با حضور پرشمار اهالی موسیقی در موزه موسیقی؛
از «شرح بی نهايت» در شب فرهاد فخرالدينی رونمايی شد
موسیقی ما - كتاب خاطرات فرهاد فخرالديني و همسر فقيدش(آزرم) با عنوان«شرح بي نهايت» در حالي شب گذشته در موزه موسيقي ايران رونمايي شد كه بسياري از اهالي فرهنگ و هنر كشورمان در فضاي باز اين موزه به صاحب اين كتاب اداي احترام كردند.به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني موسيقي ايران، اين مراسم با حضور چهره هاي شناخته شده هنر كشورمان از ساعت 21 آغاز شد و سيدعباس سجادي كه مجري گري اين برنامه را بر عهده داشت ابتدا از علي مرادخاني مديرعامل موزه موسيقي دعوت كرد تا به عنوان ميزبان مراسم و باني اين رونمايي سخن بگويد.

علي مرادخاني نيز پس از خيرمقدم گويي به حاضران در مراسم گفت: فرخندگي اين روز به خاطر زحمات استاد فخرالديني است و ما افتخار داريم كه در اين مجموعه توانسته ايم شرايطي را فراهم آوريم تا ميزبان چنين جمعي در اين فضا باشيم.

رئيس موزه موسيقي در ادامه افزود: امروز، آغازين روز فعاليت اين بخش از موزه موسيقي است كه با وجود آماده نبودن كامل‌آن، تلاش كرديم تا آغاز فعاليت آن با رونمايي از كتاب خاطرات استاد فخرالديني باشد و اميدوارم كه چنين مراسم هايي در اين مجموعه تداوم داشته باشد.

وي همچنين عنوان كرد: در كنار اين مجموعه، استوديو موزه موسيقي آماده بهره برداري شده كه آن نيز به زودي افتتاح مي شد. همچنين در كنار اين مجموعه گالري نيز تعبيه شده كه قرار است در آن آثار كساني كه در كنار فعاليت هاي موسيقي شان فعاليت هاي تجسمي نيز دارند به نمايش گذاشته شود. همچنين فضايي نيز براي برگزار كلاس هاي آموزشي اساتيد موسيقي ايجاد كرده ايم كه آن هم به زودي به بهره برداري خواهد رسيد.

علي مرادخاني گفت: اميدوارم كتاب دوم استاد فخرالديني نيز با عنوان تحليل رديف موسيقي دستگاهي ايران نيز در همين مكان رونمايي شود و پيشاپيش اين قول را از ايشان در اين ارتباط مي گيريم.

در بخش بعدي مراسم علي هاشمي كه جزو بانيان حلقه هاي اهالي موسيقي از دهه هاي قبل بوده پشت تريبون قرار گرفت و گفت: از 10 سال قبل همواره آروز داشتم برنامه اي براي بررسي و مرور آثار استاد فخرالديني در 50 سال گذشته برگزار شود و من در آن سهمي داشته باشم؛ اما متاسفانه تا به امروز اين اتفاق نيافتاده است و ما بايد قدر اين نازنين مرد را بدانيم كه در طول زندگي اش كار ديگري به غير از موسيقي انجام نداده است.

هاشمي همچنين گفت: حدود 22 قبل روزي عبدالوهاب شهيدي به من تلفن زد و بدون مقدمه قطعه«ياد يار مهربان» اثر استاد فخرالديني را برايم خواند و گفت«چنين آهنگي را طي اين سال هاي اخير نشنيده ام و اميدي به تكرار چنين اثري ندارم.» وقتي شهيدي چنين جمله اي در مورد كسي مي گويد نبايد به سادگي از كنار آن گذشت.

وي در ادامه افزود: آزرم(همسر فقيد فرهاد فخرالديني) در موفقيت استاد فخرالديني نقش مهمي داشت و آنقدر فهيم كه هميشه لوازم آرامش ايشان را فراهم مي كرد. درك بسيار بالايي نيز داشت و وقتي در مورد كسي نظري مي داد بعد از چند سال من به گفته اش مي رسيدم.

حسين عليزاده نيز به عنوان ديگر سخنران اين مراسم گفت: هنرستان موسيقي بهشت زندگي ما هنرجويان بود و اين به خاطر علاقه اي بود كه اساتيدمان داشتيم. امشب هم برعكس شب هاي گذشته كه براي درگذشت اساتيد درو هم جمع مي شديم و شب هاي تلخي داشتيم شب عزيزي است.

اين آهنگساز در ادامه افزود: نزديك به 50 سال است كه من استاد فخرالديني را مي شناسم؛ از اولين باري كه ايشان را سر كلاس هنرستان موسيقي ديدم  و استاد به ما تئوري موسيقي درس دادند تا به امروز 50 سال با فخرالديني زندگي كرده ام و الگوي بزرگي براي من بوده است.

وي همچنين عنوان كرد: بعد از انقلاب استاد فخرالديني مسئوليت مركز موسيقي را به عهده گرفت كه متاسفانه بيشتر از همكاران موسيقيدان خودمان دل خوني پيدا كرد.
حسين عليزاده گفت: فخرالديني از اين نظر كه او را در هر حوزه اي از موسيقي ببينيد بي همتا است هنرمند بي نظيريمحسوب مي شود. تعداد شاگردان استاد فخالديني شايد از تعداد موزيسين هاي ايراني داخل و خارج از كشور هم بيشتر باشد. ايشان نوازنده، آهنگساز، پژوهشگر، مدرس موسيقي بوده و نقش مهمي نيز در موسيقي كشورمان داشته است.

اين موسيقيدان ادامه داد: تا نسل هاي موسيقي ما ادامه داشته باشد نام فرهاد فخرالديني نيز وجود دارد. نام فخرالديني براي هميشه ماندگار است. امشب بهشت موسيقي ما است و شروع خوبي براي دوره هم بودن هاي اهالي موسيقي است كه با نام فخرالديني آغاز شده است.

صديق تعريف به عنوان ديگر سخنران اين برنامه پشت تريبون قرار گرفت و گفت: بنده افتخار اين را داشته ام كه با استاد فخرالديني دو قطعه را اجرا كرده ام؛ يكي اثري از عبدالقادر مراغه اي با عنوان«كل صبحا» است و ديگري قطعه اي كه براي سريال ابن سينا كار كرده ايم. اغرار مي كنم همين دو كار كوتاه براي شاگردي چون من افتخار بزرگي محسوب مي شود.

اين خواننده ادامه داد: بنده خدومت آزرم(همسر فقيد فرهاد فخرالديني) نيز ارادت داشتم و مي توانم بگويم جمله اي كه مي گويند پشت هر مرد موفقي يك زن ايستاده در مورد آزرم مصداق داشت.

صديق تعريف در ادامه بخش هاي كوتاهي از قطعه«كل صبحا» را براي حاضران اجرا كرد.

محمد سرير نيز درباره فرهاد فخرالديني گفت: كسي كه امشب اين اتو بيوگرافي را منتشر كرده شخصي است كه 5 دهه به طور مستمر در حوزه موسيقي فعاليت كرده و با تمام بزرگان موسيقي معاصر كشورمان ارتباط داشته و با بسياري از آنها كار كرده است. از اين رو اين اثر فراتر از يك اتو بيوگرافي محسوب مي شود.
اين موسيقيدان عنوان كرد: تارخ موسيقي ما نياز به چنين نوشته هايي دارد چرا كه ما همواره در زمينه تاريخ نگاري موسيقي با كمبود مواجه بوده ايم. موسيقي همواره به عنوان يك حرفه، شغل نا موجهي بوده و همواره سعي مي شده از ثبت فعاليت هاي عملي آن فاصله گرفته شود و بيشتر از به وجهه هاي رياضي آن پرداخته شود.

وي ادامه داد: ما نيازمند اين شرح حال نويسي ها هستيم تا كمبودهاي موجود در اين حوزه را جبران كنيم؛ روح الله خالقي نيز كتابي كه با عنوان تاريخ موسيقي ايران نوشته با همين يادداشت هاي روزانه آغاز كرده است. اثر فخرالديني نيز در اين حوزه يكي از آثار معتبر محسوب مي شود چرا كه هم اشراف به موضوع داشته و هم از نزديك با بزرگان و اتفاقات مهم موسيقي دوران خودش در ارتباط بوده است.

محمد سرير همچنين گفت: رونمايي اين كتاب استاد فخرالديني نيز جزوي از تاريخ محسوب مي شود و خود شما نيز كه در اين مراسم هستيد جزوي از اين تاريخ ثبت خواهيد شد. اثر استاد فخرالديني آغازي است براي ثبت آثار  و چراغي فرا راه موسيقي ما خواهد بود.

در بخش بعد اين مراسم محمد موسوي نيز پشت تريبون قرار گرفت و ضمن اداي احترام به فرهاد فخرالديني به اجراي تكنوازي ني در فضاي شوشتري پرداخت و قطعه«خسرو و شيرين بختياري» را نواخت.

علي رضا قرباني نيز به دعوت سيد عباس سجادي پشت تريبون قرار گرفت و گفت: بخش مهمي از خاطرات فعاليت هايم با اركستر ها به همكاري با استاد فرهاد فخرالديني مربوط مي شود.

اين خواننده جوان ادامه داد: من حدود سه سال بود كه خدمت استاد تجويدي مي رسيدم كه ايشان يك روز پرسيدند مي خواهي با اركستر ملي كاري كني؟ من نيز با اشتياق پذيرفتم . استاد فخرالديني اجازه نمي داد كسي براي ديدن تمرينات اركستر ملي سرتمرين حاضر شود و در سالن بنشيند. وقتي من سر تمرين اركستر ملي حاضر شدم و در سالن نشستم ايشان با ابهت خاصي پرسيد شما اينجا چه كار مي كنيد؟ خودم را معرفي كردم و اجازه دادن كه در سالن باشم.

وي عنوان كرد: در اجراي دو قطعه از من خواستند كه اركستر را همراهي كنم كه پس از اجرا دو بار از سوي دوستان تشويق شدم. با توجه به اينكه براي اولين بار بود با اركستر كار مي كردم استاد فخرالديني گفتند كسي كه دفعه اول چنين اجرايي با يك اركستر دارد بايد هم دوبار مورد تشويق قرار بگيرد.

قرباني همچنين گفت: استاد فخرالديني طي 11 سالي كه اركستر ملي را اداره مي كرد با چنگ و دندان تام فعاليت هاي اين اركستر را به دوش كشيد كه قابل تقدير و قدرداني است. تعداد قابل توجهي از قطعات اركستر ملي را نيز من در خدمت ايشان بودم كه قطعا جزو خاطرات درخشان من محسوب مي شود.

در ادامه برنامه علي رضا قرباني نيز قطعه آواز كوتاهي را با استفاده از شعر«دلبر برفت و دلشدگان را خبر نكرد/ ياد حريف شهر و رفيق سفر نكرد»براي حاضران در مراسم اجرا كرد.

در بخش بعدي مراسم مجيد درخشاني پشت تريبون قرار گرفت و گفت: 15 – 16 ساله بودم كه از طريق يك راديوي ترانزيستوري برنامه كلها را گوش مي دادم؛ وقتي براي اولين تلويزيون خريديم و من اجراي يك اركستر را ديدم كه شبيه به برنامه گلها صدا مي داد فهميدم آن صداها از چه مجموعه توليد مي شود. هنوز هم ملودي آن اجراي تلويزيوني را به خاطر دارم كه استاد فخرالديني رهبري آن را بر عهده داشت.

وي ادامه داد: ديدن استاد فخرالديني آرزوي من بود تا اينكه به تهران آمدم و در كانون پرورش فكري كودكان موفق شدم به عنوان شاگرد محضر استاد فخرالديني را درك كنم. من ايشان را دوست دارم و عاشق آثار ايشان از جمله«ياد يار مهربان» و «اشتياق» هستم.

در بخش بعدي برنامه شهرام ناظري نيز به عنوان سخنران پشت تريبون قرار گرفت و گفت: به ميمنت وجود استاد فخرالديني امشب در مجلسي هستيم كه من به شخصه حدود سي سال است با آن غريبه ام. ما همواره آرزومند چنين جمعي بوده ايم و اميدوارم كه برگزاري چنين برنامه هايي ادامه داشته باشد.

شهرام ناظري عنوان كرد: استاد فخرالديني 50 سال فعاليت هنري داشته و طي اين سال ها موسيقي ارجمند ايراني را به دوش كشيده و به نوعي استاد همه ما محسوب مي شود.

شهرام ناظري نيز مانند قرباني و صديق تعريف، آواز كوتاهي را براي حاضران در مراسم و به نشانه اداي احترام به استاد فرهاد فخرالدني اجرا كرد.

محمود دولت آبادي نيز ديگر سخنران اين برنامه بود كه در سخنان كوتاهي گفت: قدرداني و پاسداشتن بزرگان سنت زيبايي در فرهنگ ما محسوب مي شود كه امدورام همچنان ادامه داشته باشد. من نيز به نوبه خودم از شما حاضران سپاسگذارم كه از فرهاد فخرالديني سپاسگذاري مي كنيد.
كيوان ساكت نيز در ادامه براي اجراي يك قطعه پشت تريوبن قرار گرفت و پيش از اجرايش گفت: استاد فخرالديني از نسلي هستند و در ميان نسلي زندگي كرده اند كه كه اين نسل تقريبا ديگر در ميان ما نيستند. اميدوارم روزگار طولاني فخراليني در كنار ما باشد. ايشان از نسل كسايي ها، شهناز ها، خرم ها، تجويدي هاو بساري از بزرگان موسيقي ما است.

كيوان ساكت پس از اين سخنان به اجرا پرداخت و در فرهاد فخرالديني به عنوان آخرين سخنران به حاضران مراسم گفت: سخنان حاضر در اين مراسم آنقدر صميمانه بود كه من نمي دانم در مقابل اين همه صفا و صميميت چه بيوم. خوشحال هستم كه در ميان اين همه انسان خوب هستم و اين خوبان به من محبت دارند.

وي ادامه داد: من سعي كردم صميمانه در اين كتاب بنويسم و ان شاءالله اگر كاستي در آن وجود دارد بر من ببخشيد. من اسم اين كتاب را از اين شعر حافظ كه مي گويد«اين شرح بي نهايت كز زلف يار گفت» گرفته ام. در هر صورت اميدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا كنم.

فرهاد فخرالديني عنوان كرد: من با همسري زندگي كردم كه تاثير گذار بود اما در سايه من ماند و با فداكاري باعث شد تا من در آرامش فعاليت كنم. كساني كه او را از نزديك مي شناختند مي دانستند او چقدر فروتن بود و با توجه به توانايي هايي كه داشت در سايه من پنهان شد.

با اينكه خاطراتش را برخي مواقع براي من خوانده بود اما وقت همه اين خاطرات را يكجا خواندم بسيار تحت تاثير قرار گرفتم. قرار بود او سرگذشت من را بنويسد اما در نهايت قسمت اين شد كه من سرگذشت او را بنويسم. او نوشتن خاطراتش را از 13 سالگي شروع كرده بود و به زبان ساده روايت مي كرد.

در پايان سخنان فخرالديني، اين موسيقيدان پيشكسوت به همراه علي مرادخاني از كتاب«شرح بي نهايت» رونمايي كردند.

در اين مراسم چهره هايي چون فرهنگ شريف، هوشنگ ظريف، محمود دولت آبادي، حسين عليزاده، شهرام ناظري، فخرالدين فخرالديني، علي اكبر شكارچي، علي ترابي(رئيس انجمن موسيقي ايران)، صادق طباطبايي، هوشنگ كامكار، گيتي خسروي، مليحه سعيدي، پري ملكي، علي رستميان، محمد موسوي، ميلاد كيايي، محمد سرير، عباس خوشدل، كيوان ساكت، مجيد درخشاني، ايرج نوذري، صديق تعريف، علي رضا قرباني، بيژن بيژني، داريوش طلايي، قاسم رفعتي، داوود گنجه اي، ستايشگر، نصرالله ناصح پور، پيمان سلطاني، پيمان ميرآقاسي و بسياري ديگر از اهالي موسيقي حضور داشتند.
منبع: 
پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 تیر 1392 - 10:03

دیدگاه‌ها

Jalal MahdizadeH
2.180.145.18
چهارشنبه 12 تیر 1392 - 21:19

مرسی از موسیقی ما

شنبه 15 تیر 1392 - 08:05

باسلام واحترام.
استاد فخرالديني ازستارگان درخشان فرهنگ وهنر ايران زمين هستند. ايشان كارهاي سترگ وستودني در موسيقي دارند كه شايسته تقدير است.دراين خبر معلوم نشده كدام موسسه كتاب استاد را چاپ كرده است. باسپاس.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.