باران تویی
 
برنامه یاد بعضی نفرات
 
بهنام ابوالقاسم کنسرتِ بداهه‌نوازی پیانو برگزار می‌کند
خلق بداهه‌ با گوش تو و انگشتانِ من
موسیقی ما - «بهنام ابوالقاسم» - آهنگساز و نوازنده‌ی پیانو- کنسرتِ بداهه‌نوازی پیانو را در قالب پرفورمنسی با مشارکت مخاطبان اجرا خواهد کرد. این اولین کنسرت از مجموعه‌ای است که این نوازنده در نظر دارد با عنوانِ‌ »این صداها در گوش تو و انگشتان من هم‌زمان متولد می‌شوند» برگزار کند و  باید آن را تلفیقی از ایده‌های آهنگسازی و پرفورمنس دانست.

او خودش درباره‌ی این اجرا می‌گوید: «در سال‌های اخیر بداهه‌نوازی همواره به عنوانِ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های من در نوازندگی بوده است. چند کنسرت بداهه در همراهی با یکی از دوستانم اجرا کردیم و در کنسرت‌های آقای فربانی، نیز ساز و آواز بداهه همواره مورد استقبالِ مخاطبان قرار می‌گرفت و همین من را برای عملی کردنِ این طرح بیشتر ترغیب کرد. اما درنظر داشتم تا کنسرتی که برگزار می‌کنم کاملا به شکل بداهه باشد؛ نه مانند بسیاری دیگر از اجراها که نوازنده تمام قطعات را از پیش تمرین کرده و با این نام روی صحنه حاضر می‌شوند.»

او می‌گوید هنوز نمی‌داند که سبک و سیاقِ نواختنش در این کنسرت چه خواهد بود و همه چیز به لحظه‌ای مربوط است که روی سن قرار می‌گیرد: «مهم است روز کنسرت چه احوالی داشته باشم و چه موجی از مخاطب دریافت کنم. همه چیز در همان لحظه اتفاق خواهد افتاد، هر چند از المان‌های موسیقی ایرانی به طور خاص استفاده می‌کنم؛ اما نه به شکلی که به رسم «پیانوی ایرانی» معروف است. در واقع سعی خواهم کرد فضای موسیقی‌ای که می‌نوازم متفاوت و دارای حس و حال ایرانی باشد.»

او در نظر داشته که در این کنسرت از یک خواننده و نوازنده‌ی مهمان نیز بهره بگیرد؛ اما آن را موکول به اجراهای بعدی کرده است. این در حالی است که او همچنین پروژه‌ای را با همراهی «علیرضا قربانی» در دست دارد که احتمالا در همین تابستان اجرا خواهد شد. آنسامبلِ کوچکی قربانی را در این اجرا همراهی خواهد کرد و در آن قطعاتی از ساخته‌های ابوالقاسم و چند قطعه از آهنگسازان دیگر اجرا شود. ابوالقاسم می‌گوید این کنسرت نیز اجرایی متفاوت از این خواننده خواهد بود.

البته این کنسرت، اجرایی متداول در بداهه‌نوازی نیست و ابوالقاسم از همراهی مخاطبانش در اجرای این قطعه بهره خواهد گرفت. خودش در این باره توضیح می‌دهد: «در طول اجرا از چهار نفر از مخاطبان می‌خواهم تا چند نت را به صورت اتفاقی بنوازند و من قطعه را بر اساسِ آن خواهم نواخت.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 تیر 1394 - 13:12

دیدگاه‌ها

دوشنبه 8 تیر 1394 - 14:00

اگر امکانش هست از کنسرت مشترکشون با اقای قربانی گزارش مفصلی تهیه کنید

با سپاس

Mas
دوشنبه 8 تیر 1394 - 20:48

آرزوي بهترينها براي نوازنده چیره دست و با اخلاق موسیقی ایران ، موفق و سلامت باشن
MAS

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود خلق بداهه‌ با گوش تو و انگشتانِ من | موسیقی ما