت با این مقوله رفتار کنیم تا عملمان تبدیل به یک اقدام ضد هنری و استعداد کش نشود؟
بی انصافی را کنار بگذاریم. با چند جمله که هیچ نشانی از دنیای حرفه ای ندارد نمی شود یک اثر را بررسی کرد و در نهایت به آن حمله کرد و گفت که ضعیف ترین کار است؟ نقد مستلزم آن است که شما یک اثر را چندین و چند بار شنیده باشید و با معیارهای روز، بررسی کنید نه اینکه فلش بک بزنید به ده سال پیش و بگوئید این آهنگ با فلان آهنگ فرق دارد. شما نمی توانید دو سبک مختلف را با هم قیاس کنید. شما می توانید اسم نوشته تان را یک اظهار نظر و موضع گیری شخصی از جانب یک مخاطب کاملا عام بگذارید اما نقد، هرگر.
چرا می خواهیم ایجاد تمایز را سرکوب کنیم؟ چرا میخواهیم همیشه یک خط راست را دنبال کنیم؟ چرا هر چیزی که متفاوت است برایمان ناخوشایند است و جذاب نیست؟
بهتر است بجای استعداد کشی، توانائی اندیشه هامان را بالاببریم. شما از استاندارد های یک ترانه نام بردید اما خودتان هم نمیدانید یک ترانه ی استاندارد چه جور ترانه ای ست. از موضع خاصی دفاع نمی کنم اما فهرست وار آوردن چند کلمه و بعد کوبیدن یک اثر، ان هم در اولین روزهای انتشارش، واقعا هیچ ذهنیتی جز "تخریب کردن و کوباندن یک اثر یا شخصیت هنری" به آدم منتقل نمیکند.
من از دیدگاه خودم برای این نوشته (که آن را نه نقد میدانم و نه حتی اعمال سلیقه) پاسخ نوشتم. دلیلی هم برای عدم تائید این نوشته وجود ندارد.

حسن
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یعنی من نفهمیدیم چرا همه دنیا با محسن چاوشی لج کردن فقط میتونم بگم خیلی متاسفم

شاهین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با اطمینان میگم که این البوم بهترین البوم مجاز محسن چاوشی حالا هر چقدرم بخواید البوم بکوبید...چرا واسه البومای دیگه نقد نمیذاشتید

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

راستی اقای منتقد هنوز سبک 2 تراک مردم ازار و خواب بعد از ظهر رو نمیدونه

عرفان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چاوشی نیازی به نقد نداره.

عرفان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من ایمان دارم که شما ترانه قطار رو نمیتونید هضم کنید.

کیارش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دلم سوخت واستون...
همتون میدونید این آلبوم از سطح ایران فراتره...این آلبوم چیزایی داشت که شما تا یکم بیش تر اون 2 تا گوشتون رو به کار نندازید متوجهش نمیشید آقای منتقد،غر نزن،
من پیشنهاد می کنم یکم کار های فاخر موسیقی های دیگه رو گوش کنید به همین 4 تا آهنگ که شما رو یاد جوونیاتون میندازه اکتفا نکنید ...اونوقت میفهمید محسن چاوشی سر در گم نیست کاملا مسیرش مشخصه دلتنگ هم پلی بود بین آهنگ های قبلی و آهنگ های جدیدی مثل مردم آزار،تقاص و ... منی که دارم تمام آهنگ های ایرانی و خارجی و دنبال می کنم کاملا اینو حس کردم...
پخش کردن دلتنگ کاملا من نوعی واسه درک کردن آلبوم پرچم سفید آماده کرد...
چاوشی خط موسیقیش معلومه
جالب اینه که شما تو یه قسمت از نقد گرانبهاتون گفتید تو آهنگ شاد نمیتونه از ترانه ی تلخ استفاده کنه،ببخشید آهنگ بازار خرمشهر ترانش تلخ نبود؟؟؟
من تعارف ندارم دلتنگ خوب بود گفتم فقط خوبه اما پرچم سفید هر 10 تا ترکش عالی بود هم ترانه هم آهنگ هم تنظیم
با سوال تموم می کنم
شما آهنگی حرفه ای تر از قطار این چن وقته شنیدی؟؟؟شما ملودی قوی تر از قطار به گوشت خورده بود؟؟؟
خسته نباشید آقای نقاد

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

عاللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود البته آلبوم رو میگم
نقدت رو هم واسه خودت نگه دار

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با سلام
آقای رضوی عزیز.
شاید درک موسیقیایی بالا نداشته باشم ولی دلیل نمیشه یه تحلیل غیرواقعی و مغرضانه رو با تحلیلی دقیق و موشکافانه یکسان بدونم.
تنها در 2 روز شما آلبوم رو تحلیل و بررسی کردین اصلا هم مو لا درز تحلیل شما نمیره ولی چرا فقط ساز مخالف زدین با این آلبوم. این آلبوم ضعیف بوده با دلیل بگید.
اینکه کلی گویی کنید هیچ خدشه ای به آلبوم و آقای چاوشی وارد نمیشه بلکه در نقاد بودن شما شک و شبهه ایجاد می کنه که چرا بی دلیل و بدون ذکر اشکالات دارید خواننده و هواداران و کل آلبوم رو به مسلخ می کشید.
اینکه بگید چرا اهنگهای شیش و بش و بندری!! ترانه های تلخ دارن و اینو یک اشتباه بدونین برمیگرده به نظر شخصی شما و هیچ ربطی به یک تحلیل دقیق نمی تونه داشته باشه.اقای چاوشی قبلا بارها و بارها تاکید کردن بازار خرمشهر با یک ملودی شاد دارای یک ترانه تلخ و محزون هست و این نه یک اشتباه بلکه خواست خود خواننده و گروهی بوده که باهاش کار میکرده.
اینکه شما اصرار به این دارین که چاوشی به گذشته برگرده و مانند متاسفم و لنگه کفش و نفرین و .. باشه فقط یک خواست شخصی هست و دقیقا همانقدر برا من عجیب هست که در آلبوم یه شاخه نیلوفر از اون به عنوان یکنواخت بودن ملودی ها و تنظیم ها انتقاد میشد.نکته جالب اینه وقتی ایشون یکنواخت باشن همه منتقدها طرفدار تنوع میشن و وقتی یک آلبوم مثل پرچم سفید طیف گسترده ای از مخاطب رو مورد خطاب قرار داد و تنوع داشت باید یکنواخت باشن و به گذشته رجوع کنن.
در مورد ترانه ها فقط می تونم بگم شما غرض ورزانه و ناعادلانه برخورد کردید و این نمی تونه برا یک منتقد مناسب باشه.
به نظرم بهتره شما تحلیلی در مورد ترانه قطار و تنظیم اون بنویسید و توان منتقد بودن و نقادی خودتون رو نشون بدید و خودتون از این اتهام که از علاقه مندان به خواننده نیستید و قصد کوبیدن خواننده رو دارید رها کنید. البته اگر توان نقد این ترک رو داشته باشید.
چرا شما منتقدان همیشه میخواید آلبوم ها و خواننده هارو با پارامترهای خودتون بسنجید؟ چرا به نظر و سبک خواننده احترام قائل نمیشید؟اگر نقدی دارید باید در قالب و سبک اون خواننده اونو ابراز کنید نه اینکه چون خواننده ای بر اساس اصول فکری من منتقد نبوده پس از بیخ و بن کارش ضعیف بوده.اکثر شما منتقدان و بعضی ها که اسم منتقد رو یدک می کشن باید زیر نقد مخاطبان موسیقی باشن نه خواننده ای که با جان و دل برای هوادارش می خونه و هوادار از ته دل ارتباط برقرار میکنه با آثارش.
به عنوان یک هوادار چاوشی تنها یک انتقاد از چاوشی داشتم اونم اینکه چرا علی رغم صدای گیرا و بسیار بسیار قوی محسن عزیز ایشون در ترانه هاشون به یک خط مشخص از صدا نرسیدن و گاها من مخاطب رو مورد شبهه قرار میداد(((مثل اختلاف صدا در ترک توی شهری که تو نیستی با ترک عصا )))که خوشبختانه در 2 آلبوم گذشته این نقیصه کاملا برطرف شده و کنترل چاوشی روی صداش انچنان مشخص بوده که دیگه جای شک و شبه رو هم نزاشتن.
من به عنوان هوادار چاوشی که هشت ساله با صداش و ملودی هاش و ترانه هاش زندگی می کنم از ایشون و گروه همراهش کمال رضایت رو دارم . امید وارم گرمی صدای ایشون همیشه تو زندگی من باشه. چون می خوام با صدای زخمی و جان بخش ایشون تا آخر عمر زندگی کنم. محسن جان ممنون بابت هر چیز. با توکل به خدا و بدون توجه به سنگ اندازی برخی ها با قدرت به کارت ادامه بده و مطمئن باش ما هواداران هیچوقت پشتت رو خالی نمی کنیم.

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من خیلی مشتاقم این صحبت رو بخونم. لطفا اگه لینکی از خبرش داری بزار که همه استفاده کنیم.
ممنون

بهنام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

مشکل شما اینه Mr.frank اینه که فکر میکنی سابقه طرفداری خیلی چیز خاصی ، منم با اولین آلبوم چاوشی باهاش حال کردم ، اگه شما طرفدار هستین قطعا یادتون هست که محسن تو یکی از مصاحبه هاش گفته بود راک دوس داره و حتما چند تا کار ناب راک تقدیم هواداراش میکنه ، کسی که راک دوس داره قطعا کارهاش هم به اون سمت کشیه میشه همونطوری که محسن داره همینکارو میکنه،راک موزیک روز دنیاس عمیق تر زیبا تر پر از تکنیک و طیف وسیع ، خوشحالم محسن به این سمت میره ، کسی هم که نقد میکنه باید با راک آشنا باشه

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

منم با این نقد موافقم . محسن با اون خواننده ای که ما میشناختیم خیلی فرق کرده و روز به روز کارهاش سیر نزولی داره . به نظر من هم چون خیلی زیاد آهنگ و آلبوم میده یفیت کاراش اومده پایین

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خواهشا فارسی بنویس که نظرت بیشتر خونده شه
کی حال داره این همه رو فینگلیش بخونه؟!!

احمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بهترین آلبوم مجاز چاووشی : حریص
ضعیف ترین آلبوم : پرچم سفید
‍‍ژاکت هم ضعیف بود ولی تراک یک بازار خرمشهر فوق العاده بود و مخاطبان زیادی رو جدب کرد

کلا چاووشی فقط پاپ . علی الخصوص ریتمیک

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اولا که نترس، اسمتو بنویس....!!! دوما شما هنوز فرق آهنگ و اثر رو متوجه نشدید. این آلبوم اثر ماندگاری است که به دست محسن و دیگر همکاراش خلق شده. سوما اگه به نظر شما پرچم سفید نازل ترین آلبوم 90 بوده پس حتما آلبوم فلان خواننده های تازه کار  ...بهترین آلبوم سال 90 ه. ببخشید دوست عزیز فک کنم  ...!!

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

کاش همه مثل شما شعور کارهای چاوشی را داشتند.
احسنت.

رسول
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

درسته این رسم ما ایرانی هاست که پیشرفت کسی برامون تلخه و از اینکه می بینیم یکی داری سیر صعودی در پیش می گیره می خوایم بکوبیمش . اگه می خواین نقد کنید آلبوم های دیگه هم هستند چرا به اونا کاری ندارید ...

mohammad13
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نه شما طرفدار یه خواننده ی دیگه ای میخوای القا کنی که هواداران خوششون نیومده این البوم درک میخواد هضمش برای بعضی ها مشکله موسیقی ما تایید کن

mohammad13
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ما که هوادارشیم دوس داریم نظر بقیه برامون  ...

mohammad13
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

جدا از این محمد علی بهمنی همه میشناسن حسین صفا رو زیاد ازش تعریف و تمجید کرده

منصور
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا برای این سایت متاسفم. ... . حداقل اجازه میدادید یک ماه از انتشار آلبوم بگذره بعد این نقدو میذاشتید . از نظر من این آلبوم کاملترین آلبوم محسن چاوشی بود . تعداد قطعات خوبش نسبت به کل آلبوم به مراتب بیشتر از بقیه آلبوماش بوده و همینطور تنظیماتش + ترانه هاش . صدای محسن هم که جای هیچ بحثی نداره

بهنام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

همیشه در حال پیشرفت بوده! بهترین کاراش جدید ترین کاراشن!
از روزی که آلبوم اومده یک لحظه هم نمی تونم آهنگ دیگه ای گوش بدم!

احسان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این نقد قابل قبول نیست
ترانه های محسن چاووشی تا به امروز مشکل عمیق نبودن و راحت حرف زدن داشت چیز ی که در حریص به اوج خودش رسید و با یه بار گوش کردن مخاطب کاملا ماجرا رو می فهمید

اما پرچم سفید...
ترانه های قطار بگو مگو هر روز پاییزه و اغلب قطعات معانی عمیق و پیچیده دارن تا حدی که در نظرات مخاطبا بخونید که هر اهنگو چند بار پشت سر هم گوش کردن

حمید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نقد البوم بعد 2 روز!!!!!!!!متاسفم برات

حسین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تکرار چیزی نیست که شما بتونین توی محسن چائووشی پیداش کنید ،
محسن چاووشی از همون اولش تمایل داشت به راک
از همون اولین کارهاش مثلا شعرسفید رو گوش کنید ، اونجاس مه میفهمید مخسن یه راکر به تمام معناس !

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تکرار چیزی نیست که شما بتونین توی محسن چائووشی پیداش کنید ،
محسن چاووشی از همون اولش تمایل داشت به راک
از همون اولین کارهاش مثلا شعرسفید رو گوش کنید ، اونجاس مه میفهمید مخسن یه راکر به تمام معناس !

این آلبوم هم دوز راکش بالا بود و دقیقا اون چیزی بود مه من میخواستم
خوب وقتی شما نمیتونی یه سولوی گیتار رو تحمل کنید من چیزی نمیتونم بگم آقای منتقد !!!

سامان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من از چاووشی خوشم نمیاد ولی این البومش جزوه بهترین هاست من حتی از به شاخه گل نیلوفر بیشتر دوستش دارم درواقع اصلا یه شاخه گل نیلوفر رو دوست ندارم واقعا بهش تبریک میگم (در ضمن من منتقد نیستم ولی اگه کسی از موسیقی حالیش بشه و بتونه در مورد اون حرف بزنه من میتونم متوجهش بشم به نظرم اقای نویسنده  ...)

هیربد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یزدانی نظرت ثبت شد,حالا اگه دوست داری میتونی از خجالت بری زیر زمین,جالبه هرجا میریم تو نظر مخالف دادی,تاییدم شده اونوقت بازم روت میشه بیای این حرفارو بزنی,به همون کامنت نظر تو درمورد فیلم من چندین کامنت نوشتم و اعتراض کردم ولی ثبت نشد,نه کولی بازی درآوردم نه اعتراضی کردم,بجاش یکم فکر کردم دیدم شاید داخل چارچوب نبوده که تایید نشده,بعدم شعور وفهم این موضوعو داشتم که این یه سایت موسیقی و نه سینمایی که بخوام نقد فیلم کنم,بگذریم,تجربه نشون داده کسی که خودشو زده به خواب به هیچ عنوان نمیشه بیدار کرد,خوب بخوابی!

آداک
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

جناب آقای رضوی وقتی میگویید که بین کارهای مجاز ضعیفترین البوم میباشد باید دلیل بیاورید و استدلال کنید نه اینکه همینجوری یک حرفی بزنید ؛ دقت کنید که جنابعالی در پاراگرافهای قبلی مطلبتان بسیار محافظه کارانه به تحلیل آلبوم نشسته اید و مخاطب با یک نوشته ی گزارشگونه طرف است که قصد نقد جدی ندارد ولی یکباره از این نوشته ی گزارشگونه به جمله ی عجیب ضعیفترین آلبوم میرسید که این جمله نمیتواند روند منطقی نقد شما باشد و مطلب شما را تبدیل به یک اظهار نظر دلی میکند که برای حرفی که میزند هیچ استدلال جدی ندارد .

منتقد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

در یک کلام چاووشی فقط یک خواننده نیست و منتقدان و علاقه مندان هم شاید ندونن اون کیه - سوتفاهم نشه اما چاووشی عقایدش فرق داره شاید اینجوری نیست که شما قضاوت می کنین - به نظرم چاووشی رو نسلهای بعدی خواهند شناخت - آهنگ ها و موضوعات چاووشی در صد سال آینده معنی واقعی خودشون رو نشون خواهند داد - فعلا  ... جامعه نمی تونه درک کنه این شخص بزرگ رو - چاووشی یک اسطوره است -

رضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

کاشکی یه کم این ملت جنبه نقد داشت,بی خود نیست بهمون میگن  ...,یه بنده خدایی اومده یه نقدی نوشته,ملت هرچی از دهنشون در اومده بهش گفتن,واقعا متاسفم که همچین خواننده ای همچین به ظاهر طرفدارایی داره,نه به اون چاوشی با اون شخصیت متینش نه به اینا

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

حقا که طرفدارای چاوشی آدم های چیز فهمی اند.

shervin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

هیچ وقت!!
آفرین امین جان.

مجتبی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شاید از معدود خواننده های ایران هستن آقای چاوشی که دچار تکرار نشدن و همیشه مهره ی جدیدی برای رو کردن دارن . حتی می بینیم در انتخاب نوازنده ها و سازها هم نوآری دارن . فکر نکنم کسی بتونه ملودی مناسبی برای ساز الکترونیک بنویسه جز ایشون . استفاده از هارمونیکا رو در ترک « کافه های شلوغ » دیدیم و تو ترک « با من بمون » اوجش رو دیدیم . کسی که با تار !! راک میزنه !!! اینو کجا دیدین ؟! کسی که تونست از آقای حداد ترک اسلو بگیره !! کاری کرد که ایشون از تکرار در بیان !!

موسیقی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

موسیقی ما
در این نگاه بدون شک «پرچم سفید» ضعیف‌ترین کاری است که چاوشی تا به حال ارائه داده است.

دقیقا به قول محمد رضا مهدوی ژاکت آهنگ فوق العاده بندری رو داشت که تو ایران کولاک کرد و بهترین اهنگ بندری داخل کشور رو بعد از انقلاب بوجود اومد

هواداران متعصب چاوشی هر آلبومی که میاد بهترین آلبوم چاوشی هست و بعدا اونو نقد میکنند و به قول خودشون اگه طرفدار واقعی محسن باشی باید از هر آلبومی
حمایت کنی و نگی ضعیفه

با این حال ‍پرچم سفید به همراه ژاکت ضعیف ترین آلبوم تاریخ چاوشی هستند که ژاکت به خاطر یک تراک خیلی خوب برتری بیشتری نسبت به پرچم سفید دارد
و در بین بهترین ها متاسفم ، خودکشی و لنه کفش و حریص به عنوان بهترین و پس از آن یه شاخه نیلوفر و نفرین در جایگاه بعدی قرار دارد.

آوا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من خودم عاشق کارای آقا چاوشیم و فکر میکنم این کارشم خوب بود ولی به نظرم کارای قبلیش بهتر بودن...

باز ممنون از همگی

حسام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا بی انصافیه اگه بگیم پرچم سفید ضعیف بود.به نظر من که آلبوم بسیار خوبی یود.

راستین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

چرا هیچ وقت هیچ کسی برای نقد یه آلبوم به احساس مخاطبان توجه نمیکنه؟ اصلا چرا نظر سنجی دقیق ودرستی دراین باره صورت نمیگیره؟ چرا....؟

chavoshist
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با احترام به آقای رضوی، فکر می‌کنم کمی زود برای این آلبوم دست به قلم برده‌اند و این در حالی‌ست که تسلطی هم به کارهای گذشته چاوشی ندارند. اساسن وقتی می‌خواهید تحلیلی از یک دوره کارهای یک خواننده ارائه بدهید و پی‌رنگ نظر امروزتان درباره‌ی آلبوم جدید را با پشتوانه مطرح کنید، حداقل باید از یک حضور ذهن نسبی نسبت به چهار آلیوم غیر رسمی او و سه آلبوم رسمی‌اش داشته‌باشید، که در این سطوری که خواندم گویا نگارنده تظاهر به تسلط می‌کند حال اینکه تحلیلی هم که ارائه می‌دهد نسبتی با واقعیت ندارد تا با آن همدلی شود.
بهترین آلبوم غیرمجاز چاوشی به نظر اکثر هوادارانش متاسفم هست که تنظیم کننده‌ی کل تراک‌های آن شهاب اکبری‌ست.
یه شاخه نیلوفر هر چند از نظر تنظیم و فضاسازی کاری جدی و قوی بود اما به دلیل ضعف وکال و صدای نالان و گریان مستمر وکال در همه‌ی قطعات به ارج وقرب کافی و وافی نزد مخاطب نرسید. (فروش بالای آن هم ناشی از هیجان مجاز شدن چاوشی و وجود خیل مخاطب تشنه‌ی او بود.)
ژاکت در ادامه باز هم نتوانست مخاطبان را اقناع کند، وکال زیاد فرقی نداشت، و تنوع تنظیمات هم دردی را دوا نکرد‌ه‌بود. بازگشت اکبری هم برای همین بود. اما سرنجام ژاکت ضعیف‌تر از یه شاخه نیلوفر شد. حریص اما از دو آلبوم قبلی موفق تر بود دلیل اصلی هم مشخص بود؛ وکال! شاکله‌ی آثار او صدای تاثیرگذارش بود که به دلایلی که نمی‌دانیم در ژاکت و یه شاخه نیلوفر آنی که باید نبود. البته تنظیمات هم در حریص غیر از یکی دو تراک به یکدستی مطلوبی رسیده بود.
این که می‌گویید او به کارهای 6و8 رسیده انگار در هر آلبوم بیش از یک تراک در این سبک بوده! نه اینگونه نیست و این امر تازه‌ای هم نبود. او یک ترک شاد در هر آلبومش دارد(به جز متاسفم و یه شاخه...)
سعی کردم به طور خلاصه میانگین نظری اکثر مخاطبان و هواداران او را راجع به آثارش قبل از پرچم سفید برای شما شرح دهم. امید که به کار آید!
در ضمن حجم گیتار الکتریک پرچم به مراتب کم‌‎تر از ژاکت و یه شاخه‌نیلوفر است. می‌توانم مدت زمانی که صدای گیتار الکتریک را در پرچم و آلبوم‌های قبلی می‌شنویم به تفکیک بنویسم.
تسلط به آثار که می‌گویم همین است که فقدانش این گونه نظرات غیر واقعی در نوشته‌مان منعکس میکند تا یادداشت به یک نگاه سرسری و بی‌پایه تبدیل شود. عجیب نیست اگر خواننده هم از آن برداشت فرا متنی عناد و دشمنی می‌کند.

راستی در هنگام انتشار ژاکت مطلبی از امیر بهاری در سایت منتشر شد که من نیز با آن موافق بودم، خیلی دوست دارم آقای امیر بهاری هم درباره‌ی پرچم سفید بنویسند، اگر می‌شود پیگیری کنید.
سپاس.

امیر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

فقط خدا میدونه چاوشی با این حرکت سینوسیش چه حالی به منو دوستام میده- یک کلام: تو ایران پاپ و راک و کانتری (جدیدا) برای منو دوستام یعنی چاوشی نه هیچ کس دیگه...

reza12
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با سلام به همه ی دوستان عزیز و خود آقای چاووشی چون میدونم واقعا زحمت بسیار زیادی برای این کار کشیدن من موسیقیدان نیستم و اطلاع زیادی در باب آهنگ سازی ندارم ولی بنده ترانه سرا هستم و از طرفداران آقای چاووشی بدون تعارف از طرفداران سرسخت بدون سوء نیت صحبت میکنم به نظر من آهنگ های کار خوب و زیبا بود چند تراک این آلبوم را دوست داشتم احساس زیبایی در آلبوم موج میزند شکی در آن نیست ولی روی صحبت من به سمت ترانه های کار هست من شاعر خیلی عالی نیستم ولی به سبک های مختلف نسبتا وارد هستم به نظر من اگر آقای چاووشی مثل سیاووش قمیشی از آثار ترانه سرایان مختلف استفاده میکرد تنوع انتخاب برای ایشون زیاد میشد ولی این که بیشتر ترانه ها از یک شاعر باشه کمی کار را سخت میکنه حتی برای خود شاعر و ترانه سرا هم برای خواننده چون شعر با احساس و حال و هوای یک شاعر سر و کار داره و بعد اون هنر ادبی یک شاعر نمیتونه همیشه در اوج باشه یا تمامه کارهاش عالی باشه باز هم میگم من محسن عزیز رو بسیار دوست دارم دلسوزانه این صحبت را گفتم کمی در زمینه ی ترانه این آلبوم جای کار داشت اگر ترانه های کار را بنویسید از نظر قواعد شعر و ترانه ایرادهایی داره البته هیچ کاری بدون ایراد نیست اما به خاطر حساسیتی که روی چاووشی عزیز هست میشد ترانه های کار کمی با حساسیت بیشتری انتخاب میشد ولی باز هم از محسن چاووشی بابت این آلبوم تشکر میکنم و خسته نباشید میگم و امید وارم کارهای بعدیشون بهتر و عالی تر باشه باز هم خسته نباشید

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

درسته کار متفاوتی بود.من که خوشم اومد!

javar
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

"«دلتنگ» در عین حال که نشانه‌های زیادی از نوآوری همراه خود داشت، بازگشتی هم بود به دوران رو به اوج چاوشی در آلبوم «یه شاخه نیلوفر» و قبل از آن." یا شما دلتنگو نشنیدین ویا یه شاخه نیلوفر رو  ...

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آلبوم خوب و از همه مهمتر متفاوتی بود (مخصوصا ترک هایی که تنظیمش گردن سینا حجازی عزیز بود) که این فقط قدرت و جسارت محسن خان چاوشی رو نشون می ده که به شجاعتش تبریک می گم متاسفانه ما از این جور آدما کم داریم که فعلا دو نفرن که راهشون رو درست انتخاب کردن و پیش می رن: محسن چاوشی و سیروان خسروی و بنیامین بهادری با کمال تاسف احساس می کنم تعدادی از مستعد ترین خوانندگانمون هم با انتخاب ملودی و ترانه های تکراری در خطر تکراری شدن هستن که مهمترین شخصیتشون هم علی اصحابی عزیز هستش البته شایدم من دارم اشتباه می کنم ولی دیگه مثل سابق ترک های علی با اینکه با کوشان حداد همکاری داره و مدرن کار می کنه با دو سه بار گوش دادن تکراری می شه و جذابیت اولیه خود را از دست می دهد به هر حال امیدوارم علی هم به دسته محسن و سیروان و بنیامین اضافه شه تا این موزیک در کشور از بین نرود (چون همون طور که شاهدید یه سری طوری کار میکنن که هم خودشون رو زیر سوال می برن هم نون بقیه که دارن خوب کار می کنن رو خمیر می کنن که آدم بخواد ازشون اسم ببره یه شاهنامه می شه واسه خودش که ...گل سر سبدشونه فعلا) چون همه دیگه فهمیدن صدای علی اصحابی چه قدرتی داره و می تونه به خوبی سبک سنتی را با ریتم پاپ تلفیق کنه با آرزوی موفقیت برای همه و سال نو هم پیشاپیش مبارک

مهرداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

باسلام
بیش از 6ساله که تنها به کارهای چاوشی گوش دادم و میدم و خواهم داد و حضور چنین خواننده ای در داخل مایه افتخار ماست.شاید اگه میشد آهنگهای محسن با کارهای خواننده های خارج کشور هم مقایسه بشه(توی نظرسنجی)،اونوقت پی به عظمت کارهای محسن میبردیم...
اما نقد خودم(جدا از طرفداری) که تقریبا ریتم تمام آهنگهای محسن رو توی ذهنم دارم اینه که 1.تنظیم تمامی قطعات عالیه بجز قطعه«تقاص» که آهنگسازی و تنظیمی شبیه قطعه«دلتنگ» داره که ای کاش اون تک آهنگ بعد انتشار آلبوم میومد...2.بد نبود اگه 2یا3 تا کار از ارجینی هم توی آلبوم برای تنوع شعری بود.
شاید اگه آلبوم 13 زودتر منتشر میشد و انتشار این آلبوم به سال بعد میفتاد،اتفاق بهتری میفتاد اما چیزی که توی این آلبوم حس میشه اینه که محسن توی چند ماه اخیر خیلی بهش سخت گذشته تا این آلبوم رو برای امسال(بجای 13) آماده کنه....
.
.
.
واقعا ازش ممنونم

Hadi
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

البوم جدیدش واسه من که موسیقی رو حرفه ای دنبال نمیکنم خوبه.
به نظر من بهترین کار محسن ترک "ابرای پاییزی" هست که تا حالا مثل اون ترک،نداده بیرون.

lche
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای رضوی شما با چه احساس و سلیقه ای این نقد نا منصفانه رو انجام دادی ؟
من با تراک 2 بغض کردم . با تراک 4 داغ شدم . با تراک آخری اشکم دراومد ...
خواهش میکنم اینجوری نقد نکنید موسیقی یه سری نت و آوا نیست . خیلی فراتر ه ...

مهران
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نقدتون که نقد نبود تخریب بود... یکم هم خدا رو در نظر بگیرین بعد اینجوری بنویسید... دل هوادارا رو با این بی انصافی هاتون میشکنید... آهشون میگیردتونااا... از ما گفتن بود... آلبوم در حد جهانی بود...علم میخواد که بعضیا ندارن تا درک کنن...

آقای خاص موسیقی ایران...سلطان محسن چاوشی
لطفا" تایید کنید...(هرچند گمون نمیکنم تایید شه)

سپیده
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام
ببخشید ولی واقعا متاسفم که از این آلبوم خوشتون نیومد.. واقعا تعجب میکنم نتونستین لذت ببرین . محسن توی این آلبوم واقعا شجاعت و هنر به خرج داده . اینکه تا این حد تغییر تو سبکش وارد کرده واقعا جای قدر دانی و خسته نباشی داره . بعد شما میایین این نقد و در موردش مینویسین .. شما به این زودی تونستین آلبومو حلاجی کنین؟
ترکهای بی نظیری توی این آلبوم وجود داره که بسیار عالی از کار دراومده:
جوابم نکن
قطار
هرروز پاییزه
و...
بهتون پیشنهاد میکنم یه بار..نه چند بار دیگه با دقت بیشتری به این چندتاشاهکار که اکثر مخاطبین هم ازشون خوششون اومده گوش بدین
ترانه و ملودی و تنظیم .و لحن فوق العاده ای دارن ...
احساس میکنم محسن چاوشی و حسین صفا روزبروز دارن بالاتر میرن و استادی خودشونو ثابت میکنن

من همینجا به محسن چاوشی و حسین صفا و همه اعضای گروه پرچم سفید تبریک و خسته نباشید میگم و امیدوارم آلبوم های آینده هم همینقدر مخاطبین رو راضی کنه ..

رضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بهتره پرچم سفید رو با آلبوم های سال 90 مقایسه کنیم که بی شک از همه قوی تر بود

foad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

chera nazare mano taid nakaridn ajaba bad migam musicema janebdary nemikone khob tabloie dige ee

مجید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آرام، متین، منسجم و ماندگار این عناوین بی شک لایق اثر تازه محسن چاوشی ست؛ پنجمین آلبوم رسمی و منفرد این خواننده متولد 8 مرداد 1358 در خرمشهر، زاده ی خانواده ای پرجمعیت و تحصیل کرده رشته حسابداری.

اول: نام آلبوم (پرچم سفید): خب به طور مشخص از نام یکی از قطعات گرفته شده؛ قطعه ای که به طور مشخص اثر شاخص و مهم کار نیز به حساب می آید و ترانه ای با معنا (به خصوص در بیت آخر)،گیرا، ماندنی و خاطره انگیز دارد. دوم: ترانه، موسیقی و خوانش: چاوشی از آن دست خواننده هاست که وقت و انرژی زیادی برای کارهایش می گذارد و از آنجا که کار ترانه سرایی را هم اغلب به دست سرایندگانی خوش فکر و با احساس (از جمله همین حسین صفا که اغلب ترانه های آلبوم اخیر را نوشته) می سپارد (یا می گیرد) اثرهایش به دل می نشینند.. گرچه ممکن است برخی با جنس صدای او مشکل داشته باشند.. آلبوم ده قطعه ای محسن چاوشی پس از یک سال سکوت او منتشر شد (البته چاوشی کلاً آدم پر حرفی هم نیست!) و البته به نظر من می تواند مخاطبان خاص خودش را کاملا راضی کند؛ آلبومی در حد و اندازه نام این روزهای او. با دو بار گوش دادن هر قطعه، به نظر می رسد با ترانه هایی به ظاهر ساده اما در عین حال (باز هم به ظاهر،) عمیق (که به طور شگفت انگیزی این عمق حقیقت ماجراست و نه آن سادگی.. و البته منظورم از سادگی همه فهم بودنش است و باز منظورم از همه، اکثریت شنوندگان است) روبرو هستم.. آلبوم، به جز در قطعات "بگو مگو" و "خان هفصد" که ریتم تندتری دارند، با موسیقی آهسته ، متین و زیبایی همراه است، و البته موسیقی این دو قطعه نیز مناسب و خوب از کار درآمده. ترانه ها نسبتا ساده اما در برخی قطعات مثل ترانه سرای همه قطعات (به جز قطعه خان هفصد) حسین صفا، دوست صمیمی محس چاوشی ست؛ کسی که به گفته محسن او و خواسته ها و نوع کارش را به خوبی می شناسد. برای اظهار نظر در مورد هر قطعه، مطابق معمول باید چندین بار به هر قطعه گوش داد... (بنابراین..) ادامه دارد...

کسی که مطالب بالا رو نوشته مشخصات وبلاگیش

کاش بیندیشم زمانی بر خود. تلاش چنین است، که در این صورت انسان را شناخته ام و شاید ذره ای از معبود. و اگر تحصیلاتم را خواسته باشی؛ دانشجوی دکترای تخصصی فارماکوگنوزی(گیاهان دارویی) دانشگاه تهران هستم

سجاد141
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نقد خیلی ضعیف و بی منطقیه
آلبوم رو دقیق گوش کنین بعد بیاین بکوبینش،تازه اگه جایی برای کوبیدن بذاره
این آلبوم فراتر ازسطح ایرانه از هر نظر
نمیدونم هدف شما از این حرفها و نقد غیر منصفانه چیه
متأسفانه کسانی هستن که فقط دنبال فرصتی برای تخریب دیگران و یا شاید مطرح کردن خودشون هستن
این آلبوم نمونه بارز یک شاهکاره که حالاحالاها باید شنید تا درکش کرد
شما به ترانه قطار ، هر روز پاییزه ، پرچم سفید و ... میگی ضعیف؟!!!!
تنظیمها که فراتر از حد انتظار بود و ملودی و لحن محسن چاوشی هم که حرفی برای گفتن باقی نذاشته.
خواهشأ بجای انتقادهای بی پایه و اساس با دید حرفه ای به آثار نگاه کنید...

نیما
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آخه دوست به ظاهر گرامی!

شما اول بهتره بری راجب موزیک و سبکای موسیقی تحقیق کنی تا بتونی درک کنی سبکارو! محسن با دلتنگ به کارای قدیمش نزدیک شده بود و تو این آلبوم به سمت راک رفته؟! دلتنگ سبکش چیه؟! دلتنگ یه راک واقعیه...بعد شما داری اینو نقض میکنی! وقتی شما هنوز در شناخت سبکهای موسیقی مشکل داری چطور به خودت اجازه نقد کردن میدی؟! از ضعف ترانه گفتی...واقعا شما ترانه های پرچم سفید رو درک کردی؟! ترانه های این البوم واقعا از نظر شما ضعیفه؟ اگه نظرت اینه که جای بسی تامل داره! شما فقط به ترانه قطار گوش بده و برای من تحلیلش کن! به ترانه هر روز پاییزه گوش بده ببین نظیرش تو ایران وجود داره؟! میگی هیچ آلبومی تو ایران نیست که انقدر بر اساس گیتار الکتریک چیده شده باشه..مگه خوب بودن یا کیفیت یه آلبوم به این چیزاست؟ یعنی اگه محسن به سمت راک رفته یعنی کارش ضعیف بوده؟ هر سبکی ویژگی های خودشو داره..اگه شما راک رو درک نمیکنی دلیل به ضعیف بودن آلبوم نیست! راجب تغییر سبک هم باس بگم محسن همیشه دنبال تنوع بوده و رمز موفقیتش هم همینه...مثل بعضیا نیست که 7..8 ساله دائما دارن خودشونو تکرار میکنن...همه چیز مشخصه وقتی بعد از سه روز میاید اینجوری البومو میکوبید مشخصه هدفتون چیه...شاید این نظر من تایید نشه اما باید حقایق رو بپذیرید نه اینکه ازش فرار کنید...آلبوم در عرض چند ساعت 20 امتیاز ازش کم میشه...10 ترانه برتر سال از محسنه در حالی که تو صفحه اصلی فقط آهنگ اول رو نمایش میدید! امتیاز هر 10 اهنگ آلبوم بالای 89 هست تازه با تمام حیله ها و امتیازای پایینی که بعضیا میدن در حالیکه امتیاز آلبوم 70...چطور ممکنه این؟! اگه اهنگا همشون بالای 89 هست امتیازشون پس آلبوم هم تو همین رِنج هست امتیازش...یه کم انصاف داشته باشید...پرچم سفید ضعیف ترین کار محسنه؟! آخه یه دلیل منطقی هم نیاوردید واسه این حرفتون! صرفا به خاطر اینکه سبکش تغییر کرده...و ترانه های ضعیف! نمیدونم چجوری به این نتیجه رسیدید که ترانه های البوم ضعیفه..من با هیچ منطقی نمیتونم این مسئله رو قبول کنم...یادتون بشه اگه شما از شخصی خوشتون نمیاد یا نباس نقدش کنید یا اگه نقد میکنید منصف باشید....محسن روز به رز داره پیشرفت میکنه و این برای شما گرون تموم شده کاملا مشخصه از سیاستاتون! در اخر هم باس بگم حتما راجب موزیک بیشتر تحقیق کنید چون واقعا علم موسیقیتون خیلی ضعیفه..هنوز در شناخت سبک های موسیقی هم مشکل دارید! از مسئولین سایت هم خواهش میکنم نظر منو تایید کنن تا عدالت رعایت بشه...متاسفم..فقط متاسفم

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من عاشق محسن چاوشی ام. کاش به amirox کار نمی داد من دوست داشتم با کوشان بیشتر کار می کرد یا امید حجت
این آلبوم تحرک حریص رو نداشت
با این حال من باتراک ههای 4 ، 6 ، 9 ، 10 بیشتر ارتباط برقرار کردم
محسن خیلی سبک عوض می کنه این خیلی خوبه ولی بیش از حدش آدم رو اذیت می کنه
خسته نباشید میگم بهش هر چی باشه زحمت کشیده

امید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اول من باید بگم که من خواننده اولم علی عبدالمالکی هست پس بدون هیچ تعصبی نظر میدم. دوم نباید فراموش کرد اقای چاوشی یه سبک سخت برای خوندن انتخاب کرده که واقعا کمتر کسی میتونه این سبکو به نحو احسنت اجرا کنه که واقعا چاوشی جان به خوبی از پس این سبک بر اومده. سوم خطاب به منتقد محترم: نقد خوب نقدیه که دو طرفه باشه یعنی هم نکات مثبتو بگه و هم نکات منفی. ولی توی این نقد.... در کل من از این البوم خیلی خوشم اومد و به اقای چاوشی به خاطر البوم پرچم سفید و اعتماد به نفس قویش تبریک میگم

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا حال کردم با حرفات... کاملا درست میگی ... من با این همه سال که طرفدار محسن بودم همیشه بعد از یکی 2 هفته تونستم احساسی که محسن راهی ترانهاش میکنه رو بفهمم چون همیشه یه کار نو بوده ... در کل واسه کسی که اینجوری میخواد نقد کنه خیلی متاسفم ... آلبوم به این زیبایی و تنوع زیاد، نتیجه تمرکز و کار زیادیه که محسن انجام داده ...

کوروش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اقای رضوی فقط تنها شعر قطار را گوش کن 2تا 3 مرتبه ببین چه حالی به تو دست میده چاووشی مثل داوینچی 500سال زمان بعد از خودش را میشناسه تعجب میکنم که خدا چه صدای زیبایی به اش داده تو که میگفتی شعر دلتنگ خیلی قشنگ است ولی بعد از یک ماه گوش کردن به اش دست یافتی چطوری رویت شد با 2 روز که از این البوم گذشته نقدش کردی وازش ایراد گرفتی میگذاشتی مثل شعر دلتنگ چند روز ی از ش بگذره زمانی که چاووشی شعر دلتنگ را خواند من و خانواده ام میگفتیم محسن چه شعر ضایعی خونده اما بعد چند بار گوش دادن به هممون ثابت شد چه شعر قشنگی است الان هم که این را برایت مینویسم شعر قطار توی ذهنم در حال تکرار ه این شعر جادویم کرده واقعا زیبا بود

نیما
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

...محسن با دلتنگ به کارای قدیمش نزدیک شده بود و تو این آلبوم به سمت راک رفته؟! دلتنگ سبکش چیه؟! دلتنگ یه راک واقعیه...بعد شما داری اینو نقض میکنی! ... از ضعف ترانه گفتی...واقعا شما ترانه های پرچم سفید رو درک کردی؟! ترانه های این البوم واقعا از نظر شما ضعیفه؟ اگه نظرت اینه که جای بسی تامل داره! شما فقط به ترانه قطار گوش بده و برای من تحلیلش کن! به ترانه هر روز پاییزه گوش بده ببین نظیرش تو ایران وجود داره؟! میگی هیچ آلبومی تو ایران نیست که انقدر بر اساس گیتار الکتریک چیده شده باشه..مگه خوب بودن یا کیفیت یه آلبوم به این چیزاست؟ یعنی اگه محسن به سمت راک رفته یعنی کارش ضعیف بوده؟ هر سبکی ویژگی های خودشو داره..اگه شما راک رو درک نمیکنی دلیل به ضعیف بودن آلبوم نیست! راجب تغییر سبک هم باس بگم محسن همیشه دنبال تنوع بوده و رمز موفقیتش هم همینه...مثل بعضیا نیست که 7..8 ساله دائما دارن خودشونو تکرار میکنن...همه چیز مشخصه وقتی بعد از سه روز میاید اینجوری البومو میکوبید مشخصه هدفتون چیه...شاید این نظر من تایید نشه اما باید حقایق رو بپذیرید نه اینکه ازش فرار کنید...آلبوم در عرض چند ساعت 20 امتیاز ازش کم میشه...10 ترانه برتر سال از محسنه در حالی که تو صفحه اصلی فقط آهنگ اول رو نمایش میدید! امتیاز هر 10 اهنگ آلبوم بالای 89 هست تازه با تمام حیله ها و امتیازای پایینی که بعضیا میدن در حالیکه امتیاز آلبوم 70...چطور ممکنه این؟! اگه اهنگا همشون بالای 89 هست امتیازشون پس آلبوم هم تو همین رِنج هست امتیازش...یه کم انصاف داشته باشید...پرچم سفید ضعیف ترین کار محسنه؟! آخه یه دلیل منطقی هم نیاوردید واسه این حرفتون! صرفا به خاطر اینکه سبکش تغییر کرده...و ترانه های ضعیف! نمیدونم چجوری به این نتیجه رسیدید که ترانه های البوم ضعیفه..من با هیچ منطقی نمیتونم این مسئله رو قبول کنم...یادتون بشه اگه شما از شخصی خوشتون نمیاد یا نباس نقدش کنید یا اگه نقد میکنید منصف باشید....محسن روز به رز داره پیشرفت میکنه و این برای شما گرون تموم شده کاملا مشخصه از سیاستاتون! در اخر هم باس بگم حتما راجب موزیک بیشتر تحقیق کنید چون واقعا علم موسیقیتون خیلی ضعیفه..هنوز در شناخت سبک های موسیقی هم مشکل دارید! از مسئولین سایت هم خواهش میکنم نظر منو تایید کنن تا عدالت رعایت بشه...متاسفم..فقط متاسفم

ali
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا آلبوم ضعیفی.به نظرم دو ترک 7 و 10 فقط در شان محسن چاووشی بود.

هنوزم رو دست آلبوم یه شاخه نیلوفر آلبوم ندیدم

واقعا جای محمد رضا آهاری خالی

عباس خان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام به همه و مخصوصا به طرفدارای محسن چاووشی عزیز
باید بگم که این البوم هم مثل همه ی البوم های سلطان حرف های زیادی برای گفتن داشت و مثل همه ی البوم های قبلیش
تفاوتی داشت که ادم رو از تکرار دور میکرد و تجربه ای جدید رو
برای ادم به ارمغان می اورد .. همه گفتند که ترانه ها خوب نبود
ولی به نظر من این طور نبود و ترانه ها چیزه جدیدی رو در رگ
خشک موسیقی کشور ما تزریق میکرد .. ترانه های موسقی
امروز کشور ما فقط از عشق و نفرت حرف میزنند ولی این
ترانه ها دیدی متفاوت نسبت به اطراف دارند ...
در کل هنوز هم باید بگم که ترانه و اهنگ های محسن عزیز
جز بهترین های داخل و خارج کشور هستند .
به امید روزهای خوب و بهتر با البوم های و اهنگ های ناب !!

محمد ر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیز من نقد شما رو یک بار کامل خوندم. اما اگه ناراحت نمی شی شما هم بشین یه بار آلبوم پرچم سفید رو به طور کامل گوش کن و بعد بیا نقدش کن .

محسن
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام با این که عاشق کارهای محسن هستم اما این حرف رو ساده می زنم.اگه هر کی یه آهنگ از چاوشی رو 2 بار گوش کنه عاشق عشقش تو آهنگاش می شه .

پیمان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوسته من

شما به اینم توجه کن که خیلی ها بر عکسه شما از این البوم لذت میبرن و با گوش دادن به این صدا خاطره هاشون زنده میشه

قرار نیست همه به اجبار به آهنگای چاوشی گوش بدن !!!!

محمدرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آره واسه اونایی که با دید خدایی به موسیقی نگاه میکنن ، بالا بردن یا زمین زدن کارای یه خواننده خیلی آسونه . نقدت خیلی ایراد داش ولی کاری به این حرفا ندارم . فقط اینو بدون که طرفدارای محسن با دلشون آهنگا رو گوش می کنن . یه جورایی حس می کنیم صدای محسن چاوشی صدای دل خودمونه ...
پس هر نقدی می خوای بکنی لطفا راجع به اینکه طرفدارا چی میگن حرفی نزن ...

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تا بوده، همین بده راوی خان

اناهیتا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

هر کی هر چیزی میخواد بگه بگه من یکی که اساسی دیوونه چاوشی ام.

با پرچم سفید دیوونه تر شدم.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با اینکه من از طرفدارای دو آتیشه ی محسن چاوشی نیستم و فقط پیگیر کاراش بودم و هستم ولی کاملا با نظر علی آقا موافقم

یه پیشنهاد به دوستان دارم که همین ترک های آلبوم پرچم سفید را با ترانه های خود ترک ها روی کاور آلبوم گوش کنند تا به حرف علی و خیلی از دوستان برسند

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

فقط محمد اصفهانی

محسن158
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بهتربن حرفا رو زدی...
ایول

khaniani
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با کل این نقد موافم لطقا بی جا حمایت نکنید دقت کنید

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نمیتوانم بفهمم که کجای این متن گستاخانه یا توهین آمیز است که تائید نمی شود؟!!! لطفا منصفانه یکبار دیگر بررسی فرمائید. : جناب رضوی عنایت فرموده اند صرفا جمع بندی عقایدشان را ظاهرا نوشته اند و گفته که این آلبوم ضعیف ترین کار محسن چاوشی ست. برای رسیدن به این نتیجه دست کم باید یک هفته از انتشار آلبوم گذشته باشد و لااقل پنج صفحه بنویسید و دلیل پشت دلیلی بیاورید تا مخاطب را به این نتیجه قانع کنید. شما حتی به یک ترک از آلبوم اشاره نکرده اید. آمده اید تک آهنگ دلتنگ را به صرف تشابه اسمی با یکی از آهنگهای یک شاخه نیلوفر مقایسه کردید و بعد گفتید این آهنگ در پرچم سفید جائی نداشته و بعد هم نتیجه گرفتید آلبوم در سطح ضعیفی ست. یک روز از انتشار این آلبوم گذشته بود شما نوشته ی به ظاهر نقد گونه تان را منتشر کردید. چطور می فرمائید که با دوستان اهل فنتان در این مورد صحبت کردید؟ کدام دوستانتان؟ بد نیست ذکر نام بفرمائید، چنانچه اهل فن باشند حداقل نامشان به گوشمان رسیده است. چرا نمی توان برای یک تم ِ شاد یک ترانه ی غمگین قرار داد؟ این قانون است؟ این قانون را شما وضع کرده اید؟ اینکه در تنظیم آلبوم پرچم سفید از گیتار الکتریک بیشتر استفاده شده از دیدگاه جنابعالی نقطه ی ضعفی برای تنظیم است؟ در مورد اجرا و تحریر ها چه چیزی دارید که بنویسید؟ پارادوکس ِ غیر منطقی که از آن یاد کرده اید کجای کار است؟ چرا گفته تان را ادامه نداده اید؟ سافت راک فانتزی با ترانه های غم زده یک نوع پارادوکسیکال نامعقول است؟! اینها را از کجا می آورید می نویسید و در عجبم که چه طور گفته هاتان منتشر می شود! شما که می توانید در عرض چند ساعت یک آلبوم ده قطعه ای را ارزیابی کنید و با چند خط به این نتیجه برسید که ضعیف است و نشانه ی پسرفت، لابد موسیقی شناس بسیار بزرگی هستید. و این مستلزم این است که از مرحله ی حرف گذشته باشید و وارد عمل شده باشید. بد نیست نمونه ای از هنرنمائی حضرتعالی را بشنویم و ما هم به شیوه ی خودتان ارزیابی کنیم. جناب آقای رضوی، منتقد بودن، ارزش خاصی دارد. شخصی که خود را منتقد تلقی می کند باید بوئی هم از انسانیت برده باشد. .... . اگر این نقد حتی یک دلیل معقول داشت، ارزش یک بار خواندن را داشت ولی حالا فقط از خواندن آن پشیمان و دلزده ام... امیدوارم این مبارزه ای که با محسن چاوشی و زحمات و نوآوری های او انجام میدهید را با درون خودتان انجام دهید. چرا که آن کسی سرگردان است جنابعالی هستید نه محسن چاوشی که حتی لازم نمی داند خودش از آثارش دفاع کند. چون تمام حرفهایش را هر سال در آلبومش منتشر میکند، حرفهایی که هزار بار جلو تر از حرفهای اهالی موسیقی و به ظاهر ناقدانش است. حرفهائی که نیاز به دفاع و مبارزه ندارند. فقط نیاز به درک دارند.

مسعود
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

مشکل ما ها اینه که میایم تیپ روشن فکری میگیریم و کاملا با غرض ورزی صحبت میکنیم
جناب منتقد عزیز... شمایی که اینقدر متبحرین در بحث موسیقی...
تا بحال یکی از مصاحبه های چاوشی رو خوندین؟!
تا کی میخوایم پاپ بخونیم؟ تا کی میخوایم جلوی تغییر جبهه بگیریم و بکوبیمش؟
چرا نمیتونیم درک داشته باشیم؟ درک از اینکه باید فضای موسیقی کشور عوض بشه؟ همه دارن پاپ میخونن، دیگه رسما همه دارن از هم کپی میکنن و گاهی پیش میاد یه ترانه و آهنگ رو با یک تنظیم 3 یا 4 نفر میخونن...
این نشون از چیه؟ نشونه ی اینه که دوره ی پاپ سر اومده و رسما باید یه تغییری ایجاد کرد...
تو این زمینه محسن چاوشی طلایه دار هست... اولین کسیه که داره راک رو وارد پاپ میکنه، اولین کسیه که داره میفهمونه که آآییی گیتار الکتریک به عنوان یکی از سازهای اصلی آهنگساز میتونه باشه...
...
بهتره بگردیم دنبال ریشه مشکل که خودمونیم...
در آخر هم یه پیشنهاد دارم براتون
آهنگ قطار رو یه بار عمیق گوش بدین... دوست دارم یک موزیک با این شکوه و زیبایی از یک خواننده که شما قبول دارین بهم معرفی کنین (البته نیازی به بیانش نیست... مشخصه از چه طیف ترانه ها و خواننده هایی جانبداری میکنید و از کارهاشون لذت میبرید)
یا علی

رامین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

هر چه میگذره البوم جذابتر میشه.......البوم پرچم سفید ضعیف ترین البوم(برای اماتورها و عامه)و شاهکاری از نظر شعر و تنظیم برای حرفه ای ها!!!!!!!!!!!!!!

Soheil
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من طرفدار سخت چاوشی نیستم
اما کار هاشو کم و بیش دوست دارم و به نظرم آلبوم قایل ستایشی نبود و کلا از یک شاعر ( حسین صفا) استفاده کرده که مضمون کلی نسبتا یکسان و ملودی ها شبیه به هم و در کل آلبوم جدا از آلبوم یه شاخه نیلوفر آلبوم حریص و ژاکت او بهتر از پرچم سفید بوده
و هیچ وقت نباید با یک دید به خواننده نگاه کرد و هر خواننده کار خوب و کار بد دارد و بعضی ها حتی اگه بدترین کار یک خواننده رو گوش کنند چون طرفدلرش هستند میگن خوب بود و یکی از بهترین ترانه های محسن چاوشی در سال 1390 ترک ها! او در آلبوم خاص بود.

amin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا تراکت ها 2 و 7و 8و 10 از بهترین کارهای موسیقایی چاوشی است. تعجب میکنم که از کارهای ضعیف 3و 6 خوشت اومده. اون چهار تراکتی که گفتم یه دنیایین برای خودشون.

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

شماها که اسم خودتون رو میزارین منتقد آلبوم های دیگه هم نقد کنید هر چی میشه به چاوشی گیر میدین ...

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

84 تا 88جای پیشرفت داره چاووشی کجاست

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای منتقد عزیز ضمن عرض احترام به نطرات شما
اما این آلبوم موسیقی ایران رو از یک سطح بالاتر برد تنظیم هایی که در هیچ آلبوم دیگه ایی پیدا نمی شه از لحاظ ترانه شعرهای حسین صفا در کنار معدود ترانه های خوب ایران مثل روزبه بمانی جزء شعرهای خوب موسیقی ماست لطفا یک بار دیگه شعرهارو گوش کنید قطار،پرچم سفید و هر روز پاییزه!
ما از محسن چاوشی ممنونیم که به خاطر فروش آلبوم و جلوی چشم بودن هر کاری رو اجرا نکرده
شاید گوش مخاطب ایرانی با این نوع آهنگها و تنظیم ها آشنا نباشه ولی بالاخره ما هم باید از سطح موسیقی پاپ بازاری بالاتر بریم و رشد کنیم و چتوشی داره کم کم این فرهنگ رو جا می ندازه!

مصطفی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من فقط اون سه تا آلبوم اول چاوشی که تنظیم کنندش رضا فوادیان بود بقیه اش زیاد چنگی به دل نمی زنه

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اصلا یه کم زود نیست واسه نقد ؟!؟!
همه ترک ها رو با دقت گوش بده ببین هر روز پاییزه چی میگه بعد بیا نقد کن داداااااش گلم :)

amin
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا زشته که هنوز یه هفته نشده نقادی میکنید. چرا برا بقیه این کارارو نمیکنید؟ محسن چاوشی تفاوتشو با بقیه نشون داده و مشخص کرده که چقدر از بقیه سره. نمیخوام بگم که این آلبوم آهنگ ضعیف نداره .اصلا منطقی نیست. همه خواننده ها تو آلبوماشون آهنگای ضعیف و قوی و متوسط دارن. محسن چاوشی هم یکیشون . .... اتفاقا یکی از قوی ترین آلبوماش هست فقط کسی رو میخواد که موزیک و شعرشو درک کنه. بازم میگم من خودم به شخصه با ترکهای 9و5 ارتباط برقرار نکردم. و به نظر من خیلی ضعیف هستن. بقیشون متوسط رو به بالا هستن. این آلبومو برخلاف بقیه آلبوماش باید خیلی گوش کرد تا فهمید. اتفاقا به نظر من یه آلبوم شاخه نیلوفر ضعیفترین کار عمر چاوشی بوده بخاطر فضای یکنواخت و بدن تنوعش . بعد از اون دگه دوباره سیر صعودیشو پیش گرفت تا حالا که شاهکار پرچم سفید رو ارائه کرد

تت
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

احسنت
به شدت تایید

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دمت گرررم !

mostafa
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظرم اصلا نقد درستی نیست

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوستان سلام .نظر همگیتون محترم هست
اما بیاید از نگاه یه بیطرف به این آهنگ ها گوش کنیم
و نقد منصفانه انجام بدیم نقدی که از اول با کوبیدن شروع میشه و آخزش هم با یه مقایسه ی برنامه ریزی شده تموم میشه....
واقا ما رو چی فرض کردین
شک نکنید با گوش دادن به کارهای چاوشی طی این سالها ما به نوعی استاد مقایسه ی آهنگها شدیم .گوش دادن به کار های محسن برای من مثل یه دانشگاه بوده من شخصا کارهای خواننده های دیگه رو هم گوش میدم و هم خیلی میپسندم حتی رقبای محسن چاوشی رو ...
اما واقا من با چاوشی آروم میگیرم مثل تشنه ای که فقط با خوردن آب عطشش برطرف میشه .منم با گوش دادن به محسن چاوشی در ضمن با ترک جوابم نکن هم خیلی حال کردم

سیاوش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

درود

بنظرم که نقد خوبی بود و اتفاق خیلی موارد رو اشاره نکرد که میدونم بخاطر عدم ایجاد حساسیت بود . واقعا خسته نباشید . جدای اینکه محسن رو میشناسم و از دوستاش هستم بنظرم از نظر تنظیم کاملا ضعیف و حتی بدتر از اون از نظر مسترینگ هم کار واقعا ضعیفی بود

بنظرم محسن باید برای آلبوم هاش یک ناظر ضبط حرفه ای تعیین کنه چون این جور حرکات گاها به نابودی طرف ختم میشن(که من قلبا این رو دوست ندارم)

باید بدونیم که این کارا فقط برای داخل ایران نیست . خارج از ایران هم منتقدین و علاقمندانی هستند که این موسیقی رو دنبال می کنند و بنظرم این جور کارها اصلا نتیجه خوبی برای موسیقی کشور نداره

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

همین الان که این متنو میخونم دارم گلچینی ازترکای ژاکت وحریص وپرچم سفیدو گوش میدم (الان:من اسیرم تو فقط لحظه ی مردن من می تونی وا کنی این یوغو از گردن من).
من فقط یه مخاطب شدیدا پرو پا قرصه موسیقیم واز موسیقیه حرفه ای اصلا سر در نمی یارم .ولی نزدیک به 4 ساله شدیدا در گیر موسیقی شدم تا همین البوم پرچم سفید چاوشی ،کشور وموسیقی به هیچ عنوان اثری ارزنده وشاخص وبا این کیفیت عالی به خودش ندیده،
من وقتی البومی رو تهیه می کنم چندباری گوشش میدم ولی به فاصله 4 یا 5 روز ائن البوم برام تکراری وزننده میشه در حالیکه این البومو اگر بگم تا امروز بالای 20یا 30 باربطور کامل گوش دادم وهربار رضایتی تقریبا 90 درصدی داشتم این یعنی هنر بالای ایرانی
وصداقت صدای یه خواننده...پس این البوم عالیه تورو خدا تنها خواننده عالیه داخلیو خونه نشین نکنیدو یکم بهش بهای بیشتری بدید.
اماچند نکته که به ذهنم رسید بگم
1.)ازلحاظ شعری این البوم خیلی غنای ادبی داره شما تشبیهات واستعارات مکرر وبجا ومناسب ومختلفو مثلا تو قطعه قطار یا با من بمون یا بگو مگو یا هروز پاییزه وگوش دادی دارید به شعر ایراد میگریدو میگید معیار خاصی برا شعر وجود ندارهو اونو انکار میکنید...(هوا گرفته نبود دلم گرفت اون شب)(اصلا همین بیت غرقه در ایهامه:تو برفبارونی قطار قلبه منه قلب شکسته من
تو برف مدفونه)حالا ایهامش:1.دل عاشق هنوز پیشه معشوقش گیره 2.شکست ویه جورایی مرگ روحیه عاشقو میرسونه با توجه به باقیه ترانه که مثلا میگه پنجره ها بستن)....پس مثله شعر حل شد ومعیار برای خوبو بد بودنش هست.
2.)با تمام غنای شعری این نوع شعرا از لحاظ بیان واقعا ثقیله وخوندنش خیلی سخته که فقط چاوشی میتونه بخوندش.بهتون قول

فرهاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

مهران عزیز دمت گرم تحلیلت واقعا درست وبیست بود

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوستانی که می گن چرا ایشون دو روزه نقد کرده !
اصلا کی گفته ایشون نقد نوشتن یا اصلا می خواستن نقد بنویسن ؟؟؟!!
نگاه کنید به تیتر نوشته "نگاهی" به آلبوم ...
تو دو روز به نظر من می شه به آلبومی نگاه کرد یعنی نظر داد .
با این که با نظر ایشون موافق نیستم که گفتن ضعیف ترینه که نیست از این ضعیف تر خیلی از ایشون شنیدم ولی باید قبول کنین به نظرات احترام بزارین

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واسه پرچم سفید . . .

همه چیز بسیار سریع اتفاق افتاد . خبر انتشار آلبوم ، اطلاع رسانی های روزانه ، اعلام روز انتشار و در آخر انتشار آلبوم تنها با یک روز تاخیر از آنچه که اعلام شده بود که در نوع خود رکورد جالبی در بازار موسیقی ایران محسوب میشود . همه چیز به قدری سریع اتفاق افتاد که مجال فکر کردن در مورد باید ها و نباید های آلبوم به ما داده نشد ، اینکه دیگر خبری از امیر ارجینی نبود و فرد کم سن و سال جدیدی که به گروه اضافه شده بود و تابحال اسمی از او نشنیده بودیم به یکباره میکس و مستر کل آلبوم و تنظیم 2 قطعه را بدست میگیرد . عدم تاخیر ( یک روزه) و فاصله تقریبا یک ماهه بین خبر انتشار و ریلیز ، نه تنها باعث نشد از عطش هواداران برای شنیدن اثر کم شود بلکه جزو معدود آلبوم هایی بود که تا این حد منتظر شنیدنش بودند و بودم . این آلبوم یک تفاوت عمده با حریص دارد . قبل از حریص همه منتظر آن ایده آل گمشده ی خود بودند و منتطر بودند بازگشت محسن به روزهای اوج را نظاره گر باشند اما این روزها دیگر خبری از آن نگرانی ها نیست . کارهای اخیر و سیر صعودی که داشتند گواه این حرف است . نخلای بی سر ، زخم زبون ورژن تمرین با آن لحن فوق العاده اش ، دیوار بی در و نفرین به جنگ که منهای چندین اشتباه همگی دارای تنظیم ، لحن و ملودی زیبایی بودند همگی باعث بوجود آمدن ذهنیتی مثبت وعاری از نگرانی شده بود که هواداران با فراق بال و آسوده خاطر به سراغ این آلبوم بروند

تبلیغات : کلا" تا به امروز به غیر از آوای باربد هیچ شرکتی تبلیغات مناسبی برای کار محسن انجام نداده اند . از سایت کامل آلبوم بگیرید تا چاپ تاریخ انتشار و اصلاحیه اش در روزنامه های کثیر الانتشار و همین موضوع باعث میشود با امیدواری بیشتری از همین الان منتظر 13 باشیم . بدعتی که آوای باربد برای یه شاخه نیلوفر پایه گذارش بود به طور ناقص و در سطح بسیار پایین تر ، کم و بیش برای این آلبوم هم اتفاق افتاد البته با توجه به عجله ای که محسن و تهیه کننده اش در ریلیز آلبوم قبل از عید داشتند امکان تبلیغ آنچنانی در این مدت کم نبود . به هر حال باید دید ریسک تهیه کننده که شاید در اثر اصرار محسن بوده میتواند جواب دهد و آلبوم با فروش خوبی مواجه شود ؟

البته این آلبوم خود نیز به نوعی بدعت گذار در مقوله ی خبررسانی بود؛ تا امروز در هیچ یک از آلبوم های محسن با اینچنین جریان خبری آزادی مواجه نبودیم . تجربه ی متفاوت و لذت بخشی بود ، هرچند انتظار میرفت با کند و کاو بسیار بالایی که در خبر های مربوط به محسن توسط هواداران انجام میگرفت این خبررسانی نتیجه عکس دهد اما سیاست کاری جالبی که گروه در پیش گرفت باعث شد نتیجه ی کار کاملا قابل قبول از آب در بیاید

کاور: مطمئنا" تجربه موفق کاور حریص به هیچ وجه در این آلبوم تکرار نشد . چه طرح روی کاور با آن رنگارنگی نا مربوطش و چه طراحی داخلی و روی سی دی که اصلا به دل نمی شیند . شاید تنها اثر مثبت محسن عسگری در این آلبوم آشنایی محسن با امیروکس باشد . و صد البته بازهم نامی از آهنگساز برده نشد ! آن لیست های بلند بالای تشکر نیز گویی در آلبوم های مجاز برای محسن شگون ندارد و با توجه به لیست چند نفره ی این آللبوم باید نتیجه گرفت اینروزها هرچقدر دور و برش خلوت تر باشد بهتر نتیجه میگیرد

تنظیم: کوشان حداد به معنای واقعی کلمه ما را در این آلبوم غافلگیر کرد . هرچند فضاسازی تراک شباهت بسیار کمی به ساندتراک یکی از فیلم های هالیوودی دارد اما بازهم نمیتوانی از خیر آن فضای دلهره آور و فوق العاده بگذری . به هر حال با توجه به فضای آلبوم قبلی ، وجود چندین تراک به قول محسن پرتحرک و هاوس در این آلبوم به نوعی ضروری بود . و چه خوب شد این ضرورت با همکاری دوباره با کوشان به تکرار نیافتاد. امیروکس تقریبا به خوبی توانست فضای آلبوم را بشکند و به دور از هرگونه تکرار که متاسفانه جزو مولفه های تمام آلبوم های امروزی شده ، آثار قابل توجهی را خلق کند . تجربه ی همکاری با سینا حجازی هم به نظر من جای بحث و گفتگوی فراوان دارد . اینکه این تجربه ی جالب توانسته موفق هم باشد کمی برای من جای سوال است ...

بار عمده ی تنظیم این آلبوم را خود محسن به دوش گرفته بود و این مسئله با توجه به تعریف و تمجید های هواداران از 3تراک پخش شده قبل از آلبوم کاملا قابل پیش بینی بود . محسن چاووشی در طول 8 سال فعالیتش با تنظیم کننده ها و نوازنده های مختلفی کار کرده و مطمئنا هرکدام به نوبه ی خود در بلوغی که امروز به آن رسیده است تاثیر گذار بوده اند . از فوادیان و سیامک شکوری گرفته تا محمدرضا آهاری که تنظیم تلفیقی تراک تقاص از ته مانده های اثرات اوست. سولوهای فوق العاده ای که در این آلبوم به وفور یافت میشود تاثیر بسزایی در زیبایی آلبوم داشتند و نوازندگی شاهرخ پورمیامی در تراک تقاص مطمئنا درآینده جزو سوگلی ها خواهد شد . تنظیم شهاب اکبری هم به نوعی جزو معدود نقاط ضعف آلبوم بود . فضاسازی و ساز های تکراری که در تنظیم هایش برای دیگر خوانندگان چندین بار استفاده کرده است باعث شد از زیبایی این اثر کاسته شود . البته شاید با یک ملودی زیباتر میشد میدان کاری بیشتری به او داد ، اما به هر حال با همین یک تراک کم و بیش کارش به تکرار میزد .ولی مسئله ای که در این تراک با تنظیم معمولی اش توجه را جلب میکند اجرای فوق العاده و خیره کننده محسن است . در مورد کیفیت آلبوم و میکسو مستر که توسط امیروکس انجام داده شد خوشبختانه مشکل قابل توجهی مشاهده نشد . هرچند کم تجربگی و کم سن و سال بودن وی ذهنیت تقریبا منفی را قبل از پخش آلبوم بوجود آورده بود که مطمئنا" تا به امروز این ذهنیت تعدیل مثبت شده است .

لحن و موسیقی : فکر میکنم آنچه که در نگاه اول نمایان تر می نماید تفاوت قابل توجه فضای آلبوم نسبت به آلبوم قبل است . اینکه فضای قالب و موفق آلبوم قبل در این آلبوم به 2 تراک کاهش یافته و جایش را به فضاهای جدید داده بود قابل تحسین است. تا به امروز در کارهای چاووشی (مخصوصا چاووشی مجاز) با دو آلبوم یکسان از لحاظ سبک و سیاق مواجه نبوده ایم و این است وجه تمایز محسن چاووشی با دیگر خواننده ها . لحن محسن با توجه به سبک موسیقی که در این آلبوم ارائه داده است کاملا درست انتخاب شده و به نوعی یادآور صدای سابق و غیر مجاز محسن است با درجه ی لذت بخشی بیشتر . آن صدای ایده آل و عاصی که در حریص گوشه ای از آن را شنیدیم به نوعی در این آلبوم ایده آلی بهتر و جدید تر را پایه گذاری کرده است و این بسیار حائز اهمیت است . از آنجا که طرافداران محسن چاووشی علاقه ی شدیدی به تقسیم بندی دوران کاری وی دارند(!) از این آلبوم به بعد را میتوان دوره ی جدیدی نام گذاری کرد که تمام المان های محسن چاووشی را به همراه دارد به علاوه ی تجربه دوران های گذشته . ملودی های این آلبوم در سطح بسیار بالایی از آنچه از چاووشی انتظار داشتیم قرار دارند . گویی محسن تمام آثار گذشته اش را به فراموشی سپرده و سعی کرده در فضای دیگری با حفظ حس و حال سابق آهنگسازی کند . و باید با افتخار گفت که موفق هم بوده است .

محسن چاووشی در مصاحبه ای که بعد از پخش آلبوم یه شاخه نیلوفر انجام داده بود گفت که این تازه اول کار است و مطمئنا هواداران ، امروز و بعد 3 آلبوم با محسن هم نظر شده اند .پشتوانه ی این آلبوم تمرین و تکرار و تجربه ای است که باید در چندین آلبوم کسب میشد . شکستن فضای سابق به یکباره و تنها با یک آلبوم ممکن نبود . هرچند حاصل این تجربه آلبوم متوسطی مثل ژاکت شده باشد . اما به هر حال امروز مواجه شده ایم با آلبومی که بعضی از تراک هایش به تنهایی خود یک آلبومند ...و مطمئنا اگر ژاکت پخش نمیشد ، امروز پرچم سفیدی هم در کار نبود

نفرین به جنگ :

تجربه همکاری با علی ثابت تنها لطفش این بود که تنظیم کار به فنا نرفت ! نه میشود گفت خوب است و نه بد . شلوغ کاریها در بعضی از قسمت های تراک آزار دهنده است و آن صدای رژه ی سربازان که هیچ وقت نتوانستم درک کنم چه ربطی به صلح دارد گویی بدون خواندن ترانه کار دست به تنظیم کار برده است . میکس و مستر ضعیف اثر نیز مزید بر علت شد که تنظیم آنچنان که باید به چشم نیاید. از ایمان و حجت و استدیو اش بعید بود اینچنین میکس و مستری !

و اما لحن و خوانش کار که جزو بهترین لحن های محسن چند سال اخیر است و قابل قیاس با محسن چاووشی نسخه ی اول ! نکته قابل توجه تغییر نام تراک بود به سلام به صلح ؛ یک نام تصنعی و تحمیلی که در مقابل "نفرین به جنگ" توانایی زیادی برای معرفی اثر نداشت . با تمام گفته ها و شنیده ها ، این تراک در روزهای خوبی منتشر شد . این تراک میتوانست با ریلیز پرچم سفید با عدم اقبال و شنیده شدن مواجه شود که فاصله ی زمانی مناسبی که بین این دو پیش آمد از این امر جلوگیری کرد . و صد البته در روزهایی پخش شد که به خوبی توانست چندین روز بی پرچمی را برای هواداران شیرین کند

منبع : وبلاگ چاوشیسم

در پایان باید بگم ما طرفدارا با تک تک آهنگ های این البوم بیشتر از تمامی اهنگهای محسن حال کردیم، نظر مغرضانه شما هم واسه ی ما هیچ ارزشی نداره.
سایت وزین موسیقی ما شما که نقد این آقا رو گذاشتین لطفا نقد چاووشیسم رو هم بگذارید، اگه ایشون نظرشونو میگن چاووشیسم هم نظرشو گفته پس به دموکراسی و آزادی بیان احترام بگذارید.شما دارید با این حرکات ارزش خودتونو میارید پایین- کجان اون نقد های فنی و تخصصی که بصورت جزء به جزء البوم رو نقد کنه، از نظر وکال ملودی تنظیم شعر.
این نظرهای شخصی تحت عنوان نقد که بیشتر برای بالا بردن نظرات و بازدید مطرح میشه دوستانه بگم به سایتتون و ارزشش اسیب میزنه.

Reza
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من از طرفدارای سرسخت چاوشیم.همیشه هم با کارای ایشون ارتباط برقرار کردم.اینهمه کوبیدن واقعا لازمه؟ژاکت یخورده ضعیف بود.اینو قبول دارم.چون مث بقیه نمیخونه کاراش ضعیفه؟این ک نشد نقد!اینقد ب این بنده خدا گیر ندید.پدچم سفید ب نظرم فضای سنگینتری نسبت ب حریص داره.مخصوصا اشعار. یه کوچولو انصاف داشته باشید.با تشکر

ahmad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوستان
وقتی اینا آهنگ دلتنگ به اون ضعیفی رو آهنگ زیبایی میدونند دیگه چه انتظاری ازشون میره
برای سایت موسیقی ما متاسفم

ایمان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من طرف دار محسن یگانه هستم
و به نظر من این آلبوم از یه شاخه نیلوفر که خیلی خیلی بهتره
فقط تنظیم تراک 9 یکم شبیه کارهای ژاکته و تیکه اول تراک 3 (این حریف خسته رو ...) ضعیفه
و بقیه آلبوم یک آلبوم متفاوت و خیلی قویه علی الخصوص از نظر ترانه
که شاهکار حسین صفا اونجاست که میگه:

مسافرها شعرن تو برف و بارونی
قطار قلب منه چشم تو پنجــــره هاش
پنــــجره ها بسته ن مسافرها خسته ن
ببـــار تا دم صبح به فکر هیچی نباش

تا حالا که همچین شعری نداشتیم، فوق العاده ست.
به نظرم همین قطعه ی قطار هم بهترین آهنگ آلبومه.

حسین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

هر طوری حساب میکنم میبینم باید حد اقل 2-3 هفته بگذزه تا آلبوم رو نقد کرد .نه حرفهایی که مشخصه از قبل نوشته شده رو چند روز پس از انتشار آلبوم به عنوان نقد پست کرد برای این سایت
من اصلا طرفدار چاوشی نیستم . ولی وقتی گوش کردم واقعا لذت میبرم که یه نفر اون چیزی که دوست داره رو کار میکنه و جدا از سبک 90% آلبوم های پاپ که قالب مشخصی دارن .
کار های اسلویی که خیلی آرزو دارن که یه همچین کارهایی رو بدن بیرون .
این آلبوم فوق العاده با ارزش هستش .
البته چون این آلبوم اتفاق جدیدی بوده فکر کنم منتقد حول شده

على
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با عرض سلام خدمت دوستان به نظر من آلبوم خیلى بدى نبود بلکه خوب بود نباید که از آقاى چاوشى انتظار خاصى داشت چون حد آقاى چاوشى همینه یک عده تعصب هاى بیخودى دارن کسى که هنوزاجراى زنده نداشته نمیتونه سلطان باشه به نظر من همه ى خواننده هاى که تو ایران کار میکنن خوب هستن اما اگر بخوام یک نفر رو بگم بهترین هست اون احسان خواجه امیرى

تت
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

منم داداش محسن چاوشی هستم...

صابر
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

حتما آقای منتقد خیلی زرنگ بوده که تونسته در عرض 2 روز پی ببره ضعیف ترین آلبوم چاوشی پرچم سفیده !!!
شایدم فقط ترک 1 رو گوش کرده و بقیش رو هم وقت نکرده گوش کنه.

البته به نظر من هم یه شاخه نیلوفر بهترین آلبومه چاوشیه ولی خب ترک های 2و4و7و10 این آلبوم چی میشن پس ؟؟؟

شهرغم
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بهترین راه دیده شدن اینه که برسرمساله ای که اکثر مردم اون راقبول دارن سازمخالف بزنی ......... علی رضوی هم ازاین حیله استفاده کرده وتاتونسته می خواسته محسن عزیز رابکوبه که نتونسته وخودش ................بماند.....بیشترنظرات البوم راتاییدمی کنند..ولی ایشون به نیت دیده شدن تاتونستن........بماند........متاسفم.....دوسه تانظردادم هیچکدوم تاییدنشد.....کاش این یکی بشه....

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای رضوی شما احتمالا نه معنی گذار رو می دونی و نه سرگردانی.........
چاووشی از تکرار بیزاره در حالی که تمام بقیه!عاشق تکرار کردن خودشون هستن.
چاووشی تو ایران یکی از بهترین هاست.و بهترین خواهد بود

مسعود
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

کلاف سر در گم

و پرچم سفید منتشر شد...
من به عنوان یک شنونده عام، که با تعصب چاوشی را تنها همراه لحظه های تنهایی و با خود تنها بودن خود میدانم،گویی برخود گناه میدانم اگر جز سپاس کلامی دیگر بگویم
اما پس از چند روز رژه در زیر پرچم سفید،دلم حریص –دلم تنهاست – شده
من نقد حرفه ای نمیکنم،من در موسیقی سرسپرده لحن و حنجره ی بیمار تو بوده ام
من هر نفست را شعر میدیدم و میدانم
اما از امروز تمام پرچمهای سپید تورا نیم افراشته کردم و پرچم پارسالهای تورا برافراشتم
نه،باور ندارم تو سیر نزولی داری،میگویند متاسفم بهترین تو بود،میگویم صلابه ای که در کجاست بگو در اولین مجازت گفتی به تمام بی اجازگیهایت می ارزد
که وقتی پارسال گفتی
محبوب من چشمات بمن میگن روز جدایی خیلی نزدیکه
تمام تنم میلرزید
پس متاسفم بهترین تو نبود
تو بهترین نداشتی اصلا
تو خوب بودی،تو محسن چاوشی بودی
تو هم به اندازه تمام دیوانگی مان بیمار بودی
این بیماری در حنجره ات فریادی اشکار داشت
تمامی طرفدارانت که به تمامی از من والاترند،مرا نکوهش خواهند کرد
خودم همین حالا گویی دارم خودم را محاکمه میکنم
اخر تمامی تنهایی خودم را به نقد نشسته ام که تویی
اگر ریتم و شادی بود
کلاف مگر چه کم داشت
که اینگونه سردرگم خواب بعد از ظهر شده ای
اگر زخم بود
پروانه ها،کجاس بگو،توکه نیستی،دلم تنهاست،تمام زخمها،
قله ی خوشبختی،خاکستر،دلتنگی
مگر کوبش ریتم در حراج ژاکت ات کم بود که صدایت را پشت هفتصد خان اوای تنظیم سازهاپنهان کرده ای؟
چرا صدای تنظیم سازها انقدر گوشخراش شده،صدای تو کو؟
چه کسی میخواهد ترا نردبان خویش کند؟
مگر انکه در میلادت هدیه کردی بد بود؟
دیوار بی در را میگویم
از کوشان حداد تمام قد سپاسگزارم که ترا درین البوم حفظ کرد
من با ژاکتی حبس هر روزه پاییزه دیوار بی در تو میمانم،حریص شاخه گل نیلوفری از تو تا به هیچ دوستداری متاسفم نگویم
محسن چاوشی عزیز
حالم همینه که گفتی
همش حس میکنم دارم بدون عشق میمیرم
باتجدید احترام
یک طرفدار اماتور اما دلگیر

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آلبوم معمولی بود خواهشا طرفدارای محسن عزیز رعایت کنید تعصب کور کورانه مانع پیشرفت خواننده محبوبمون میشه از نظر من معمولیه ولی خیلی ها اعتقاد دارند ضعیفه به امید پیشرفت موسیقی ایران در حد بارسلونا

مصطفی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دقیقا با این موضوع که خواننده های جوان کشورمون درگیر ترانه و آهنگ های تکراری شدن کاملا موافقم. ذهنیتی که من از آهنگها و ترانه های فلان خواننده دارم خیلی با چیزی که بعدا از همون خواننده میشنوم نزدیکه. ولی در مورد محسن چاوشی باید بگم که تونسته تو همه سبکها کارهای موفقی رو ارائه بده. مخصوصا توی این آلبوم که به نظر من تنوع سبک خوبی داشت. تنوعی که روشون خوب کار شده، برخلاف بعضی خواننده ها که به نظر من نتونستن خوب روی سبکها کار کنن.
در کل این آلبوم رو خیلی دوست دارم. گرچه هر آلبومی رو میشه نقد کرد ولی نقدی که به آلبومهای چاوشی میشه، هیچ وقت به آلبوم های خواننده های دیگه نمیشه وارد کرد! چون سطح کارهای چاوشی با بقیه متفاوته... و البته بالاتر!

پوریا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من نمیدونم چرا این آلبومو با اون مقایسه میکنید ؟! اصلا دو چیزی که هیچ شباهتی بهم ندارنو مگه میشه باهم مقایسه کرد ؟! آقا جان یه شاخه نیلوفر جای خود ... ژاکت جای خود ... حریص جای خود ... پرچم سفید جای خود ! همه عالی اند !!! چاوشی همیشه بهترین بوده و هست ! من خودم به شخصه وقتی یه شاخه نیلوفر اومد گفتم رو دست این کار نمیشه زد ! باز ژاکت اومد دیدم نه اونم حرفه ایه ! حریص که اومد دیگه حرفی واسه گفتن نداشتم ... چند روزیه که پرچم سفید اومده باز میبینم هیچی کم و کسر نیست !!! اصلا هرچی میگردم یه نقطه منفی پیدا کنم پیدا نمیشه ! حتی گفتم آهنگ تقاص زیاد قشنگ نیست ولی دیدم نه خیلیم قشنگه ولی با احساس من همخون نیست !
آهنگ باید به دل شنونده بشینه ! احساسشو نوازش کنه ! و خدا رو شکر چاوشی تنها کسیه که همه ی کاراش این خاصیتو داره ! شاید چند تا دونه از کاراش واسه احساسات خاص و موقعیت های خاص باشه که همه نتونن حسو درک کنن ! ولی در کل بیسته بیسته ! تنت سالم و دلت خوش محسن !

مقداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من فکر میکنم نویسنده این مقاله به اهنگ های چاوشی خوب دل نداده انشا نوشته
آهنگ بندری و شیش هشت چاوشی (به قول شما) هیچ هم شاد نیست که شما میگید از تلخی و سیاهی به شادی رسید تو البوم های اخیرش!! فقط ریتم شادی داره خود شعرو مضمون اصلا شاد نیست

پویا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

استقبال مخاطبین کاملا قوی یا ضعیف بودن این آلبوم رو مشخص کرد
به جرات میگم زیباترین آلبوم چاوشی بود این آلبوم در کل
کسانی که اهل فن موسیقی هستن میدونند چه ظرافت هائی داشت این اثر

مقداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

عجیبه واقعا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکی یک سال بخاطر یک آلبوم زحمت میکشه یکی با یک دور گوش دادن سطحی میخواد نقدش کنه
مگه میشه؟
صد بار باید گوش کرد هر آهنگش رو تا نقدش کرد اگه قابل نقد باشه
خیلی آهنگ ها به مرور زمان به دلنشین میشن
این البوم که از همون اول دل مخاطبین رو ربود

هامون
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

تنها مشکل محسن اینه که تو انتخاب تیمش درک درستی نداره,من معتقدم واسه کارای راک,سافت راک باید از امید حجت و آهاری استفاده کنه,تو کارای هاوس از کوشان....تو کارایه لایت هم واقعا شهاب اکبری جواب داده,همه آلبوماش واسم خاطره سازه ولی انتظار نداشتم تو این آلبوم سرآلبومیش از یه ژت,سینا حجازی باشه,سرآلبومی شناسنامه یه کاره...باز آرزوم اینه شب عید تو کانال2 بترکونه

nima
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام اقایی که نمیدونم کی هستی گند تر از تو نمیاین البوم محسن رو نقد تو اومدی درباره سلطان پاپ محسن چاوشی نظر میدی مدیر سایت لطفا نظر این اقایون رو نظران اینجا میبینید که همه معترزند ...

مهران
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیزی که این متن رو کپی کردی از اینکه نقد من رو خوندی و مورد لطف قرار دادی ممنونم ولی کاش کپی نمی کردی .
از همه کسانی که این متن رو خوندن خواهش می کنم اگه دربارش نظری دارن بیان و در وبلاگ موسیقایی بنویسن .
ممنون از شما .

mohsen garnett
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نقد و بررسی آلبوم های محسن چاووشی متفاوت است ! چون خود او بسیار متفاوت و البته ساختارشکن است .

ده ها و شاید هم صد ها مقاله و مطلب از قول اشخاص گوناگون و رسانه های مختلف با دیدگاه های متنوع و بسیار زیاد درباره او نوشته و گفته شده .

محسن چاووشی به هر حال یک پدیده است . اظهار نظر راجع به آثار ، شخصیت ، تفکر و سایر ویژگیهای او همانطور که عرض کردم بیشتر از حد تصور است .

محسن چاووشی غیر مجاز ترین خواننده مجاز موسیقی ماست .

پرچم سفید ...

این ، نام آلبوم جدید محسن چاووشیست .

اولین تعبیری که پس از شنیدن این اسم به ذهن مخاطب رجوع می کند صلح است .

اکثر قریب به اتفاق مردم می دانند که در جنگ ها پرچم سفید و برافراشته شدن آن بیانگر تسلیم ، آتش بس و به عبارتی اتمام جنگ و دشمنی و آغاز صلح و دوستی بوده و هست و خواهد بود .

محسن چاووشی از نسل جنگ است . جنگی که 8 سال زندگی برایش در آن به گفته خودش با کلی سختی گذشته .

ادای دین او به زادگاهش پیش از این نیز در قالب آهنگهایی نظیر ( نخلای بی سر ، بازار خرمشهر ، نفرین به جنگ و ... ) درباره موضوعاتی که از عروسی و فرهنگ غنی آن سرزمین گرفته تا فرمانده جهان آرا و عاشقای بی مزار و مادرهای داغدار شنیده شده .

و در پرچم سفید ( آهنگ پرچم سفید ) نیز نگاهی اجمالی به خاطراتش در این 8 سال داشته که با ترانه ای ساده ولی زیبا و دلنشین با همان لحن همیشگی و اندوهگینش این بار با حس عجیب و بسیار تاثیرگذار با تمام وجود خوانده .

کاور آلبوم ضعیف است . برای اثبات این حرف همینقدر کافی است که بدانید عکس بزرگ و نه چندان جالب ترانه سرا در آن هست ولی عکس خود خواننده نیست !

در پرچم سفید میشود گفت که محسن چاووشی تقریبا گروهش را تغییر داده و یا به عبارتی غربال کرده و همکارانی که بیشتر مد نظرش بودند کنار خود نگه داشته /

افرادی مثل کوشان حداد ، حسین صفا ، محسن عسگری و تعدادی نوازنده از آلبوم قبل، کنار او باز هم دیده میشوند و افرادی مثل امیر جمال فرد و سینا حجازی به گروه او اضافه شدند و در جمع آوری آلبوم کمک شایانی کردند .

تنظیم ، صدا برداری و میکس و مستر پرچم سفید استاندارد است و ضعف قابل ذکر و یا قابل توجهی ندارد .

و این برای کسی که استودیوی خانگی دارد قابل تحسین است .

امیرجمال فرد که محسن چاووشی به نوعی معرفی کننده او به موسیقی پاپ محسوب می شود از پس وظیفه اش بر آمده و شنونده ها و علاقمندان چاووشی را هم در میکس و مستر آلبوم و هم در تنظیم دو قطعه ای که انجام داده ناامید نکرده .بی نظیر نیست ولی به عنوان اولین کار رسمی خود قابل دفاع است .

سینا حجازی یکی دیگر از همکاران جدید چاووشی در پرچم سفید هست که فضایی نو به فضاهای دیگر خواننده اضافه کرده .

سرآلبومی با تنظیم سینا حجازی وعده آلبومی متفاوت را به مخاطب می دهد .

سینا حجازی سبک ابداعی موسیقایی خودش را میخواسته از صدای چاووشی بیرون بیاورد !

اگر به او و صدایش علاقمند بوده اید اینبار هم لذت میبرید ولی اگر نبودید کمی بعید است خوشتان بیاید .

دو آهنگی که سینا حجازی تنظیم کرده شباهت بی اندازه به آثار خود او دارد ولی نکته جالب این است که ترانه های این دو آهنگ توسط حسین صفا سروده شده .

تغییر فضا تا این حد در ترانه های صفا نشان از ذهن باز و خلاقیت و ذوق این ترانه سرا دارد .

البته به نظر نگارنده این همکاری زیاد هم جالب نیست .

سبکی که حجازی می خواند و یک زمانی محسن نامجو هم یکه تازش بود برای محسن چاووشی کمی توی ذوق می زند .

البته با توجه به شخصیت چاووشی و تفکر کاری او دیدن هر نامی به جای حجازی نیز قابل هضم بود .

چرا که محسن چاووشی ریسک پذیر است و از تکرار بیزار .

پاسخ به این سوال که آیا این سبک و فضا در کارهای آینده چاووشی ادامه داشته داشته و پررنگ تر می شود ویا مثل خیلی از فضاهای تجربه شده ولی شکست خورده چاووشی کنار گذاشته می شود بستگی به عوامل گوناگونی دارد که مهمترینش استقبال مخاطب است .

مثل آلبوم های قبل ، پرچم سفید نیز یکدست نیست و این یک نقطه ضعف بزرگ است .

انگار که از چند آلبوم چند آهنگ را گلچین کنیم و در یک آلبوم قرار دهیم آن هم با ترتیب بد و بی سلیقه .

مثلا سرآلبومی میتوانست آهنگی بهتر باشد ولی نیست !

تعدد تنظیم کننده ها با فضای کاری متفاوت ، ترانه های خوب ولی بیش از حد استعاری کمی به آلبوم ضربه زده ولی در عوض تنظیم احساسی شهاب اکبری ، لحن بیش از همیشه عاصی و خاص البته کنترل شده چاووشی و تنظیم متفاوت کوشان آنها را جبران کرده .

به دلیل همان ریسک پذیری که عرض شد مقایسه این آلبوم با آلبوم های قبلی انصاف نیست .

اوج بی منطقی است اگر خواننده ای را به خاطر مقایسه آثارش با یکدیگر مردود اعلام کنیم .

مخصوصا اگر آن خواننده چاووشی باشد .

این که از او انتظار داشته باشیم که ( مثل قبل بخواند و اینکه چرا نمی خواند ) را جویا شویم و از او گله کنیم که چرا از آن آهنگ های هیت خبری نیست ، بحث دیگری است ولی مقایسه اشتباه است .

چرا که خوانندگی یک مهارت موسیقاییست و در موسیقی به علت وسعت بیش از اندازه هر فضایی ممکن است تجربه شود و بنا به روحیات و خلقیات آن خواننده یا آهنگساز یا نوازنده یا .... روند معمولا نامشخصی را طی کند .

نگاهی به تک تک آهنگ ها :

1) سبکی تازه ، تنظیم جدید ، خوانش نو ، به عنوان سرآلبومی ممکن است کمی توی ذوق مخاطب بخورد مخصوصا قسمت اوج آهنگ ... ، نوازندگی اکتیو امید حاجیلی از نکات مثبت این آهنگ است . البته ناگفته نماند که همیشه چاووشی با خواندن سبکی جدید شنوندگان جدیدی نیز پیدا کرده . به نظر نگارنده اجرای زنده این چنین آهنگی از اجرای استودیویی خیلی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد . شک نکنید !

2) ملودی و تنظیم قابل هضم کمی شنونده را از بُهت ترک اول بیرون میاورد و به شنیدن ادامه آلبوم ترغیب میکند .شهاب اکبری مثل همیشه حس را بر سایر عناصر تنظیم ارجح دانسته به علاوه اینکه صدا گیری خوبی از خواننده داشته . در این گونه ترانه چاووشی خوب بلد است تک تک واژه هایش را تلفظ کند . ( صبوریم ، بی قراریم ، چقد تلخه ، چقد سخته ، عزیزم و .... ) بم ترین و پایین ترین نت های ادا شده در آلبوم را در این آهنگ از خواننده میشود شنید ! اگر همه کارهای شهاب اکبری را دنبال کرده باشید . شنیدن کلارینت شاید او را به تکرار متهم کند .

3) تنظیم بسیار به روز و کارشده ، ترجیع بند زیبا ،البته تنظیم کننده بیشتر از صدای خواننده به خودنمایی خودش فکر می کرده . ولی در کل چیزی از آن چند آهنگ شلوغ و مدعی حریص در همین سبک و سیاق کم نیاورده است .

4) ترانه نه چندان قوی ، تعابیر تکراری ( شب از جایی شروع میشه که تو چشماتو میبندی {روزبه} ) : چشماتو بستی و باز تاریکیام شروع شد ، تشبیه چشم و زلف یار به ستاره و کهکشان کمی تکراری است .در این هیاهوی ترانه سرایی که هر بی سوادی ترانه مینویسد و میخواند کمی باید بیشتر به انتخاب ها توجه کرد . تنظیم خوب که نشان از پیشرفت چاووشی در این حرفه دارد . آهنگی متوسط که هارمونیکا برگ برنده اش است .

5) آهنگی اکتیو با لحن متفاوت خواننده نسبت به همه آثار پیشین خودش . تنظیم قابل قبول سینا حجازی ، البته احتمالا به مذاق طرفداران پیگیر آثار چاووشی خوش نخواهد آمد چه برسد به شنونده معمولی که زیاد پیگیر آثار چاووشی هم نبوده . نکته قابل ذکری در این آهنگ وجود ندارد . تجربه ای جدید فقط همین .

6) اولین چیزی که از شنیدن این آهنگ برای شنونده ملموس میشود ترانه سنگین و سیاه آن است . ترانه یی متوسط ، تعابیر نه چندان جالب برای یک آلبوم موسیقایی . و البته کمی تکراری که مخاطب پیگیر را یاد ترانه هایی مثل نفرین محسن یگانه می اندازد ( یه بی وفا مثل خودت ریشه هاتو بخشکونه ) و یا ( یکی ساد ه س مثل من همش فکر دیگرون ) که مصرع های اول این دو بیت شده یک بیت از این ترانه : ( یه بی وفا مثل خودت یه صاف و ساده مثل من ) ، ترانه سرا سعی کرده با آوردن واژه هایی چون ( ارّه،بخیه،تیکه پاره دلم،بی آبرو و ...... حال و هوای آثار اولیه چاووشی را دوباره احیا کند . تنظیم جاندار و قوی و البته متفاوت از نکات قابل ذکر این آهنگ است به علاوه نوع خواندن چاووشی که اثبات می کند چرا به او و کارهایش می گویند سیاه و واسوخت !

7) آهنگی که از همان روزهای اول انتشار پرچم سفید خیلی مورد توجه قرار گرفت . ترانه ، تنظیم ، ملودی و البته میکس و مستر که بعید نیست خود کوشان آن را انجام داده باشد ، همه یک پله از کل آلبوم جلوتر هستند . کوشان که هر روز به تجربه موسیقاییش اضافه می شود ( به واسطه همکاری های متعدد با اکثر خواننده های این روز های پاپ ) سبک الکترو را در کارنامه موسیقایی خودش گسترش داده و اینبار رفته سراغ اسلو الکترو ... یک دقیقه و چهل ثانیه ای که بدون کلام در فضایی دیگر و آرپژ وار ما را تا پایان آهنگ همراهی می کند در نوع خود جالب توجه است و لطمه ای به کار نمی زند . شاید کوشان یا شهاب اکبری به این دلیل که بیش از یک کار نداشتند تلاش مضاعفی کردند و سعی کردند تمام قدرت خود را در همان یک اثر به گوش مخاطب برسانند .

8) همیشه آهنگ های هم نام با آلبوم بهترین اثر آن آلبوم مخصوصا در بین آلبوم های چاووشی است . شاید برای همین است که آلبوم ژاکت آهنگی به این نام ندارد ! چرا که آهنگ قابل دفاعی هم نداشت ! ترانه پرچم سفید اگر دکلمه میشد شاید حتی به مراتب از خواندن آن هم تاثیرگذار تر می شد . البته این تاثیرگذاری دور از ذهن نیست چرا که چاووشی قسمتی از زندگیش را خوانده .

به نظر نگارنده ، این آهنگ قابلیت پخش شدن در رسانه ملی را نیز دارد .

شاید دلیل این که هشتمین آهنگ آلبوم ، این آهنگ قرار داده شده بی ربط به 8 سال دفاع مقدس نباشد ! تنظیم محسن چاووشی با نوازندگی شاهرخ پورمیامی از نکات قابل ذکر این اثر است .

واسه پرچم سه رنگ زیر پرچم سفید من هنوز معتقدم باز باید جنگید ...

شاید بتوان این دو بیت را اجتماعی/سیاسی ترین واژه های ادا شده از حنجره چاووشی تا به امروز تلقی کرد .

9) آیا می توان گفت صرف اینکه صدای تار را به یک آهنگ شبه راک اضافه کنیم ، میشود نام آن را تلفیقی گذاشت یا خیر ؟! هنوز هیچ تعریف جامع و کاملی از تلفیق اینچنینی ارائه نشده . با فرض اینکه این آهنگ یک اثر راک تلفیقی است باید بگوییم که شاید برای شنونده ایرانی حتی طرفداران خود چاووشی، ارتباط برقرار کردن با چنین آهنگی زیاد آسان نباشد .نوازندگی و خواندن خواننده ضعف قابل توجهی ندارد ولی ایرانیزه کردن راک و یا هر سبک فرنگی دیگری هنوز به طور کامل و آنچنان که باید در کشور ما جا نیافتاده و پذیرفته نشده .

10) لحنی که طرفداران زیادی دارد ، علاقه خواننده به پاییز ، تنظیم قابل قبول ، ترانه ی خوب از عواملی هستند که باعث شده این آهنگ جزو آهنگ های هیت و پرطرفدار چاووشی در کارنامه موسیقاییش قرار بگیرد . پرچم سفید با این آهنگ ، پایانی خوب را به شنوندگان تقدیم می کند تا شنوندگان را دوباره به شنیدن آلبوم ترغیب کند . من کاسه صبرم این کاسه لبریزه ....

به نظر نگارنده این آلبوم سیر تکاملی و سینوسی چاووشی را متعادل تر کرده و این طور احساس می شود که چاووشی بیش از پیش بالغ شده و دیگر از خواندن آهنگ های عجیب و غریب با تحریرهای شوکه کننده و ملودی های بعضا گوش خراش و ترانه های سطحی و .... خبری نیست .

ریسک پذیری او و اظهار تمایل به تنوع در آثارش یکی از دلایلی است که روز به روز مشهورتر می شود حتی نسبت به کسانی مثل محسن یگانه که موسیقی را همزمان شروع کردند و با وجود ده ها اجرای زنده ولی او همچنان در حال در جا زدن و تکرار خودش است .

پرچم سفید از لحاظ شنیده شدن نسبت به سایر آلبوم های خواننده هنوز نیازمند گذر زمان بیشتری است ولی از لحاظ موسیقایی از همه آثار چاووشی قابل دفاع تر است .

اجرای زنده محسن چاووشی می تواند آن یک نقطه ی تاریک در کارنامه ی این جوان عاشق موسیقی را هم روشن کند .

چاووشی در حد توان و وسع موسیقایی خود سعی کرده اثری استاندارد و قابل قبول را به مخاطبان بسیار زیادش تقدیم کند و بیش از توانش نیز هیچ وقت مدعی نبوده . او معرفی کننده ی بسیاری از مدعیان امروز موسیقی پاپ است که خود بی ادعاست ! برای کسی که بدون هیچ آموزش تئوریک و آکادمیک و فقط با تلاش و همتی خودجوش پا به این عرصه ی پر پیچ و خم گذاشته ، پرچم سفید نقطه عطفی محسوب می شود که البته به دلیل عدم یکدستی و تغییرات متعدد فضا اثری فوق العاده محسوب نمی شود ولی احترام او به مخاطب قابل احترام است و گوش دادن به آلبومش و نظر دادن راجع به آثارش مطمئنا می تواند در ادامه راه کمک شایانی به او کند .

نوشته مهران
از وبلاگ درباره موسیقی
http://moosicema.blogfa.com/
به این متن میشه گفت یک نقد، خوبه انسان یکم منصف باشه. از وبسایت وزین موسیقی ما بخاطر انعکاس تمامی نظرات ممنونم.

ماهان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بی تعارف آروماش معرکه بود

SaMaN
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من این نقد رو قبول ندارم! (بی انصافیه)
خداییش آلبوم قشنگیه من باهاش حال کردم و روزی 4 الی 5 بار این آلبومو گوش میدم!
درسته به پای "یه شاخه نیلوفر" نمیرسه ولی از "ژاکت" و "حریص" قشنگتره!
به نظر من ضعیفترین آلبوم "ژاکت" بود!

ehsan
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من حرفای شمارو اکثرآ قبول دارم ولی نمی تونید بگید این آلبوم ضعیفترین کار چوشی است.تاکی باید تکرار تو موسیقی ما باشه؟ بذارید یکم موزیک من تکون بخوره... این آلبوم چاوشی باز هم حرفه ای و شاید حرفه ای تر از کارهای قبلی چاوشی بود و ای یعنی پیشرفت.کی گفته آهنگ ها همیشه باید همیشه عام پسند باشند؟ چاووشی قصدش اینه که گوش مردم رو با کارهای عمیق و حرفه ای و با کیفیت آشنا کنه و مردم با ای کارها بیگانه نباشند و سطح درک مردم رو از موسیقی بالا ببره.به اندازه کافی تکرار تو موزیک ما وجود داره.اجازه بدید حداقل یک نفر واسه ما تکرار نکنه... چاوشی سیر بسیار خوبی رو تا الآن طی کرده و به نظر من داره به هدفش می رسه... موفق باشی محسن جان...

یونس
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

از هوادارای چاووشی خواهش می کنم با تعصب نظر ندن
ماهمه می دونیم محسن چاووشی یکی از بهترین های پاپ ایرانه
اما هرکسی بالاخره یه نقطه ضعفی داره و باید قبول کرد که
آلبوم سنتوری و نیلوفر از این بهتر بود و پیشرفتی تو این آلبوم نکرده
وصرفا تغییری که ایجاد کرده باعث شده حس کنید بهتر شده
اما زمان که بگذره می فهمید که آلبومهای قبلی بهتر بوده

ممنون از نقدی که انجام دادین

یونس
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

درضمن تو موسیقی پاپ ایران هیچ سلطانی وجود نداره
من تو بخش هر خواننده که نظرات رو می بینم همه ی طرفدارای
خواننده ها خواننده خوشون رو سلطان می دونن
همه ی خواننده ها کارهای خوب وبد رو دارن اما هیچ سلطانی فعلا
وجود نداره.
فقط اگه به عملکرد خواننده های موسیقی پاپ تو دهه هشتاد نگاه کنیم
می فهمیم که محسن یگانه و محسن چاووشی از همه بهتر بودن
ولی هرگز من این لقب سلطان رو قبول ندارم

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

مرسی جناب منتقد همه می دونیم به جز یه عده که از متعصبین چاوشی هستن و هی خودشون و خبر می کنن بیان تو این سایت نظر بدن تا مثلا کم نیارن هیچ کس از این البوم خوشش نیومد خداییش نگاه کنید اصلا نه تنها این البوم البوم های مجاز چاوشی کجا شنیده شده؟؟؟فقط تو نت اونم توسط یه عده خاص
این البومشم به جز همین طرفدارای متعصب که هر چی بخونه می گن شاکاره من ندیدم خارج از دنیای نت کسی خوشش بیاد

some one
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یه نظری میخوام بدم که شاید از دید خیلیها بیربط باشه
ولی به نظر من این مشکل فقط مختص محسن چاوشی نیست.
چرا که سیروان هم مدام داره سبکش رو تغییر میده.اگر ترک های توخیال کردی بری از آلبوم اول, اون روزا از آلبوم دوم و نه نرو یا بارون پاییزی از آلبوم جاده رویاهای در دست انتشار رو با هم مقایسه کنید متوجه منظورم میشید.
این مقایسه رو بین قطعات ریتمیک میگم.

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام
من از طرفدار های پر و پا قرص محسن چاوشیم ولی می خوام انتقاد کنم
آلبوم ضعیفه، ضعیفه نسبت به حریص چون حریص واقعا عالی بود که هیچ جای حرف و حدیث برا کسی نگذاشته بود
من هر تراک رو بالای 10 بار گوش دادم ولی در نیومده
توی حریص نبض آلبوم دست کوشان حداد بود((چمدون، غیرمعمولی، حریص،زیبایی)) چرا باید تو این البوم 1 تراک داشته باشه؟
از امیر اوکس بهتر نداشتیم که محسن میره باهاش کار می کنه اصلا چاوشی در جایگاهی هست که بخواد با امیراوکس کار کنه
؟
ما این همه ترانه سرا داریم چی بگم آخه...
اصلا حواسش به شعرا نبوده انگار
....

حمیدرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این نقد کاملا غیر منصفانه است. ترک های 1و 2و8و10 از بهترین ها بودند که البته ترک های خوب دیگه ای هم بودند. به نظر میاد شما محسن چاوشی رو خوب نشناختید وقتی البوم 13 منتشر بشه به نادرستی گفتتون پی میبرید.

آرین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظرمن باتوجه به تنوع سلایقی که وجودداردبهتراست بجای این همه نقد،میزان فروش آثار هنرمندان رابررسی کنیم.ازموسیقی ماخواهشمندم اگرامکان پذیر است میزان فروش آلبوم هاسال رابگذارد.
باتشکراززحمات شما

hossein
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من این البوم از یه شاخه نیلوفر خیلی بهتره بود شاه اهنگ هاش ترک 2و7و8و10 است.از حریص کمی ضعیف تره ولی میتونیم بعده حریص تو رتبه دوم قرارش بدیم.اینکه چاوشی به روزهای غیر مجازش بر نمیگرده یه حقیقت انکار ناپذیره.

الهام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

افرین افرین

رجب
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

محسن چاوشی در حال تغییر سبک به راک هستش و این تغییر نوع خونندگی و تنظیم و آهنگ رو میطلبه
به این همه این البوم خیلی هم خوب بود

مصطفی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام

موزیک ما
تقریبا هر روز که پای اینترنت باشم بهت سر میزنم.
کم کم می خوام این کارو نکنم.
به نظرم توی دو سه سال اخیر معمولا خبرایی از چاوشی رو بلد (با ضم ب) می کنی که منفی باشه.
همراهان موزیک ما
می دونیم که طرفدارای چاوشی زیاد و شاید زیادی متعصبا. ولی ممکنه بخشیش بخاطر بد گویی های شاید حاصل از حسادت سایرین باشه. در هر حال باید همه یاد بگیریم به هنرمند احترام بگذاریم و توی موسیقی پاپ و راک هنرمندی که بیشتر طرفدار دار اگه مورد توهین قرار بگیره ادمای بیشتری مورد توهین قرار می گیرند. توهینی که در حقیقت با یه واسطه به همه اهالی هنر موسیقی هست. اینکه کسی رو چون دوست داشته می شه بهش فحش میدیم یعنی اگه یه روز خواننده طرفدار ما هم طرفداراش زیاد شن باید بهش فحش داد.

HSN ASZ
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من که از آلبوم خوشم اومد. چیکار کنم که خوشم اومده!!!
حالا هر کی هرچی بگه چه درست چه غلط کاری ندارم.
امیدوارم چاووشی هم موفق و موفقتر بشه

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

والا ما که نفهمیدیم اگه محسن کارش ضعیفه چرا همیشه تو نظرسنجیا بهترین میشه حتی تو همین سایت.یادم میاد وقتی یه شاخه نیلوفر اومد همه گفتن خیلی غمگینه و یکنواخت حالا شد بهترین؟ببینید کاملا مشخصه که میخواین با کلمات قلمبه و درشت نظر شخصی تونو جا بندازین.یه بار شما خوبیشو بگین تا ما فکر نکنیم دشمنشین.بابا به قرآن این همه طرفدار از کجا سر در آوردن حتما یه چیزی حالیشه دیگه.آلبوم به این خوبی با غم همیشگی تو آهنگایی مثه قطار و هر روز پاییزه.نکنید این نقدای تابلو رو جون داداش.

Mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

محسن بهترین خواننده ی ایرانی است... اصلا نمیشه ازش انتقاد کرد، حرف نداره

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نقد این البوم به نظرم خیلی زود بود اگه 1 ماه دیگه این کارو میکردین این همه مخالف نداشتین. به نظرم البوم تصمیم بدترین البوم تاریخ ایرانه اصلا نقد نشد راجب کاور - چیدمان بد آهنگ و... فقط شعر پرداختین. یا البوم یکنواخت رامین بی باک. من طرفدار خواننده نیستم اما عجله تو نظر البوم ها خوب نیست چون این نقد تند و بدی بود و فروش رو بیشتر میکنه. یکی هم گفت اگه خواننده بدیه چرا همیشه اوله تو خیلی چیزا. به دوست عزیزم میگم هیچ وقت پرطرفدار بودن ربطی به سواد موسیقی و یا البوم خوب خواننده نیست.خواننده هایی هستن نابغه اما هیچ وقت تو چش نبودن و نمیفروشه. افرادی مثل یگانه - چاووشی - فرزین و... که غیرمجاز اومدن و کارهای ضعیف اینترنتی معروف شدن. تازه فیلم سنتوری که اوج چاووشی بود و البوم متاسفم.چاووشی الان دور کردن خودش از مردم و عطش قرار دادن طرفداراش هم دلیلی میشه واسه طرفدار داشتن که یه نوع درآمد خوبیه متفاوت بودن با کل خواننده و البته صدای اوایل شبیه سیاوش.جو سازی خیلی تو محبوبیت و خیلی کارای دیگه تو جذب طرفدار تاثیر داره.این البوم البوم خوبی نبود. به نظرم البوم متاسفم بهترین البوم چاووشی هست و بعدی به نظرم حریص. حریص چون همه سلیقه توش هست.

kasra tajik
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با جرأت میگم در ایران ما کسایی هستن که به موسیقی ما لطمه میزنند
شماها نشستید در چه مورد بحث میکنید؟؟؟؟؟
محسن چاوشی برای اول و آخر شدن نمیخونه آی مردم به کی بگم؟؟؟؟؟
هرتراک این آلبوم درک موسیقی هایی میخواد که ما نداریم
درک هر ترک ازین آلبوم که به تنهــایی و به دور از تعصب فراتر از موسیقی روز ایرانــه کار عامــــه ی مردم شیش و هشت پسند نیست
به هر حـــال امیدواریم مردم ایران هم بالاخره تنها برای سرگرمی و قر دادن و دوبس دوبس کردن تو ماشین موزیک گوش ندن.!!
محسن عزیز بی نهایت ممنون و سپــــــــــاس
همچنین باید از تیم همکارای چاوشی تقدیر ویزه به عمل بیاریم
مخصوصاً ♥♥♥امیر جمال فرد♥♥♥ ؛ کوشان حداد که همه رو سوپرایز کرد و حسین صفــــــای عزیز که زبان قاصره برای تشکر ازش...

m.h
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

fekr konam nazare tarafdaran gooyaye hame chiz bashe... oon ha ham kamtar az shoma dar bare moosighi nemidunanad va esteghbaleshoon az alboom oonam intori nemitoone az rooye taasob bashe!!!

Akon
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

یکی از چیزهایی که متاسفانه تو آلبومهای اخیر محسن چاوشی نمیبینیم اینه که از آلات موسیقی سنتی مثل سه تار یا کمانچه و... استفاده نمیکنه. همین تلفیق سنتی و غیرسنتی خیلی کارهاش رو زیبا میکرد. مثلا آهنگ صبوری یا متاسفم و...

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خیلی جالبه که هیشکی از امیر ارجینی صحبت نمی کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کمی مشکوکه

امین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

واقعا از این نقد عجیب تعجب کردم شما اگه هر ترک محسن چاوشی رو گوش کرده باشید متوجه میشد هرکدوم یک ریتم خاص خودش رو داره با ترانه سرایی بسیار قوی آقای صفا شنونده رو با خودش همراه میکنه محسن بسیار خوب تونسته حس واقعی خودش و تو آهنگا پیاده کنه طوری که به همه قول میدم این آلبوم هیچ وقت تکرار نخواهد شد مخصوصا آهنگ هرروز پاییزه محسن که شاهکار ترین قطعه از لحاظ واقعیت یک انسان وحس دلشکسته شدن میتونه نشون بده.

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

خوشحالم که طرفدار چاوشی هستم ، خواننده محبوبی که هنوز آلبومش ببیرون نیومده هزاران نفر خریدن بارها گوش دادن و نقد هم دارن میکنن ، به خودت ببال طرفدار چاوشی که این موفقیت

در شمن آۀبوم همیشه محبوبترین و قشنگ ترین میشه در هر سال این یعنی چی ؟؟ همه خواننده ها و طرفداراش بر ضد محسن دارن حرف میزنن همه جا ، اما محسن تنهایی با همه در افتاده ، آلبوم همیشه اول تا سوم این سایت در نظر داشته باشید طرفدارهای خواننده های دیگه میان رای منفی میدن همه همه همه اما طرفداراری محسن چاوشی میان تنهای فقط به آلبوم خودشون رای مثب میدن و باز هم یکتنه محسن اول میشه این یعنی موفقت خوش بحالتون

فرزاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نمیخواستم این رحف رو بزنم ، با اینکه میدونم نظر من تو سایت گذاشته نمیشه اما بذارید بگم :

من آهنگ ساز آقای اندی مددیان هستم ، این آلبوم رو گوش دادم و از نظر یه حرفه ای دارم میگم طرفدارای آقای چاوشی خوشحال باشن چون بسیار آلبوم قوی شده

این نقد و بررسی از طرف کسی که آماتوره و فقط آهنگ رو 1 بار گوش داده همین ، از موسیقی چیزی سرشون میشد میفهمدین دونه دونه ترک های این آلبوم یعنی ماه ها زحمت

خوش حال باشید

سیروان
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

لطف کنید نقد کارشناسانتونو برا خودتون نگه دارین...انقدر طرفداران چاووشی زیادن که اهنگاشو گوش بدن...شما غصه نخورین...فقط کافیه یه کنسرت بزاره تا سالن منفجر بشه...اونوقت قیافه ی اینا دیدنیه

میلاد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

محسن چاووشی کارش خیلی قشنگ بود صداش خیلی حرفا توشه

arash
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من تو این روزا که معمولا شادی نیازه گوشش کردم...اما اصلا دلچسب نبود.حتی آهنگ جوابم نکن خوب شروع شد اما بعدش زد تو خاکی...آلبوم ها دار سیر نزولی پبدا میکنه...خوشم نیومد.

دلیل نداره این همه تلخی باشه ...شعر نو رو نمیشه با ترانه خوند من نمیدونم چه اصراری داره
تو ژاکت ((لولای شکسته )) بدترین کار بود تو این آلبوم همه کارا لولای شکسته است

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام موسیقی ما. از چنین سایت موسیقی حرفه ای و پربازدید ،این نقد ... بعید بود!! یه انتقاد کوچولو که امیدوارم تایید کنید سایت موسیقی ما در اطلاع رسانی و به روزبودنی هیچ حرفی توش نداره ولی متاسفانه خیلی خیلی کم نقدهای خوب دیدم یعنی نمیتونید از بزرگان موسیقی برای تحلیل آثار هنرمندان کشورمون کمک بگیرید..؟! در نقد بالا اصلا تحلیل نمیبینم.. نه در شعر..نه تنظیم..فقط نظر شخصی در نوشته هست. همین ممنون

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آقای نویسنده من به نظر شما احترام میزارم ولی اصلا تاییدش نمیکنم
به نظر من البوم خوبیه مخصوصا تراک های قطار،هر روز پاییره و با من بمون،پرچم سفید

کدوم آلبومی هست که الان چندین آهنگ قوی داشته باشه؟؟
یه مقایسه کنین میبینین که برای سایر خواننده ها یک تراک قوی انم به زور میشه پیدا کرد.به نظرم شما باید از حرف هایی که زدین معذرت بخوایین

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دوست عزیز من از طرفداران پرو پا قرص محسنم. در مورد یه شاخه نیلوفر نوشتی که تنظیم عالی داشت باید بگم اصلا هم اینطور نیست. چون دلیل اینکه این آلبوم حتی بین طرفداران چاوشی محبوب نبود تنظیم بد بود. البته شعر و ترانه این آلبوم فوق العاده بود. ولی از هرچه بگذریم پرچم سفید رو واقعا می پسندم. در مورد اینکه چطور چاوشی از نفرین رسید به شیش و هشت و بندری باید بگم اگه تو همون حال و هوای متاسفم و خودکشی می موند خود شما می نوشتید که چرا پیشرفت نمی کنه و تنوع نداره کاراش

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من که محسن چاووشی مثل همیشه عالی بوده
بله، بهتر از این میتونسته باشه البومش. اما این دلیل به بد بودن البوم پرچم سفید نداره
ما همیشه از شخص بزرگی مثل چاووشی انتظار عالی ترین چیزا رو داریم
ولی دلیل نمیشه وقتی کار خوبی رو ارائه بدن بگیم کارش خوب نبود

چاووشی دوست داریم، سبکت هر چی باشه ، دوست داریم

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نابغه موسیقی ایران فقط محسن چاووشی شعرش قطار کولاک است و حسین صفا هم مثل محسن چاووشی است واقعا شعرهای زیبایی بوجود میاره ولی دلم میخواد محسن با امیر ارجینی هم کار کنه اون هم اگر با محسن چاووشی باشه موسیقی ایران میتونند در اختیار خودشان قرار بدهند یعنی سه راس یک مثلث میشن

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من میگم هر کسی نظری داره و سبکی رو دوست داره.من هوادار متعصب چاوشی هستم اما با تمام نظرات موافقم.
به نظر من هیچکس نمیتونه اینقدر تنوع تو آلبوماش داشته باشه و سبکهای مختلفی رو با این صدای کلفت و با این بغض بخونه.
واقعا محسن بزرگ خاصه.
به نظر من زوده نظر دادن به این آلبوم جدید.معمولا آلبومهایه محسن بزرگ باید با حوصله و دقت گوش داده بشه و بعد در موردش نظر داده بشه.من به تمام کسانی که این پیامو میخونن پیشنهاد میکنم به عنوان یک کوچکتر که این آلبومو بیشتر گوش بدن و با دقت کامل.
واقعا ممنونم از موزیک ما که واقعا زحمت میکشن.

محمد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام. من آهنگ های چاوشی رو گوش می کنم. اما در آلبوم پرچم سفید، آهنگ های شلوغ و پر سر و صدا، ترانه های نسبتا سبک و زیر و بم کردن زیاد صدای محسن چاوشی باعث شده که بیشتر از یک بار به آلبوم گوش ندم.
با آرزوی آینده ی بهتر برای محسن عزیز

Ali
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

از ترانه های 'قطار' و 'هر روز پاییزه' لذت بردم ولی از ترانه های دیگه،مخصوصا سرآلبومی،خوشم نیومد و انتظار بیشتری از ایشون داشتم.

حسین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من از طرفداران محسن هستم و تمام آلبوم هایش را هم خریده ام و از هیچ کدام هم ناراضی نیستم نوآوری های محسن در آلبوم پرچم را نباید نادیده گرفت و سبک راک نیز بسیار با صدای محسن آمیختگی دارد و این خیلی عالی است با این حال به نظر من آلبوم حریص بسیار پرطرفدار تر و زیبا تر بود و ترانه های شیش وهشتی بندری محسن کم دارد اگر منظورتان ترانه های شاد اوست اتفاقآ به نظر من و خیلی دوستانم ترانه های شاد او زیبا تر از ترک هایی عجیب!! مثل قطار هستند و محسن در ترانه های شادش سعی کرده خراب نکند و آلبومش ضعیف نشود اگر محسن در آلبوم بعدی 4 ترک به سبک چمدون و کافه های شلوغ و دلتنگ و بگو مگو بگذارد بی شک بهترین آلبوم تاریخ موسیقی ایران می شود.

حمید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من این نظراتی که دوستان میگن رو نمی فهمم
نمیدونم شاید من از یه جای دیگه ای اومدم
فقط این رو میدونم که تراک قطار ( تراک 7 ) میتونه یکی از بهترین آهنگها تو کل آلبومهای چاوشی باشه و مابقی آلبوم پرچم سفید هم یکی از بدترینهاش

حمید
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

بهترین آلبوم 5 سال اخیر

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام. یکی از طرفدارای چاووشی هستم.
بدون تعصب اگر نگاهی به آلبوم داشته باشیم:

مردم آزار: آهنگ ریتمیک ، با تنظیم سینا حجازی که میشه شیطنت و نشاطی که خود سینا در کاراش داره در این آهنگ هم دید
امتیاز: 9 از 10

جوابم نکن: باز هم همکاری شهاب با محسن، منجر به کاری شد که می تونه نوستالژی جالبی برای همه ما داشته باشه.
امتیاز: 9 از 10

خوان هفتصد: تنظیم خوب امیر جمال فرد، شعر اسلام ولی محمدی و صدای محسن، یه کار خوب رو ارائه دادن. البته به شخصه روی این ترک بحث دارم.
امتیاز: 7 از 10

با من بمون: وقتی کار رو شنیدم، یاد ابرای پاییزی، عصا و البته حال و هوای ژاکت افتادم. از اون کاراییه که شاید، البته شاید به مرور کمتر ازش یاد کنیم.
امتیاز: 6.5 از 10

خواب بعد از ظهر: یک آهنگ خانوادگی:دی فوق العاده سرشار از حس خوب عاشقی. باز هم سینا حجازی و یه کار انرژیک. اگر به اجرای محسن دقت کنید، انگیزه فوق العاده بالا رو در صداش حس می کنید.
امتیاز: 9.5 از 10

بگو مگو: شاید (باز هم شخصیه) ضعیف ترین کار این آلبوم باشه. امیر جمال فرد به نظر میرسه بر خلاف خوان هفتصد، حال و هوای خوبی نداشته. باز هم این آهنگ یادآور آلبوم یه شاخه نیلوفر بود. محسن چاووشی با یک حس نفرت اما بی انگیزه بود.
امتیاز: 4 از 10

قطار: محسن چاووشی همیشه صدایش همراه با غم بوده. غم جاووشی در این آهنگ با یک شعر سرشار از حس تنهایی و غم از حسین صفا یک کار احساسی رو به وجود آورده.
امتیاز: 7.5 از 10
پرچم سفید: در اکثر آلبوم های خوانندگان، آهتگی که به نام آلبوم است، ترک خیلی جالبی نیس. اما این موضوع در مورد چاووشی صدق نمی کنه. یک موزیک قابل احترام،با صدا و تنظیم چاووشی عزیز.
امتیاز: 7 از 10

تقاص: موزیک جالب شروع میشه، شعر گیرا، و یک اجرای خوب، همه باعث شده تا این ترک با تنظیم خود محسن، بسیار شنیدنی باشه
امتیاز: 8 از 10

هر روز پاییزه: درباره این آهنگ خود محسن چاووشی توضیح داده. حس غم ، عشق و چاووشی... همین.
امتیاز: به عهده خودتون

در مجموع آلبوم خوبی بود. به نظر من 9 از 10

چاوشیون
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من یکی از طرفدارای سر سخت چاوشی ام که بلوغ موسیقیایی در ذهن من از آلبوم خود کشی ممنوع بوده سوم راهنمایی بودم نه چاوشی می شناختم نه کس دیگه فقط از مدرسه میومدم خونه به عشق اون این دوستان معدود راست میگن آلبوم واقعا ضعیفه چون خوراک ماشین سواری نیست چون مثل بقیه 4 تا آهنگ تکراری با ریتم های تکراری رو به هم وصل نمیکنه این آلبوم برای این نیست که با رفیقات تو ماشین گوش بدی یا تو خونه بذاری با خانواده تفریحی گوش بدی این آلبومو با تمرکز زیاد باید گوش داد جناب ...منتقد یه نقد خوب نقدی هست که ابتدا یه توضیح کلی داشته باشه نقاط ضعف و قوت اثر رو بررسی مو شکافانه کنه بعدش بره آهنگ به آهـــــنگ از لحاظ شعر . موزیک . تنظیم . لحن . همخوانی صدا با موزیک . و ... بررسی کنه نقد این رفیقمون در کل یه صفحه نبود یه نظر خود من آلبوم یه شاخه نیلوفر 12 آهنگ یه شکل داشت من خودم یه شاخه نیلوفرو خیلی دوست دارم ولی پرچم سفید محشره حالا یه صحبتی در مورد تکرار و تغییر سبک : رضا صادقی چند ساله خواننده شده؟ اون اوایل خیلی محبوب بود مشکی رنگ عشقه و .... همه عاشقش بودن ولی رفته رفته کمرنگ تر شد تو موسیقی به دلیل تکرار چون سبک عوض نمیکرد همونی بود که چند سال قبلش بود ولی این آلبوم آخری با یه تغییر به جا یه تکونی به خودش داده این آلبوم طوری بود که پدر من که آهنگای قبل از انقلابو فقط گوش میده با هر روز پاییزه حال کرد و با این آهنگ ارتباط برقرار کرد اینه جادوی چاوشی کوچک و بزرگ پیر و جوون مست جادوی پسر غمناک موسیقی ایران ( به قول بابام ) کارای سینا حجازی هم بد نبود سبک جدیدی بود به نظر من سینا تو موسیقی ایران جوون آینده داریه از طرفدارای چاوشی نهایت تشکر رو دارم که میدونو خالی نکردن و تحمل حرف زور رو نداشتن به امید همکاری سیروان و چاوشی روزی که موزیک ایران منفجر میشه از همین الان میگم که همکاری این دو تا کاملا بی نقص میشه با تشکر از همه _ آروم نمیگــــیرم از دســـت زنــــجیرم بی عشق میمــــیرم من روز دیـــدارم از دوستی پر من از دوست دلخور من آجر به آجر من من پشت دیوارم لعنت به این دیدار لعنت به این دایوار لعنت به این آوار من زیر آوارم

سروش
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

only SOLTAN CHAVOSHI

جواد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

آلبوم متوسطی بود بهترین قطعه این آلبوم هم پرچم سفید بود و با نقد ایشون هم زیاد موافق نیستم

m.r.a
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من از کارهای چاوشی خوشم میاد ولی چاوشی نسبت به بقیه خواننده ها داره خیلی ضعیف عمل میکنه واگ به جای 7 یا 8ماه کار دو سال وقت خوب برا ی انتخاب ترانه ها وکارهاش بذاره شاید نتیجه بهتری ببینه

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به نظر من نباید اینقدر احساسی تصمیم گرفت....کارای محسن چاوشی دچار سر در گمیه...میتونه خیلی قشنگتر از اینا آلبوم جمع کنه..من نظر شخصیم اینه به کسی هم بی احترامی نشه....به هیچ عنوان نمیتونه بهترین آلبوم سال باشه.

نگار
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

استاد چاوشی دوستت دارم خیلی دوستت دارم

یه دوست
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

سلام
شرمنده ولی با توجه به عقیده خودت نقد کردی
قطعات جوابم نکن ، قطار ، پرچم سفید و هر روز پاییزه فوق العاده اند
و در هیچ آلبومی نمیتوان مانند آنها را پیدا کرد

naser
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

این نظر شخصیه شماست نه انتقاد شما داری چاوشی رو میکوبی . اتفاقا محسن چاوشی با البوم پرچم سفید تونست بیشتر مخاطباشو راضی کنه و حتی کسایی رو هم که البوم ها و اهنگهای محسن چاوشی رو گوش نمیکردن با امدن البوم پرچم سفید نظرشون عوض شده و شبو روز دارن این البوم رو گوش میدن . شما باید مثل من عاشق محسن چاوشی عزیز باشید که بدونید من دارم چی میگم . واقعا همه اهنگهای محسن چاوشی پر از احساس و قشنگیه . محسن جان خیلی دوست دارم ...

عماد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

با محمد موافقم شما طرفدار نیستی. هضم این آلبوم برای شنونده های غیر حرفه ای خیلی سخته

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

به امید روزی که چاوشی با سیروان و بهروز هنر موسیقیه ایرانو واقعا واقعا منفجر کنه دوست عزیز.امیدوارم زودتر رخ بده این ماجرا.......

مهدی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

من که یکی از متعصب ترین طرفدارای چاوشی هستم اول خیلی خوشم نیومد ولی بعد حدود 10 روز گوش دادن به آلبوم تونستم بفهمم چه خبره چطور ایشون قط از روی اسم آلبوم این آلبوم رو نقد میکنن ( من بعید میدونم ایشون به جز یکبار اونم هر قطعه ده ثانیه رو گوش داده باشن)

mojtaba
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

ye soal mikonam az montaghede az.
shoma ke chavoshi naghd mikoni pas farzad farzin valohrasbi.va khili az dostane dg ro bayad bokoshid dg
khanandee ke az ham zodtar shoro kard ama azhame dir tar javaz gerft. dasthaye poshte parde nemikhan chavoshi bala bashe ama tarafdarasho dari kasaee ke miparstanesh, taranehaye khob ke mitoni bahat bazi koni , jaee ke mizare khodet ghezavat koni

MCfan
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

دروغ چرا من به تو وابسته م................... کور شم اگه دروغ بگم کور شم...
میبینی؟کم اوردن حسودا از حسودی...
کاری کن عاشق بشم و بخندم،کاری کن از غصه و غم دور شم

علیرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

برای آقای رضوی واقعا متاسفم.من که تا دوسال پیش اصلا صدای محسن جان رو دوست نداشتم حالا هرروز که از خواب پامیشم به جز آلبوم پرچم سفید با آهنگ مترو چیزی گوش نمیکنم.آلبوم به این قشنگی دلتون میاد دل محسنو با این مزخرفات بشکنین؟!
آهنگ قطار و هرروز پاییزه رو چند بار گوش کنین تا هم اشکتون در بیاد هم بفهمید چه آلبوم زیبا و بامعنی داده بیرون.من که تمام آهنگاشو دوست داشتم ولی کشته مرده ی آهنگ قطارم!واقعا خجالت بکشین با این نقدتون...

مهرداد
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نظر تک تکتون برام محترمه عزیزان...اما من فکر میکنم که این آلبوم جز ماندگارترین آلبومهای موسیقی میشود.چنتا از تراکهای این آلبوم علاوه بر خودنمایی حنجره گرگی{محسن چاوشی}دارای شعر و موسیقی فوق العاده قوی ای بود.زیبایی صدای محسن به کنار.پس از چن بار گوش دادن صدای محسن رو بذارید کنار و برید تو فضای موسیقی.دوستانی که بیشتر با موسیقی سروکار دارن ممکنه حرف منو راحت تر درک کنن.گوش بدید .مطمئن باشید بر خلاف سایر موسیقیهای اخیر ایرانی خسته نخواهید شد..خب مطمئنا سبک این آلبوم مث سایر البومهای پاپ نیس .
چرا که فضای جدیدی رو احساس میکنیم.سافت راک توام با پاپ و بلوز.فوقالعادس.اما اینکگه کامل محسن چاوشی وارد فضای راک نمیشه به نظر من به این دلیله که نمیخواد مخاطبهاش رو از دست بده.هیچ خواننده ای تو ایران نمیتونه مث محسن فضاهای متفاوت موفقی رو تجربه کنه.آشعر و تنظیم تراک قطار بینظیر.پرچم سفید سوزناک.با من بمون خسته.مردم ازاری دلخوری.و هرروز پاییزه حنجره محسن.و ژانر پاپ هم بگو مگو و خوان هفصد با اولین تجربه محسن جمال فرد

محمود
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

نمیدونم چرا بعضی منتقدا برای اینکه خودشونو بخان مطرح کنن نظر غیر منطقی و خنده دار میدن.....شعرای این البوم فوق العادست، بنظرم تو یکی دو سال اخیر بهترین البوم بوده و تو کارای خود چاووشیم بهترین البومشه...میشه فهمید رو ثانیه ثانیه البوم فکر شده

محمد . ذ
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:54

اگه نگم بهترین آلبوم چاوشی بود ، بهتر چیز دیگه ای نگم !

خـوان هفصد ، با من بمـون ، هر روز پاییزه و بخصوص قطار دیگه تو موسیقی ایران تکرار میشن ؟

مسلماً شما با این دیدگاه بدرد لایک زدن آلبوم حباب محسن یگانه یا امثالهم میخورید ! متن های تـوخالی و موزیک های مزخرف که بعد دو ماه سعی میکنید تا اونجایی که میشه فراموششون کنی و ازشون فرار کنی ، درست مثل سکوت یگانه !

موفق باشید علی خان ! :)

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.