برنامه یاد بعضی نفرات
 
مشكل موسیقی ما این است كه یك سری افراد، الكی بزرگ شده‌اند
گفت و گويي متفاوت با مهدي مقدم:
مشكل موسیقی ما این است كه یك سری افراد، الكی بزرگ شده‌اند
اجازه بدهید مقدمه ننویسیم و خود مهدی مقدم خودش را به طور كامل برایمان معرفی كند.

سوم آبان سال 1360 در تهران متولد شدم، فارغالتحصیل رشته گرافیك هستم و هم اكنون به كار خوانندگی، طراحی داخلی و بعضی اوقات به بازیگری مشغول هستم. سه خواهر و یك برادر دارم. از ابتدا دوست داشتم كه بازیگر شوم و تصمیمی برای خواننده شدن نداشتم از طرفی به نقاشی هم علاقه مند بودم و از كودكی نقاشی ام خوب بود و نسبت به هم سن و سالهای خودم در این زمینه خیلی بالاتر بودم. با توجه به علاقه ای كه به بازیگری داشتم احساس كردم ورود به بازیگری از طریق هنرستان صدا و سیما راحت تر است، اما در آن سالی كه من به این هنرستان وارد شدم رشته بازیگری جزء رشته های ثبت نامی نبود و به همین دلیل به خاطر علاقه ام رشته گرافیك را انتخاب كردم و در این رشته ادامه تحصیل دادم. در كنار تحصیل در رشته گرافیك كار تئاتر را هم از تئاتر گلریز و كار «كلك نزن» به كارگردانی آقای سمسارزاده شروع كردم كه در این تئاتر آواز می خواندم. چند سال به همین منوال گذشت و من تقریبا هر شب علاوه بر بازی در تئاترهای مختلف آهنگ هم می خواندم (بعضی اوقات آهنگهای خواننده های دیگر و بعضی اوقات آهنگهایی كه برای تئاتر ساخته شده بود) و این موضوع باعث شد نسبت به قبل پخته تر شوم. چند كار رادیویی هم داشتم كه از بارزترین آنها می توانم به «جمعه ایرانی» اشاره كنم كه یكی، دوبار به صورت زنده در این برنامه اجرا داشتم. به هرحال در سال 80 تهیه آلبوم «خونسرد» را آغاز كردم و بعد از سه سال و در سال 83 این آلبوم روانه بازار شد و با پخش كلیپ ها توانست در بازار شناخته شود و به فروش خوبی دست پیدا كرد. در همان زمان به همراه پیام شمس شروع به جمع كردن آلبوم «سونامی» كردیم كه این آلبوم هم در سال 86 وارد بازار شد. تماسهای زیادی داشتیم مبنی بر اینكه با مهدی مقدم در ویژه نوروز گفتگو داشته باشیم، آنچه می خوانید ماحصل این گفتگو است.


دكوراسیون داخلی
رشته تحصیلی ام گرافیك است و مدتی در زمینه طراحی دكور در عرصه سینما فعالیت داشتم و در مجموع با مقوله طراحی داخلی و دكوراسیون بیگانه نبودم. تعدادی از دوستانم كه در این زمینه فعال بودند به من پیشنهاد دادند كه در این زمینه هم فعالیت كنم. بعد از تحقیقاتی كه در این زمینه انجام دادم به این نتیجه رسیدم كه وارد این عرصه شوم و به همراه دوستانم یك كارگروهی را در زمینه دكوراسیون داخلی آغاز كردیم. این كه عدهای با ورود هنرمندان به عرصه هایی مثل؛ دكوراسیون داخلی یا عكاسی مخالفند به نظرم منطقی نیست. یكی مثل آقای كیانیان وقتی نمایشگاه عكس برگزار می كند باعث می شود كه توجه خیل عظیمی از افراد جامعه به مقوله عكاسی جلب شود كه این اتفاق خوبی است. به نظرم به تعداد تمام آدمهای زمین ایده و سلیقه وجود دارد و كسی جای كسی را تنگ نمی كند.

شكایت كرده ام
در مورد كلیپها باید بگویم كه تمام كلیپهایی كه از من پخش شد، غیر از كلیپ هایی كه بعد از آلبوم سونامی منتشر شد vcd بوده است و اینvcdها هم با مجوز وزارت ارشاد منتشر شده است و در بازار موجود است. 14 ماه است كه شكایت كرده ایم اما هنوز شكایتمان به جایی نرسیده است. البته بعضی از شبكه ها پخش كلیپ ها را متوقف كرده اند كه جای تشكر دارد.

هركس آمد، سوءاستفاده كرد و رفت
مدتی است تصمیم گرفته ام كه با همه بچه های هنرمند كه همگی تاج سر بنده هم هستند دورادور رابطه داشته باشم و با كسی رابطه نزدیكی نداشته باشم. چون مدتی هركسی آمد و به من نزدیك شد، سوءاستفاده كرد و رفت. بعد از چند سال فعالیت در عرصه موسیقی به این نتیجه رسیده ام كه اگر می خواهم با آرامش زندگی كنم و بدون حاشیه در كارم فعالیت داشته باشم، باید دوستانی انتخاب كنم كه هنری نباشند. من حالا به دنبال آرامشم.

مردم انتخاب می كنند
به نظر من هر كسی حق كار كردن دارد و این مردم هستند كه باید انتخاب كنند. شما برای هدفی كه دارید تلاش می كنید. باید دید خواننده هدفش از خواندن چیست؟ یك وقتی هست كه طرف می خواند كه فقط دیده شود تا وقتی در خیابان راه می رود عده ای او را بشناسند، یك موقع هم خواننده می خواند تا به روح هنر، دست پیدا كند. شما وقتی صرفا قصد داری كه با خوانندگی به شهرت دست پیدا كنی، می توانی به راحتی هفته ای یك كلیپ به شبكه های ماهوارهای بدهی و معروف شوی و هیچ وقت هم محبوب نمی شوید چون كارهایتان كیفیت خوبی ندارد.
اما خوانندهای كه به دنبال هنر موسیقی است، سختی های زیادی را تحمل می كند و در نهایت به نیكی از آنها یاد می شود.

كنسرت
دوبار در كیش و دوبار در اهواز كنسرت برگزار كرده ام. اما در تهران هنوز كنسرت نداشته ام. این كه برخی پشت سرهم كنسرت می گذارند، یكی به این دلیل است كه در كنسرتهای گذشته بازده مالی خوبی داشته اند و برنامه گذاران به دنبالشان می روند و دوم به این دلیل است كه اكثر این خوانندگان، خواننده های رادیو، تلویزیونی هستند.

بعضیها بیخودی بزرگ شده اند
فكر می كنم بزرگترین مشكل جامعه موسیقی ایران این است كه كسی چشم دیدن موفقیت دیگران را ندارد. البته دوستان خوش قلبی هم هستند و موفقیت دیگران آزارشان نمی دهد و كار خوب باعث خوشحالی شان می شود ولی اغلب بچه ها این مشكل را دارند. مشكل دیگر جامعه موسیقی این است كه یك سری افراد، الكی بزرگ شده اند و واقعا جایگاهی كه الان دارند، حقشان نیست. این موضوع هم دلایل مختلفی دارد، یا شركتی كه با این خواننده كار می كند تبلیغات زیادی میكند یا با آهنگسازان برجسته ای كار می كنند یا برخی مجلات كه برخی را بدون هیچ پشتوانه هنری بزرگ كرده اند. برخی مجلات هستند كه می آیند و برای خودشان نظرسنجی می گذارند كه كدام آهنگ زیباترین آهنگ سال است یا كدام خواننده بهترین خواننده سال است و معلوم هم نیست كه چه كسانی در این نظرسنجی ها شركت میكنند. متاسفانه اینگونه مجلات به موسیقی لطمات زیادی می زنند.

اول موسیقی، بعد سینما
به شخصه فعالیت در عرصه موسیقی را همراه با كلیپ بیشتر دوست دارم چون شما در موسیقی در مدت سه دقیقه می توانید تاثیری روی مخاطب بگذارید كه یك فیلم در 90 دقیقه روی تماشاچی میگذارد و این زیباست. طبیعتا هركاری سختیهای خاص خودش را دارد. در موسیقی شما باید با تمام حس و احساس خودتان قطعات را اجرا كنید و سعی كنید كه مطابق نت بخوانید اما در سینما كار بسیار سخت تر است و چون یك نوع كار گروهی است كوچكترین اشتباه هریك از اعضای گروه باعث می شود زحمات دیگران به ثمر ننشیند.

می گفتند دیگر مجوز نمیگیری
من تا به حال به طور مستقیم با هیچ شبكه ماهوارهای همكاری نداشته ام و از همین جا اعلام می كنم كه بنده به هیچ عنوان به هیچ شبكه ای كلیپ ارائه نكرده ام و هیچ رضایتنامه ای برای پخش كلیپ هایم به شبكه های مختلف ماهوارهای نداده ام. كلیپ هایی كه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موفق به اخذ مجوز شده بودند را به یكی از شركتهای موسیقی فروخته بودم كه این كلیپ ها بدون اجازه من از یكی از شبكه های موسیقی پخش شد و به همین دلیل ممنوع الكار شدم! در نهایت به دلیل اینكه بتوانم همچنان در صحنه باقی بمانم، تصمیم گرفتم آهنگهایی جدیدی كه شعرهای مجوزدار داشت را اجرا كنم و كلیپ این آهنگها را به شركت نوای رامشه فروختم و ناخودآگاه در شبكه های ماهوارهای پخش شد. البته در این میان من هم بی تقصیر نبودم و خودم هم در ساخت كلیپ ها مشاركت داشتم اما در آن زمان من ممنوع الفعالیت شده بودم و كسی هم مرا درك نمی كرد. متاسفانه برخی دیگر از خوانندگان هم بودند كه كلیپ هایشان در شبكه های ماهوارهای پخش شد و نه تنها ممنوع الفعالیت نشدند بلكه بلافاصله كنسرت هم برگزار كردند. به نظر من اگر قانونی هست باید برای همه اجرا شود و نباید گزینشی عمل كرد. از طرفی كلیپ های من از چهارچوب قانون هم خارج نبود و تمام اشعار مجوزدار انتخاب شده بود و هیچ حركت غیراخلاقی در كلیپ ها دیده نمی شود. از گوشه و كنار هم می شنیدم كه مهدی مقدم دیگر مجوز نخواهد گرفت در صورتی كه این طور نبود. به هرحال الان حدود یك سال است كه از شبكه هایی كه بدون اجازه كلیپ هایم را پخش كرده اند، شكایت كرده ام و تا حدود زیادی هم مشكل ممنوع الكاری ام حل شده است و به زودی مشكلم به طور كامل حل خواهد شد. آلبوم جدیدم هم هنوز مجوز نگرفته است ولی بیشتر كارهایش انجام شده است. در این آلبوم با پیام شمس و سعید سام همكاری داشته ام كه البته بار بیشتر آلبوم روی دوش سعید سام بود كه باید از همین جا ازش تشكر كنم چرا كه بدون هیچ چشمداشتی به من كمك كردند و فقط می توانم برایش آرزوی موفقیت كنم.

اینها همش دروغه
همه این حرفها كه می گویند ما از انتشار آهنگهایمان در اینترنت ناراحت هستیم، دروغ است.
متاسفانه در ایران هیچ معیاری برای فروش آلبوم نیست و هیچ كس نمی تواند آمار دقیقی از فروش آلبومهای موسیقی ارائه دهد یعنی واقعا در بین 70 میلیون نفر ایرانی، دو میلیون نفر وجود ندارد كه فرهنگ خرید آلبوم اورجینال را داشته باشد؟ من میتوانم ثابت كنم كه خیلی از خوانندگان خودشان آهنگ هایشان را برای دانلود روی اینترنت قرار میدهند. برخلاف دوستانی كه ادعا می كنند مهدی مقدم، خودش كلیپ هایش را در اختیار شبكه های ماهوارهای قرار داده است و نمی توانند این موضوع را اثبات كنند، هر كس كه می گوید من آهنگم را روی اینترنت نگذاشته ام، بیاید تا با سند ثابت كنم كه این كار را كرده است. بعضی اوقات می بینیم كه به یكباره دو،سه آهنگ از یك خواننده قبل از انتشار آلبوم در اینترنت پخش میشود كه این هم كار خودِ خواننده است. الان دیگر دوره این صحبتها كه می گویند؛ از استودیو دزدیدند و... تمام شده است، این موضوع كار خود خواننده است كه با انتشار زودهنگام تعدادی از آهنگهای آلبوم جدید خود میخواهد آلبوم را محك بزند كه آیا این كار طرفدار خواهد داشت یا نه؟ البته این حق آن خواننده است چون می خواهد آلبوم خوبی به بازار ارائه دهد. این كار البته در دنیا هم مرسوم هست و چیز جدیدی نیست.

خانواده مقدم
پدرم شغل آزاد دارد و خواهر و برادرانم به طور حرفه ای در عرصه های هنری فعالیت ندارند ولی همگی از استعداد خوبی در زمینه خط و نقاشی برخوردارند. هنوز هم با خانواده ام زندگی می كنم و از زندگی كردن كنار خانواده احساس آرامش می كنم و وقتی با خانواده هستم، راحتتر هستم.

حرف آخر
هركسی كه این مصاحبه را خواند اگر ناراحت شد و خواست جوابم را دهد، من آماده ام تا در مورد مسائل مربوط به موسیقی كه در این مصاحبه عنوان كردم بحث كنم. به هرحال من عقایدم را گفتم ولی اگر ایرادی به حق به من گرفته شود، می پذیرم.

منفی هجده
منفی هجده اولین فیلم سینمایی من و اولین همكاری من با آقای نصیری محسوب میشود. كمتر از یك سال بعد از اتمام فیلمبرداری «منفی هجده»، برای دومین بار و این بار در فیلم «آخرین حرف» با آقای نصیری همكاری داشتم. «منفی هجده» داستان جوانی به نام آرش است كه به خاطر ناملایمات زندگی كه از سوی نامادری اش به او تحمیل شده از خانه فرار می كند و با ساسان كه جوان بزهكاری هم هست، آشنا میشود و یكسری اتفاقات در پی این آشنایی می افتد. در این فیلم نقش آرش را برعهده داشتم و با بازیگرانی چون: روناك یونسی، شهرام پوراسد، فرهاد مهادیان و كاوه سماكباشی همبازی بودم. به هرحال با شرایط سختی كه در زمان فیلمبرداری این فیلم وجود داشت و ما حدود یك ماه در قم فیلمبرداری داشتیم و این كه این كار اولین حضور حرفه ای من در عالم بازیگری است از بازی خودم نسبتا راضی هستم. در حال حاضر پیشنهاد سینمایی دارم اما ترجیح می دهم با دقت به پیشنهادها فكر كنم و عجله ای هم برای ادامه فعالیت در عرصه سینما ندارم.
منبع: 
خانواده سبز
تاریخ انتشار : جمعه 27 فروردین 1389 - 00:00

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:39

سلام عالیییییییییییییییی بود.....الهی فدای مهدی بشم که اینقدر گرفتاری داره....غصه نخوری ها ...حل میشه...من واقعا صدای مهدی مقدم عزیز رو دوست دارم....وبراش میمیرم....موفق باشی....دووست دارم...

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:39

مرسی بابت مصاحبه
من خیلی صدای مهدی مقدم رو دوست دارم وبه نظرم شخصیته خوبی هم داره...
آهنگایی که میخونه واقعا با احساس میخونه و خیلی خیلی عالییییییییییییییییه
امیدوارم همیشه موفق باشه

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:39

yeki nist be in bege khodetam be zore clipaye maskharat to iran music marof shodi !!!!!!!!!!!!!!

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود مشكل موسیقی ما این است كه یك سری افراد، الكی بزرگ شده‌اند | موسیقی ما