برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
نبض موسيقي ما به دست زيرزميني هاست!
فرهنگ شريف:
متوليان فرهنگي بايد دست هنرمندان سنتي را براي اجراهاي زنده باز كنند
موسیقی ما - فرهنگ شريف(نوازنده پيشكسوت تار) در افتتاحيه‌‌ي جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر(2 اسفندماه ) به صحنه مي‌رود.فرهنگ شريف نوازنده تار گفت: در اين برنامه كه ساعت 30/18 در تالار وحدت برگزار مي‌شود؛ قطعاتي به صورت بداهه‌نوازي و مركب‌نوازي در دستگاههاي مختلف موسيقي اجرا خواهد شد. همچنين در اين برنامه سعي دارم تمام تكنيك‌هايي كه در اين سال‌ها روي ساز تار به دست آورده‌ام؛ به صورت مختصر تشريح كنم تا مخاطبان اهل فن كه در سالن‌ حضور دارند بتوانند از اين نكات در نوازندگي خود بهره‌مند شوند.

به گفته شريف، در برنامه افتتاحيه هنرمندان ديگري چون مجيد ناظم پور(نوازنده عود) و جواد بطحايي(نوازنده سنتور) نيز به اجراي برنامه مي‌پردازند.

وي در ادامه صحبت خود از اجراي كارگاه‌ آموزشي در شهر اصفهان خبر داد و خاطرنشان كرد: هنرمندان اصفهاني برنامه‌ريزي كرده‌اند كه بعداز ايام جشنواره در چند شهر اصفهان، ريتم‌هاي مربوط به ساز تار به همراه تركيبي از نوع نوازندگي را براي دانشجويان اين مناطق در قالب يك كارگاه توضيح دهم.

وي با تاكيد بر اين موضوع كه موسيقي ايراني و اصيل مانند زبان ماست كه بايد آن را حفظ كنيم، گفت: متاسفانه به‌دليل حاكم بودن برنامه‌هاي غيرفرهنگي در جو مديريتي كشور به فرهنگ و به خصوص حوزه موسيقي شاهديم كه روز به روز موسيقي‌هايي نبض جامعه را به دست مي‌گيرند كه هيچ سنخيتي با فرهنگ ما ندارد.

وي افزود: در اين حال هم هنرمندان وظيفه دارند و هم اينكه متوليان فرهنگي بايد دست هنرمندان سنتي را براي اجراهاي زنده باز كنند و اگر اين جو ادامه‌دار شود؛ بيم آن مي‌رود كه موسيقي اصيل به زيرزمين‌ها برود و موسيقي زيرزميني در جامعه شيوع پيدا كند.

اين نوازنده تار درباره وضعيت جشنواره موسيقي فجر و اينكه چند روز مانده به جشنواره از هنرمندان دعوت مي‌كنند و بعداز پايان جشنواره همه آنها فراموش مي‌شوند، گفت: به هر حال اين شرايطي است كه بايد ما حضور پررنگ‌تري را به هر بهانه تجربه كنيم و نبايد عقب‌نشيني كنيم.

فرهنگ شريف در پايان؛ از انتشار كتاب خاطرات خود خبر داد و افزود: من ازجمله نوازندگاني بودم كه با سه نسل از موسيقيدان‌هاي اين كشور به روي صحنه رفتم؛ در همين راستا قرار است خاطرات موسيقايي خود را مربوط به سه نسل از موسيقيدان‌ها بنويسم و آن را به صورت آبرومندانه منتشر كنم.
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 بهمن 1389 - 00:00

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود متوليان فرهنگي بايد دست هنرمندان سنتي را براي اجراهاي زنده باز كنند | موسیقی ما