برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
طنین سازهای ایرانی در شهر کتاب فرشته
موسیقی ما - به نقل از روابط عمومی شهر کتاب فرشته، دومین دوره شب‌های موسیقی فرشته با محوریت سازهای ایرانی از بیست و هشتم تا دوم مردادماه در این مجموعه فرهنگی هنری برگزار شد.

این رویداد فرهنگی هنری که با همکار مجله موسیقی کادانس برگزار شد؛ به مدت شش روز تعداد زیادی از نوازندگان و هنرمندان عرصه موسیقی را گرد هم جمع کرده بود تا با موسیقی رنگ دیگری به شب‌های گرم تابستان بزنند. محوریت موسیقی این شب‌ها با موسیقی سنتی و سازهای ایرانی بود و تجربه‌ای متفاوت از ارتباط نزدیک میان مخاطبان و هنرمندان را به همراه داشت.

نخستین شب این رویداد هنری به تاریخ آدینه 28 تیرماه بود که سهیل حسنوی با سنتور و حمید خبازی، مسعود براره و فرهاد زالی به ترتیب با تار و نی تنبک میهمان شهر کتاب فرشته بودند و برای حاضرین قطعات بی‌کلامی را نواختند. سئانس اول مراسم با اجرای سهیل حسنوی گذشت و مهمان این اجرا نیز پدرام درخشان بود.

دومین شب از شب‌های موسیقی فرشته در دو سئانس برگزار شد و این مجموعه میزبان امیرحسین تفرشی پور و علی رحیمی بود که شبی متفاوت را برای همراهان همیشگی شهر کتاب فرشته رقم زدند. دومین شب موسیقی در واقع شب سازهای کوبه‌ای بود و علی رحیمی که تخصص اصلی‌اش نواختن سازهای ضربی است همراه بسیار خوبی برای تنبورِ امیرحسین تفرشی پور بود. میهمان ویژه این شب موسیقی، شادی قدیریان؛ هنرمندان عکاس بود.

شب سوم که یکشنبه 30 تیرماه برگزار شد باز هم در دو سئانس اجرا شد. در سئانس اول مصطفی قناعت و داوود قهرودی با نوای قره نی و کاخن و تنبک حاضرین را به عمق موسیقی ایرانی بردند. مصطفی قناعت نوازنده توانای کلارینت یا همان قره نی از آنجا که در موسیقی غربی و شرقی شناختی جامع دارد با ساز خوش‌صدایش گاهی غربی نواز می‌شود و گاهی نوای نای سیاه‌رنگ ایرانی را دوست دارد و آن را برای دوست داران موسیقی‌اش می‌نوازد. در سئانس دوم این شب نیز سیاوش کامکار؛ نوازنده چیره‌دست سنتور حال و هوای خاصی را به شهر کتاب فرشته بخشید.

به شب چهارم و آخرین شب تیرماه می‌رسیم و اجرای سالار زمانیان و کامران منتظری در سئانس نخست و رادمان توکلی و حمید قنبری در سئانس دوم. سالار زمانیان از شاگردان بسیار توانای کیوان ساکت است. او از نوازندگان ارکستر وزیری است که با اجراهای مختلفی همراه این ارکستر یا به‌صورت انفرادی اجراهای بسیار زیادی داشته است. در شب چهارم شب موسیقی نیز با تارنوازی به همراه تنک قطعات بسیار زیبایی را برای حضار نواختند.

پنجمین شب موسیقی یعنی یکم مردادماه یکی از بی‌نظیرترین شب‌های موسیقی فرشته بود که علی بوستان و سیامک جهانگیری با اجراهای خود فضای بسیار لذت بخشی را فراهم کردند. علی بوستان فرزند بهمن بوستان نوازنده چیره سه‌تار و اعضای گروه نور به سرپرستی کریستف رضاعی و گروه هم‌آوایان به سرپرستی حسین علیزاده استو بوستان در کارنامه هنری خود همکاری در تولید موسیقی فیلم‌هایی چون "کنعان"، "زمانی برای مستی اسب‌ها" و "نیوه مانگ" را نیز دارد.

در نهایت می‌رسیم به مراسم پایانی و آخرین شب از شب‌های موسیقی فرشته. چهارشنبه دوم مردادماه صدای ساز پیام جهانمانی در شهر کتاب فرشته طنین‌انداز شد. پیام جهانمانی آهنگساز و نوازنده تار نخستین بار توسط مجموعه "معرفی هنرمندان جوان" زیر نظر حسین علیزاده شناخته شد. او یکی از موفق‌ترین شاگردان علیزاده است و نوازندگی او بیشترین شباهت را به شیوه استادش دارد.

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 مرداد 1398 - 01:14

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود طنین سازهای ایرانی در شهر کتاب فرشته | موسیقی ما