آلبوم هشت انتخاب
 
برنامه یاد بعضی نفرات
 
به همت کامیار فانیان
کنسرت گروه «کُهن» زیر باران اصفهان انجام شد
موسیقی ما - گروه موسیقى ایرانى «کهن» به سرپرستى و آهنگسازى کامیار فانیان و خوانندگى مهدى امامى، کنسرت خود را در فضای باز موزه هنرهاى معاصر اصفهان برگزار کرد. در این کنسرت آثاری به آهنگسازی کامیار فانیان در آواز «افشارى» و دستگاه «ماهور» اجرا شد.
 
استفاده از دورهای ریتمیک فراموش شده موسیقی ایرانی که در موسیقی‌های مقامی مناطق مختلف ایران می‌توان گونه‌هایی از آن را شنید یکی از شاخه‌های این اجرابود. اشعار تصانیف از شعرای مختلف ایران زمین چون فریدون مشیری، حافظ، شاه نعمت اله ولی، عراقی و حافظ ایمانی شاعر معاصر انتخاب شده بود. جاوید ابراهیم پور با نی‌نوازی و سجاد منصورى با تنبک‌‌نوازی گروه «کُهن» را همراهی کردند.
 
گروه موسیقی دستگاهی کهن از سال 1385 فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد و طی این سال‌ها کنسرت‌های متعددی در ایران و کشورهایی چون فرانسه، آلمان، اتریش، اسپانیا، ایتالیا، ترکمنستان و آذربایجان برگزار کرده است.
 
موسیقی کشور ایران به جهت حضور اقوام مختلف با زبان‌ها و گویش‌ها، تفکرات و عقاید مختلف دارای گوناگونی‌های مختلفی است. که این تنوع موسیقیایی یکی از ارزنده‌ترین مسائلی است که می‌تواند موسیقی ایرانی را از بقیه کشورها متمایز کند. حضور اقوام مختلف ترک، کرد، ترکمن، بلوچ، بختیاری، لر، تالشی و دیگر اقوام در ایران تنوع موسیقیایی شگفت آوری در این سرزمین ایجاد کرده است. کامیار فانیان متخصص و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران که سرپرستی گروه «کُهن» را برعهده دارد، طی چند سال سفر به مناطق مختلف ایران بخشی از این موسیقی را گردآوری و ضبط نموده و این آرشیو سرمایه ارزشمندی برای کشور ایران است. بررسی نوازندگی دوتار در شرق خراسان، شمال خراسان، موسیقی ترکمن تنبور منطقه گوران و همچنین جمع آوری صوتی و تصویری سازهای بادی ایران چون قشمه، سرنا، کرنا، دوزله، شمشال و جفتی از دیگر فعالیت‌های این هنرمند اصفهانی تباراست.
 
او از سال 1380 گروه موسیقی خود را به نام شهرآشوب بنیان نهاد و سپس به دلیل مشابهت اسمی این گروه نام آن را به «کُهن» تغییر داد. در طی این سال‌ها اجراهای این گروه به دو بخش موسیقیایی ایرانی و مقامی تقسیم می‌شد که طی هر اجرا موسیقی نواحی مختلف چون سُرنا تربت جام، عاشیقی آذربایجان، تنبور منطقه گوران، دوتار ترکمنی، دو تار شمال خراسان و دو تار شرق خراسان و یک بخش و موسیقی ایرانی که شامل ساخته‌های فانیان بود در بخش دیگر اجرا می‌گردید.
 
موسیقی که فانیان تولید می‌کند از نظر موتیف‌های ریتمیک و حرکات ملودیک فضای متفاوت از آنچه در موسیقی ایرانی شنیده می‌شود را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند.
 
کنسرت گروه «کُهن» به همت «قربانی» رییس دفتر تخصصی موسیقی هنرسرای خورشید و دکتر صرامی رییس دفتر تخصصی هنرهای تجسمی موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 - 12:50

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کنسرت گروه «کُهن» زیر باران اصفهان انجام شد | موسیقی ما