در نشست خبری موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و عروسی» عنوان شد
محمد رحمانیان: جمع شدن این بازیگران یک معجزه بود
موسیقی‌ما - نشست خبری موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و عروسی» در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. به گزارش «موسیقی ما»، در آغاز این نشست خبری که محمد رحمانیان، مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، سیما تیرانداز، سردار سرمست و بهرخ شورورزی در آن حضور داشتند، محمد رحمانیان گفت: «موسیقی نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» شامل قسمت‌هایی از نمایش «مسافران» و «مرکب‌خوانی» است که هر دو در سال 85 روی صحنه تالار وحدت رفتند. نمایش «مسافران» در سال 85 تنها برای یک شب اجرا شد. در این نمایش، چهار زائر به همراه یک راننده از جاده هراز به سمت مشهد می‌روند. در طول این سفر، هر کدام از این مسافران، مونولوگی در مورد این سفر می‌گویند که در واقع، پاسخی به این سوال ذهنی من است که علت این میزان اقبال زوار نسبت به ایرانی‌خواه‌ترین امام شیعیان چیست؟»
 
رحمانیان در پاسخ به این سوال که چرا «مسافران» فقط یک شب روی صحنه رفت، گفت: «آن زمان ما باید ماشین سمندی روی صحنه می‌بردیم که این مسافرها درون آن بودند. هر چند که این روزها و پس از گذشت ده سال از آن زمان، شاهد روی صحنه رفتن ماشین‌هایی در قالب رونمایی شرکت‌های خودروسازی در تالار وحدت هستیم، اما آن زمان آوردن همین سمند روی صحنه، اجرای ما را در نطفه خفه کرد.»
 
او درباره بخش دیگر این نمایش گفت: «پنج قطعه از موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» مربوط به نمایش «مسافران» و دو قطعه دیگر آن، مربوط به نمایش «مرکب خوانی» است که قطعات مدرن‌تری در باب عزا و سوگواری هستند.
 
رحمانیان در مورد ترکیب نقش‌خوانان این موسیقی-نمایش توضیح داد: «تغییری در ترکیب بازیگران به وجود نیامده، اما برخلاف سال 85 که تنظیم و ساخت موسیقی بر عهده سعید ذهنی بود، این بار به «سردار سرمست» به عنوان پیانیست و تنظیم‌کننده سپرده شده که رضا یزدانی، هاله سیفی‌زاده و بهرخ شورورزی نیز در مقام خواننده او را همراهی می‌کنند.»
 
کارگردان «در روزهای آخر اسفند» در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که در مورد امکان اجرای صحنه‌ای موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» از او پرسید، پاسخ داد: «به اجرای صحنه‌ای این نمایش فکر کرده‌ام اما پیش از آن، قصد تبدیل آن به فیلم‌نامه را دارم. هر چند که چندی پیش فیلم‌نامه‌ای با مضمون معجزه نوشتم و از طرف دوستان پذیرفته نشد اما کوتاه نخواهم آمد و این بار فیلم‌نامه «هفت مجلس در عزا و معجزه» را ارائه می‌دهم. با این که می‌دانم ممکن است به سرنوشت «سینما نیمکت» یا همان فیلم‌نامه‌ای که اشاره کردم، دچار شود.»
 
رحمانیان در مورد تعداد محدود اجرای «هفت مجلس در عزا و معجزه» گفت: «تعداد محدود اجرا، از یک سو بخشی از ذات نمایش‌نامه‌خوانی است و نمی‌توان بیش از این آن را ادامه داد و از سوی دیگر، جمع شدن این بازیگران دور هم به مدت پنج شب برای من یک معجزه بود. چون هر کدام از آن‌ها مشغول کاری بودند و همین که توانستند برای همین مدت زمان کوتاه کنار من باشند، جای تشکر دارد.» او ادامه داد: «این موسیقی-نمایش بیش از آن که به نمایش‌نامه‌خوانی شبیه باشد، به اجرا نزدیک است و ما علاوه بر استفاده از دکور، طراحی لباس هم خواهیم داشت.»
 
در ادامه، مهتاب نصیرپور در مورد اجرای «هفت مجلس در عزا و معجزه» گفت: «این اثر جزو اولین تجربیات ما در حوزه موسیقی-نمایش بود و آن زمان نمی‌دانستیم این شیوه از کار، مخاطب خود را پیدا خواهد کرد؛ اما بعد از 10 سال می‌توانیم بگوییم خوشبختانه موفق بوده‌ایم.»
 
سردار سرمست پیانیست و تنظیم‌کننده قطعات موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» نیز در ادامه گفت: «ما تلاش کرده‌ایم راهکاری بیابیم تا قطعاتی که فرم محلی دارند، امکان اجرا با کوک غربی را داشته باشند.»
 
در بخش دیگری از این نشست، افشین هاشمی گفت: «اجرای این موسیقی-نمایش برای ما به گونه‌ای مرور کارهای ناتمام‌مان است. اجرای «مسافران» در سال 85 نتوانست ما را راضی کند و امیدواریم این اتفاق اکنون رخ دهد.»
 
بهرخ شوروَرزی به عنوان یکی از خوانندگان این نمایش در پایان در مورد همکاری با محمد رحمانیان گفت: «خوشحالم که محمد رحمانیان با وجود تمام محدودیت‌ها تلاش می‌کند از صدای خانم‌ها استفاده کند.»
 
موسیقی-نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» از بیست و چهارم تا بیست و هشتم آبان هر روز ساعت 17:30 در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.
منبع: 
سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 آبان 1395 - 13:10

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.