ارکستر نوجوانان و جوانان ایران به یاد استاد شهنازی روی صحنه رفت
موسیقی ما - تالار رودکی در سیزدهمین روز آذرماه میزبان اولین کنسرت ارکستر نوجوانان و جوانان ایران با عنوان "ارکستر سازهای ایرانی" بود.

این ارکستر نوپا که اوایل سال جاری پا به عرصه فرهنگ و هنر کشورمان گذاشت، در اجرای خود آثاری از بزرگان موسیقی ایران را با یادی از استاد علی‌اکبرخان شهنازی موسیقی‌دان و نوازنده تار (1363-1276) روی صحنه برد. اجرای این ارکستر متشکل از سه بخش پیش‌درآمد، چهارمضراب و تصنیف و رنگ به رهبری مهرداد میرزایی بود و جوانان و نوجوانان دانش‌آموخته موسیقی در آن سازها را به صدا درآوردند.

ارکستر نوجوانان و جوانان ایران برای شروع قطعه‌ای از استاد شهنازی را انتخاب کرده بود. این پیش‌درآمد شور با شعری از سعدی بر اساس آواز استاد اقبال آذر و تار استاد شهنازی به گوش رسید.

چهارمضراب با تنظیم و آهنگسازی حسین خوش‌چهره بر اساس کرشمه شور ردیف دوره عالی علی‌اکبر شهنازی و چهارمضراب شور ساخته علیزاده به اجرا درآمد و همکاری خوب نوازندگان این ارکستر را به نمایش گذاشت. خوانندگان نیز بعضی از قطعات را با صدای خود همراهی می‌کردند. رحمان تک دهقان، پارسا خائف و امیرعلی خیاط زاده به‌عنوان سه خواننده عضو بخش آوازی بودند.

"زیرکش سلمک" قطعه دیگری برای رپرتوار این کنسرت بود. آهنگسازی و تنظیم این قطعه را میرزایی انجام داده است. او با ظرافت قطعه خود را رهبری کرد و سازها ایرانی یک‌به‌یک به صدا درآمدند. در ادامه تصنیف "ای عاشقان" به‌آرامی طنین‌انداز شد. خواننده، شعری از هوشنگ ابتهاج را با آهنگسازی محمدرضا لطفی و تنظیم سینا نصرتی خواند و این قطعه را تکمیل کرد.

از دیگر قسمت‌های رپرتوار تک‌نوازی ساز تار بود. برای این بخش شورش رعنایی روی صحنه رودکی حاضر شد و دقایقی مخاطبان مهمان صدای تار خود کرد. در انتها رنگ دشتی به آهنگسازی آقا حسینقلی و تنظیم مشترک مهرداد میرزایی و مهدی محمودآبادی نواخته شد.

در این اجرا، فرحان فیروزیان، آریا محمد بیگی، کامیاب عشقی نژاد، آریا مهدوی و نوید لارنی ساز تار را نواختند. مهرک ملک پور، شادی ابوالحسنی و پرهام احمدی پور سه‌تار را به صدا درآوردند؛ ماهور برابره، امیررضا نصیری و آریامن کاظمی عود به دست گرفتند و بم تار را محمدجواد محمدشاهی نواخت.

کیانا قلمبر و سروش حاجی طالب سنتورنوازان، فاطمه بهرامی، باربد یکدانه، گندم مقدم و محمدامین میاندوآبی قانون‌نوازان، نیلوفر شهبازی، سامیار مطلبی، محمدرضا یوسفیان و نیما پورفولادی کمانچه‌نوازان این کنسرت بودند. قیچک آلتو را پارسا شرافتی و حسین قربانی و قیچک باس را بیتا قاسمی نواخت.

 

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 آذر 1397 - 01:38

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.