برنامه یاد بعضی نفرات
 
با حضور سیدشاهین محسنی (دکترای فلسفه و مدرس دانشکده‌ موسیقی دانشگاه هنر)
نشستِ «فلسفه‌ موسیقی در سنت اسلامی» برگزار می‌شود
موسیقی ما- نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۱۴ تیر از ساعت ۱۵ به  نشست بررسی «فلسفه موسیقی در سنت اسلامی» اختصاص دارد که با حضور سیدشاهین محسنی (دکترای فلسفه و مدرس دانشکده‌ موسیقی دانشگاه هنر) برگزار می‌شود.
 
درباره‌ی این نشست آمده است: فلسفه‌ موسیقی پیشینه‌ای به قدمت خود فلسفه دارد و از دوران باستان تاکنون همواره در مکاتب مختلف درباره‌ موسیقی فلسفه‌ورزی شده است. در سنت اسلامی نیز مباحث فلسفی عمیق درباره‌ موسیقی وجود دارد که گرچه با عنوان مستقل «فلسفه‌ی موسیقی» مطرح نشده است، اما انسجام و در عین حال تنوع غیرقابل انکاری دارند. همچنین با گسترده دیدن مفهوم «فکر فلسفی» و بسط آن باحوزه‌هایی چون سنت عرفانی، می‌توان از گفتمان‌های دیگری در فلسفه‌ موسیقی سخن گفت که آراء آن‌ها مبتنی بر پیش‌فرض‌های فلسفی است، اما در آثار فلسفی رسمی بیان نشده‌اند. دراین باب چهارگونه اندیشه قابل تفکیک است: ابتدا گفتمان ریاضیاتی- فلسفی که به دو مکتب فیثاغورسی و مکتب فارابی قابل تقسیم است.
 
دیگر گفتمان عرفانی و سپس در برابر آن‌ها گفتمان شفاهی در سنت عملی موسیقی قرار می‌گیرد. نشان داده می‌شود که این گفتمان‌ها که در اصول و روش‌ها تفاوت‌های اساسی دارند، باوجود فرازونشیب‌های تاریخی، همگی تا انتهای دوران سنتی حضور داشته‌اند و سنت موسیقایی ایرانی ـ اسلامی بر آن‌ها شکل گرفته و تداوم یافته است و امروزه نیز اندکی از آن آراء در گفتار سنت‌گرایان باقی است.
 
 
تاریخ انتشار : شنبه 11 تیر 1401 - 12:10

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود نشستِ «فلسفه‌ موسیقی در سنت اسلامی» برگزار می‌شود | موسیقی ما