برنامه یاد بعضی نفرات
 
مراسم بزرگداشت زنده‌یاد فرهنگ شریف برگزار شد
کامبیز روشن‌روان: کسانی مثل شریف با موسیقی زندگی وعبادت می‌کنند و هرگز نمی‌میرند
موسیقی ما - دومین برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» با یادمان استاد فرهنگ شریف -نوازنده و نواساز برجسته موسیقی دستگاهی ایران- عصرشنبه 18 شهریور با حضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

این برنامه با دونوازی تنبور (نازنین تَن ساز) و تمبک (مهران امیراصلانی) شروع شد و «کامبیز روشن‌روان» اولین سخنران این مراسم بود:‌ «با نگاهی مختصر به تاریخ موسیقی ایران دوران‌هایی داشتیم که یک نوازنده هم شاعر و هم نوازنده بوده و با شعر، اجرا و موسیقی خود مجلسی را به پایان می برد. دورانی که موسیقدانان برجسته با هجرت به اروپا و کشورهای عربی موسیقی آن کشور ها را به ایران می آوردند. در همین سال های پر فراز و نشیب هنر موسیقی؛ ستارگانی به عنوان اسطوره‌های موسیقی ایرانی چه در خارج کشور و چه در ایران در خشیدند که استاد فرهنگ شریف یکی از آنها بود. از میان موسیقی‌دانانی که درخشیدند برخی توانستند صاحب سبک شوند به طوری که امضای خواننده یا نوازنده پای اثرش ثبت می‌شد و اگر روزی هنرمندی صاحب امضا شود، او هنرمندی است که می تواند با ساز و آهنگش معرفی شود بدون آنکه دیده شود همانند استاد فرهنگ شریف.»

روشن روان در بخش دیگر سخنانش یادآور شد: «ای کاش می‌توانستیم در زمان حیات اساتید از آنها قدردانی کنیم . چه طور می‌شود در جوامعی که برای رسیدن به هدف مشکلات عدیده‌ای وجود دارد ستاره شد، شاید بتوان گفت بهترین عامل عشق است که معجزه می کند و موانع را از سر راه برمی‌دارد . آنها با موسیقی زندگی  و عبادت می‌کنند و هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق .»
 
«رحیمی خوشنویس» با صفت مهربانی، عشق، محبت و کسی که از غیبت دور بود از استاد یاد کرد:‌ «شریف؛ علاقه‌ی زیادی به خط و خوشنویسی داشت و همین امر موجب دوستی ما شد و در یکی از نمایشگاه‌های من در موزه رضا عباسی  سخنرانی جالبی درباره فرهنگ داشتند و توصیه ایشان به  هنرمندان اول به اخلاق بعد به هنر بود.»

«رحیمی» با گرامی‌داشت یاد همه اساتیدی که از بین ما رفتند و آرزوی طول عمر برای اساتیدِ حاضر که احیاکننده فرهنگ وهنر این مرز و بومند به سخنانش پایان داد.

دکتر «حسین الهی قمشه‌ای» نیز به این مساله اشاره کرد که: «هیچ عبادتی فراتر از فرهنگ و هنر و خدمت به خلق نیست. من نیز خودم را وقف می‌کنم تا موجبات دانایی واعتلای فرهنگ و هنر رونق یابد . مقدس چیزی است که متصل به ابدیت و بی نهایت است. و در اینجا همه از فرهنگ  یعنی دانایی ، زیبایی و نیکویی که به ابدیت متصل است، حرف می‌زنند .هنرمندان چه در غرب چه در شرق شعر و موسیقی را هدیه‌های الهی تلقی می‌کنند. موسیقی بزرگ‌ترین مظهر عقلانیت و ریتم آگاهی از اسرار پشت پرده عالم است و اسرار یعنی این عالم بیهوده نیست و حساب و کتاب  دارد. وقتی مولانا از مشاهده چیزهایی که می‌دید  به وجد می‌آمد، نشانه‌هایی از خدا بر لب پنجره موسیقی و سماء بر او الهام می‌شد و زندگی در مجموع رقص است در پیشگاه خداوند .شکسپیر نمایشنامه‌نویس انگلیسی موسیقی را غذای عشق می‌داند و بر این باور است که هرکه از موسیقی خوشش نمی‌آید را می‌توان برای هرگونه خیانت، دزدی و جنایت انتخاب کرد. موسیقی معلم ماست و اگر استاد شریف ستودنی است به این دلیل است که متبلور شده بود و موسیقی و قطعات فاخر و آراسته می‌نواخت . موضوع جاودانگی که موسیقی مهمترین کرامتش است خبر از جاودانگی جهانی دیگر می‌دهد عالمی که از موسیقی ساخته شده است.»

او به نقلِ‌ قولی از شوبرت اشاره کرد:‌«هیچ کس به اندازه‌ی موسیقی‌دان از بهشت باخبر نیست چرا که این نوا و آهنگ‌های از عالم بالا دریافت می‌شوند. موزارت؛ موسیقی را مانند لعبتانی زیبا می دید و بعد آنها را می‌نواخت و به موسیقی در می‌آورد. هرچه به نظر تصادف می آید اما این طور نیست بشر اختیار دارد ولی در پس پرده مواردی هست که یاری گر انسان است. حال ما چه کنیم با این همه فرهنگ و حرف های متعالی . شعرخوانی از مولانا، حافظ و ... پر از موسیقی وکوک است .»

همچنین سه اجرای موسیقی زنده با آثار استاد فرهنگ شریف از دیگر بخش های این برنامه بود. اجرای موسیقی از خطه سمنان با قطعاتی از آثا استاد فرهنگ شریف با هنرمندی گروه سایه و نوازندگی وصال صالحیان(سنتور)، مهران امیدیان(تار)، عابدخدامی( کمانچه)، کیارش بکتاشیان (نی ) و سامان رهبر(تمبک) بخش دیگر این برنامه بود.

پخش کلیپ از فعالیت های فرهنگی و هنری  و شخصیت استاد شریف به زبان اساتید برجسته هنر ، تکنوازی (تار) با هنرمندی رفیعی منش، شعرخوانی شیدای همدانی با همراهی سازبادی "یسنای" توسط نوازنده و مبدع ساز آقای بیگی  از شهر همدان بخش دیگر برنامه بود.

حسین الهی قمشه ای، انوشیروان روحانی، برومند، استاد داود گنجه‌ای ، میلاد کیایی، محسن کرامتی، عبدالحسین مختاباد، فاضل جمشیدی، دکترصبوری، دکتر فاخری (پزشک معالج استادشریف) ، محمد موسوی، سعید ثابت، افلیا پرتو، معصومه مهرعلی، حافظی، فخری ملک پور، سیما مافیها، شهرام میرجلالی، حسین پرنیا در این برنامه حضور داشتند.

فرهنگ شریف متولدسال 1310شهرآمل- درگذشت 17شهریورسال1395. وی از چهارسالگی موسیقی را نزد پدر و بزرگان موسیقی خصوصاً عبدالحسین شهنازی برادر علی‌اکبر شهنازی فراگرفت.
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 شهریور 1396 - 14:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کامبیز روشن‌روان: کسانی مثل شریف با موسیقی زندگی وعبادت می‌کنند و هرگز نمی‌میرند | موسیقی ما