«سل آیین» به یاد پرویز مشکاتیان منتشر شد
توسط موسسه فرهنگی - هنری آوای چکاد؛
«سل آیین» به یاد پرویز مشکاتیان منتشر شد
موسیقی ما - موسسه فرهنگی-هنری آوای چکاد مجموعه آثار زنده یاد پرویز مشکاتیان را در قالب یک آلبوم منتشر و تقدیم به علاقه مندان این هنرمند کرد.  مجموعه آثار زنده‌یاد پرویز مشکاتیان برای سنتوردر قالب آلبومی با عنوان «سل آیین» از سوی موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر و روانه بازار موسیقی شد.به گزارش موسیقی ما، این آلبوم که نخستین بار در سال ۱۳۷۹ منتشر و در اختیار علاقمندان ساز سنتور و موسیقی ایرانی قرار گرفت، بر اساس کتاب «سل آیین» ضبط و اجرا شده است. آثار اجرا شده در این مجموعه شامل سماع آیین، اصفهان، جستجو – شوشتری، داد و بیداد – همایون، چند مضراب بیداد – همایون و شور، چهارمضراب ماهور، چهارمضراب نهیب – ماهور، چهارمضراب دلکش – ماهور، انتظار – راک – ماهور، چهارمضراب چهارگاه، رنگ دشتی، دود عود – نوای دو، دود عود – نوای سل است که توسط سازهای ملی ایران تنظیم و اجرا شده‌اند.

در نواختن آثار این مجموعه، اجرای آموزشی، هدف اصلی نوازنده بوده است. برخی از این آثار بار‌ها به شیوه‌ها و گونه‌های مختلف، توسط زنده یاد پرویز مشکاتیان، اجرا شده‌اند. در نگارش نت هر آهنگ و سپس اجرای آن، ترکیبی از اجراهای متفاوت، مورد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی جملات، با چند نوع تکنیک وحالت‌های متفاوت نواخته شده‌اند تا هنرجویان بتوانند با تکنیک‌های مختلف مضرابی و استفاده از آن‌ها در قالب اجرای آهنگ، آشنا شوند. همچنین نگاه اصلی در این اجرا، طبیعت آثار و درون مایۀ اصلی نغمه‌ها بوده است. بر همین اساس، گاهی ریتم آهنگ‌ها به خصوص در قطعات آرام‌تر مانند پیش درآمد‌ها، به صورت شناور اجرا می‌شود که شاید در نگاه اول، احساس شود ریتم تند و کند می‌شود.

 این مجموعه سومین آلبوم از مجموعه آثار پرویز مشکاتیان است که برای سنتور تنظیم و نگارش شده است و با نگاهی تحلیلی و آموزشی توسط علیرضا جواهری ضبط و اجرا و توسط موسسه فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر شده است.

پیش از این نیز آلبوم‌های «گل آیین» (۱۸ قطعه برای سنتور) و «گل آوا» (۱۹ قطعه برای سنتور) توسط موسسۀ فرهنگی هنری آوای چکاد منتشر شده و در دسترس علاقمندان سنتور و موسیقی ایرانی قرار گرفته است.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 بهمن 1392 - 04:18

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.