برنامه یاد بعضی نفرات
 
جوابیه مدیر برنامه‌های بانو «سیمین غانم» به برخی حاشیه‌سازی‌ها در جشن «موسیقی ما»؛
مراقب بی‌مهری‌های رسانه‌ای باشیم
موسیقی ما - مدیر برنامه‌های سیمین غانم در نامه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داده است، به برخی حاشیه‌های مراسم تقدیر از سیمین غانم در دومین جشن سالانه «موسیقی ما» پاسخ داد.

به گزارش «موسیقی ما»، این یادداشت در حالی تهیه شده که مراسم بزرگداشت بانو «سیمین غانم» در دومین جشن «موسیقی ما» با حاشیه‌هایی همراه بود . این مراسم که هفته گذشته با حضور جمعی از اهالی موسیقی و رسانه‌ها در تالار وحدت برگزار شد همراه با حاشیه‌هایی بود که یکی از این حاشیه‌ها مربوط به تقدیر از سیمین غانم خواننده پیشکسوت بود.

پیش از آغاز مراسم تقدیر از این خواننده قدیمی، پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از ابتدای مراسم در تالار حضور داشت، ناگهان سالن را ترک کرد و دقایقی پس از اتمام مراسم تقدیر به سالن بازگشت. این رفت و آمد رئیس دفتر موسیقی از سوی بعضی از رسانه‌ها به عنوان یک حرکت معنی‌دار تلقی شد و بازتاب‌هایی در رسانه‌ها داشت. جالب اینجاست که پیروز ارجمند در همان مراسم با ارسال یادداشتی از خود رفع اتهام کرد و اعلام کرد که ترک سالن در زمان تقدیر از سیمین غانم کاملا اتفاقی بوده و او برای رسیدگی به کاری مهم سالن را ترک کرده است.

این بازتاب‌های رسانه‌ای بعدها از طرف سیمین غانم نیز مورد انتقاد قرار گرفت. مدیر برنامه سیمین غانم با ارسال نامه‌ای به این جنجال‌های رسانه‌ای به شرح زیر پاسخ گفت:

* مراقب بی‌مهری‌های رسانه‌ای باشیم/ فقط یک اتفاق بود

«همگان، نیک می‌دانند در دوره‌ای که برگزارکنندگان کنسرت موسیقی می‌کوشیدند برای اجرای بانوان آواز ایران، مجوز بگیرند چه کسی از این اتفاق حمایت کرد و تمام‌‌قامت برای تحقق این رویا ایستاد. نیک می‌دانیم در تمام لحظه‌هایی که جشن سالانه موسیقی ما برای تجلیل از پیشگامان و پیشکسوتان موسیقی در حال برگزاری بود شانه به شانه برگزارکنندگان و میهمانان در تالار وحدت حضور داشت و از صمیم قلب برای تحقق این اتفاق کوشید. اتفاق خیلی ساده بود اما بازتاب و شکل پوشش خبری این اتفاق نه ساده بود نه عادلانه.

در شب دومین جشن سالانه موسیقی ما، زمان تجلیل از خانم سیمین غانم، دکتر پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی ناگزیرشدند برای ادای ادب و احترام جهت مشایعت میهمان، لحظاتی چند تالار وحدت را ترک کنند. بنا به اتفاق که نامش را هیچ چیز دیگری نمی‌توان نامید، این مشایعت همزمان شد با روی استیج رفتن خانم غانم. بسیاری از مدعوینی که در سالن حضور داشتند خود شاهد ماجرا بودند که برخاستن میهمان، ادب و مهمان‌نوازی ایرانی حکم به مشایعت دکتر ارجمند داد. در همین زمان که ایشان در سالن حضور نداشتند مدعوین به درخواست مجری مراسم ترانه "گل گلدون" سیمین غانم را زمزمه کردند. به همین سادگی. به جرات می‌توان گفت دکتر پیروز ارجمند یکی از معدود مدیران منعطف و تلاش‌گری است که در روند تحقق رویاها و اتفاق‌های باشکوه نقشی کلیدی داشته و چه تلاش صمیمانه‌ای را از زمان تصدی تاکنون به نمایش گذاشته‌اند. با عملکردی که دکتر ارجمند در همین مدت نه چندان طولانی از خود نشان داده و صداقت و حسن نیت و شناختی که برای رفع موانع از خود نشان دادند کافی است تا با قاطعیت رای داد عدم حضور دکتر پیروز ارجمند در زمان تجلیل سیمین غانم نه از روی تعمد، بلکه فقط از سر اتفاق بود.
همزمانی دو لحظه و رخداد چنین اتفاق‌هایی نه در دنیای هنر تازگی دارد و نه در دنیای سیاست و نه در دنیای ورزش و نه در هیچ دنیای دیگری. آنچه تاسف‌برانگیز است شکل پوشش خبری دادن به چنین اتفاق‌هایی است. با کمال تاسف برخی خبرنگاران تازه‌کار و تازه‌وارد که می‌خواهند یک اتفاق ساده را سکوی پرتاب خویش سازند و از یک اتفاق واقعا ساده، جنجالی رسانه‌ای بسازند و تا مدت‌ها در سرخط خبرها باقی بمانند، با خبررسانی ناصحیح و برداشت ناصحیح‌تر از همزمانی کاملا تصادفی، بی‌مهری‌ها را معطوف آدم‌هایی می‌سازند که واقعا حسن نیت دارند و حسن نیت‌شان بر تمام فعالان یک عرصه چه عرصه هنر، چه عرصه فرهنگ و چه عرصه موسیقی به اثبات رسیده است.

تفسیر به رای می‌کنیم و از کاه، کوهی می‌سازیم و حیثیت و آبروی مدیران دلسوزی را نشانه می‌رویم که به راستی برای موسیقی زحمت کشیدند. ویران کردن خیلی ساده است اما ساختن و آباد کردن بسی سخت و ناممکن. چه کسی پاسخگوی تفسیر به رای و خبررسانی ناصحیحی خواهد بود که همچون تیری بر پیکره شخصیت حرفه‌ای آدم‌های مثبتی نشانده می‌شود که برای این سرزمین تلاش‌ می‌کنند. مراقب بی‌مهری‌های رسانه‌ای باشیم که حیثیت چه کسانی را نشانه گرفته‌اند.»

منیژه بابایی- مدیر برنامه سیمین غانم
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 مهر 1393 - 21:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود مراقب بی‌مهری‌های رسانه‌ای باشیم | موسیقی ما