برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
با انگیزه ایجاد ارتباط میانِ موسیقی و اماکن تاریخی
میدیا فرج‌نژاد پروژه‌ی «تار و تاریخ» را روی صحنه می‌برد
موسیقی ما- «میدیا فرج‌نژاد» (آهنگساز و نوازنده‌ی تار ایرانی)، پروژه‌‌ی «تار و تاریخ‌» را با انگیزه ایجاد ارتباط میانِ موسیقی و اماکن تاریخی شکل داده است.

فرج‌نژاد درباره این پروژه گفت: «ایده انجام این پروژه زمانی به ذهنم رسید که احساس کردم محدودیت‌های ایجاد شده به خاطر بیماری کرونا باعث ایجاد رخوت و سستی در جریان موسیقی شده و سعی کردم با انجام این پروژه، به سمت رسیدن به اهدافم در دنیای موسیقی حرکت کنم و از طرفی هم با این عدمِ کنشگری که در دوران شیوع ویروس کرونا گریبانگیر جامعه هنر شده، مقابله کنم. من از علاقه‌مندان تاریخم. سال‌ها بود که احساس می‌کردم رابطه عمیقی بین مکان‌های تاریخی و طبیعی با موسیقی وجود دارد و این ارتباط بین بناهای تاریخی در هر منطقه با موسیقی همان منطقه بسیار عمیق‌تر است.»
 
این نوازنده بیان کرد: «طی سال‌های اخیر به فرم موسیقیِ تار و خواننده کمتر توجه شده است. در صورتی که در گذشته، آثار بسیاری در این فرم داشته‌ایم. شاید یکی از دلایلی که باعث این عدم توجه شده، رشد بیش از حد موسیقی تجاری و استفاده بیش از حد از سازبندی موسیقی تلفیقی(به معنای استفاده از سازهای غربی در موسیقی ایرانی) بوده است. سعی کردم از ظرفیت‌های جدیدی که در نوازندگی ساز تار ایجاد شده استفاده کنم و در عین حال تصانیفی را آهنگ‌سازی کنم که در مقامات موسیقی ایرانی متناسب با لوکیشن‌هایی که در آنها تصویر برداری می‌شود باشد.»‌
 
شروع «تار و تاریخ» از اصفهان بوده و این پروژه تا کنون به شهرهای اصفهان، یزد و نیشابور سفر کرده است. این پروژه همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و به شهرها و استان‌های دیگر کشورمان هم سفر خواهد کرد.
 
در «تار و تاریخ» ابتدا مقصد و بنایِ مورد نظر انتخاب می‌شود. سپس قطعه‌ای براساسِ حال و هوای آن بنا و لوکیشن ساخته و ضبط می‌شود و در ادامه تیمِ نوازندگان برای ضبطِ موزیک ویدیو به شهر مورد نظر سفر می‌کنند.
 
ویدیوهای حاصل از این رویداد در فضای مجازی و در رسانه‌هایی که تمایل به پخش آنها داشته باشند، منتشر می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آبان 1400 - 14:59

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود میدیا فرج‌نژاد پروژه‌ی «تار و تاریخ» را روی صحنه می‌برد | موسیقی ما