برنامه یاد بعضی نفرات
 
در اختتامیه‌ی جشنواره «دف؛ نوای رحمت» از آهنگ‌ساز پیشکسوت تجلیل و برگزیدگان معرفی شدند
محمد جلیل عندلیبی: دف را به صورت آکادمیک معرفی کرده‌ام
موسیقی ما - «محمدجلیل عندلیبی» در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی «دف؛ نوای رحمت» که روز گذشته برگزار شد، ثبت سنندج به عنوان پایتخت دف جهان را مایه مباهات و افتخار خود دانست و کتاب جدید خود درباره ساز دف را به حوزه هنری تقدیم کرد.

در این مراسم «امین مرادی»‌ -دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت و رییس حوزه هنری استان کردستان- انی جشنواره را درختی تنومند دانست که به نمایش همدلی، مهربانی و همگرایی تبدیل شده است: «برگزاری این جشنواره در سنندج که به عنوان پایتخت دف جهان شناخته می‌شود، ادای احترام به همه بزرگان این شهر است که نوای دف و ذکر حق را سر داده‌اند، محسوب می‌شود. این جشنواره برگزاری خود را مدیون هنرمندان، مردم و مسئولان می‌داند.»

دبیر جشنواره با اشاره به حضور 304 اثر و راهیابی 202 اثر به بخش رقابتی عنوان کرد: «امسال برای اولین بار شاهد حضور  گروه‌های خارجی قوالی با ارائه موسیقی هند و افغانستان و یاران از کردستان عراق و... بودیم. همچنین برگزاری اجتماع بزرگ دف نوازان در مراسم «آوای دوست» که با بارش باران و نعمت‌الهی همراه شد و نمایش فیلم «پرنده نادر» و حضور گسترده مردم را باید به عنوان بخش‌های دیگر این جشنواره دانست.»
 
وی با تقدیر از محمدجلیل عندلیبی بیان کرد: «او تلاش‌های بی‌بدیلی در تربیت هنرمندان جوان و شناخته شده در استان و ایران داشته است. همچنین باید از داوران جشنواره برای همراهی‌شان و اهالی رسانه برای پوشش خبری این اتفاق تشکر کنم.»
 
حسینی شاهرودی: انسان باید هنر خداوند را متجلی کند
 

آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز با حضور روی سن عنوان کرد: «دهه امامت و ولایت و عید قربان و غدیر را باید تبریک بگویم. هنرمند واقعی خداوند است که در تکوین جهان همه اجزای عالم را با موسیقی خاصی آفریده است. قرآن کریم نیز دارای آرامش خاصی به جهت نوعی از موسیقی است که در لحن و آیات آن قرار دارد. همچنین تجلی هنر خداوند را در آفرینش انسان نیز می‌توان دید. انسان به گونه‌ای آفریده شده است که هنر الهی را بتواند جلوه‌گر شود. موسیقی آیینی که با دف‌نوازی همراه می‌شود، دارای ویژگی خاصی است که باید به آن توجه شود. علت انتخاب نوای رحمت نیز همین است. ما باید از این نعمت‌ها بهره ببریم و همه اجزای عالم تسبیح خداوند را می‌گویند و در مسیر کمال نیز حرکت می‌کنند و قدرت خداوند را متجلی می‌کنند. در واقع جلوه‌ای از هنر الهی را ظاهر می‌کنند که به ماندگاری‌شان کمک می‌کند. همچنین همزمان خودشان را نیز متحول می‌کنند و در این رابطه متقابل باید همه چیز در مسیر تکامل و رشد آدمی به کار گرفته شود تا به خدا نزدیک‌تر شود.»
 
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان خاطر نشان کرد: «در هر دورانی از تاریخ یک خلیفه الهی که کمالات الهی در او متجلی شده است، وجود دارد و آن ها نیز از جمله هنرمندان هستند. برای مثال نهج‌البلاغه کتابی هنرمندانه در کلام و محتواست و فرصت‌های جشنواره‌ها نظیر دف نوای رحمت نیز به این رشد و کمال کمک می‌کنند.»
 
در ادامه مستندی از روند برگزاری جشنواره نمایش داده شد و با حضور اعضای هیات داوری و مسئولان و مدیران و هنرمندان حاضر در مراسم جوایز برگزیدگان در بخش مختلف اهدا شد.
 
در ادامه گروه دف‌نوازی با سرپرستی مسعود مرادی و سرپرستی شهرام منصوری به اجرا پرداختند.
 
همچنین مستندی از زندگی محمدجلیل عندلیبی نوازنده و آهنگساز پیشکسوت پخش شد و استاندار کردستان، بیژن کامکار، فریدون شهبازیان، عماد توحیدی، امین مرادی رییس حوزه هنری استان کردستان و دبیر جشنواره، مهدی احمدی دبیر هنری جشنواره برای تجلیل از این هنرمند پیشکسوت به روی سن رفتند.
 
عندلیبی: افتخار می‌کنم که سنندج پایتخت دف جهان است
 
محمدجلیل عندلیبی بیان کرد: «باید این مژده را بدهم که کتابی درباره دف و تکایا و حامل دف که چیزی شبیه کلید سل است، نوشته‌ام و سعی کرده‌ام دف را به طور آکادمیک معرفی کنم و این کتاب را به حوزه هنری تقدیم می کنم. افتخار می کنم دف جهانی شده است و سنندج به عنوان پایتخت دف جهان شناخته می شود. باید از استاد فرزاد عندلیبی نیز تشکر کنم که این سال ها من را سربلند کرده است.»
 
در ادامه حاضران نجمه تجدد همسر بیژن کامکار را تشویق کردند.

در ادامه جایزه ویژه دبیر جشنواره به محمد مرادی تعلق گرفت. وی به دلیل حضور منصور مرادی پدرش در گروه داوران جشنواره از حضور در جشنواره و بخش تکنوازی آقایان بزرگسال انصراف داده بود.
 
تکنوازی بانوان نوجوان
 
الیسا قدسی از شهررضا نیز جایزه سوم بخش تکنوازی بانوان نوجوان را به خود اختصاص داد. آرینا ایوبی از سنندج رتبه دوم و مهتاب کرامتی از مشهد رتبه اول این بخش را دریافت کردند.
 
تکنوازی آقایان نوجوان
 
جایزه ویژه هیات داوران در بخش تکنوازی آقایان نوجوان به تایماز محسنی از تبریز تعلق گرفت.
 
همچنین رضا دزایی‌پور از ساری، علی صیاد پور از آمل و آران حسن‌زاده از مریوان رتبه سوم را در این بخش دریافت کردند.
 
تکنوازی بانوان بزرگسال
 
سیران ادیب‌فر از سنندج، مژده رحمانی از سنندج و فاطمه دوستی از مشهد به ترتیب رتبه های اول تا سوم را از آن خود کردند.
 
تکنوازی آقایان بزرگسال
 

عرفان مرادی از سنندج، علی‌اصغر کرمی از آمل رتبه‌های اول و دوم را در بخش تکنوازی آقایان بزرگسال دریافت کردند و جایزه سوم این بخش نیز به طور مشترک به متین رحمانی از سنندج و آرمین رستگاری از بیجار رسید.
 
مولودی خوانی
 
گروه سوزی دل به سرپرستی مهران حسینی از استان سنندج، گروه بیدل به سرپرستی علی پورعطایی از تربت جام و گروه محمد رسول الله به سرپرستی فرید منصوری از سنندج به عنوان برگزیدگان بخش مولودی خوانی نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت معرفی شدند.
 
گروه نوازی
 
گروه نوانس به سرپرستی پوریا رحمانی از کردستان رتبه اول، گروه آراس به سرپرستی نیلوفر کریمی از یزد رتبه دوم و گروه آوین به سرپرستی مریم گلسرخی زاده از یزد رتبه سوم بخش گروه‌نوازی را به خود اختصاص دادند.
 
بهمن مراد‌نیا استاندار کردستان، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان، حشمت‌الله صیدی شهردار سنندج، بهرام نصراللهی‌زاده رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان، حسین خوش اقبال معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، بیژن کامکار، نجمه تجدد، فریدون شهبازیان، محمدجلیل عندلیبی، عماد توحیدی،  منصور مرادی، مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، امین مرادی رییس حوزه هنری استان کردستان و دبیر جشنواره، کژوان ضیاالدینی دبیر علمی و مهدی احمدی دبیر هنری نهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، سرهنگ عسگری فرمانده سپاه پاسداران سنندج، محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر، محمدرضا زنگنه، سروش بخشش، ایرج کاکی مدیر روابط عمومی حوزه هنری استان کردستان و... از جمله حاضران در این مراسم بودند.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 26 مرداد 1398 - 12:52

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود محمد جلیل عندلیبی: دف را به صورت آکادمیک معرفی کرده‌ام | موسیقی ما