برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
نواخته‌های استاد در هفتاد سالگی در ابوعطا و همایون
آلبوم «شیدای من» از استاد فقید «فرهنگ شریف» منتشر شد
موسیقی ما - آلبوم موسیقی «شیدای من»، آخرین اثر از زنده یاد استاد «فرهنگ شریف»، توسط نشر «نسیم مهرآوا» منتشر شد. این اثر مجموعه‌ای است از نواخته‌های استاد فقید «فرهنگ شریف» در کهنسالی و در سن هفتاد و سه سالگی که در دو بخش مجزای ابوعطا و همایون نواخته شده است.
 
استاد شریف در اثر اخیر و جاودانه‌ی خود با ابداعاتی که در نحوه ی انگشت گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده، از تار صدایی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقدند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است. این هنرمند فقید درباره ی «شیدای من» گفته است: «در این اثر از ابتکاراتی استفاده شده که در موسیقی ما کاملاً بی سابقه است. من کوک‌های مخصوص را کشف و قطعاتی که پرده ی آن در پرده ی ساز تار نیست، ارائه کردم که تا به امروز جایی شنیده نشده است.»
 
استاد «فرهنگ شریف» متولد سال ۱۳۱۰ در آملِ مازندران بود. تار را از «عبدالحسین شهنازی» آموخت و از محضر «مرتضی نی‌داوود» نیز بهره برد. شیوه ی نوازندگی او مسیر متفاوتی را پیمود و سبکی جدید را پدید آورد. خیلی زود به یکی از نوازندگان حرفه‌ای تبدیل شد و سال‌ها در رادیو در برنامه‌های مختلف آن هنرنمایی کرد. شریف یکی از بیشترین تعداد حضور در برنامه گلهای رادیو را داشت و در طول فعالیت هنری‌اش یا هنرمندان برجسته‌ای همچون شجریان، ایرج، خوانساری، قوامی، بنان، تاج، افتخاری و خیلی از هنرمندان بزرگ دیگر همکاری داشت. وی سال‌ها در زمینه‌ی موسیقی و تکنوازی فعالیت داشت و آثار فراوانی از خود برجای گذاشت. اوایل دهه ی هشتاد به فرهنگ شریف نشان درجه ی یک هنری معادل مدرک دکترا اعطا گردید و وی به عنوان چهره‌ی ماندگار انتخاب شد. «پیوند مهر» یکی از آثار مهم اوست که به همراه «محمدرضا شجریان» برنامه‌ای در شور و ابوعطا اجرا کرده‌اند. «زمرد»، «کرشمه» و «عشاق» از دیگر آلبوم‌هایی هستند که از این استاد بزرگ منتشر شده است. از ویژگی‌های ساز شریف می‌توان به درنگ‌های بیشتر نسبت به نوازندگان گذشته و صدادهی متفاوت ساز اشاره کرد. در ضمن جمله بندی‌های منحصر به فردی داشت و از گلیساندو یا همان مالش زیاد استفاده می‌کرد.
 
ساز شریف به پراحساس بودن شهرت دارد و همیشه در اجرای ابوعطا جلوه‌ای دوچندان پیدا می‌کند. در «شیدای من» ما شاهد این تلاقی و در ضمن تجربه کهنسالی استاد در کنا هم می‌باشیم. گویی هنر او مانند گوهری در طی این سالیان صیقل خورده و درخشان‌تر از همیشه خودنمایی می‌کند. مطابق معمولِ تکنوازی‌های شریف، قطعات و چهارمضراب‌های فراوانی در کار او مشاهده می‌شود و در این قطعات «سعید رودباری» با ساز تنبک، شریف را همراهی می‌کند. در بخش دوم دستگاه همایون اجرا شده است و در گوشه‌های مختلف آن قطعات متر‌آزاد و ضربی شنیده می‌شود.
 
«شیدای من» آخرین اثری است که از این استاد فقید انتشار رسمی پیدا کرده و برای اولین بار به صورت قانونی در سایت «پیپ‌تونز» قابل خریداری و دانلود است.
تاریخ انتشار : شنبه 4 دی 1395 - 13:05

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آلبوم «شیدای من» از استاد فقید «فرهنگ شریف» منتشر شد | موسیقی ما