برنامه یاد بعضی نفرات
 
با تنظیم میدیا فرج‌نژاد و خوانندگی بهمن جانسوز
تار و تاریخ تصویر تازه‌ای از ملودی «سید علی اصغر کردستانی» را روایت کرد
موسیقی ما- تابلو موزیکال «غهمگین و دڵ پهشێوم» اثری تازه از پروژه‌ «تار و تاریخ» است که تصویری تازه از ملودیِ سیدعلی‌اصغر کردستانی را روایت می‌کند. فرج‌نژاد این آهنگ را براساس ملودی معروفی از سیدعلی‌اصغر کردستانی تنظیم کرده و آواز این قطعه را بهمن جانسوز خوانده است. ویدیوی این آهنگ بر مزارِ سیدعلی‌اصغر کردستانی در صلوات‌آبادِ کردستان ضبط شده است.
 
 
میکس و مسترینگ این آهنگ را احمد میرمعصومی انجام داده و کارگردانی و تدوین برعهده‌ مرتضی حاج‌محمدی بوده است.
 
در ادامه یادداشتِ میدیا فرج‌نژاد درباره تابلو موزیکال «غهمگین و دڵ پهشێوم» را می‌خوانید:
 
«موسیقی بخش مهمی از زیست، فرهنگ و تاریخ مردم کردستان است. نمی‌شود که به تاریخ آن سرزمین پرداخت و مشاهیر تاریخ ساز موسیقی‌اش را نادیده گرفت. و در این میان نام سیدعلی‌اصغر کردستانی همچون ستاره‌ای نورانی می‌درخشد. خواننده‌ای توانا با صدایی جادویی، گستره صوتی عجیب، لحن منحصر به فرد و تحریرهای شگفت‌انگیز که بارها و بارها مرحوم استاد شجریان به آن اشاره کردند. روایات در مورد توانایی‌هایش بسیار است. عباس کمندی در کتابش می‌نویسد که وقتی سیداصغر در حضور موسیقیدانان و پس از قمرالملوک وزیری خواند، همگان شگفت‌زده شدند.
 
روایات بسیاری هست از اینکه وقتی می‌خوانده فرسنگ‌ها دورتر صدایش شنیده می‌شده و مردم را جمع می‌کرده و…
 
بیست و پنج سال پیش بود که در سنندج با پسری آشنا شدم بوشهری، که سال‌ها بود در سنندج و بانه زندگی می‌کرد و عاشق فرهنگ کردستان بود. پسری با صدایی وسیع و در اولین دیدار همین قطعه را روی کوه آبیدر برایم خواند و آن دیدار پایه دوستی طولانی ما شد. وقتی تصمیم به ضبط این قطعه گرفتم گزینه‌ی دیگری در ذهنم جز بهمن جهانسوز نمی‌گنجید.»
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 مرداد 1401 - 14:01

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود تار و تاریخ تصویر تازه‌ای از ملودی «سید علی اصغر کردستانی» را روایت کرد | موسیقی ما