کتابِ نوازنده و آهنگسازِ پیشکسوت به چاپ سوم رسید
«پهلوان تار» اثرِ «ارشد تهماسبی» تجدید چاپ شد
موسیقی ما - کتاب «پهلوان تار» اثر «ارشد تهماسبی» به چاپ سوم رسید. عناوین مقالات این کتاب «محمدرضا لطفی به روایت یک گزارش»، «پهلوان تار»، «لطفی پیری همچنان دلیر است»، «در این عشق چو میرید همه روح پذیرید» و «دفاعیه‌ای از موسیقی ایرانی» هستند.

چهار مقاله‌ی نخست که درباره موسیقی محمدرضا لطفی است به ترتیب در سال‌های 1370، 1380، 1390 و 1393 در نشریاتِ مجله آدینه، روزنامه ایران، روزنامه شرق و مجله هنر موسیقی به چاپ رسیده بودند و به گفته نویسنده، بی‌هیچ تغییری در کتاب گنجانده شده‌اند.

مقاله پایانی که مفصّل‌ترین مطلب کتاب است، به بهانه اظهاراتِ منتشر درباره «غم‌انگیز بودن موسیقی ایرانی»، یک مرور تحلیلی-تاریخی را از فضای اجتماعی-سیاسی موسیقی ایرانی از دوران ساسانیان تا امروز، ارائه می‌دهد و در نهایت با برشمردن بسیاری فاکت‌ها و گواهان تاریخی، به ارائه راهکارهایی نظری در این باره می‌پردازد.

 در بخش پایانی این مقاله می‌خوانیم: «نگاهی دوباره یه مجموعه‌های موسیقی ماندگاری که تا همین اواخر ساخته و پرداخته‌ شده‌اند، بیندازیم؛ همان مجموعه‌هایی که غم‌انگیزند، اما سال‌ها انرژی‌بخش روزگارمان بوده‌اند. نگاهی به دور و بر و اطراف خودمان بیندازیم، مگر غیر از آن است که «عالیم قاسم‌اف»‌ها و بسماله‌خان‌ها و نصرت فاتح علیخان‌ها با سازی و حنجره ای و دایره‌ای سالن‌های دنیا را تسخیر کرده‌اند. آنها کارشان را خوب بلدند، غربی‌ها هم خوب می‌دانند چه می‌خواهند. آنها خرج نمی‌کنند تا مضحکه خودشان را ببینند، بلکه به دنبال دیدن و شناخت فرهنگ‌ها و دستاوردهای فرهنگی ناب هستند. تنها راهمان این است که قیراط الماس‌مان را بیشتر کنیم و تراشی درخور به آن بدهیم. اگر نمی‌توانیم دست‌کم خرد و بی‌مقدارش نکنیم.»

 «ارشد تهماسبی» متولد 1336 نوازنده و استاد برجسته تار و سه‌تار است که نخستین فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از گروه «چاووش» به سرپرستی محمدرضا لطفی آغاز کرده است. او آثار ارزشمندی در همکاری با زنده‌یاد لطفی، حسین علیزاده، شهرام ناظری و زنده‌یاد پرویز مشکاتیان ارائه کرده است.

او همچنین آثاری چون س‍ه‌ چ‍ه‍ار م‍ض‍راب، ص‍د رن‍گ‌ رن‍گ‌، صد و یک پیش‌درآمد، «عش‍ق‌ م‍ان‍د، م‍ج‍م‍وع‍ه‌ آث‍ار دروی‍ش‌خ‍ان و وزن‌خ‍وان‍ی‌ واژگ‍ان‍ی‌ را نیز خلق کرده است؛ او به تازگی «فرهنگ گوشه‌» را در  800 صفحه از سوی انتشارات ماهور منتشر کرده است.
 
چاپ نخست کتاب «پهلوان تار» با طراحی جلد و صفحه بندی زیبای ساعد مشکی، هنرمند برجسته طراحی گرافیک، در 128 صفحه و شمارگان 500 نسخه از سوی انتشارات هنر موسیقی با بهای 12 هزار تومان روانه بازار شده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه 24 آبان 1397 - 17:29

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.