«نقش» در رودکی روی صحنه می رود
موسیقی ما - امیر شریفی، نوازنده و مدرس تار و سه‌ تار و سرپرست گروه «نقش» در مورد این اجرا گفت: «شش نثر و یک نظم» عنوان کنسرت اخیر گروه «نقش» است. از آنجا که اعضای گروه علاوه بر توانمندی در حوزه گروه‌ نوازی سال‌هاست روی تک نوازی و تحصیلِ ظرایف و دقایقِ این گرایش از اجرای موسیقیِ ایرانی مشغول تحصیل و اجرا هستند، در کنسرت اخیر خود به اجرا در این قالب خواهند پرداخت.
شریفی درمورد جزییات اجرا توضیح داد: در این کنسرت شاهد اجرایِ شش تکنوازیِ «متر آزاد» (همانندِ نثر در ادب فارسی) و یک قطعه با «متر ثابت» (همانند نظم در شعر موزون فارسی) هستیم. این تک نوازی‌های طراحی‌شده و هدفمند بر اساس طرحی از اینجانب از پس چندماه تمرین آماده اجرا شده است.
وی افزود: اگرچه تکنوازی‌ها بر پایۀ توانمندی‌های شخصی هر یک از نوازندگان ساخته شده و با خرد جمعی اعضای گروه پرداخته شده است، اما مؤلفه‌های اصلی هر یک از این تکنوازی‌ها و خط سیر کلی آنها بر اساس مقتضیات طرح اولیه سامان پذیرفته است. مد محوری مورد استفاده در این طرح «راست» است و به تبع آن تمام تکنوازی‌ها از این مد محوری آغاز و به آن خاتمه می ‌یابند.
این نوازنده گفت: برای ایجاد وحدت و انسجام هرچه بیشتر بخش‌های متعدد این برنامه، ترجیع‌بندها و مفاصلی برای تبدیل هر یک از این فضاهای مدال ساخته شده و به صورت گروهی اجرا می‌شود. قطعه منظوم آخر همانند اغلب ساخته‌های آهنگساز این گروه با توجه به امکانات فرمال و محتوای ثبت‌شده در رسالات قدیم موسیقی ایران ساخته شده است.
کنسرت گروه «نقش» بیست و پنجم مرداد ماه در تالار رودکی به صحنه می رود.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 مرداد 1397 - 00:55

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.