پس از کنسرت این خواننده و در گفتگو با «موسیقی ما» مطرح شد؛
امید جهان: فقط از پدرم پیروی می‌کنم، چون سبک خودش را دارد
موسیقی ما - کنسرت «امید جهان» در تهران برگزار شد. این خواننده جنوبی با همت شرکت «سل‌فا» به مدیریت «مجید طوسی» در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی با مخاطبانش دیدار کرد. این دومین کنسرت بزرگ و رسمی امید جهان در تهران محسوب می‌شد و او نسبت به اجرای زمستان 94 خود با تغییراتی در کنداکتور برنامه‌اش روی صحنه رفت. امید جهان همچنین برای اولین‌بار قطعاتی از آلبوم جدیدش را هم اجرا کرد. آلبومی که مراحل تولید آن به پایان رسیده و طی هفته‌های آینده از سوی شرکت سل‌فا در بازار منتشر خواهد شد. جهان سال گذشته هم آلبوم «وایسا تند نرو» را به مخاطبانش ارائه کرده بود.

امید جهان کنسرتش که تماماً شامل قطعات ریتمیک بود  را با قطعه «حالا بی‌قرارم» آغاز کرد و سپس با لحن طنز گفت:«با کارهای شاد موافق هستید؟!». پس از قطعات «بیا قهر نکن» و «یمبو سئنه» نوبت به یکی دیگر از کارهای بندری این خواننده یعنی «هله دان دان» رسید که در این اثر تکنوازی نی‌انبان انرژی سالن را حسابی بالا برد. امید جهان سپس یکی از قطعات آلبوم جدیدش را هم خواند. در اواسط برنامه اعضای گروه از استیج خارج شدند و دو نوازنده مهمان سازهای کوبه‌ای دو قطعه را به صورت دوئت اجرا کردند. یک قطعه کردی و گیلکی با حضور نوازنده مهمان ساز «دف»، «وایسا تند نرو»، «جومه نارنجی»، قطعه لری «بارون بارونه» و اجرای مجدد «هله دان دان» از جمله بخش‌های بعدی پارت دوم کنسرت بود. اما امید جهان در این کنسرت رضا اولادی و امیر ابراهیمی (پرکاشن)، بهزاد بهروزی (گیتار الکتریک)، محمد حسینی و رضا حسنلو (سازهای بادی)، شاهین نقیبی (ویولن)، محمد سلیمی (دف)، همایون خلیلی (گیتار بیس)، رضا بنایی (درامز)، آرین یاری (نی‌انبان) و مجید قدیانی (کیبورد و رهبر ارکستر) را روی صحنه همراه خود داشت.

«نصرالله رادش»، «امین رستمی»، «شهاب بخارایی»، «حامد پهلان»، «امیر نوری»، «شراره رخام»، «سارا منجزی»، «مهدی کرد» و «محمود گل‌محمدی» مهمانان این خواننده بودند.

اما پس از این کنسرت گفتگویی با امید جهان درباره اجراهایش داشتیم که در ادامه می‌خوانید:
  • * چرا در این برنامه پدرتان آقای «محمود جهان» همراه شما روی صحنه حضور نداشتند؟
کنسرت قبلی اولین اجرای رسمی من در تهران بود و به نوعی خواستم از پدرم هم تشکر کنم. چون به نوعی سبک کاری من همان سبک کاری پدرم است و در آلبوم قبلی هم یک قطعه با همدیگر خوانده بودیم. قرار نیست همیشه پدرم هم همراه من روی استیج باشد و فکر می‌کنم پتانسیل این را داشته باشم که حداقل یک سانس برنامه را اجرا کنم. البته فکر می‌کنم اگر امکانات و تبلیغاتی که در اختیار سایر دوستان هست در اختیار من هم باشد می‌توانیم دو یا چند سانس کنسرت در پایتخت برگزار کنم. خواننده‌ای که در بین بیست میلیون جمعیت تهران، چهار هزار مخاطب نداشته باشد باید برود. بحران کنونی فروش بلیت کنسرت‌ها برای همه هست. برخی از دوستان هستند که ناگهان روی پوستر اجراهایشان عنوان soldout  می‌نویسند ولی خودشان می‌دانند که جریان از چه قرار است.
  • * پس از اجرای قبلی شما این صحبت از سوی برخی مخاطبان مطرح شد که اجرای امید جهان یک کلاژ یا کپی از اجراهای چند خواننده دیگر است که کنار هم قرار گرفته است. این صحبت درباره قطعات شما هم مطرح می‌شود. در این زمینه چه نظری دارید؟
دوستانی که این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند مجموعاً چهار نفر نمی‌شوند. این آدم‌ها دوستان همان خواننده‌هایی هستند که گفته می‌شود من از آنها کپی می‌کنم. پدر من صاحب سبک موسیقی جنوب است و مثلاً آقای «محسن شریفیان» خودش می‌داند زمانی نواختن نی‌انبان را آغاز کرده که پدر من در شهر ایشان و جشنواره‌های مختلف برنامه برگزار می‌کرد. اگر از آقای شریفیان هم بپرسید این نکته را یادآور می‌شود که نی‌انبان را از آقای «بهرام مهربخش» یاد گرفته که ایشان در گروه پدرم می‌نواختند و آقای شریفیان هنرمندی نیست که گذشته‌اش را فراموش‌ کند. من فقط از پدرم پیروی می‌کنم چون در موسیقی بندری صاحب سبک است. خواننده‌های دیگری هم وجود دارند که در قطعات و اجراهای خود از موسیقی جنوب که متعلق به ما است برمی‌دارد. این موضوع بد هم نیست چون کسی که می‌تواند موسیقی جنوبی را اجرا کند یعنی توانمند است. من هم موسیقی پدرم را می‌خوانم و از آقای محسن شریفیان یا دیگران کپی نمی‌کنم. شما که ساکن تهران هستید درباره برخی نوازندگان جنوبی می‌گویید که چقدر کارشان شگفت‌انگیز است. من منکر هنر هیچکدام از موزیسین‌های فعال در این عرصه نمی‌شوم ولی باید به جنوب بروید و ببینید که چه خبر است. این موضوع درباره مثلاً فوتبالیست‌های جنوب هم صدق می‌کند. «مهدی طارمی» اکنون در تیم پرسپولیس بازی‌ می‌کند و همه می‌گویند که وای این چه فوتبالیستی است؟ ولی در جنوب ایران مهدی طارمی‌های زیادی وجود دارد. این مسائل را عنوان کردم که بگویم اتفاقاً دیگران از موسیقی جنوب برمی‌دارند و اجرا می‌کنند. کسانی که می‌گویند من از موسیقی آنها کپی می‌کنم پس چرا نمی‌توانند در شهر خودشان یک کنسرت برگزار کنند؟ چرا در شهرهای دیگر طرفدار ندارند؟

 این صحبت‌هایی که شما مطرح کردید و گاهی به گوش خودم هم می‌رسد را افراد عادی بیان نمی‌کنند. چون مخاطبان اگر دوست داشته باشند به کنسرت امید جهان می‌آیند و انرژی خود را تخلیه می‌کنند. خیلی‌ها هم هستند که می‌گویند چرا من کنسرت برگزار می‌کنم و در سالن میلاد روی صحنه می‌روم. در جواب آنها هم باید بگویم که اگر شما هم می‌توانید تلاش کنید و در سالن میلاد روی صحنه بروید. بعضی‌ها هستند که در صفحه اینستاگرام من فحش‌های بسیار بد می‌نویسند اما من ناراحت نمی‌شوم و می‌گویم که خدا را شکر اینقدر درگیر من هستید.
نمی‌دانم چرا از وقتی کنسرت‌های من شروع شده برخی اینقدر ناراحت هستند و می‌گویند که چرا فلانی هست. من جای کسی را تنگ نکرده‌ام و حداقل می‌توانم مسیر پدرم را ادامه دهم.
  • * البته صحبت درباره اجرای زنده شما صرفا به چند کاربر فضای مجازی مربوط نمی‌شود و حتی برخی کانال‌های تلگرام هم شوخی‌هایی با برنامه شما انجام می‌دهند.
به هیچ عنوان ناراحت نمی‌شوم و واکنشی نشان نمی‌دهم. این کانال‌های تلگرام صحبت بدی مطرح نکرده‌اند. حتما این امید جهان برایشان اهمیت داشته که از آن نام برده‌اند و چرا اسم خواننده دیگری را ننوشته‌اند؟ یک بار در یک کانال خواندم که نوشته بود چرا کسی نیست امید جهان را شکست عشقی دهد؟! پس از دو سه روز متوجه شدم که به دلیل کارهای شاد من چنین حرفی را نوشتند و اصلاً به جهت منفی توجه نداشتم. یا اخیراً دیدم که نوشته‌اند در کنسرت امید جهان با برف شادی بیایید! از آن کسی که گفته ناراحت نمی‌شوم و به هرحال دوست داشته پیامی بدهد و از اهرم طنز استفاده کرده است. گاهی اوقات هم تبلیغات منفی بیشتر جواب می‌دهد.
  • * البته فکر می‌کنم بخشی از این صحبت‌ها به این دلیل باشد که شما خیلی  روی بازخوانی و اجرای کارهای محلی که قبلاً بارها شنیده‌ شده‌اند تاکید دارید و اگر به سراغ تولید صفر تا صد یک قطعه برای خودتان بروید این حواشی کمتر شود.
موسیقی جنوب ایران سینه به سینه آمده و از سوی دیگر پتانسیل و انرژی زیادی دارد و حتی در موسیقی عزاداری ما هم ریتم وجود دارد. من اگر از هر خواننده‌ای می‌خوانم نمی‌خواهم این آهنگ‌ها از یاد برود و دوست دارم که باشد و در جامعه شنیده شود. البته تا جایی که اطلاع داشتم هر آهنگ برای چه کسی است، نام صاحب اصلی اثر را ذکر کرده‌ام. قطعاتی مثل «هله دان دان» توسط پدرم اجرا شده و در آلبوم مجاز او هم وجود دارد و من هم دوست دارم کارهای پدرم یا هنرمندان نسل‌های گذشته باز هم شنیده شود. دلم نمی‌خواهد موسیقی جنوب محو شود و از بین برود. به عنوان مثال آقای شریفیان هم به گفته خودشان محقق موسیقی هستند و ایشان هم به سراغ موسیقی‌هایی می‌روند که کمرنگ شده و آنها را دوباره اجرا می‌کنند. ایشان اخیراً در زمینه موسیقی هندی فعالیت‌هایی انجام دادند و اتفاقاً من هم می‌خواستم آن کارها را بخوانم ولی زمانی که متوجه شدم آقای شریفیان پیگیر آنها است اجرا نکردم. موسیقی من خوزستانی است و با موسیقی بوشهر تفاوت دارد. یا موسیقی ما با بندرعباس تفاوت دارد. کسانی می‌توانند در مورد کار من نظر دهند که در موسیقی خوزستان صاحب سبک باشند، از جمله پدر خودم که سابقه  شاید من کاری که صفر تا صد آن متعلق به خودم است را می‌خواندم و موفق می‌شدم ولی خدا خواست با قطعه‌ای مثل هله دان دان به موفقیت رسیدم.
  • * مساله دیگر این است که گاهی اوقات برخی خواننده‌ها در شهر خودشان مخاطب ندارند و یا کنسرت برگزار نمی‌کنند یا اجراهایشان خوب نمی‌فروشد. فکر می‌کنم شما هم این مشکل را داشته باشید چون در شهرهای دیگر نظیر سرعین و کیش هم اجرا برگزار می‌کنید اما طی چند وقت اخیر کنسرت بزرگی در خوزستان نداشتید.
تور کنسرت‌های ما پس از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و قطعاً به استان خوزستان هم که زادگاهم است سفر می‌کنیم. من اجرا در اهواز داشتم ولی برای کنسرت‌های شهرستان باید پروسه نامه‌نگاری اداری انجام شود. اگر می‌بینید که برخی خواننده‌ها اکنون در خوزستان یا هر شهر دیگری روی صحنه می‌روند، از ماه‌ها قبل هماهنگی و نامه‌نگاری لازم را انجام داده‌اند. من متولد آبادان و بزرگ‌شده بوشهر هستم. شاید به دلیل جو بوشهر نتوانیم در آنجا اجرای بزرگی داشته باشیم ولی قطعا در خوزستان و استان‌های دیگر روی صحنه خواهیم رفت. البته باید بگویم که مردم بوشهر نوع موسیقی ما و کلا خطه خوزستان را دوست دارند اما مسئولین آنجا چندان اهمیتی به این سبک نمی‌دهند.
  • * و از آلبوم جدید چه خبر؟
آلبوم من آماده انتشار است و این روزها مراحل اداری آن پیگیری می‌شود و تقریبا تمامی مجوزهای آن هم اخذ شده است. این اثر به زودی از سوی شرکت «سل‌فا» منتشر خواهد شد ولی طی چند روز آینده درباره جزئیات قطعاتش اطلاع‌رسانی بیشتر انجام خواهیم داد.

در ادامه می‌توانید عکس‌های «علیرضا حق‌شناس» از این کنسرت را ببینید.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : جمعه 24 اردیبهشت 1395 - 13:44

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.