رديف‌هاي استاد مهرتاش به صورت نت درمي‌آيد
موسیقی ما - محمد منتشري؛ رديف‌هاي استاد اسماعيل مهرتاش را بعداز انتشار تبديل به نت و آوانويسي مي‌كند.
محمد منتشري(خواننده پيشكسوت) در گفتگو با خبرنگار ايلنا، با اعلام اين خبر گفت: نت‌نويسي اين مجموعه بسيار كار مي‌برد؛ البته باكمك شاگردهايم اين مجموعه تا يكسال جمع خواهندكرد.

اين خواننده پيشكسوت همچنين از انتشار يك كتابچه به همراه سي دي‌هاي رديف استاد اسماعيل مهرتاش خبر داد و خاطرنشان كرد: در اين سي دي يك بيوگرافي از خودم به همراه بيوگرافي از استاد مهرتاش و همچنين ديگر خصوصيات مكتب مهرتاش گنجانده شده است.

وي ادامه داد: همچنين در اين كتاب يك مصاحبه‌ي تخصصي كه دكتر ساسان فاطمي آن را انجام داده‌اند نيز منتشر خواهد شد. در اين مصاحبه درباره مكتب مهرتاش خصوصيت‌هاي آوازي مهرتاش در رديف‌هاي آوازي تحريرهاي مكتب مهرتاش و غيره صحبت شده است.

منتشري درباره ويژگي‌هاي تحريرهاي مهرتاش اينگونه سخن گفت: در مكتب آوازي مهرتاش تحريرها قصد خودنمايي ندارد و از نوع كاباره‌اي و بازاري نيست. همچنين در اين مكتب تحريرها بسيار متنوع و بيشتر براساس مضراب‌هاي تار، صورت مي‌گيرد.

اين خواننده قديمي افزود: اين رديف چند ويژگي مهم دارد. نخست اينکه به همراهي ساز ضبط شده است. همچنين اين رديف، دو ساز 'تار'، به نوازندگي حکيمي و 'سه تار'، به نوازندگي هوشنگ فراهاني، آواز من راهمراهي مي‌کنند. ديگر ويژگي مهم اين رديف اين است که همه رديف‌ها داراي هفت دستگاه و پنج آواز هستند، اما اين رديف هفت دستگاه و شش آواز دارد که آواز شوشتري خود به طور مستقل آمده است، يعني از همايون دو آواز بيات اصفهان و شوشتري منشعب شده است.

رديف‌هاي استاد اسماعيل مهرتاش شامل هشت آلبوم موسيقي كه بعد از محرم و صفر توسط انتشارات ماهور به بازار عرضه مي‌شود.

منتشري مي‌گويد:‌ براي جمع‌آوري و خواندن اين رديف‌ها از اواخر 84 شروع كرده‌ام و اين مجموعه رديف تا دو ماه ديگر توسط انتشارات ماهور بيرون مي‌آيد.

وي افزود: تاكنون يك رديف رسمي مدون و رسمي از استاد مهرتاش در جامعه وجود نداشته است. در همين راستا سعي كرده‌ام تمام تلاش خود را به‌كار بگيرم تا رديف‌هاي پراكنده وي را جمع‌آوري كنم و آن را در يك مجموعه كامل دراختيار علاقه‌مندان قرار دهم.

به گفته منتشري، اين مجموعه شامل هشت آلبوم است كه شامل تمام دستگاه‌هاي آوازي موسيقي است كه با دو ساز سه تار و تار همراه شده است.

در ادامه فرهاد بابايي(شاگرد محمد منتشري) با اشاره به اينكه در اين كتابچه شعرهاي رديف‌هاي مهرتاش نيز آورده مي‌شود؛ خاطرنشان كرد: در اين كتابچه حدود 306 بيت داريم كه از شاعراني مانند حافظ، سعدي، مولانا، صفي علي شاه و... است.

اين آوازخوان جوان افزود: در مكتب مهرتاش گرايش به استفاده از اشعار حافظ بيشتر است؛ به گونه‌اي كه در اين رديف‌ها تا 40 درصداشعار حافظ، 17 درصد از اشعار سعدي و 9 درصد مربوط به اشعار مولاناست.
وي خاطرنشان كرد: با اين تفاسير حدود 34 درصداين اشعار متعلق به شاعران ديگر مانند فروغي، فرصت شيرازي و... است.

استاد مهرتاش درسال ۱۲۸۰ متولد شد و پس از آشنایی با مقدمات موسیقی نزد داوود شیرازی به شاگردی درویش خان پرداخت؛ وی در سال ۱۳۰۵ جامعه هنری باربد را تاسیس کرد که هنرمندانی چون مرتضی احمدی ، عزت الله انتظامی ، عبدالوهاب شهیدی، ادیب خوانساری و محمد رضا شجریان از جمله اعضا و پرورش یافته گان این جامعه هنری بودند . مهرتاش اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در تهران دارفانی را وداع گفت.
منبع: 
ایلنا
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 دی 1389 - 00:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.