در آستانه برگزاری کنسرت رویایی برای نیمه شب زمستان و در گفتگو با آهنگساز این اثر عنوان شد
امیرحسین علیرضایی: به دنبال آزمون و خطا كردن با مخاطب نيستم
موسیقی ما - «امیرحسین علیرضایی» در دومین تجربه اجرای زنده خود روز 23 دی ماه کنسرت رویایی برای نیمه شب زمستان را روی صحنه می‌برد. این آهنگساز و نوازنده جوان طی دو سانس در عمارت رو به رو این اجرا را برگزار خواهد کرد و قرار است قطعات ساخته‌های خودش را به همراه ارکستر نیل اجرا کند. دنیز دادگر(نوازنده پیانو)، فرشاد حیدری (نوازنده ویلن)، رضا شرفی (نوازنده ویلن)، نیکی یغمایی (نوازنده ویولا)، پارسا هادی (نوازنده ویلنسل)، پیام مصلح (نوازنده پرکاشن) و امیرحسین علیرضایی (نوازنده کنترباس) اعضای ارکستر حاضر در این برنامه هستند. در آستانه برگزاری کنسرت رویایی برای نیمه شب زمستان به سراغ امیرحسین علیرضایی رفتیم و دقایقی با او گپ زدیم که در ادامه می‌خوانید:
*اول درباره رپرتوار توضیح بدید که شامل چند کار و چه کارهایی در چه فضاهایی هستش؟
رپرتوار اين اجرا شامل ١١ قطعه است كه براي همان سازبندي يعني كوينتت زهي و پيانو نوشته شدهاند. البته در چند قطعه پركاشن هم داريم. نميتوانم فضاي كلي قطعات را با كلمات توضيح بدهم ولي ميتوانم بگويم سبك مينيمال (مینیمال اروپایی) را براي آهنگسازي انتخاب كرده‌ام. بعضي از قطعات داراي هارموني ثابت، ريتم‌هاي تكرار شونده، دوري از ساختارهاي پيچيده، تغيير فرم آرام و... و اساساً اِلِماني كه در آهنگسازي من كاملاً مشهود است استفاده از تم‌هاي ساده و بسط و گسترش آن در يك بستر با هارموني سيال و تكنيك‌هاي اركستراسيوني است كه موسيقي را لطيف و انساني، آرام و عميق نشان دهد.
 
*این برنامه با کنسرت قبلی چه تفاوت‌هایی دارد؟
تقريبا هيچ تفاوتي ندارد. چون در واقع رويكرد من به هنر اينطور است كه شما وقتي يك سبك مشخص را انتخاب مي‌كنيد بيشتر بايد به تأثير شخصي و در اصل امضاء خودتان در آن برسيد. من به دنبال آزمون و خطا كردن با مخاطب نيستم و سعي دارم اگر خلاقيت يا نوآوري هم در كار هست با بررسي بازخورد مخاطب پيش برود. از طرفي دغدغه بالا بردن سطح كيفي موسيقي در جامعه را دارم تا مطرح بودن اسم خودم. از اين جهت است كه بيشتر به دنبال پرورش يك مسير صحيح هستم تا اینکه مدام بخواهم خودم را متفاوت جلوه بدهم، يا حتي متاسفانه كارهاي جديد و تلفيقي كه بعضاً هيچ هدف مشخص يا دانشي پشت آنها نيست جز تهييج آني مخاطب و يك موج فروش. به همه اين دلايل فكر مي‌كنم اين توضيح درستي باشد كه تفاوت چشمگيري در اين اجرا با قبلي نيست.
 
*ترکیب نوازنده‌ها به چه صورت است؟
نوازنده‌ها شامل ويلون يك و دو، ويلون آلتو، ويلونسل، كنترباس، پيانو و پركاشن است. تنها تفاوت اين است كه خودم به عنوان نوازنده، كنترباس خواهم نواخت و نوازندگان خوب آنسامبل نيل اين بار من را همراهي مي‌كنند.
 
*دلیل ایجاد تفاوت در این بخش چیست؟
در اولين تجربه‌ام كه آثارم اجرا مي‌شد دوست داشتم كه در بين مخاطبان بنشينم و ارتباطي كه مخاطب با موسيقي‌ام برقرار مي‌كند را حس كنم و واكنششان را ببينم. نظر مخاطب برايم مهم است چون گاهي چيزهايي را مي‌بينند و مي‌شنوند كه من نتوانسته بودم يا متوجه نشده بودم. ولي اين‌بار مي‌خواستم خودم روي صحنه باشم. اين بار انرژي بين مخاطب و نوازندگان و موسيقي را بي‌واسطه احساس كنم. قطعاً اين هم تجربه جالبي براي من خواهد بود. البته يک موضوع مهم در اين اجرا وجود دارد. در اولين اجراي رسمي، من سعي كردم در سطح توان براي آغاز بهترين تصوير را به مخاطب نشان بدهم به معني اینكه شايد پيش از شنيدن آثار از حضور در تالار رودكي و اسامي نوازنده‌ها پيش داوري طبق معمول جوامع اتفاق مي‌افتاد و مهم بود بدانند كه قرار است شاهد يك كيفيت بالا باشند. همه اين‌ها كه گفتم تعبير عامه جامعه است و من تصميم داشتم هميشه همانطور كه انتظار حمايت از جامعه هنر و هنردوستان را دارم؛ حمايتم را از هم قطارانم نشان بدهم و در ادامه اجراها تصميم دارم با نوازنده‌هاي با استعداد و جوان كه شايد اغلب اسمي از آنها به چشم نخورده كار كنم. خيلي خوشحالم كه در همكاري با آنسامبل نيل نوازندگاني بسيار خوش آتيه و باسواد را همراهي مي‌كنم. مطمئنم براي برآورده شدن انتظارات و آرزوهایمان اول از خودمان بايد شروع كنيم. در هر حال اين تفاوت‌هاي اجرا و گروه خيلي خود و حرفه‌اي همراه من هست.
 
*چرا عمارت رو به رو برای این برنامه انتخاب شد؟
عمارت روبرو با اينكه فضايي كوچك براي اجرا دارد ولي از ان دست محل هايي است كه در ابتدا كه وارد ميشويد فضاي صميمانه اش را حس ميكنيد، در مرحله بعد امكانات و اختيارات جالبي را به شما ميدهد و كلي از دغدغه هاي شمارا كم ميكند.
 
*این کارها را در قالب آلبوم منتشر خواهید کرد؟
بعضي از قطعاتي كه اجرا مي‌شوند در اين كنسرت ضبط شده و در آلبوم هستند. آلبوم شامل ٨ قطعه است كه مراحل ميكس ومسترش تمام شده و مراحل مجوز را طي مي‌كند.
 
*از آلبوم و فعالیتهای شخصی چه خبر؟
جندين پروژه در دست دارم كه روي آنها كار مي‌كنم از جمله موسيقي يك فيلم كوتاه و تنظيم قطعات اپراي بي ماوا، بيم آوا به كارگرداني علي ساساني‌نژاد كه در اسفند ماه روي صحنه خواهد رفت و همينطور پروژه‌هايي كه با مهيار عليزاده در حال انجامشان هستيم و من به عنوان دستيار آهنگساز كنار ايشان هستم.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 دی 1396 - 17:26

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.