بنیاد کودک
این شاعر آیینی اعلام کرد
محمدمهدی سیار: عمیق‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا است
موسیقی ما - محمدمهدی سیار شاعر آیینی کشور در تعریف شعر آیینی گفت: شعر آیینی واژه تازه‌ای برای همان شعر مذهبی و دینی در گذشته است. آیین دو معنی دارد که هم به معنی دین و هم به معنی مراسم و مناسک است؛ لذا هم به شعری که با موضوعات دینی سروده می‌شود آیینی می‌گویند و هم به شعری که در مراسم مذهبی استفاده می‌شود. وی درباره سرانه مطالعه در کشورمان گفت: به نظر من ایرانی‌ها آنقدر که گفته می‌شود از کتاب دور نیستند. خواندن مطالب موجود در فضاهای مجازی هم نوعی از مطالعه است و اگر این زمان‌ها را در میان کتاب های خوب موجود در کشور تقسیم کنیم، وضعیت مطالعه در کشور بسیار بهتر خواهد شد. از کسی که کتاب نمی‌خواند می‌توان پرسید که چرا کتاب نمی‌خوانی اما اگر از کسی که کتاب می‌خواند پرسیده شود که چرا کتاب می‌خوانی مثل این است که بپرسید چرا آب می‌خوری یا چرا نفس می‌کشی.
 
سیار گفت: شعر خوب گفتن واقعا کار سختی است و برای کسانی که تجربه کمی در سرایش شعر دارند سخت‌تر است. حتی شاعران خوب هم در لحظاتی شاعرند و در لحظه‌ای شاعر نیستند و در لحظاتی که جوشش شعر به سراغ شاعر می‌رود اتفاقا همین کار سخت ناگهان آسان شده و یک شعر خوب سروده می‌شود.
 
این شاعر در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر تاریخچه شعر فارسی را مرور کنیم، می‌بینیم که بخش زیادی از آن ادای احترام شاعران به واقعه عاشورا است. عمیق‌ترین و پرمحتواترین اشعار به لحاظ اندیشه و همچنین عاطفی‌ترین و حماسی‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا سروده شده‌اند و رنگ و بویی از عرفان و معرفت عاشورایی در آن ها وجود دارد. قیصر امین‌پور که شاعر زندگی است و در تمام حوزه‌ها اشعار نابی سروده در زمینه عاشورا یکی از موفق‌ترین شاعرهاست و در کنار او دیگرانی مانند محمدکاظم کاظمی هم از شاعران خوب آیینی هستند که توصیه می‌کنم اشعار آن ها خوانده و در هیئت‌های عزاداری نیز از اشعار این شاعرها استفاده شود
 
سیار در پایان خاطرنشان کرد: خیلی اهل آرزو کردن نیستم و بیشتر دعا می‌کنم و دعایم این است که هم کتاب‌های خوبی نوشته شود و هم این کتاب‌ها به خوبی خوانده شوند.
منبع: 
راه نوا
تاریخ انتشار : جمعه 7 آبان 1395 - 15:16

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمدمهدی سیار: عمیق‌ترین اشعار تاریخ ادبیات ایران در زمینه عاشورا است | موسیقی ما