علی قمصری: می‌خواستند مانع اجرای ما در تالار وحدت شوند
ارکستر موج نو روی صحنه رفت
موسیقی ما - ارکستر «موج نو» با هنرمندی «علی قمصرى»، «محمد معتمدى» و «پویا سرایی»، دیشب در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت. «علی قمصری» اواخر بهار سال گذشته بود که با هدف ایجاد همگرایى و کشف استعدادهاى نوازندگى ، با یک فراخوان ، به کمک شهرام صارمى استعدادهاى جوانى را از میان ۶٠٠ نفر شرکت کننده از سراسر ایران، انتخاب کرد. در این میان، نوید افقه، پاشا هنجنى، پویا سرایى و شروین مهاجر نیز به دعوت قمصرى براى تشکیل شوراى فنى، پاسخ مثبت دادند و حالا این ارکستر شب گذشته اولین اجرای خود در تالار وحدت را پشت سر گذاشت.

«قمصری» اين ارکستر را با هدف ارائه‌ى آثار چندصدايى توسطِ نسل تازه‌ى موسيقى با هويت موسيقي رديف دستگاهى در قالبى سازمان يافته و منسجم تشکیل داده است، همچنين «موج نو» در تلاش براي ايجاد پل ارتباطى بين نگاه نسل حاضر و قدما در بيان لحن‌ها و تكنيك‌هاست. دميدن روحى تازه در موسيقى پرمحتواى ايران با ايجاد اتحاد بين هنرمندان و اجراى آثارى با ظرفيت‌هاى تازه و پويا ازنوازندگان سازهای ایرانی يكي ديگر از اهداف شكل‌گيري اين اركستر است. قرار است از آهنگسازان نواندیش براى رپرتوار بعدى ارکستر استفاده شود؛ اما این ارکستر در اجرای جدید خود آثاری را در دستگاه سه گاه اجرا کرد، هم چنین محمد معتمدى که امشب در شهرستان یزد همراه با گروه هم‌آوایان به اجرای برنامه خواهد پرداخت، شب گذشته قطعات این ارکستر را اجرا کرد.

اركستر «موج نو» از سازهاي ملوديك چون تار، سه تار، سنتور، نى، كمانچه، كمانچه‌ى آلتو، قيچك ، قيچك آلتو  و قيچك باس تشکیل شده است. این در حالی است که «علی قمصری» درباره‌ی این برنامه می‌‌گوید:‌ »كارشناسان شوراى موسيقى كه بيشتر آنها مسئولين خانه ى موسيقى هستند، با اعطای درجه‌ى كيفى نازل به اركستر موج نو، تلاش كردند تا مانع اجراى اركستر در تالار وحدت شوند. زمانى كه امضاى من پاى نامه‌ى انتقادى از خانه‌ى موسيقى درج شده بود، به اينكه در سايتشان، من و بيش از ١٠٠ هنرمند ديگر را «هنرجو» خوانده بودند، واكنشى نشان ندادم. اما برايم مایه تعجب بود كه اجرای اركسترى با حضور ٧٠ نوازنده‌ى شايسته كه هركدام از نقاط مختلف کشور، در تمرينها حاضر شده‌اند و قابليتهايشان را در كنسرت ديديد، در كنار من، محمد معتمدى و يك شوراى فنى كه جزو نوانديش ترين هنرمندان امروز هستند، با اين قضاوت مضحك قرار بود لغو شود! آن هم بخاطر كينه توزى كسانى كه با عنوان «هنرمند» مثلا قرار است پشتيبان موسيقى باشند. جالب است كه سرپرست دفتر موسيقى ، با علم بر دليل غير هنرى راى منفى شوراى موسيقى - یا شاید بهتر است بگوییم، مسئولين خانه ى موسيقى- با اعلام اينكه:« اگر اين اركستر شانيت اجرا در وحدت را ندارد پس وحدت جاى چه كسانى است؟» مهر تاييد را بر اجراى ما زدند.
 
قمصری افزود: «شايد حدس زدن اينكه ريشه‌ى اين تقلاهاى كم مايه براى بازدارى از حركت رو به رشد هنرمندانى كه تلاششان حفظ آزادگى است، چيست؛ كار سختى نباشد. من هم با تعدد تجربه‌ى اجرايى خود شيوه‌ى برخورد با صلابت با اين بى مهري را ياد گرفته‌ام. بله، گذشت دورانی که كه شش ماه دنبال دليل عدم دريافت مجوز يك آلبوم مى گشتم و در نهايت متوجه مى شدم كه يك به اصطلاح استاد كه سازش هم با من يكى است، به عنوان «كارشناس دفتر موسيقى»، با جمله «جز صداهايى مبهم چيزى نمى شنوم »كه در پرونده درج كرده مانع دريافت مجوز شده. بیش از موهاى سرم از اين ست تجربيات ناخوشايند داشته ام. همین مرا به «علی قمصرى» امروز تبديل كرده كه ديگر بازيچه ى لابى گرى‌ها و كوته نظرى‌هاى امثال سردمداران خانه ى موسيقى نشوم!»
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 دی 1394 - 17:14

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.