آرامش و انضباط در ارکستر سمفونیک تهران
موسیقی ما - بیش از یک‌ سال از شروع فعالیت مجدد ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی می‌گذرد. این ارکستر که تحت حمایت بنیاد رودکی است، در این یک سال کنسرت‌های متعددی را در تالار وحدت و سالن‌های دیگر کشور برگزار کرد و همچنان هم به برنامه‌های خودشان ادامه می‌دهد. اکنون پس از گذشت یک سال از تمرینات و اجراهای ارکسترهای سمفونیک تهران، فرصت مناسبی برای بررسی پیشینه و اجراهای ارکستر دست داده است:

در طول عمر 84 ساله ارکستر سمفونیک تهران، این ارکستر به طور دائم فعال بوئه و فقط در مقاطعی خاص تعطیل شده است که یکی از طولانی‌ترین مقاطع تعطیلی آن به مابین سال‌های 90 تا 93 بر می‌گردد. نادر مرتضی‌پور اولین رهبر ارکستر سمفونیک تهران در دهه 90 بود که دوران رهبری وی در قدیمی‌ترین ارکستر ایران دیری نپایید و در همان سال 90 ارکستر سمفونیک تهران برای اولین بار پس از سال‌ها به تعطیلی کشیده شد.

در اسفندماه سال 93 ارکستر سمفونیک تهران با رهبری و مدیریت علی رهبری بازگشایی شد و اولین کنسرت این ارکستر به رهبری رهبری در 24 اسفندماه همان سال در تالار وحدت برگزار شد. دوران مدیریت علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران پر از حاشیه بود و رهبری یک سال پس از به دست گرفتن مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران، استعفا کرد و حتی با وجود این‌که استعفایش پذیرفته نشد ایران را به مقصد وین ترک کرد تا ارکستر سمفونیک تهران به مدت چند ماه تعطیل شود. در نهایت در مرداد سال 95 شهرداد روحانی که پیش از این‌ هم به عنوان رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرده بود، به عنوان رهبر ثابت این ارکستر منصوب شد و بلافاصله تمرینات ارکستر را با نوازندگانی جدید آغاز کرد.

اجراهای ارکستر سمفونیک به رهبری شهرداد روحانی

اولین اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی مدت کمی پس از به دست گرفتن چوب رهبری توسط این آهنگساز برجسته ایرانی در تالار وحدت برگزار شد و استقبال خوبی هم از آن صورت گرفت. ارکستر سمفونیک تهران پس از اجرای 29 مرداد سال 95 به کار خودش ادامه داد و اجراهایش را در شهریور، آذر و سه ماه آخر سال 95 هم به طور متناوب ادامه داد. این ارکستر در سال 96 نیز به روند اجراهای خود ادامه داد و علاوه‌ بر تهران، در برخی از شهرهای دیگر کشور هم روی صحنه رفت. در این مدت ارکستر سمفونیک تهران آثاری از راخمانینف، خاچاطوریان، برودین، چاسکوفسکی، کرساکف، دورژاک، باخ، بتهوون، اشتراس، پروکفیف، موتسارت، جوزپه وردی، راول و... را اجرا کرد که رپرتوار متنوعی محسوب می‌شود.  

اجرای مشترک با ارکستر فستیوال راونا

یکی از مهمترین اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر برای ارکستر سمفونیک تهران به وجود آمده، برگزاری دو اجرای مشترک با ارکستر فستیوال راونا به رهبری ریکاردو موتی یکی از برجسته‌ترین رهبرهای ارکستر موسیقی در جهان است. ارکستر فستیوال راونا ابتدای تابستان سال جاری به تهران آمد و کنسرت مشترکی را با نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران برگزار کرد. رهبری این کنسرت را موتی به عهده داشت و شهرداد روحانی هم به عنوان مدیر هنری این کنسرت در کنار موتی بود. ریکاردو موتی در طول روزهایی که در ایران بود از کیفیت نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران اعلام رضایت کرد و ارکستر سمفونیک تهران را ارکستر خوب و قابل قبولی ارزیابی کرد. تنها چند روز پس از اجرا در تالار وحدت، کنسرت مشترک ارکستر فستیوال راونا و ارکستر سمفونیک تهران در شهر راونا ایتالیا نیز روی صحنه رفت تا اتفاق بزرگی برای ارکستر سمفونیک تهران و موسیقی ایران رقم خورده باشد. برگزاری این کنسرت و حضور ریکاردو موتی در ایران اتفاق ارزنده‌ای بود که بسیاری از آهنگسازهای برجسته ایرانی و رهبر ارکسترهای موسیقی در ایران آن را با ارزش و میمون قلمداد کردند.

اوضاع فعلی ارکستر سمفونیک تهران

جمعه سوم آذرماه اجراهای ارکستر سمفونیک تهران ادامه پیدا می‌کند و این ارکستر در اواخر آذر نیز روی صحنه می‌رود. با توجه به نظمی که در ارکستر سمفونیک تهران به وجود آمده، انتظار می‌رود این ارکستر همچنان به رهبری روحانی به کار خودش ادامه بدهد. طی 16 ماهی که رهبری ارکستر سمفونیک تهران به شهرداد روحانی سپرده شده، علیرغم مشکلاتی که همیشه نوازندگان ارکسترهای موسیقی در ایران با آن‌ها مواجه بوده‌اند، روحانی توانسته آرامش و انضباط را بر ارکستر سمفونیک تهران حاکم و کمترین حاشیه‌ای را از فضای ارکستر دور کند. این همان چیزی است که ارکسترهای موسیقی در ایران همواره به آن احتیاج دارند، کما این‌که تجربه‌های قبلی نشان داده که هر وقت فضای ارکستر سمفونیک تهران را حواشی در بر گرفته، اتفاقات مثبت ارکستر تحت شعاع حواشی آن قرار گرفته است. با توجه به این‌که ارکستر سمفونیک تهران در یک سال اخیر اجراهای زیادی را روی صحنه برده و در عین حال اجراهایش همچنان مخاطب دارد، انتظار می‌رود با همین روند به کار خودش ادامه بدهد و در این مسیر اتفاقات بهتری را هم تجربه کند. 

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : شنبه 20 آبان 1396 - 00:55

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.