یادی از بزرگان در آرامش «وحدت»؛
پوریا اخواص با گروه رهنوردان روی صحنه رفت
موسیقی ما - کنسرت گروه رهنوردان به سرپرستی سید علی مصطفوی و با حضور پوریا اخواص به عنوان خواننده ساعت ۲۱ شنبه شب ۱۹ مهر ماه در حالی در تالار وحدت برگزار شد که رهنوردان شب آرام و دلنشینی را برای مخاطبانش رقم زدند. کنسرت با اجرای قطعه نوازش‌های باد به آهنگسازی حامد حافظی و روی شعر فریدون مشیری اجرا شد. پوریا اخواص آغاز خوبی داشت. نوای «در نوازش‌های باد در گل لبخند دهقانان شاد در سرود نرم رود خون گرم زندگی جوشیده بود» با تحریرهای او و همخوانی گروه و ساز‌ها آرامش دوست داشتنی را در تالار وحدت برقرار کرده بود.

در ادامه اخواص در گام بالا‌تر یاد باد آن روزگاران یاد باد را در همراهی با رهنوردان و پاسکاری نوازندگان خواند. تلفیق شعر و موسیقی همنشینی صمیمی فراهم آورد. همخوانی گروه و فرود اخواص با همراهی نی محمد یوسفی پایان بخش این کار بود.

نوبت به اجرای ساز و آواز اول رسید. سید علی مصطفوی با عود خود شروع به نواختن کرد و در ادامه اخواص با او همراه شد تا «زبانم یار می‌گوید روانم یار می‌جوید» به مرحله اجرا گذاشته شود. تشویق مخاطبان در پایان ساز و آواز فضا را برای یکی از ماندگارهای موسیقی ایرانی فراهم کرد. چهار مضراب داد و بیداد اثر زنده یاد پرویز مشکاتیان شور و شوق خاصی را در سالن فراهم کرد. در ادامه محمد یوسفی تکنوازی زیبایی با نی داشت و اخواص شعر «ز دست بی‌کسی‌ها رهنوردی بر نمی‌خیزد» را با آوازی شنیدنی ارائه داد.

 پوریا اخواص در این قسمت جملات ردیف را به زیبایی و البته اختصار بیان می‌کرد. در پایان این ساز و آواز زیبا حاضرین در سالن اخواص و یوسفی را تشویق کردند و گروه به استقبال تصنیف غم دوست (به یاد مادر) به آهنگسازی حامد حافظی رفت. حافظی با سنتورش به زیبایی آغاز کار را نواخت و فضای زیبا و البته غمبار تصنیف را ترسیم کرد. با خارج شدن بیت «تا کی‌ای آتش سودا به سرم برخیزی» از دهان اخواص گروه هم کار خود را آغاز کرد.

چهارمضراب اصفهان کاری از حمید آفریده با توجه به نفس تمامی چهارمضراب‌ها تغییر دهنده این فضا بود. ریتم سریع، شاد این چهارمضراب روی دیگر موسیقی ایرانی یعنی شادی را به خوبی نشان داد. آواز اخواص باز سوز و گدار مناسب در صدایش ستونی در همراهی با زخمه‌های تار آرش عزیزی که شفاف و غمگنانه بود ساز وآواز بعدی را رقم زد. باز هم تشویق مخاطبان و در ادامه اجرای قطعه با رهنوردان کاری از سید علی مصطفوی و به یاد شاعر شهید مرتضی کیوان مسیر رهنوردان در کنسرت مهر ماه را هموار کرد. حالا نوبت آخرین بخش کنسرت با رهنوردان است. اجرای تصنیف جنون با آهنگسازی سید علی مصطفوی و یر روی شعری از یوسفعلی میر شکاک. لازم به ذکر است مقدمه تصنیف را حمیدرضا آفریده. جنون یک تصنیف ضربی زیبا بود که گروه در آن به خوبی اخواص را با همخوانی‌هایشان همراهی می‌کردند. پایان بندی تصنیف نیز به زیبایی هر چه تمام‌تر انجام شد. همین جا شب موسیقایی با رهنوردان به پایان رسید.

در این اجرا محمد یوسفی (نی)، آرش عزیزی (تار)، نغمه طهرانی (سه تار)، حامد حافظی (سنتور)، حنانه سعیدی (قانون)، امیر محمد صفر‌پور (سازهای کوبه‌ای)، الهام احمدی (قیچک)، حمیدرضا آفریده و شیدا عبادت دوست (کمانچه)، آبتین عباس‌پور (بم تار)، رامین علیپور (تنبک) و سید علی مصطفوی (عود) به عنوان نوازدنه گروه موسیقی همنوازان را همراهی می‌کردند و پوریا اخواص به عنوان خواننده هنرنمایی می‌کرد.
منبع: 
اختصاصي سایت موسيقي ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 مهر 1393 - 18:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.