گروه "بنفش" از سبزی و صلح خواند
موسیقی ما - به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره "هنر برای صلح"، گروه موسیقی "بنفش" شب گذشته در میان استقبال گسترده مخاطبان در فضای باز خانه هنرمندان به اجرای قطعات مختلفی از موسیقی تلفیقی و با زبان انگلیسی پرداخت.

در این کنسرت پیمان ابدالی به‌عنوان سرپرست و خواننده گروه موسیقی "بنفش" اشعاری از شاعرانی پارسی گوی از سعدی، حافظ، ملک‌الشعرا بهار و شاملو را به زبان انگلیسی اجرا کرد.

در این اجرا نوازندگان از کمانچه وعود الکتریکی در کنار بیس، گیتار و سازهای الکترونیک استفاده کردند البته در یکی از قطعات ترمین نیز نواخته شد.

پیمان ابدالی در پایان این کنسرت پرشور گفت: ازآنجایی‌که جشنواره "هنر برای صلح" نگاهی تازه به مقوله هم‌زبانی دارد، ما نیز سعی کردیم که در دل آن از موسیقی متفاوتی استفاده کنیم لذا دو سمبل موسیقی شرقی و غربی به شکلی تلفیقی در این کنسرت نواخته شدند تا صلح و هم‌زبانی را تصویر کنند.

وی در مورد قطعات اجرایی این گروه اظهار کرد: یکی از قطعات آلبومی که اجرا شد، "پیمانی برای صلح" نام داشت، این قطعه شامل مجموعه اشعار شعرای ایرانی درباره صلح است که از گذشته تا امروز بیان‌شده است.

سرپرست گروه موسیقی "بنفش" ادامه داد: این اشعار به‌صورت انگلیسی ترجمه و به شکل مجموعه در جُنگی ارائه شد البته بخشی از این اثر به نام "خوشی‌های ساده" اجرا شد که شعر آن متعلق به خودم است.

ابدالی در خصوص پرداختن به موضوع صلح بیان کرد: ما مسئله صلح را تنها به جنگ بیرونی مختص نکردیم و سعی داشتیم موضوعاتی چون صلح با خود وزندگی را نیز در دل این مفاهیم بگنجانیم. به همین خاطر قطعه‌ای اجرا شد که در درون آن سلام کردن و درود گفتن به کشورهای گوناگون با زبان‌های مختلف گنجانده‌شده بود. در حقیقت ما با این قطعه سعی داشتیم که از زیبایی، لذت زندگی کردن و صلح صحبت کنیم.

ابدالی در خصوص ژانر موسیقی اجرایی این گروه اظهار کرد: دوست ندارم نام ترکیبی بر این نوع موسیقی بگذارم زیرا فکر می‌کنم که موسیقی ما ژانری تلفیقی دارد.

وی افزود: در آلبوم‌های اجرایی ما شعرایی چون: فردوسی، سعدی، مولانا، صائب تبریزی، حافظ حضور داشتند. البته قطعه‌ای نیز برگرفته از یکی از اشعار مولانا اجرا شد. همچنین یک قطعه نیز بر اساس شعر "افق روشن" احمد شاملو به انگلیسی اجرا شد.

ابدالی ادامه داد: در این کنسرت دو قطعه دکلمه نیز ازملک الشعرای بهار و عطار نیشابوری داشتیم که امیدوارم مردم از شنیدن آن لذت برده باشند.

آوا منبری، سولماز شعاعی، سهیل سهیلى، علی نراقیان، سید امیرحسین خلیلی اردستانی، سید کیان هاشمی، سهند مظهری، محمدرحیم امین زاده، نوا سلیمانی و سامیار مظاهرى از اعضای گروه موسیقی "بنفش" هستند که در پنجمین جشنواره هنر برای صلح نواختند.

گروه "بنفش" امروز 28 شهریورماه نیز از ساعت 18 تا 20 در محوطه خانه هنرمندان دوباره روی صحنه خواهد رفت و عموم علاقه‌مندان می‌توانند از این کنسرت دیدن کنند.

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 شهریور 1396 - 02:04

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.