برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
همزمان با انتشار نسخه قطعه «کوچه باغ راز» که در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» اجرا شده بود و در گفتگو با «موسیقی ما» عنوان شد
محمد اصفهانی: استاد گلچین از روى محبت همیشه مرا تشویق می‌کردند
موسیقی ما - صحنه چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» در تالار وحدت تهران پس از مدت‌ها شاهد اجرای زنده دکتر «محمد اصفهانی» بود. این هنرمند سرشناس قطعه «کوچه باغ راز» را برای یادبود استاد فقید «نادر گلچین» با تنظیم مجدد و رهبری ارکستر «بهروز صفاریان» بازخوانی کرد. این اجرا با همراهی امیر علیزاده، احسان نی‌زن، عظیم روحانی، احسان شفیعی و علی پورنگهبان همراه بود که استقبال گرم حاضرین در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» را به دنبال داشت. همچنین حضور مجدد دکتر اصفهانی در کنار بهروز صفاریان خاطرات سال‌های قبل و اجراهای مشترک این دو هنرمند را برای مخاطبان تداعی کرد. همزمان با انتشار نسخه اجرای زنده قطعه «کوچه باغ راز» دقایقی با محمد اصفهانی هم‌کلام شدیم و او درباره اجرا و بخش‌های مختلف چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» صحبت کرد.

 
  • * فکر می‌کنم اولین بار بود که اثری از زنده یاد «نادر گلچین» را بازخوانی می‌کردید. آیا قبلاً ارتباطی با مرحوم گلچین داشتید؟
سلام بر شما و خوانندگان محترمتان. همه کسانی که موسیقی ایران را تعقیب و پیگیری می‌کنند زنده‌یاد نادر گلچین و آثارشان را می‌شناسند و من هم از قدیم خدمتشان ارادت داشتم. چند سال قبل کنسرتی داشتم و ایشان در آن برنامه حضور داشتند. زمانی که روی صحنه از استاد گلچین نام بردم همه سالن یکپارچه ایشان را تشویق کردند. استاد گلچین پس از اتمام برنامه به من لطف داشتند و از نحوه اجرای صحنه‌اى ابراز رضایت کردند. یک مرتبه دیگر هم در مراسم بزرگداشت استاد ایرج ايشان را دیدم و در آنجا هم اظهار لطف كردند و بنده هم عرض ادب خدمتشان داشتم. استاد گلچین از روى محبت و حسن‌ظنى كه داشتند همیشه مرا تشویق می‌کردند. متأسفانه امسال خبر فقدان ایشان را شنیدم و خيلى متأثر شدم. زمانی که آقای صفاریان و بچه‌های سایت «موسیقی ما» پیشنهاد اجرای این اثر را برای بزرگداشت استاد گلچین در جشن سالانه «موسیقی ما» ارائه کردند من با وجود كمبود وقت و حال و احوال نه‌چندان مناسب در جلسه تمرین شرکت کردم و این اثر اجرا شد.
 
  • * اجرا در حضور چهره‌های موسیقی کشور و خصوصاً اساتیدی که در ردیف اول نشسته بودند چطور بود؟
راستش در مقطعى از اجرا در آن شب پشیمان شدم و وقتی دیدم كه شرايط هم نامناسب است با خودم گفتم که ای کاش اجرا نكنم. پشت صحنه همه ما داشتيم از سرما يخ مى‌زديم! بهروز و ساير نوازنده‌ها مرتب دستهايشان را به هم مى‌ماليدند تا كمى گرم شوند كه بتوانند ساز بزنند اما ديگر كار از كار گذشته بود! (خنده) لذا تمام تلاشم را کردم که با حداکثر توان اجرا کنم و امیدوارم مورد قبول اساتيد قرار گرفته باشد. البته چند نفر از اساتید و دوستان هنرمند را در هنگام اهدای جوایز در پشت صحنه و بعداً در مكان‌هاى ديگر دیدم كه درباره نحوه اين اجرا اظهار لطف و رضايت کردند. از همگان تشكر و قدردانى مى‌كنم.
 
  • * حضور مجدد شما و بهروز صفاریان در کنار یکدیگر خاطرات خوبی از سالهایی که در کنار هم اجرا داشتید را زنده کرد. این اتفاق  برای خودتان چه حس و حالی ایجاد کرد؟
اولین جلسه تمرین که به همراه بهروز صفاریان و امیر علیزاده داشتيم، نوستالژى اول و خيلى لذت‌بخش بود. چون با اين دوستان در مقاطع مختلف خاطرات خوب، زياد داشتیم. من با تمام رهبر ارکسترهایی که داشتم خاطرات بسیار خوبی دارم. هیچ وقت برای من کم نگذاشتند و هر آنچه داشتند را در كف اخلاص گذاشتند. فواد حجازى، بهروز صفاریان، پويا نيک‌پور، مرحوم شاهرخ پورميامين در مقطعى كوتاه و الان امير فتحى رهبر ارکسترهای من تا به حال بوده‌اند كه همیشه در مقاطع حساس اجراها کنارم بودند و برنامه‌های خوبی را با هم روى صحنه بردیم. اولین تمرینی هم که پیش از اجراى استیجی جشن «موسیقی ما» با بهروز داشتیم برای من بسیار مطبوع بود و حسى دلپذیر داشتم.
 
  • * بعد از جشن «موسیقی ما» هم خیلی‌ها در فضای مجازی گفتند که منتظر اجرای زنده شما و البته تکرار خاطرات دوباره اجرای شما با بهروز صفاریان هستند.
(خنده) دقيقآً! من و بهروز از لحاظ عاطفی تفاهم زیادی داریم.
 
  • * دوست دارم شنونده دیدگاه شما درباره حرکت جشن سالانه «موسیقی ما» و تحلیلتان نسبت به چهارمین دوره این جشن باشم.
من در روز برگزاری این جشن توضیحاتی عنوان کردم؛ اما یکی از نکات مثبت جشن سالانه «موسیقی ما» این است که خودجوش و متعلق به بخش خصوصی است. برگزارکنندگان این برنامه هم در طول سال با اهالی موسیقی همکاری تنگاتنگ و تبادل و تعامل تؤام با فرکانس مثبت دارند. معمولاً میان هنرمندان و برخی دست اندرکاران مطبوعات تنش‌هایی وجود دارد اما خوشبختانه میان هنرمندان و بچه‌های سایت «موسیقی ما» چنین موضوعی نیست. به همین دلیل این جشن از سال اول تا الان باشکوه بوده و برای ما و حتی شاید خود شما هم غیرقابل باور بود که با چنین استقبالی همراه شود. اما این اتفاق رخ داد و در سال‌های بعد هم به بار مثبت این حرکت اضافه شد. تمام کسانی که در این سال‌ها برای اجرا یا هر خدمت دیگری به جشن «موسیقی ما» آمدند حضورشان رایگان بوده و دلیلش هم توفیق بچه‌های این سایت است که هنرمندان با آغوش باز و کمال میل برای شکوه بیشتر این جشن کمک می‌کنند. در بخش رقابت‌های جشن «موسیقی ما» هم فكر مى‌كنم رعایت انصاف می‌شود. در خارج از کشور چنین جشن‌هایی را به بخش خصوصی می‌سپارند و دولت‌ها فقط راه را هموار می‌کنند. حرکت سایت «موسیقی ما» خوب و تأثیرگذار است و امیدوارم شاخ و برگ بیشتری پیدا کند و هرچه زمان می‌گذرد باشکوه‌تر برگزار شود. هرگونه چالش مثبتی که در جریان موسیقی ایران شکل بگیرد و ایجاد رقابت و هم‌آوردی کند به نظرم برای شکوفاتر شدن و اعتلای موسیقی مملكت مهم است.
 
  • * نظرتان درباره انتخاب‌هایی که در بخش‌های مختلف جشن امسال صورت گرفت چه بود؟
در هر قضاوت و ممیزی معمولاً یک نفر راضی و یک نفر ناراضی خواهد بود و این از عوارض ممیزی و قضاوت است. به همین دلیل من هر چقدر که دوستان اصرار کردند در هیچ هیئت داوری و ممیزی تا كنون شرکت نکرده‌ام و همیشه می‌گویم اگر خيلى هنر كنم باید کار خودم را درست انجام دهم. چون در همه زمینه‌هاى قضاوت شده آثار را نشنيده‌ام، اشراف و اطلاعات کامل ندارم و قاعدتاً كارشناسان سایت «موسیقی ما» بیشتر در جریان هستند که هرکدام از آثار در چه حد و مرتبه‌ای بودند. اما می‌دانم که عوامل سایت «موسیقی ما» انسان‌هاى منصفى هستند و در ثبت نظرات کارشناسان با دقت عمل کرده‌اند.


اجرای زنده قطعه کوچه باغ راز با صدای دکتر محمد اصفهانی را از اینجا می توانید دانلود کنید.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 دی 1396 - 13:00

دیدگاه‌ها

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عکسی زیبا از بهترین خواننده بعد از انقلاب

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

روحش شاد

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

درود بر استاد محمد اصفهانی

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

kheily khub bud

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

فیلمشو و فایل تصویریشو میذاشتین

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عالیییییییی بود عالیییی

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

ﻋﺎﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﻟﯽ ﺑﻮﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﻭﺩ.. ﻋﺎﺷﻖ ﺻﺪﺍﺗﻮﻧﻢ.. ﮐﺎﺵ ﺷﻤﺎ ﻫﺎ ﺧﻴﻠﯽ ﭘﺮ ﺭﻧﮓ ﺗﺮ ﺑﻮﺩﻳﻦ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﻭﺿﻊ ﻣﻮﺯﻳﮏ ﺍﻳﻦ ﻧﺒﻮﺩ..

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عالی

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عاليييي

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

به به عاليه

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

❤❤❤

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

ویدیو این ترک رو در جشن موسیقی هم بزارین لطفا در کانال..

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

به به فوق العاده

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

زنده وپاینده باشید استاد

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عالی بود ❤❤

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

اجراي استاد گلچين فوق العادست و اجراي دكتر اصفهاني عزيز متوسط.

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

وای چ صدای مخملی داره استاد اصفهانی

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

عالی ولی انصافا معین بسیار زیبا میخوندش..اصلا اوج صدای معین یه چیز دیگه ست

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

بسیار دلنشین و عالی درود برشمادکترمحمداصفهانی

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

کاش میشد استادمعین و استاداصفهانی با هم یه اهنگ میخوندن

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

فوق العاده و مثل همیشه دلنشین.صدای استاد اصفهانی ملکوتی و فراتر از آواهای زمینی است

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

ماشاءالله به این صدا

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

سلام لطفا اجرازنده تصویری اقای دکترمحمداصفهانی رادرجشن موسیقی مابگذاریدممنون می شم

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

فوق العاده و مثل همیشه دلنشین.صدای استاد اصفهانی ملکوتی و فراتر از آواهای زمینی است

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

فوق العاده ❤

شنبه 23 دی 1396 - 10:48

اهنگ همشهریشو بازخوانی کرده.عالیه. #استادمعین

یکشنبه 24 دی 1396 - 09:11

این آهنگ بدجوری با روح وروان آدم بازی میکنه عشقست دکتراصفهانی

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمد اصفهانی: استاد گلچین از روى محبت همیشه مرا تشویق می‌کردند | موسیقی ما