لوریس چکناواریان تمامِ آثار خود را به موزه‌ی موسیقی تقدیم کرد
من همان پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم
موسیقی ما- «لوریس چکناواریان»، دیروز تمام آثار موسیقیایی خود را که شامل 90 جلد (9700 صفحه نت) بود، با حضور هنرمندان و مسئولین فرهنگی به موزه موسیقی ایران اهدا کرد. آهنگسازِ بزرگ همچنین از خوشبختی‌اش به خاطرِ‌ زندگی در خیابانِ «سی‌تیر» گفت.  به خاطرِ هشتاد سالگی‌اش. به خاطر داشتنِ دوستانی که در این سال‌ها چون ثروتی عظیم برایش اندوخته شده است. او همچنین از معاونت هنری و موزه‌ی موسیقی هم تشکر کرد.

«لوریس» مثلِ همیشه با انرژی سخن می‌گفت. با رضایتی که از عمقِ وجودش می‌آید. او از هیچ‌کس و هیچ‌چیز گلایه‌ای ندارد؛ با همان صورتِ درخشان و قلبِ مهربان و لهجه‌ی مخصوص به خودش می‌گوید: «خوشبختم که به هشتاد سالگی رسیدم و دوستانی مانند شما را دارم. من چقدر خوشبختم که در کشور آبا و اجدادم متولد شدم و فرهنگ عظیم این کشور را یاد گرفته و بزرگ شدم و چقدر خوشبختم که افرادی چون علی مرادخانی سال های پیش من را به ایران دعوت کرد و من پس از سال‌ها دوباره به کشورم بازگشتم تا کارهایی را در وطنم تولید کنم. من همان پرنده ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم.»

او همچنین می‌گوید: «همه مردمانی که در کوچه و خیابان با آنها رو به رو می شوم در تولید همه کارهایم سهم داشته و دارند. من وقتی به خداوند نزدیک هستم پس باید با مردم نیز نزدیک شوم و من چقدر خوشبختم که در خیابان سی تیر از رفتگر گرفته تا نانوا من را می شناسند و هر روز با من سلام علیک می کنند. چه خوب که من و شماییم که یکدیگر را داریم و می توانیم در کنار هم زندگی کنیم. به اعتقاد من موسیقی معجزه است که از نظر من زبان خداوند است و می تواند مردم را به یکدیگر نزدیک کند.»‌

دیروز همه آمده بودند تا دینِ خود را به آهنگسازی ادا کنند که در این سال‌ها بی‌ریا تمامِ تلاشش را برای ارتقای موسیقی ایران انجام داده است؛ روز گذشته اما دوست دیرینش «رازمیک اوحانیان» - رهبر گروه کر ارکستر سمفونیک تهران- درباره‌ی آهنگسازِ بزرگ گفت: «استاد گرانقدر تولد هشتاد سالگی شما مبارک. خداوند پشت و پناه شما باشد ما از شما درس گذشت و انسانیت را فراگرفته و از شما به پاس این همه تلاش ارزشمند در عرصه هنر موسیقی قدردانی می کنیم.»

«حسن ریاحی» -آهنگساز و سازنده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران- نیز دیگر هنرمندی بود که درباره‌ی او سخن گفت: «استاد چکناوریان از همان زمان در رسته هنرمندانی بود که ما از همه جهت عاشقش بودیم و یادم می آید او را هیچ گاه رها نمی کردیم. ما با او صحبت هایی می کردیم که فقط در حوزه موسیقی نبود؛ بلکه درباره حضور هنرمندانی سخن می‌گفت که باید چه رسم و راهی را درجهت ادامه کار طی کنند. به هر حال بنده امیدوارم شاهد حضور این هنرمند ارزشمند موسیقی کشورمان روی صحنه های اجرای موسیقی باشیم و او بتواند همچنان به فعالیت خود در عرصه موسیقی ادامه دهد.»

«شاهین فرهت» -آهنگساز پیشکسوت موسیقی کلاسیک- هم در این برنامه عنوان کرد: «من فکر می کنم قبل از همه شما در زمانی که به مدرسه امیر اتابک می رفتم لوریس را دیدم. در آن زمان مدیر مدرسه آقای ادیب خطاب به ما گفت: «شما باید از این جوان الگو بگیرید» و وقتی در آن زمان جوان خوش چهره ای چون لوریس چکناوریان قطعه‌ی ایران را با ویولن می نواخت، برای اولین بار بود که او به طرز شگفت انگیزی نوازندگی می کرد و من به شدت تحت تاثیر این کار او قرار گرفتم. به هرحال این هنرمند از جمله افرادی است که موسیقی، شعر و آهنگسازی را به ما ارائه داد. لوریس معلم همه ماست و همواره هم معلم باقی می ماند. من برای او موفقیت های بسیار زیادی آرزو می کنم که به نظر من مرد هزار چهره موسیقی است چرا که آهنگسازی در همه فرم ها را تجربه کرد. به عنوان یک آهنگساز که از او چیزهای زیادی آموخت آرزو می کنک همواره مورد الهام همه ما در این سال ها باشد.»

اما «علی مرادخانی» -معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر موزه موسیقی- نیز در این برنامه با اشاره به نحوه شکل گیری این مجموعه اظهار کرد: «خوشبختانه در این دورانی که گذشت خیلی از دوستان از جمله رسول خادم در شورای شهر، محمد باقر قالیباف شهردار سابق تهران و مهندس یزدانی برای راه اندازی این مکان کمک قابل توجهی داشتند که همواره قدردان آنها هستم. به هر حال وظیفه ما این است که مجموعه هایی داشته باشیم تا از این آثار موسیقایی ارزشمند نگهداری کنیم. اصلا یکی از مشکلات ما نداشتن حافظه تاریخی مکتوب ماست که خوشبختانه از زمان تاسیس موزه موسیقی اتفاقاتی افتاد و ما مواردی را در این مکان نگهداری کردیم که هم اکنون سازهای بی بدیلی هستند. من سپاسگذار همه دوستانم در حوزه موسیقی هستم که با همه آنها خاطرات طولانی مدتی دارم و نتیجه آن تولید آثار ارزشمندی شد که همه شما عزیزان شاهد شکل گیری و اجرای آن بودید. از لوریس چکناوریان هم تشکر می کنم که آثارش را به موزه موسیقی اهدا کرد. این مکان محلی برای استفاده از آثار ارزشمند هنرمندان است که هر زمان بازدهی اقتصادی هم داشته باشد قطعا به خود هنرمندان باز می گردد. ما اینجا سعی می کنیم تا امانت دار خوبی برای هنرمندان عزیز موسیقی باشیم چرا که هر یک از این آثار به تنهایی مایه غرور و افتخار ماست.»‌

معاون هنری وزارت ارشاد توضیح داد: «تمامی مواردی که به آن اشاره کردم در گروی حمایت شما هنرمندان است و امروز بسیار خوشحالم که این موزه موسیقی باقی مانده و می تواند خدمتگزار اهالی موسیقی در کارهای زیرساختی باشد. من بازهم از جناب چکناوریان تشکر می کنم که وقتی خسته می شوم به او تماس می گیرم. حقیقتا صحبت های شیرین او همواره به من انگیزه می دهد که هیچگاه آنها را فراموش نمی کنم. من کار لوریس چکناوریان را فراموش نمی کنم زیرا همین کار بزرگ انگیزه ای برای ارائه کارهای این چنینی توسط هنرمندان است.»

چکناواریان همچنین به این مساله اشاره کرد که: «مرتضی کاظمی فرزین پیروزپی و علی مرادخانی سه تفنگدار موزه موسیقی هستند که من از زمانی که وارد موزه موسیقی شدم شاهد تلاش های آنها بودم و به همین جهت از این عزیزان قدردانی می کنیم که کنارم بودند.»

فرهاد فخرالدینی، حسن ریاحی، کامبیز روشن روان، شهرام ناظری، علی مرادخانی، مرتضی کاظمی، بهرام جمالی، بردیا صدرنوری، جواد کسایی، یارتا یاران، کریستف رضاعی، سید محمد میرزمانی، نوین افروز، علی ترابی، سید مجتبی حسینی و فرزین پیروزپی از جمله افرادی بودند که به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داشتند که با اجرای سید عباس سجادی در موزه موسیقی ایران برگزارشد.امروز در موزه موسیقی با حضور علی مرادخانی، شاهین فرهت، شهرام ناظری، حسن ریاحی، بهرام جمالی و تعداد دیگری از هنرمندان موسیقی و اهالی رسانه برگزار شد.
منبع: 
سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 آبان 1396 - 13:46

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.