آهنگساز مشهور، نویسنده شد
لوریس چکناواریان «خرستان» را منتشر کرد
موسیقی ما - «لوریس چکناواریان» -آهنگساز و رهبر شناخته شده‌ ارکستر- پیش از این خود را به عنوان یک نقاش نیز معرفی کرده بود و نمایشگاه‌های موفقش نشان داد که می‌تواند غیر از موسیقی در کارهای دیگر هم موفق باشد؛ او حالا اما اولین کتابش را هم رونمایی کرده است. کتابی که به صورت صوتی نیز به انتشار درآمده است. کتاب، داستان‌هایی سرگرم‌کننده و به قول خودش جک مانند است از «خر»ها و برای همین عنوان «خرستان» را برای آن انتخاب کرده است. خودش می‌گوید تاکنون حدود صد داستان نوشته است که بخش مهمی از آنان داستان‌های عاشقانه هستند؛ «خرستان» اما سلسله‌ جوک‌هاست و  برای خنده است. هیچ چیز دیگری در آن نیست و نباید دنبال مفاهیم دیگری در آن بود.
 
همان‌طور که انتظار می‌رفت، «چکناواریان» ابتدا از موسیقی گفت:‌«از بچگی ساز می‌نواختم و موسیقی کار می‌کردم. 50 سال در عرصه‌ موسیقی رهبری و آهنگسازی کردم. در دوران جوانی علاقه به جمع‌آوری تابلوهای نقاشی داشتم و به موزه‌های مختلف می‌رفتم و خودم هم نقاشی می‌کردم. از فرم و رنگ‌آمیزی‌ آن آثار ایده‌ می‌گرفتم و در ارکستراسیون استفاده می‌کردم. خداوند عمر من را طولانی کرد  و گفتم چکار کنم؟ یه دوره‌ای آهنگسازها عمرشان خیلی کوتاه بود و تنها یک کار انجام می‌دادند. خودم اصولاً خیلی دوست دارم جوک بگویم. بیشتر در خلوت خودم هنگامی نقاشی کردن و کارهای دیگر، وقتی دوستان زنگ می‌زنند، پنج دقیقه‌ اول جوک تعریف می‌کنم، چون خنده اعصاب من را راحت می‌کند. چون خنده مهم‌ترین چیز زندگی است، گریه هم مهم است؛ اما  خنده در زندگی من خیلی مهم بوده و هر موقع پیش بیاید می‌خندم و جوک می‌گویم. داشتم در مورد داستان خرها با جناب یارتا یاران، نقاش و نویسنده و عکاس و دوستم، صحبت می‌کردم‌ــ من خیلی داستان نوشتم، بیش از صد داستان نوشتم، داستان‌های عاشقانه هم جزوشان است. یک از این داستا‌ن ها در مورد خرها بود و ایشان گفتند چه داستان جالبی بود چرا ادامه نمی‌دی؟ و من جدی‌تر از قبل به کار ادامه دادم و جوک‌هایی را ه در زندگیم شنیده بودند را پیاده کردم.»‌
 
او تصمیم می‌گیرد کشوری درست کند که خودش نخست‌‌وزیر آن باشد:‌ »خرستان را درست کردم و خدا می‌داند این کشور کجای دنیاست. لازم است بگویم این کتاب بدون کمک آقای یارتا یاران هرگز انجام‌پذیر نبود. دوستان دیگر هم یک به یک در انتشار این کمک همت شایانی کردند.این کتاب سلسله‌ جوک‌هاست و  برای خنده است. هیچ چیز دیگری در آن نیست و دنبال مفاهیم سیاسی در آن نباشید.»
 
در ادامه‌ی نشست «یارتا یاران» که طراحی و اجرا و عکس روی جلد و آرایش صفحات این کتاب را بر عهده دارد، بخشی از گفت وگوی خود با چکناواریان درباره‌ی کتاب را خواند: «فکر می‌کنم ما آدم‌ها از دید خرها موجودات مسخره‌ای هستیم: سیخ، روی دو تا پا! خرها با دیدن ما احتمالن چشمکی به هم می‌زنند و می‌گویند: «بیچاره این یارو رُ نیگا! فقط دو تا پا داره! با این سیخکی راه‌رفتنِ مسخره‌ش، چه بادی‌َم به غبغب انداخته! چه بدبختیه فلک‌زده!»
 
پس از صحبت‌های یارتا یاران، بابک پاییزان (صداپیشه) در مورد ایده‌ تهیه‌ نسخه‌ صوتی کتاب گفت: «ایده‌ نسخه‌ صوتی کتاب خرستان در همین خانه‌ی هنرمندان ایران شکل گرفت. بعد از مراسم تفاهم استاد با بانک سامان در مورد ارکستر کوروش کبیر گفت‌وگویی با ایشان داشتم و همان‌جا گفته بودند که کتاب هم می‌نویسند. وقتی با من در مورد آن کتاب صحبت کردند، گفتم شاید بشود کتاب را به صورت صوتی هم منتشر کرد. با کمک دوستان پیشکسوت دوبلاژ حدود دو هفته پیش کار را شروع کردیم که کار ضبط تا پایان سال تمام می‌شود.»‌
 
 کتاب «خرستان» نوشته لوریس چکناواریان از نشر صدای معاصر روز شنبه 21 اسفند ماه به‌صورت رسمی در شهرکتاب مرکزی ساعت 17 رونمایی و امضا خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اسفند 1395 - 14:50

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.