برنامه یاد بعضی نفرات
 
مهدی مقدم در گفتگوی اختصاصی با «موسیقی ما»:
بی‌سیاست بودم، سالهای سال خودفریبی کردم و دنبال تبصره می‌گشتم
موسیقی ما - نام مهدی مقدم جزوی از حافظه موسیقی ما در موسیقی پاپ است. تا اینجا مشکلی وجود ندارد اما ماجرا وقتی جالب می‌شود که بدانیم او امروز ۳۲ ساله است! قرار گرفتن یک جوان در حافظه میان مدت مخاظبان موسیقی، اتفاق بامزه‌ای است و ما را به این منظق ریاضی سوق می‌دهد که او خیلی زود «ستاره» شد و به شهرت رسید.

مقدم، حرف‌هایش را از آسیب‌شناسی سن و سال آغاز می‌کند: «قدیمی‌ها دعای جالبی دارند و می‌گویند خدا قبل از هر اعتبار و ثروتی، اول ظرفیتش را به آدم بدهد. طبیعی است که انسان در سن و سال کم، ظرفیت زیادی ندارد و قدر‌شناس لطف‌های خداوند نیست. حالا در موسیقی شاید استثناهایی هم وجود داشته باشد. مثلاً احسان خواجه امیری که به نظر من وقتی به دنیا آمده به اندازه یک آدم چهل ساله تجربه داشته و توانسته از بیست سالگی‌اش مطرح باشد و تا الان هم در اوج بماند. اما من در خودم چنین قابلیتی را ندیدم. چه خوب است هر آدمی به اندازه ظرفیتش جایگاه داشته باشد. دعا می‌کنم هیچ هنرمندی دچار وسوسه نشود. البته محیط هم بسیار تاثیرگذار است. اینکه چه کسانی دور و برت هستند و از تو چه می‌خواهند و مهم‌تر از آن اینکه خودشان چه درکی از شرایط دارند در سرنوشت یک جوان بسیار مهم است. من ریشه خانوادگی‌ام را دارم. دعای مادری پشت من است که عاشقش هستم و عاشقانه مرا دوست دارد. به این دلیل در این سال‌ها با وجود تمام بی‌تجربگی‌هایم نه اعتیاد پیدا کردم، نه به فساد کشیده شدم و نه آبروی خودم را بردم. در تولید موسیقی‌هایم بیشتر با سعید سام و علی استیری همراه بودم که مرا به بیراهه نبردند. هیچ کدام از آهنگ‌هایی که خوانده‌ام مبتذل نیستند. اما زندگی یک خواننده ابعاد مختلفی دارد که تولید اثر فقط یک قسمت از آن است».

مهدی مقدم ادامه می‌دهد: «سال ۸۵ یک آهنگ تولید کرده بودم که فقط پنج شش نفر آنرا شنیده بودند. می‌خواستم کار را پخش کنم. باورتان می‌شود چهار کارگردان کلیپ با من تماس گرفتند و گفتند حاضریم برایت ویدئو کلیپ بسازیم؟ هیچ کدام هم دستمزد نمی‌خواستند. همه آن‌ها هم می‌گفتند بهترین کار ممکن را برایت می‌سازیم! آن سال‌ها همه دنبال ترکاندن بودند. من هم پر از وسوسه بودم و نتوانستم مقاومت کنم».

خواننده آلبوم‌های مجاز خونسرد، سونامی و احتیاط در قسمت دیگری از حرف‌هایش می‌گوید: «قبل از نوروز امسال تحت فشار روحی ومالی، یک کاغذ جلوی خودم گذاشتم. خواستم ببینم از چه کسانی لطمه خورده‌ام. خیلی‌ها را بخشیدم اما در آخر یک لیست بیست نفری مقابلم بود. برای اینکه یک بازیگر یا یک خواننده نابود شود یک مشاور مغرض یا یک دوست ناباب هم کافی است. حالا من بیست نفر از این مشاوران و دوست‌ها داشتم! سن و سال همه آن‌ها هم بیشتر از من بود. تعارف که نداریم هدف اغلبشان هم بهره برداری از موقعیت من بود. آن سال‌ها موسیقی پاپ محل آزمون و خطا محسوب می‌شد. میانگین سنی خواننده‌ها پایین بود. بسیاری از آنهایی که امروز موسیقی پاپ را اداره می‌کنند یا نبودند یا کم رنگ بودند و بچه‌ای مثل من را می‌شد به بیراهه برد و همین اتفاق هم افتاد. اگر از من بپرسید که ده خصوصیت منفی‌ام در زندگی چه بوده، ده بار به شما می‌گویم اعتماد کردن به دیگران و خوش بینی بیش از اندازه به آن‌ها. امروز دیگر به اندازه کافی» عقل «دارم و بازی نمی‌خورم. اگر زمان به عقب برگردد با روحیه‌ای که در خودم می‌شناسم تا سی سالگی حتی یک آهنگ هم نمی‌خوانم. جایش درس می‌خوانم، مطالعه می‌کنم، آموزش می‌بینم و از سی سالگی به سمت خوانندگی می‌روم».

مهدی مقدم خوانندگی را شغل ویژه‌ای می‌داند که بیشتر از فوتبال و بازیگری در معرض خطر قرار دارد و ادامه می‌دهد: «هرکدام از فوتبالیست‌ها چند مربی و سرپرست و مدیر باشگاه دارند که معمولاً هرروز با آن‌ها در ارتباطند. بازیگر‌ها هم صنف و انجمن رسمی دارند و توسط آدم‌های باسواد و با تجربه‌ای مثل کارگردان‌ها کنترل می‌شوند. اما خواننده‌ها خصوصاً در سالهای اول فعالیت، خودشان هستند و خودشان. خیلی‌ها الان شرایط چند سال پیش من را دارند. خام هستند. تشنه شهرت هستند و این آمادگی را دارند تا دست به هر حرکت اشتباهی بزنند. آن‌ها را باید مدیریت کرد. این کنترل اصلاً به نوع موسیقی آن‌ها هم مربوط نیست. ما خواننده‌ای داریم به نام حمید عسکری که ده‌ها کار ریتمیک و جوان پسند دارد و یک دهه است آلبوم و کنسرت‌های پرهیجان می‌دهد اما هم خودش و هم آدم‌های اطرافش او را خوب هدایت کرده‌اند. پس می‌شود هم موسیقی تین ایج داشت و هم به درآمد و شهرت و محبوبیت رسید».

تاکید مقدم روی کلمه «درآمد» آنقدر قوی است که از او می‌خواهیم در مورد این حوزه هم حرف بزند! او می‌گوید: «هر کسی درست تصمیم بگیرد می‌تواند در موسیقی به بالا‌ترین درآمد ممکن برسد. من در سالهایی که باید درست تصمیم می‌گرفتم، اشتباهات متعددی داشتم و به خاطر سهل انگاری خودم پول هنگفتی را از دست دادم. مشکل بزرگ من، خودفریبی‌ام بود. اینکه همیشه در ذهن خودم به دنبال تبصره می‌گشتم تا ثابت کنم این تخلف‌ها، تخلف نیست. خودم قانع می‌شدم اما تصمیم گیرندگان نه. این وسط از خیلی‌ها هم فریب خوردم. آن‌ها در این چهار پنج سال اخیر سراغم آمدند و گفتند: مشکل تو را حل می‌کنیم. فقط با ما قرارداد ببند یا به کاری که ما می‌گوییم گوش کن». این آدم‌ها را هرگز نمی‌بخشم چون بدون داشتن هیچ اعتباری من را عقب انداختند و فضا را به ضررم آلوده‌تر کردند. من امروز به تجربه‌ای رسیده‌ام که وکیل و وصی نخواهم. در طول این سال‌ها مدیران فرهنگی تلاش خود را انجام دادند تا فضا شُسته و رُفته باشد و از کاغذبازی و شلوغ کاری پرهیز شود. آن وقت یک عده بدون هیچ مسئولیت و سمتی خودشان را وسط انداخته‌اند و می‌خواهند واسطه‌گری کنند. امان از واسطه‌هایی که ادعای دور زدن ارشاد را دارند. به نظر من در موسیقی تکلیف روشن است. مسئولان یک سوی قصه هستند و هنرمند‌ها یک سوی دیگر. هدف همه هم حرکت چرخ‌های موسیقی روی ریل‌های قانون است. اتفاقاً به هدفشان رسیده‌اند و هرماه ده‌ها آهنگ مجوز می‌گیرند و ده‌ها کنسرت برگزار می‌شود. آنهایی که درست حرکت می‌کنند درآمد زیادی دارند اما یک نفر مثل من در این قطار جایی ندارد. من آدم بی‌سیاستی بودم. برای خیلی‌ها پُل شدم و الان هم سرم به کار خودم است. احساس می‌کنم آنقدر درد کشیده‌ام و عبرت گرفته‌ام که دیگر به تخلف فکر نکنم. منتظر یک فرصت جدید هستم. موهای سفید اذیتم می‌کند اما خیلی از مواقع به خودم می‌گویم: من فقط ۳۲ سالمه!
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 12:06

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 12:22

خیلی مصاحبه خوبی بود

چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 14:01

مصاحبه خیلی خوبی بود. انشاالله که هم صنفاش که یه سریشون باعث ممنوع الکاری دوبارش شدند، دور هم جمع بشند و ازش حمایت کنند تا بتونه دوباره به فعالیتش ادامه بده

چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 14:35

فقط و فقط احسان خواجه امیری.
ایول به مهدی مقدم که اینقدر با درک و فهمه.

چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 20:50

(مثلا احسان خواجه امیری که به نظر من وقتی به دنیا آمده به اندازه یک آدم چهل ساله تجربه داشته و توانسته از بیست سالگی‌اش مطرح باشد و تا الان هم در اوج بماند)
کاملا موافقم.
ممنون گزارش خوبی بود.

پنجشنبه 20 شهریور 1393 - 03:18

انسان جایز الخطاست ! کیه که بتونه ادعا کنه من مُبرا از هر اشتباه و خطایی بودم توی عمرم ؟!
اما مجازات جرم مهدی مقدم به ظن من ( که البته اگه جرمی صورت گرفته باشه!!! ) ، خیلی فراتر از حد بود و این مجازات تبدیل شده به یه شوخی کودکانه . یه قول یاحا کاشانی مهدی مقدم نه قاچاقچی بوده نه دور از جونش دزد و قاتل !
بله یه زمانی شما شخصی رو مجازات میکنی و عواقبش به o,n شخص برمیگرده ولی یا تنبیه سوپر استاری مث مهدی مقدم به این شکل علاوه بر آزار روحی مهدی مقدم ، سالها روح و روان طرفدراش رو هم آزار دادین چون یه سوپراستار وقتی مطرح شده دیگه یه نفر نیست ! یک نفر به اضافه ی مجموع دوستارانش هست که ازش تاثیر گرفتن .
ده سال یه عمره ! برای منی که توی هجده سالگی با شنیدن صداش " حول حالنا الی احسن الحال" شدم و الان توی بیست و هشت سالگی در حسرت یه کنسرت و شنیدن طنین صدای دل انگیزش از نزدیکم ، ده سال یه عمر به حساب میاد !
نه برای ده سال من و من های نوعی بلکه به خاطر ده سال صبوری و شکیبایی مهدی مقدم امیدوارم اول همینطوری همیشه خودش میگه ، خدا و بعد مسئولین یه عنایتی بکنن تا پایانِ شیرینی به این تراژدی غم انگیز ده ساله باشه ...

چهارشنبه 2 مهر 1393 - 22:39

کتاب نانوشته تاریخ موسیقی پاپ داخل کشور رو که ورق بزنیم
به او می رسیم ! در اولین سالهای تولد موسیقی پاپ ( داخل کشور ) ، سالهایی پر مخاطره با دورنمایی مبهم و نامشخص !
و درست در همین سالها ....مهدی مقدم یکی از فصول آغازین کتاب تاریخ موسیقی پاپ شد !
به سرعت ....به لطف خدا و با تکیه بر صدا !
صدایی که نو بود ....تک بود
و این ویژگی ها باعث کینه و حسادت خیل کسانی شد که قواعد بازی رو این بار ، در رقابت موسیقی پاپ ....رعایت نمی کردند !
بی مهری ،کم توجهی و خنثی بودن ما هم مزید بر علت شد
غافل بودیم ...از تبعات منفی شیطنت هایی که این بار ....از همه ابزارها برای رسیدن به شهرت و محبوبیت و......پول بهره می برد !
بی توجهی و یا بی مهری ما بیش از اینکه گریبان مهدی رو بگیره ....گریبان گیر موسیقی کشور شد !
جرم مهدی مقدم های موسیقی چیست ..؟
این نسل جدید و یا خواننده های صاحب پول و پارتی چه گلی به سر این موسیقی زدند ! بجز شکستن حرمت نسلی که از نجابت ....حتی اعتراض هم نمی کنند !؟
درد من .....فقط مهدی مقدم نیست ......درد من فقط محسن چاووشی نیست !!! درد من ، دردیه که توو سینه این عزیزان ...امانشون رو بریده !
سکوت شما فرهیخته ، شما صاحب رسانه ....سکوت شما هنرمند و خواننده که اخلاق حرفه ای رو رعایت می کنید ...با کسانی که حرمت هنرمندانم رو می شکنند .....در یک درجه و رتیه از مقبولیت هستید
اگه ابزاری برای حل دلنگرانی های این بچه ها دارین ، آستین ها رو بزنید بالا
درد من ...فقط ....مهدی مقدم نیست ....درد من ، درد مرتضی پاشاییه .....
وقتی همکارم برای من آرزوی مرگ بکنه !!( ! همین دو سه هفته پیش ! شایعه ای که باعث شد خاطر این عزیزمون آزرده بشه ....)
نقش شما صاحب رسانه ، شما صاحب منصب هنر، و یا شما هنرمند خوب و بی حاشیه چیه ؟؟؟
صحبت از موسیقی یک مملکته ....چقدر نگران صحت و سلامت این فضا هستید ؟
اگه تعلق خاطری به این موسیقی دارید ،
ایرادی نداره..... حتی اگه با نون شب و فعالیت شغلیتون گره خورده .....چقدر نگران موسیقی هستید ؟
هنرمندی که در مقابل شیطنت های عده ای بی هنر و فرصت طلبی های دشمنان قسم خورده ....طرفدارانش رو به آرامش ، خونسردی و رعایت اخلاق و قانون دعوت میکنه !! ( مهدی مقدم )
و شما عزیز دولتمرد ...موسیقی دستش رو دراز کرده تا بزرگترین نعمت خدا ( یعنی خدمت به خلق ) به تو عزیز نورچشمی ما ....ارزانی بشه ....کفران نعمت .....نمی کنی بی شک ./
دور از جوانمردیه ...اگه اعتراضی به شرایط حاضر نمیشه ....از رضایت نیست ! از محجوب بودن این نسل از موسیقی مملکته .....ما هنوز امیدمان رو از دست ندادیم ....
ما امید داریم به مجموعه جدید وزارتخووونه .....
گره های گور موسیقی رو باز کنیم ....حس مثبت جاری کنیم توو این فضا
ممنون از حسن توجه تون .

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود بی‌سیاست بودم، سالهای سال خودفریبی کردم و دنبال تبصره می‌گشتم | موسیقی ما