بنیاد کودک
توضیحاتِ مشاور دبیر در بخش موسیقی نواحی چهاردهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان
حمیدرضا اردلان: موسیقی نواحی، شاکله‌ی اصلی موسیقی‌هاست
موسیقی ما- مشاور دبیر در بخش موسیقی نواحیِ چهاردهمین جشنوار‌ه‌ی ملی موسیقی جوان در خصوص بخش نواحی نکاتی را عنوان کرد.
 
حمیدرضا اردلان، داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان، درباره ارزیابی آثار این دوره گفت: «روال بنیادینی در ارسال آثار در دوره‌های مختلف وجود داشته است که با دارایی‌های موسیقی کشور در نواحیِ مختلف نسبت دارد. خود آن هم اجزای مهمی را تشکیل می‌دهد، مانند تاریخ، فرهنگ و زاد و ولد؛ معانی‌ای که در فرهنگ‌هاى زنده محتوم است. موسیقی نواحی ایران، علیرغم مسائل سلبى مانند کم‌شدن عرصۀ اجرا، هنوز شاکلۀ اصلی موسیقی‌ها را تشکیل می‌دهد و قابل رجوع است و به حیات خود ادامه می‌دهد. بنابراین این موجود زنده، همواره تعدادی خواننده و نوازندۀ ویرتوئوز و آثار بامعنا را براى شرکت در جشنواره موسیقی جوان تأمین و تضمین کرده است.»
 
وی افزود: «دومین نکته، شناخته‌‌شدن جشنواره به‌عنوان محلی امن و صادق در نگاه به انواع موسیقی نواحی است. سومین مورد، تشکیل یک جریان روشنفکری متعهد و دوست‌دار موسیقی نواحی ایران است که در کادر مدیریتی و داوری موسیقی جوان دور هم جمع شده‌اند. چهارمین مطلب رسانه‌ها هستند؛ رسانه‌ها به فرایند رو به جلو که در جشنواره موسیقی جوان وجود دارد کمک زیادی کرده‌اند.»‌
 
اردلان در توصیه به شرکت‌کنندگان جشنواره موسیقی جوان عنوان کرد: «می‌توانم راجع به مضمون صحبت کنم، مضمون، زمان، مکان و فضا گرد هم آمده است. اراده جامعۀ متخصص هم حضور دارد که به ذات و بُطُون فرهنگ ایران مرتبط است. این مجموعه برای لحظات پرخطر مثل یک منجی عمل می‌کند. هر سال بسیاری از موسیقی‌دان‌ها و متفکرین ایران بدون هیچ چشم‌داشتی در جشنواره موسیقی جوان دور هم جمع می‌شوند تا از میراث فرهنگی کشور دفاع یا به حفظ آن کمک کنند. اهمیت دارد جوانی از تربت جام، مریوان، ایرانشهر و آبادان با انگیزه‌ و با امکانات مالى محدود ساعت‌های طولانی حرکت می‌کند و خودش را به تهران می‌رساند تا موسیقی‌اش را ارائه بدهد. اشاره‌ام به نیرویی است که فرهنگ‌ها در درون خودشان ذخیره دارند و هر جا لازم است آن را به ظهور می‌رسانند.»
 
وی در پایان در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید جشنواره موسیقی جوان چقدر در آینده موسیقی و جوان‌ها تأثیرگذار است گفت: «در دوران جشنواره ده‌ها نفر تماس می‌گیرند و همین سؤال را از من می‌پرسند. همین که شما مرتب اخبار این جشنواره را دنبال و حمایت مى‌کنید، نشان می‌دهد که جشنواره موسیقی جوان تأثیرگذار است. غیر از این جشنواره که به‌طور دائم و بی‌وقفه با آن همکاری می‌کنم، با هیچ جشنواره دیگری گفت‌وگوی مداوم ندارم. تصورم این است که داوران این جشنواره که همه آن‌ها متخصص هستند هم چنین احساسی دارند. این جشنواره توانسته یک انرژی فرهنگی تولید کند و افراد گوناگونی را دورش جمع کند و به حرکتش ادامه بدهد.»
 
چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایران در حال برگزاری است.
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 شهریور 1399 - 13:13

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حمیدرضا اردلان: موسیقی نواحی، شاکله‌ی اصلی موسیقی‌هاست | موسیقی ما