همنوایی اهالی موسیقی با زلزله‌زدگان کرمانشاه
موسیقی ما - جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان موسیقی روز گذشته به همت خانه موسیقی و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در محل فرهنگسرای نیاوران گرد هم آمدند تا همدردی خود را با زلزله‌زدگان استان کرمانشاه ابراز و کمک‌های مردمی برای هم‌وطنان داغ‌دیده را جمع‌آوری کنند.

در ابتدای این مراسم سید عباس سجادی مجری و مدیر بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران پشت تریبون قرار گرفت و با یادآوری زلزله بم و جمع‌آوری کمک‌ها توسط محمدرضا شجریان و دیگر اهالی موسیقی، حرکت‌هایی نظیر کنسرت شهرام ناظری و گروه کامکارها و دیگر برنامه‌هایی که باهدف کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه را برآمده از همراهی اهالی موسیقی با هم‌وطنان توصیف کرد و از خانه موسیقی برای برگزاری این گردهمایی نیز قدردانی کرد.

در ادامه سیدمحمد میرزمانی رئیس هیئت‌مدیره خانه موسیقی پشت تریبون قرار گرفت و با ابراز تأسف از زلزله کرمانشاه گفت: در اینجا گردهم آمده‌ایم تا به هم‌وطنان عزیزمان در مناطق زلزله‌زده بگوییم همیشه در کنارتان هستیم. وقتی این مصیبت را برای خودم تصویرسازی می‌کنم می‌بینم شرایط بسیار سخت است و قابل‌تصور برای ما نیست.

میرزمانی با اشاره به حضور و همیاری مردم در کمک به هموطنان گفت: عظمتی وصف ناشدنی در همیاری مردم وجود دارد و این نشان از اتحاد و نوع‌دوستی ما ایرانیان دارد. اخیراً متوجه شدم کانون صدابرداران خانه موسیقی مبلغی را خودشان جمع‌آوری کردند و ما هم حساب ویژه‌ای را برای کمک به زلزله‌زدگان افتتاح کردیم که امیدوارم هنرمندان موسیقی برای کمک پیش‌قدم شوند.

پس از این سخنان گروه موسیقی نواحی به سرپرستی پیمان بزرگ نیا روی صحنه حاضر شد و محسن میرزاده (نوازنده دوتار کرمانجی شمال خراسان)، غفور زنگشاهی (نوازنده قیچک از بلوچستان)، رضا دیو سالار (نوازنده دوتار از مازندران)، وحید نوایی (سازهای کوبه‌ای) و پیمان بزرگ نیا (نوازنده نی موسیقی لرستان) به اجرای برنامه پرداختند.

در ادامه حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در جایگاه قرار گرفت و در سخنانی ضمن ابراز همدردی با هم‌وطنان زلزله‌زده گفت: ما وظیفه دانستیم به‌عنوان تشکل و نهاد صنفی موسیقی قدم پیش بگذاریم و گردهم بیاییم تا به مردم داغ‌دیده تسلیت بگوییم و به مردم نیز گوشزد کنیم تا این حادثه‌ها را فراموش نکنیم. هنوز تلخی‌های زلزله بم هنوز دران شهر وجود دارد و آثار آن زلزله بجا است و این چیزی نیست که به این زودی آثارش از بین برود. باید این را گوشزد کنیم که این کمک‌ها استمرار داشته باشد و به یاد همه بیاوریم که همیشه در کنار آن‌ها باشیم.

نوربخش گفت: وقتی این حادثه تلخ رخ داد همه دوستان و هیئت‌مدیره محترم خانه موسیقی می‌خواستند این گردهمایی انجام شود و همه نیز برای این حضور پیش‌قدم شوند. هر اتفاقی که در جامعه رخ می‌دهند هنرمندان دوست دارند با زبان خودشان حالشان را بیان کنند. اعضای هیئت‌مدیره خانه موسیقی در اینجا حضور دارند و جناب بهداد بابایی هم با سه‌تار تشریف آوردند و خود من هم بااینکه در مراسمی که نقش میزبان داریم اجرای برنامه نمی‌کنم ولی در این برنامه قرار است سازوآوازی اجرا کنیم.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: بیشتر از همه آن حس نوع‌دوستی و همدردی مهم است که هم‌وطنان داغدیه مان احساس کنند مردم در کنار آن‌ها هستند و امیدواریم کمک‌های بیشتری برای زلزله‌زدگان کرمانشاه جمع شود.

پس از این سخنان مزدا انصاری نوازنده پیانو روی صحنه حاضر شد و قبل از اجرای موسیقی گفت: دقایقی قبل از برنامه به من پیشنهاد شد امروز به یاد هم‌وطنان زلزله‌زده اجرای موسیقی داشته باشم که پذیرفتم و آنچه امروز می‌شنوید برآمده از احساسی است که این روزها به یاد مردم داغ‌دیده کرمانشاه دارم.

در ادامه مزدا انصاری به اجرای قطعاتی با ساز پیانو کرد که موردتوجه حضار قرار گرفت. سپس خشایار کاکاوندی نوازنده تنبور اهل استان کرمانشاه نیز روی صحنه حاضر شد و قطعاتی را به یاد مردم زلزله‌زده کرمانشاه اجرا کرد.

سپس سهراب پورناظری نوازنده کمانچه که خود زاده کرمانشاه است پشت تریبون قرار گرفت و گفت: روزهای دردناکی را سپری می‌کنیم و چیزی که امروز بیش از همه توجه مرا جلب می‌کند همیاری هم‌وطنان با مردم کُرد است. در روزگاری که می‌بینیم سیاست‌هایی وجود دارد که بین قومیت‌های ایرانی تفرقه بیاندازد ملت ایران نشان داد که کُرد ها در هر سرزمینی که هستند ریشه‌ای جز ایران ندارد و اصیل‌ترین ایرانی هستند.

این نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی گفت: تنها چیزی که می‌توان گفت تشکر از ملت ایران است و اینکه واقعاً برای آنهایی که از دست رفته‌اند نه می‌شود کاری کرد و نه می‌شود آن احساسات بازماندگان را درک کرد. خیلی دردناک است که خانواده‌ای جز یک کودک همه اعضای خود را از دست داده است. آن منطقه هم منطقه آرامی نبوده و من تا حدود 5 سالگی‌ام در کرمانشاه جنگ بود و کاملاً یادم هست که در پناهگاه‌هایی می‌رفتیم تا از زیر بمباران صدام جان سالم بدر ببریم. و در کل آن مناطق و تقریباً همه مناطق محروم‌اند و اگر فکر بکنیم این زلزله خدای ناکرده در تهران بیاید کشور با این مصیبت باید چه کار کند؟

سهراب پورناظری در پایان سخنانش گفت: کُردها جگرگوشه ایرانند و باید کمک کنیم آینده‌شان را بسازند. امیدوارم موج اول ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی که تمام شد، شکل دادن به موج بعدی را برای کمک به کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و خانواده‌های آسیب‌دیده و بی‌سرپناه فراموش نکنیم و برنامه‌ای داشته باشیم. از مردم بزرگ ایران و همه اقشار تشکر می‌کنم به‌ویژه از خانه موسیقی ایران که پیش‌قدم شد و این گردهمایی را سامان داد.

پس از این سخنان و در پایان برنامه حمیدرضا نوربخش (آواز) و بهداد بابایی (سه‌تار) روی صحنه حاضر شدند و قطعاتی را در مایه سه‌گاه و بر روی شعری از سعدی به‌صورت بداهه اجرا کردند.

در پایان نیز هنرمندان و چهره‌های حاضر در مراسم بین علاقه‌مندان و خود حاضر شدند و ضمن گپ و گفت و گرفتن عکس یادگاری به جمع‌آوری کمک برای مردم زلزله‌زده کرمانشاه پرداختند.

در این برنامه اعلام شد حساب‌جاری شماره 851304136 بانک کشاورزی شعبه پارک لاله توسط خانه موسیقی برای کمک به زلزله‌زدگان استان‌های غربی کشور افتتاح‌شده است که از مردم نوع‌دوست ایران دعوت می‌شود تا کمک‌های خود را به این شماره‌حساب واریز کنند.

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 آذر 1396 - 00:58

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.