برنامه چهارم هزارصدای سنتی در فرهنگسرای نیاوران؛
نفرات برتر برنامه چهارم «هزار صدا» معرفی شدند
موسیقی ما - چهارمین برنامه مسابقه ساز و آواز و تصنیف هزار صدای موسیقی اصیل ایرانی این بار در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این سلسله برنامه‌ها که سه دوره آن قبل از این در فرهنگسرای ارسباران برگزار شده بود، خوانندگان و گروه‌های جوان موسیقی اصیل ایرانی، آثاری را در مقابل کارشناسان موسیقی و تماشاگران ارائه ‌می‌کنند و در پایان نفر برگزیده معرفی و به دور بعد راه ‌می‌یابد.

عصر روز شنبه 26 مهرماه چهارمین دوره آن در حالی برگزار شد که استاد نادر گلچین هم خود را به محل برگزاری برنامه رسانده بود تا نشان دهد پیگیری کار جوانان آواز چه اندازه برای ایشان اهمیت دارد.

برنامه با اجرای غزل زیبایی از استاد شفیعی کدکنی آغاز شد: « گفتی: « به روزگاران مهری نشسته...» گفتم:/  بیرون نمی‌توان کرد « حتی » به روزگاران». آهنگی از ساخته‌های حسین پرنیا با صدای فاضل جمشیدی آهنگ تیتراژ برنامه بود سپس آرش نصیری مجری برنامه از کارشناسان، حسین پرنیا، ناصر فیض و فاضل جمشیدی دعوت کرد تا برای داوری آهنگسازی، نوازندگی، شعر و آواز شرکت کنندگان روی صحنه حاضر شوند.

اولین خواننده ای که برنامه اش را اجرا کرد یاسین خزایی بود که خود علاوه بر خوانندگی نوازندگی سه تار را هم به عهده داشت و در کنار او جعفر همدانی دف نواخت. خزایی تصنیفی را اجرا کرد که خود روی این شعر حافظ ساخته بود: « بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد/ بهار عارضش خطی به خون ارغوان دارد». پس از او علیرضا جعفر زاده بود که با نوازندگی تار رضا رزاز و تنبک حسام خونيکى این غزلی حافظ را دستمایه اجرای سیری در همایون قرار داد: « خستگان را چو طلب باشد و قوت نبود/ گر تو بیداد کنی شرط مروت نبود».

 گروه سوم گروه خلوتیان بود که وحید نورایی آهنگی ساخته محمود بامداد را با نوازندگی خود او اجرا کرد. بامداد ترانه سرایی این قطعه را هم خود به عهده داشت. اجرای پایانی بخش مسابقه را مهرداد فیروزی از اردبیل با نوازندگی ویولن پارسایی روی شعر « ما را ز خیال تو چه پروای شراب است/ خم گو سر خود گیر که خمخامه  خراب است» آواز خواند و در پایان هم تصنیف بهار دلکش را اجرا کرد.

بعد از هر اجرا هم کارشناسان درباره بخش‌های مختلف اجراهای گروه نظرات کارشناسی شان را ارائه کردند و در پایان، نفرات برگزیده کارشناسی به این صورت انتخاب شدند:

نفر برگزیده خوانندگی: علیرضا جعفرزاده
نفر برگزیده نوازندگی: محمود بامداد

همچنین در پایان برنامه، به مناسبت درگذشت استاد غلامعلی پورعطایی و به یاد ایشان، نوازنده خوب موسیقی خراسانی حسین دامنپاک به اتفاق پسر نوجوانش قطعاتی از موسیقی خراسان را اجرا کرد.

برنامه هزار صدا دومین و چهارمین شنبه هر ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار ‌می‌شود و بنابر برنامه، دومین برنامه آن به موسیقی پاپ و چهارمین شنبه هم به موسیقی اصیل ایرانی اختصاص دارد.

بنابر اعلام آرش نصیری مدیر و مجری برنامه، هزارصدا در ایام محرم و صفر برگزار نخواهد شد.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مهر 1393 - 09:36

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.