گذری بر تغییر شیوه‌های اجرایی موسیقی آوازی در فرهنگسرای ارسباران
موسیقی ما - به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، نشست پژوهشی موسیقی با موضوع "گذری بر تغییر شیوه‌های اجرایی موسیقی آوازی" چهارشنبه 24 آبان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

در این نشست فرشته امینی مدرس آواز و از شاگردان صدیق تعریف، مسعود شعاری و مجید کیانی با پخش موسیقی آوازی از نخستین صفحه‌های ضبط‌شده دوران قاجار تا به امروز (قلی‌خان شاهی، اقبال، طاهرزاده، بنان، کریمی، و...) به بررسی مقایسه‌ای این تغییرات می‌پردازد.

موسیقی ایران از دیرباز در کنار آیین، زبان، و آداب و رسوم، جزئی از عناصر تشکیل‌دهنده‌ فرهنگ و سنت ایرانی و جزء هویت ما ایرانیان است. بیش از یک قرن است که مجموعه‌ای از عوامل تاریخی، سیاسی، و اجتماعی، موسیقی ایران را در معرض دگرگونی‌های نظری و محتوایی قرار داده است. زمینه و شرایط این تغییر، بیش از هر رویدادی به انقلاب مشروطه و بسترهای اجتماعی پیدایش آن بازمی‌گردد. موسیقی ایران مانند سایر هنرها در کوران دگرگونی دوران تاریخی، صورت‌های نظری و محتوایی تازه‌ای را مورد تجربه قرار داده است. این برنامه به‌طور مختصر برخی عوامل تغییر در شکل‌گیری شیوه‌های اجرایی جدید موسیقی ایران و نیز عوامل تأثیرگذار در احیای دوباره‌ موسیقی قدیم ایران را تحلیل می‌کند.

اجرای کیوان فتحعلی زاده آوازی از اقبال در دستگاه چهارگاه، و مهرداد خسروی با آوازی از سیداحمد خان در دستگاه همایون و اجرایی متفاوت به شیوه‌ اساتید قدیم، بخش دیگر این نشست است.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان جلفا مراجعه کنند یا با شماره‌های 20-22872818 تماس بگیرند.

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آبان 1396 - 00:03

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.