برنامه یاد بعضی نفرات
 
نگاهی به برخی از آلبوم ها و تک قطعات شاخص با موضوع عزاداری ماه محرم که طی سالهای اخیر منتشر شده اند؛
خون چرا در رگ من زنجیر است؛ زخم من تشنه‌تر از شمشیر است*
موسیقی ما – این روزها قصه ای به وسعت قرن ها در حال روایت است. قصه عشق و دلدادگی که از یک صحرای تفتیده شروع شد و این روزها در دل میلیون ها انسان جای دارد. در هر بخش آن درس های بزرگی نهفته است که توسط راویانی نظیر حضرت سیدالشهدا (ع) و ماه منیر بنی هاشم (ع) بیان می شود. صحبت از قصه عاشورا است که نسل به نسل و قرن به قرن روایت شده است. موسیقی، کتاب، نقاشی، نوحه، تعزیه و فیلم و... هنرهایی بوده اند که هرکدام به طریقی به بیان حقایق این رخداد عظیم پرداخته اند. طی سالهای اخیر هم موزیسین های پاپ و سنتی آثار ماندگاری را در این حوزه ارائه کرده اند. قطعات و آلبوم هایی که بازخورد مثبتی در میان مخاطبان داشته است و در طول این ایام از رسانه ملی هم شنیده می شوند. در گزارشی که پیش روی شما قرار دارد به بررسی برخی از شاخص ترین آلبوم ها و تک قطعاتی پرداخته ایم که با موضوع عزای اباعبدالله الحسین (ع) منتشر شده اند.

*ساقی سرمست – آریا عظیمی‌نژاد و محمدعلی کریمخانی
«ساقی سرمست» یکی از پرمخاطب‌ترین آلبوم‌های عاشورایی است. اثری که در سال 91 و با آهنگسازی «آریا عظیمی‌نژاد» به بازار عرضه شد و قطعاتش هر سال در ایام منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی از رادیو و تلویزیون پخش می‌شود. سبک و سیاق آهنگسازی و تنظیم‌ها و همچنین صدای گرم استاد «محمدعلی کریمخانی» باعث شد تا جوانان هم به سمت این آلبوم جذب شوند و به جای برخی نوحه‌های ریتمیک، در خودروهای خود قطعات این آلبوم را پخش کنند. آریا عظیمی‌نژاد به واسطه شاگردی در مکتب اساتیدی نظیر «جلال ذوالفنون» و «فرهاد فخرالدینی» در عین پایبندی به موسیقی اصیل ایرانی، از موسیقی کلاسیک و حتی مدرن هم در آثار خود غافل نبوده و در آلبوم ساقی سرمست هم این قاعده همیشگی خود را رعایت کرد. او در آلبوم ساقی سرمست از سازبندی متنوعی همچون سه تار، گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک، دف و کمانچه بهره برد. همچنین ملودی‌های محزون او و صدای استاد کریمخانی به خوبی توانستند مخاطب را درگیر ابتدا تا انتهای واقعه عاشورا نمایند. آلبوم ساقی سرمست شامل 12 قطعه بود و از سوی موسسه «آوای باربد» در بازار توزیع شد. در کاور این مجموعه هم یادداشتی از دکتر محمد اصفهانی به چشم می‌خورد که درباره آریا عظیمی‌نژاد و موسیقی‌اش استاد محمدعلی کریمخانی نوشته بود. یک سال پس از انتشار آلبوم ساقی سرمست، قطعه «عزای عالم» از این مجموعه موفق به کسب تندیس طلایی بهترین قطعه تلفیقی از اولین جشن سالانه «موسیقی ما» شد.
 
 • *اهل ماتم 1 و 2 – محسن شریفیان
«محسن شریفیان» یکی از پژوهشگران موسیقی نواحی است که بیشتر در زمینه موسیقی جنوب کشور فعالیت می کند. موسیقی سوگواری در بوشهر، از نظر تنوع و کثرت ملودی، بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می شود. این نوع موسیقی از نظر تعلق ملودی و مضمون با آیین های مذهب شیعه پیوند یافته استاین موزیسین در آبان سال 91 آلبوم «اهل ماتم» را در قالب 2 فشرده و با نام های اهل ماتم 1 و 2 منتشر کرد. مجموعه اول شامل 21 قطعه بود و در آن نوحه های پامنبری، مرثیه خوانی و نوحه های عزاداری مردانه و... شنیده می شدهمچنین در مجموعه دوم که 24 قطعه داشت و لالایی های علی اصغر(ع)، نواهای سنج دمام بوشهر و برازجان و ذکر تشییع جنازه از جمله قطعات آن بودند. وی برای ساخت این مجموعه سعی کرده بود در عین پایبندی حفظ اصالت آثار کمی هم آنها را به روزتر کند تا برای همه مخاطبان جذابیت داشته باشد که معمولا شریفیان این حرکت را در کارهای خود به خوبی انجام می دهد. گفتنی ست آلبوم «اهل ماتم» از سوی نشر «ماهور» به مخاطبان عرضه شد. محسن شریفیان تا کنون نسبت به انتشار کتاب در زمینه آواهای سوگواری بوشهر نیز اقدام کرده است
.
 • *ماه مهربون – بنیامین بهادری
خیلی‌ها از آلبوم «85» با عنوان اولین مجموعه «بنیامین بهادری» در دنیای موسیقی یاد می‌کنند. در حالیکه اینطور نیست و اتفاقا او با «ماه مهربون» و در سال 84 توانست مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند. آن آلبوم به شکل رسمی منتشر نشد و فقط از طریق سایت‌ها و نوار کاست‌ها دست به دست می‌شد اما در آن زمان بازخورد زیادی بین مردم عادی و مداحان اهل بیت داشت. زیرا برخی از مداحان اشعار آن مجموعه که از سروده‌های «فرید احمدی» بود را در هیئات مذهبی زمزمه می‌کردند. از جمله شاخص‌ترین قطعات مذهبی بنیامین در آن زمان می‌توان به «بوی محرمش میاد» و «عموم ابالفضل» اشاره کرد.

 
 • * ذوالجناح می آید، بی سوار... – رسول نجفیان
مخاطبان بیش از آنکه «رسول نجفیان» را با حرفه تخصصی اش یعنی کارگردانی و بازیگری بشناسند او را با ترانه معروف «عجب رسمیه» و بازخوانی قطعه فولکوریک «شبهای گلوبندک» می شناسند. آلبوم نوحه های عاشورایی «ذوالجناح می آید بی سوار» با صدای رسول نجفیان در سال 1389 به بازار آمد. این آلبوم موسیقی 10 نوحه سوگواری با نواهایی که قدمت چهارصد ساله داشتند را شامل می شد. آلبوم فوق ریشه در موسیقی نواحی و اقوام مختلف ایران داشت و با استفاده از همان نواها و اشعار توسط نجفیان بازخوانی شده بود. او پیش از انتشار آلبوم در یکی از مصاحبه های خود گفت: «تنها تغییری که در این نوحه ها داده شده، تعدیل برخی لهجه های غلیظ محلی و نزدیک کردن آنها به گویش پارسی سره است این تغییرات به منظور هر چه قابل فهم تر شدن «ذوالجناح می آید بی سوار» برای همه ایرانیان و مخاطبان این آلبوم موسیقی مذهبی است.
 این آلبوم از سوی شرکت «تصویر دنیای هنر» به بازار عرضه شد.
 
 • * مولای عشق – علیرضا عصار
از زمانی که «سید علیرضا عصار» در دهه هفتاد فعالیت حرفه ای خوانندگی خود را آغاز کرد،قطعات موسیقی مذهبی جزو جدانشدنی آثار او بودند که شاخص ترین آنها قطعه «ای کاروان» با همصدایی دکتر «محمد اصفهانی» بود. عصار در اسفند 1382 آلبوم «مولای عشق» را با 9 قطعه از سوی شرکت «ایران گام» روانه بازار کردتمامی اشعار این مجموعه از سروده های «مهدی شریفی» بودند و «فواد حجازی» نیز وظیفه آهنگسازی را بر عهده داشت. در این آلبوم نوازندگان سرشناسی نظیر «خاچیک بابائیان»، «ارسلان کامکار»، «مازیار ظهیرالدینی» و «کریم قربانی» نیز حضور داشتند.
 
 • *گلچین – دکتر محمد اصفهانی
در کارنامه کاری دکتر «محمد اصفهانی» قطعات مذهبی متعددی به چشم می خورد. او در سالهای اولیه فعالیت حرفه ای خود آلبوم «گلچین» را منتشر کرد. این مجموعه نه قطعه ای در سال 1376 توسط شرکت «سروش» به بازار عرضه شد. مضمون کلی این آلبوم عزای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود و در قطعاتی نظیر «سقای تشنگان» و «نوگل نینوا» به این موضوع پرداخته شده بود. «احمد عزیزی»، «حسان»، «سپیده کاشانی» و «قیصر امین پور» از جمله شاعران آلبوم گلچین بودند. آهنگسازی و تنظیم ها هم توسط «فریدون شهبازیان»، «علی بکان»، «محمد میرزمانی»، «منوچهر بیگلری» و «شهریار فریوسفی» انجام شده بود.
 
 • * ماه نی – امیرحسین مدرس
نام «امیرحسین مدرس» از اواسط دهه هفتاد و با اجرای برنامه «نیمرخ» مطرح شد. پس از آنکه مدرس تیتراژ سریال های «متهم گریخت» و «زندگی به شرط خنده» را خواند همه منتظر ورود او به عرصه پاپ بودند اما او سبک دیگری را پیگیری کرد. امیرحسین مدرس در سال 1385 آلبوم «ماه نی» را ارائه کرد. در این آلبوم که 12 قطعه داشت از اشعار و نوحه های قدیمی تهران استفاده شده بود که همگی در رثای سالار شهیدان(ع) و بیان واقعه عاشورا بودند. آلبوم ماه نی از سوی حوزه هنری منتشر شد و آهنگسازی و تنظیم تمامی قطعات توسط «حمیدرضا صدری» انجام شده بود.
 
 • * خورشید – امیرحسین مدرس
«خورشید» دومین آلبوم «امیرحسین مدرس» با موضوع عاشورا بود که در آبان 1390 و با هشت قطعه به بازار عرضه شد. آلبوم خورشید از نوحه ها و اشعار قدیمی بهره می برد و به نوعی در ادامه آلبوم «ماه نی» بود. «امین تارخ» بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون سه قطعه از این مجموعه را دکلمه کرده بود که مورد توجه نیز قرار گرفت. این آلبوم از سوی موسسه فرهنگی و هنری «خورشید هشتم» منتشر شد. «علیرضا صالحی نژاد» تنظیم ارکستر را بر عهده داشت و «حمید آداب» نیز میکس و مستر را انجام داده بود. البته هنوز هم نام امیرحسین مدرس در تیتراژهایی که سبک پاپ دارند دیده می شود.
 
 • * شعار شیعه – حامد رضوانفر و رضا رفیعی
آلبوم «شعار شیعه» در سال 82 توسط حوزه هنری منتشر شد. «حامد رضوانفر» و «رضا رفیعی» به عنوان مداحان این آلبوم 15 قطعه ای حضور داشتند و موسیقی قطعات نیز تلفیقی از سازهای الکترونیک و سازهای ایرانی بود. «امید فتح اللهی» وظیفه آهنگسازی و تنظیم را بر عهده داشت و «مسلم علی پور»، «مرتضی عابدی» و «رضا دربندی» نوازندگان آلبوم بودند.
 
 • *سردار عاشق – مهدی مقدم
«مهدی مقدم» در سال 87 و همزمان با ایام سوگواری محرم آلبومی را با این مضمون و به صورت اینترنتی منتشر کرد. این مجموعه با نام «سردار عاشق» در آن زمان مورد توجه قرار گرفت و بازخورد خوبی بین مخاطبان داشت. «ایمان قیاسی» در آلبوم سردار عاشق به عنوان خواننده مهمان حضور داشت. «سردار عاشق»، «خاتون صبور»، «لالایی» و «علمدار» عناوین قطعات این آلبوم بود.
 
 • *غزل عاشورا – محمد حشمتی
«محمد حشمتی» که آلبوم های «اذان می گویند»، «خونه خورشید» و «شب نمناک» و... را منتشر کرده بود در محرم سال گذشته آلبوم «غزل عاشورا» را روانه بازار کرد. «محمد حشمتی» در بخش موسیقی آلبوم غزل عاشورا حضور داشت. او و محمد حشمتی در هشت قطعه این مجموعه از حضور شاعران معروف بهره بردند و چند نغمه عاشورایی را هم بازسازی کردند. غزل عاشورا از سوی شرکت «پنج برگ هنر» به دست مخاطبان رسید.
 
 •  *عطش و آتش – حاج صادق آهنگران
حاج «صادق آهنگران» یکی از مداحان با سابقه ترین مداحان اهل بیت است که در هشت سال دفاع مقدس صدای او شور خاصی را در جامعه به وجود می آورد. وی آلبوم «عطش و آتش» را به همراه «سید محمد میرزمانی» و با موضوع عاشورا منتشر کرد. قطعات این مداحی های آهنگران بود و یک پد آرام از سازهای ایرانی و کوبه ای در زیر صدای او قرار داشت. آلبوم عطش و آتش شش قطعه داشت و حوزه هنری ناشر آن بود.
 
 • * غریبانه – غلام کویتی پور
انتشار آلبوم «غریبانه» با صدای «غلام کویتی پور» با استقبال خوبی همراه شد و برخی از این مجموعه به عنوان یکی از آثار جریان ساز موسیقی عاشورا یاد می کننداکثر قطعات آلبوم غریبانه تنظیم ارکسترال داشتند و موسیقی الکترونیک نیز در آن به کار گرفته شده بود و «مجید رضازاده» آهنگسازی آلبوم را بر عهده داشت. شرکت «نوای رامشه» ناشر آلبوم غریبانه بود. کویتی پور مدتی بعد آلبوم «غریبانه 2» را با موضوع دفاع مقدس منتشر کرد
.
 • *شش گوشه – پویا بیاتی
«پویا بیاتی» هم در کنار قطعات و آلبوم‌های عاشقانه‌ای که دارد در زمینه موسیقی مذهبی هم نسبت به اهل بیت(علیهم السلام) ادای دین کرده است. او آلبوم شش قطعه‌ای به نام «شش گوشه» را در کارنامه کاری خود دارد که تمام آثار آن با موضوع عزای سرور و سالار شهیدان است. «مسعود اصلانی»، «مهدی رحیمی»، «امیر اکبرزاده» و پویا بیاتی از جمله سرایندگان ترانه‌های آلبوم شش گوشه هستند. ساخت موسیقی و تنظیم قطعات آن مجموعه هم بر عهده این خواننده و «فریبرز خاتمی» بود.
 
 • * هفتاد و دو – مرتضی حیدری آل کثیر و مهدی المومن
»هفتاد و دو» یکی از معدود آلبوم های موسیقی عاشورا به دو زبان فارسی و عربی است . «مرتضی حیدری آل کثیر» و «مهدی المومن» خوانندگان این اثر بودند و «رسول رسولی» در جایگاه آهنگساز و تنظیم کننده این آلبوم 12 قطعه ای قرار داشت. «پیام طونی»، «فرید فراز»، «محمدرضا فراهانی» و «پرویز وزیری» از جمله نوازندگان آلبوم بودند. همچنین اشعار نیز از سروده های «حسین غیاثی»، فرید فراز» و «مرتضی حیدری آل کثیر» بود. «حوزه هنری» این اثر را منتشر کرد.
 
 • *سلام اولسون – شهروز حبیبی
حاج «شهروز حبیبی» که یکی از مداحان آذری زبان است آلبوم «سلام اولسون» را با دکلمه «امین تارخ» به مخاطبان ارائه کرد. او سال گذشته درباره این مجموعه به سایت «موسیقی ما» گفت:« این مجموعه شامل دو لوح فشرده است که به دو زبان فارسی و آذری اجرا شده است و هر لوح شامل 12 قطعه است که تمامی قطعات آذری موجود در آن را من اجرا کرده‌ام و قطعات فارسی آن توسط امیر حسین مدرسی اجرا شده است. تنظیم این قطعات به صورت ارکسترال توسط دکتر علی صالحی‌نژاد انجام شده است که سعی شده در تنظیم آنها به سلیقه مردم و خواسته آن‌ها از مداحی و آلبومی که به این منظور ساخته می‌شود، در نظر گرفته شود.
 
 • *«سلام آقا»، آلبوم عاشورایی ستاره های پاپ
تا کنون آلبوم های گروهی زیادی در بازار موسیقی عرضه شده است اما هیچ کدام به موفقیتی که در حد نام سازندگان آن باشد دست پیدا نکرده است. آلبوم «سلام آقا» با حضور «محسن چاوشی» ، «رضا صادقی» ، «محمد علیزاده» و «مهدی یغمایی» در آذرماه سال 88 منتشر شد. نظرات پیرامون این آلبوم در زمان انتشار بسیار متفاوت بود زیرا برخی این اثر را در ادامه سایر آلبوم های گروهی شکست خورده می دانستند و برخی دیگر از آن به عنوان سکوی پرش محمد علیزاده و مهدی یغمایی یاد می کردند. زیرا این دو خواننده هر کدام سابقه فعالیت حرفه ای موسیقی داشتند اما موفق به انتشار آلبوم نشده بودند و «سلام آقا» در اصل اولین حضور رسمی آنها در بازار موسیقی پاپ بود. برای قطعات این اثر از اشعار «مرحوم آغاسی»، «امیر ارجینی» و «فرزاد حسنی» استفاده شده بود. همچنین «مهدی یراحی»، «میلاد ترابی»، «محسن چاوشی»، «رضا صادقی» و «مهدی یغمایی» در بخش آهنگسازی و تنظیم اثر نیز حضور داشتند. یکی از نکات حائز اهمیت آلبوم سلام آقا این بود که دقیقا همزمان با آغاز ماه محرم به بازار عرضه شد در حالیکه قبل از آن آلبوم «هشت» ماهها پس از ولادت حضرت امام رضا(ع) به بازار عرضه شد. شرکت «تصویر دنیای هنر» آلبوم سلام آقا را به بازار عرضه کرد

.
***

 
از سوی دیگر هر سال و در ایام منتهی به ماه محرم، جمع زیادی از خوانندگان به منظور عرض ارادت به پیشگاه حضرت امام حسین(ع) تک قطعاتی را با موضوع ایام سوگواری ماه محرم تولید می کنند. این آثار به دلیل نوع موضوعی که دارند مورد توجه قرار می گیرند و در طول ماه های محرم و صفر بیشتر شنیده می شوند. در این بین تک قطعات عاشورایی بسیار متنوع و متعددی هستند که در ادامه به بررسی برخی از شاخص ترین این آثار می پردازیم.

گفتنی است که با کلیک بر روی عنوان هر قطعه می توانید آن را دانلود کنید:
 
 • *شب دهم – علیرضا قربانی
تیتراژ سریال «شب دهم» کی از پرطرفدارترین آثار موسیقایی با مضمون عزای سالار شهیدان است. اثری که «علیرضا قربانی» با آن پیش از بیش به تمام مردم جامعه معرفی شد و با وجود اینکه بیش از یک دهه از تولید و انتشارش می‌گذرد. اما باز هم پای ثابت کنسرت‌های ارکسترال این خواننده است و از رسانه ملی به دفعات شنیده می‌شود. یکی از نکات جالب ترانه شب دهم این بود که دکتر «افشین یداللهی» بدون ذکر نامی از امام حسین(ع) یا یاران آن حضرت، روایتی متفاوت از واقعه عاشورا را بیان کرد. موسیقی  «فردین خلعتبری» هم بر خلاف تصور عده‌ای که کارهای ارکسترال را صرفا مختص قشر خاصی از مخاطبان می‌دانند، به خوبی در میان عامه جامعه شنیده شد و طرفداران خودش را پیدا کرد.
 
 • مادرانه – بنیامین بهادری
«بنیامین بهادری» پس از سه سال قطعه جدیدی را برای ایام سوگواری ماه محرم منتشر کرد. این اثر «مادرانه» نام دارد و ترانه آن هم از سروده‌های «فرید احمدی» است. قطعه مادرانه حدودا دو دقیقه زمان دارد و موسیقی ساده‌ و محزونی دارد که توسط خود بنیامین ساخته شده است. مضمون ترانه مادرانه درباره حضرت علی اصغر(ع)، طفل شش ماهه دشت کربلا، است و به همین دلیل برای بنیامین برای کاور آن عکس یک نوزاد را انتخاب کرد. عکس نوزادی که توسط زنده‌یاد «نسیم حشمتی»، همسر مرحوم بنیامین، ثبت شده بود.
 
 • *توسل – امیر عباس گلاب
«امیر عباس گلاب» با «ستایش 1 و 2» به شهرت رسید و مسیرش را با تک قطعات عاشقانه خود ادامه داد. اما همکاری با «حمید صفت» فاز جدیدی از کارهای او بود و به همراه این خواننده رپ هم توانست آثار پرمخاطبی را تولید و منتشر کند. امیرعباس در ادامه تجربه فضاهای متفاوت موسیقایی و مضمونی به سراغ موسیقی مذهبی و عزاداری رفت. او همزمان با آغاز ماه محرم قطعه «توسل» را با ترانه خودش از طریق «تماشاخانه» سایت «موسیقی ما» در اختیار مخاطبانش قرار داد. قطعه‌ای با تنظیم «فرزاد ماهان» و حمید صفت برخلاف گذشته، این بار بخش‌هایی از ترانه را دکلمه کرده است.
  قطعه «کاکا» ترانه بسیار سوزناکی داشت و «حامد عسگری» به عنوان ترانه سرا بخشی از رشادت های حضرت عباس(ع) را بیان کرده بود. «علی لهراسبی» نیز با همان لحن اندوهگین همیشگی اش توانست به خوبی حس ترانه را منتقل کند. «فواد غفاری» و «مهدی خیرخواهی» آهنگساز و تنظیم کننده این اثر بودند.
  حدودا هشت سال پیش و زمانی که «احسان حق شناس» در اوایل دوره حرفه ای خود به سر می برد قطعه ای به نام «غروبا» را با همصدایی «غلام کویتی پور» منتشر کرد. ترانه سرا و آهنگساز این قطعه «مازیار فلاحی» است و تنظیم نیز توسط «امیر توسلی» انجام شده بود
. تا کنون نوحه های محلی و تک قطعات متعددی با مضمون عزای ماه محرم با صدای «رضا صادقی» شنیده شده است. «قرص ماه خونین» یکی از این آثار بود که او در رثای حضرت عباس (ع) و با آهنگسازی خود منتشر کرد. «امیرحسین الهیاری» وظیفه ترانه سرایی را بر عهده داشت و تنظیم هم توسط «شجاعت شفاعی» انجام شد.

  «هومن سودمند» در سال 89 اولین آلبوم خود به نام «مهره» را روانه بازار کرد و در محرم همان سال قطعه «خواب دیدم» را با همصدایی «ماهان بهرام خان» منتشر کرد. ماهان بهرام خان وظیفه آهنگسازی این قطعه را بر عهده داشت و موضوع آن به اتفاقات پس از واقعه کربلا مربوط می شد
.
  «شاهین آرین» در سال 90 قطعه علمدار حسین را اجرا کرد. ترانه سرای این قطعه «حمیدرضا نصراللهی» بود و «فربد یزدانفر» کار ساخت آهنگ و تنظیم را انجام دادقطعه دیگری که از «شاهین آرین» با مضمون ایام عزاداری ماه محرم منتشر شده، «حماسه عشق» است. این اثر چندی پیش با ترانه‌ای «محمدعلی شیرازی» به گوش مخاطبان رسید. آهنگسازی و تنظیم توسط «امیر علیزاده» انجام شده بود. «اسفندیار قره‌باغی»، «رشید وطن‌دوست» و «کیانا کیارس» هم اجراکنندگان بخش کرال این اثر بودند.

  از زمان آغاز فعالیت حرفه ای «علی عبدالمالکی» تقریبا هر سال یک قطعه از او با موضوع ایام سوگواری محرم منتشر می شود. سال 91 و در حالی که او دیگر به جمع خوانندگان رسمی موسیقی پاپ پیوسته بود قطعه «نشد» را به مخاطبان خود ارائه کرد. ترانه این قطعه از سروده های «علیرضا مرتضی قلی» بود و علی عبدالمالکی ملودی آن را ساخت. تنظیم ، میکس و مستر نیز توسط «امیر حیدری» انجام شد. «عمو عباس» و «نفس بکش» دیگر قطعاتی هستند که طی این سالها با صدای علی عبدالمالکی و موضوعیت عزاداری ماه محرم شنیده شده اند.
  در کارنامه کاری «محسن چاوشی» قطعات مذهبی متعددی به چشم می خورد. چاوشی در سال 1384 قطعه «راه کربلا» را با ترانه ای از «امیر ارجینی» اجرا کرد. خود او علاوه بر آهنگسازی در کنار «رضا فوادیان» تنظیم این کار را نیز انجام داد. نکته قابل توجه در این قطعه نوع سازبندی و استفاده از سازهایی است که در مراسم عزادارای و سینه زنی از آنها استفاده می شود
.
  موضوع ترانه «محشر کبری» در مورد شهادت حضرت عباس(ع) است و «علی اصحابی» کار ساخت آهنگ و تنظیم آن را انجام داد. در ساخت این قطعه نیز از سازهای آکوستیک استفاده شده بود. علی اصحابی هفته گذشته هم قطعه جدیدی با همین مضمون با عنوان «خون خدا» منتشر کرد که ترانه آن از سروده های «هادی اصحابی» بود. تنظیم آن هم توسط «امیر حیدری» انجام شده بود.

  قطعه «کربلا» یکی از آثار قدیمی «محسن یگانه» است و اواسط دهه هشتاد و زمانی که او فعالیت های مستقل خود را به صورت جدی پیگیری می کرد تولید شد. محسن یگانه ترانه این قطعه را سرود و مضمون در ارتباط با روز عاشورا است
.
  حدودا هشت سال پیش و برای اولین بار «بنیامین بهادری» با انتشار قطعات که مضمون عزاداری محرم داشتند به مخاطبان معرفی شد. این قطعات مدتی بعد در قالب یک آلبوم غیررسمی به نام «بوی محرم» دست به دست چرخید و نهایتا در سال 85 او اولین آلبوم رسمی خود را منتشر کرد. این خواننده سال گذشته به همراه «سهراب پاکزاد» دو قطعه به نام های «قلب محرم» و «موج محرم» را منتشر کرد. آنها ملودی این دو قطعه را ساختند و ترانه ها از سروده های «فرید احمدی» بود. «علی پاکدامن» نیز کار تنظیم ، میکس و مستر را بر عهده داشت. گفتنی ست برای قطعات قلب محرم و موج محرم دو کلیپ به کارگردانی «مستانه مهاجر» ساخته شد.
 
 • *کاروان آفتاب – محمد قلی‌پور
 اولین تک قطعه‌ای که «محمد قلی‌پور» پس از اولین آلبوم رسمی خود منتشر کرد با ماه محرم مقارن شد. او به مناسبت فرارسیدن همین ماه قطعه «کاروان آفتاب» را از طریق سایت «موسیقی ما» در اختیار مخاطبانش قرار داد.
  «علیرضا طلیسچی» که اخیرا به جمع خوانندگان مجاز پیوسته است در سال 90 قطعه «روز نهم» را منتشر کرد. همانطور که از اسم این اثر مشخص است ترانه مربوط به روز تاسوعا است. آهنگسازی ، تنظیم و ترانه سرایی توسط علیرضا طلیسچی انجام شده بود. «دوتا داداش» هم یکی دیگر از قطعات این خواننده است که روایتی از حضور حضرت عباس(ع) در کنار امام حسین(ع) و شهادت آن حضرت در روز تاسوعا است که باز هم علیرضا طلیسچی با ترانه ای سوزناک آن کار را اجرا کرد.
  «غلام کویتی پور» یکی از خوانندگانی است که در زمینه مداحی نیز فعالیت می کند و آلبوم های خوبی با موضوع عاشورا تا کنون منتشر کرده است. قطعه «خاموش» با صدای او که از آلبومی به همین نام برگرفته شده بود بسیار مورد توجه قرار گرفت. آهنگساز و تنظیم کننده این قطعه «فرزین قره گزلو» بود و ترانه آن نیز توسط «میثم یوسفی» نوشته شد. آلبوم «خاموش» در سال 1388 منتشر شد.
  ترانه و ملودی قطعه «شرمندتم» اثری از «حامد محضرنیا» بود. او این قطعه را در محرم سال 92 منتشر کرد و تنظیم آن هم توسط «استار باند» انجام شد. قطعه شرمندتم برای ویژه برنامه «امروز هنوز تموم نشده» ساخته شده بود.
  «باغ و بهار» در اصل یکی از نوحه های قدیمی است که در آلبوم «ماه نی» با صدای «امیرحسین مدرس» بسیار مورد توجه قرار گرفت. آهنگسازی و تنظیم تمامی قطعات آلبوم توسط «حمیدرضا صدری» انجام شده بود. امیرحسین مدرس در سال 1385 آلبوم «ماه نی» را ارائه کرد. در این آلبوم که 12 قطعه داشت از اشعار و نوحه های قدیمی تهران استفاده شده بود که همگی در رثای سالار شهیدان(ع) و بیان واقعه عاشورا بودند.
  قطعه «بارگاه» چندی پیش با صدا و آهنگسازی «حسین توکلی» از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر شد. ترانه این اثر از سروده های «امید محمدی» است و تنظیم آن هم توسط «فربد یزدانفر» انجام شد. بارگاه موضوعی پیرامون عرض ارادت به ساحت مقدس امام سوم شیعیان داشت و اولین تک قطعه حسین توکلی پس از آلبوم «لرزش» بود.
  خواننده با سابقه موسیقی پاپ پس از مدتها سکوت قطعه «تعزیه» را در آستانه ماه محرم منتشر کرد. ترانه این اثر توسط «عبدالجبار کاکایی» سروده شده بود و «امیرهوشنگ شاهرخی» هم وظیفه آهنگسازی و تنظیم را بر عهده داشت.
  این خواننده جوان که پیش از این هم قطعاتی را به مناسبت ماه محرم منتشر کرده بود این بار قطعه «ماتم» را با ترانه خودش به مخاطبان ارائه کرد. آهنگسازی و تنظیم این اثر توسط «میثاق راد» و «حامد برادران» انجام شد.


--------------------------------------------------------
*بخشی از ترانه «شب دهم» با صدای «علیرضا قربانی» و از سروده های دکتر «افشین یداللهی»
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 2 آبان 1394 - 00:00

دیدگاه‌ها

دوشنبه 12 آبان 1393 - 09:55

آلبوم مهدی مقدم در سال 84 تولید و درسال 85 لو رفت
ممنون از مطلب خوبتون

جمعه 16 آبان 1393 - 23:45
1qw

فقط خواستم بگم البوم عاشورایی یا قطعه عاشورایی باید تم داشته باشه به قول بچه های موسیقی امبینت باشه یه جورایی معلوم نباشه ساز توش بکار رفته . صداهاش ماواریی باشه نه مثلا صدای ویلون یا پیانو یا هر چیزی که ما اسمش رو میدونیم این طوری به قطعه حال و هوا داده میشه

5.221.199.232
شنبه 10 بهمن 1394 - 12:24
TaHa Only Amin Habibi

خجالت آوره اسمی از آهنگ " فریاد خاموش " از امین حبیبی آورده نشد
واقعا مایه تاسف هست ... یک کار بسیار ارزشی و زیبا و پراحساس
من که خیلی از دستتون ناراحت شدم

151.239.152.74
دوشنبه 12 آبان 1393 - 10:17

با احترام به همه ی این عزیزان اما آهنگهای مناسبتی علی عبدالمالکی قابل مقایسه نیست با بقیه آهنگها
هرسال بهترین آهنگ مناسبتی برمیگرده به آقای عبدالمالکی
در ضمن آهنگ نشد ایشون فکر نکنم تا 10 سال آینده همچین آهنگی رو کسی بتونه اجرا کنه
یــــــــــــا عــــــــــــــلی

دوشنبه 12 آبان 1393 - 11:29

بهترين موزيك عاشورايي ك تا حالا شنيدم بي شك حلالم كن محمد عليزاده بود...

دوشنبه 12 آبان 1393 - 12:23

من به تمامی اثاری که در ماه محرم توسط خوانندگان خوب کشورمون منتشر شده اند احترام میزارم
ولی به نظر من کارهای اقای علی عبدالمالکی و علی لهراسبی یه چیز دیگه اس.
علی عبدالمالکی یه بغضی تو صداش داره که تو صدای هیشکی نیست و به نظر من کارهای (نشد) (نفس بکش) (عمو عباس) (علی اصغر) و (دو تا داداش) که همین اواخر پخش شد جزو زیبا ترین کار های مناسبتی بود که من تا حالا شنیدم.
(((وسعت صدای ایران)))

دوشنبه 12 آبان 1393 - 12:37

عالی بود. واقعا ممنون

دوشنبه 12 آبان 1393 - 12:50

چه کار خوبی کردید که این اثار رو کنارهم قرار دادید

دوشنبه 12 آبان 1393 - 13:52

ماندگار ترین و و بهترین قطعه " نشد " بود .............

دوشنبه 12 آبان 1393 - 14:13

باور كنيد الان چندساله ماه محرم و حتي ماه هاي ديگه اهنگ هاي مذهبي محسن چاوشي را گوش ميدم
راه كربلا ظهر عطش و غدير خون و حتي اين اهنگ جديد كه براي شهادت حضرت علي خوند به نام تنهاترين
بسيار زيبا هستن ...
لحن خوندن چاوشي بسيار زيباست ...

درود بر محسن چاوشي

یکشنبه 3 آبان 1394 - 15:21
ashkebad

خیلی عالی خونده

31.14.84.114
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:27

کاش لینک دانلود ظهر عطش رو میگذاشتید تا اونهایی که این قطعه ویرانگر استاد چاوشی رو گوش ندادن، حس و حال عمیق یک سوگنامه عاشقانه رو درک کنن
راه کربلا هم قطعه فوق العاده ایه که هم از لحاظ شعر و هم ملودی و هم تنظیم از کارهای زمان خودش 1384 جلوتر بوده...الانم برای ما چاووشیستا حس نوستالژی عمیقی به ارمغان میاره...

درود بر تو صدای خسته زخم خورده، ساده شگفت انگیز، استادِ خاص موسیقی سرزمین پارس، محسن چاوشی

+ از همه خواننده هایی که عقاید خودشونو فریاد زدن و از هنرشون برای تصویر کشیدن این واقعه غم انگیز تاریخ شیعه استفاده کردن تشکر میکنم.... اهنگ خاموش اقای کویتی پور بسی شنیدنی و فنی هست...مخصوصا ریمیکسی که ازش بصورت رسمی منتشر شد رو خیلی دوست دارم..همچنین اهنگ علی اصغر اقای عبدالمالکی <3

دوشنبه 12 آبان 1393 - 17:10

بغضی که در صدای علی عبدالمالکی هست واقعا مناسب یه همچین کارهای مناسبتیه.
مرسی موسیقی ما.

دوشنبه 12 آبان 1393 - 17:40

یه علمدارو آوردن که دیگه نفس نداره مثه عباسه قیافش ... ولی دوتا درست نداره

فقط رضاصادقی ... قرص ماه خونی عالی بود و هست و خواهد بود
فقط لینک دانلود این آهنگ خرابه موسیقی ما .... :|
عشق فقط یکلام / رضاصادقی والسلام
همین ...
Only Reza Sadeghi

دوشنبه 12 آبان 1393 - 18:52

فقط علی عبدالمالکی

دوشنبه 12 آبان 1393 - 19:08

لطفا کلیپ زیبای محرمی حامد زمانی و هلالی رو بذارید فوق العاده است با جلوه های زیبا

دوشنبه 12 آبان 1393 - 19:09

سایتتون متاسفانه خوب پوشش نمیده باید همه سلایق رو پوشش بدید
چرا کلپ زیبای حاج صادق آهنگران مرگ بر امریکا رو نمی ذارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شنبه 2 آبان 1394 - 20:00
سارا

«مرگ بر آمریکا» درباره ماه محرمه؟

85.133.156.77
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:11

علی لهراسبی خیلی باحس خونده..قشنگ بود..

دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:20

باز این چه شورش است که در خلق عالم است عاشق قلب محرم و موج محرم بنیامین و سهراب پاکزادم

دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:40

همشون برا خودشون یه دنیاییی هستن ..از کاکای لهراسبی گرفته تا نشد عبدالمالکی و موی کنان محمد اصفهانی و...

سه شنبه 13 آبان 1393 - 00:28

موضوعی قرار دادن و جمع آوری آثار به این شکل کار خیلی خوب و جالبی بود. مرسی

سه شنبه 13 آبان 1393 - 01:03

کاش لینک آهنگ سکوت بیابون از حمیدامیدی روهم میذاشتین

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 23:36
محمد

آره دنبالش گشتم ولی نبود.شاید بخاطر اینه که تازه منتشر شده.

علی لهراسبی و محسن یگانه خیلی خوب بودن.

2.187.94.73
سه شنبه 13 آبان 1393 - 01:43

من هم به نوبه ی خودم احترام میذارم به سایر خوانده های عزیز.ولی به نظرم بعد آهنگ سال هشتادو پنج بنیامین بهادری به نام بوی محرم دیگه بقیه ی خواننده ها باید کسب اجازه از استاد بهادری میکردن بعد میخوندن. موج محرم و قلب محرم سلطان احساس بنیامین هم بسیار زیبا و دلنشین بود. کاش لینک دانلود بوی محرم و میذاشتید.
تسلیت میگم ایام محرم رو. یا حسین 

سه شنبه 13 آبان 1393 - 17:54

به نظرم تحریر های آقای چاوووشی فوق العاده هست
راستی یه مطلب رو باید بگم تا قدر علی لهراسبی رو بدونید
باور کنید من کلا آهنگ گوش نمی کردم
بعد از شنیدن آهنگ کاکا از علی لهراسبی و کشتی صلح فرزاد فرزین که حدودا مال 4-5سال پیشه اون هم از طریق داداشم عاشق عرصه ی موسیقی شدم و الان هم کلاس میرم
نگاه کن، یعنی ففقط برا این دو تا آهنگ
قدرش رو بدون

سه شنبه 13 آبان 1393 - 18:34

سلام.عزاداریتون قبول.
من بین همه اینا از نوحه های ترکی معروف مثل:زینب زینب و...خوشم میاد.
بین خواننده هامون هم از امیرکائنات رضا صادقی و سجاده ی عشق علیرضا عصار.واقعا عالین
از خواننده خودم هم هیچی نمیگم چون بعضیا فک میکنن تعصبی میگم

سه شنبه 13 آبان 1393 - 19:00

بد نبود زحمت میکشیدید حداقل دو خط از آهنگ زیبای آقا جون سعید کرمانی هم مینوشتید... این آهنگو خودتونم منتشر کرده بودین

پنجشنبه 15 آبان 1393 - 17:43
علی-طرفدارای آقای خاص

چه کاریه که دوباره لینک آهنگو بزارن؟
راستی....
هیچی خودت فهمیدی.اگه هم نفهمیدی برو تو پست همون آهنگی که گفت

2.186.86.235
چهارشنبه 14 آبان 1393 - 09:41

تشکر از تمام هنرمندانی که سعی در ترویج فرهنگ عاشورا کردند و برخی از این قطعات نظیر حلالم کن و خدای احساس محمد علیزاده شاید بیش از یک کتاب اثرگذار بودند. استاد محمد اصفهانی و محمد علیزاده با هوشمندی و انتخاب ترانه های پرمحتوا ضمن احترام به مخاطب آثار خود را ماندگار کردند . " حلالم کن به زخمایی که لب واکرده میخنده"

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 10:05

به نظر من آهنگ آقای طلیسچی یکی از قشنگ ترین آهنگ های مناسبتی محرم بود،ایشون کلا تو این زمینه موفق بودند هم روز نهم خیلی قشنگ بود هم آهنگ دوتا داداش که واقعا معرکه بود

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 11:23

از مردی میخونم که دلش
دریا بود اما تشنه لبش
از علی اصحابی فوق العاده بود

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 11:27

ترانه های محشر کبری علی اصحابی و نشد علی عبدالمالکی تو اینا از همه بیشتر سوزناک تره. ترانه زیبای "فریاد خاموش" امین حبیبی و "خدای احساس " محمد علیزاده و البوم "6گوشه " پویا بیاتی رو ننوشتید که از بهترین ترانه های عاشورایی هستتن

جمعه 16 آبان 1393 - 12:36
Fatemeh_16 (عضو رسمی سایت محمد علیزاده)

"خدای احساس " محمد علیزاده

5.238.185.244
جمعه 16 آبان 1393 - 18:41
حسینی لقب رضا

واقعا القاب عجيبي آدم به گوشش ميخوره ...
وقتي شما به محمد عليزاده ميگيد خداي احساس پس خوانندگان بزرگتر بايد چه لقبي بگيرن؟
با عرض پوزش البته

5.233.98.240
شنبه 2 آبان 1394 - 22:55
amir.am

دوست عزیز خدای احساس یک قطعه از محمد علیزاده هست در مورد حضرت عباس(ع)
لطفا اول اطلاعاتتو بالاببر بعد بگو بهش لقب دادن

31.58.61.7
چهارشنبه 14 آبان 1393 - 15:22

به نظر من قطعه حلالم کن از خدای احساس و نشد از اقای عبدالمالکی زیباست

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 15:43

عرض سلام و خسته نباشید به همه ی عزیزان زحمت کش سایت موسیقی ما.به دلیل علاقه ی زیادی که به خواننده ی مورد علاقه ام دارم خواستم این مطلب رو به عرضتون برسونم.
خطا ب به وحید لشکری نویسنده عزیز باید حرف شما رو تصحیح کنم چون اثر (نشد) دو سال قبل منتشر شد یعنی سال 91.و اثر (نفس بکش) پارسال یعنی سال 92 منتشر شد که با ترانه سرایی:علیرضا مرتضی قلی و آهنگسازی و تنظیم:علی عبدالمالکی و میکس و مسترینگ:آرمیک
با تشکر

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 17:07

کار های مناسبتی علی عبدالمالکی رو با هیچ کار مناسبتی دیگه ای نمیشه مقایسه کرد واقعا از ته دل میخونه و وقتی گوش میکنی اشکت سرازیر میشه . حنجره ی علی با روح ادم بازی میکنه مخصوصا وقتی زنده میخونه.

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 18:25

فقط و فقط کار های مناسبتی علی عبدالمالکی مخصوصا 2تا داداش که مال امساله گوش کنید ببنید کار مناسبتی یعنی چی. وسلام.

چهارشنبه 14 آبان 1393 - 23:50

واقعا بايد قبول كنيم كاراي مناسبتي علي عبدالمالكي براي ماه محرم يه سر و گردن از همه بالاتره... البته اجر همه ي خواننده ها عزيزمون كه كاراي مناسبتي ميخونن با خدا و امام حسين...

چشم و ابروي سياش همه مردونه گياش دنيا رو ديوونه كرده...
آخر معرفتــــــه كوه صبـــر و غيرتـــــه دنيــــا رو ديوونه كرده ...

پنجشنبه 15 آبان 1393 - 19:28

آهنگ محشر کبری از علی اصحابی رو خیــلی دوست دارم

جمعه 16 آبان 1393 - 15:29

آهنگ های مناسبتی که علی عبدالمالکی در ماه محرم پخش میکنه یه چیز دیگست.
آهنگ علی اصغر که من همه ساله آهنگ پیشوازم انتخاب میکنم و آهنگ هایی همچون نشد و نفس بکش واقعا با صدای علی عبدالمالکی به دل آدم میشینه.
علی عبدالمالکی توو صداش بغضی داره که هیچ خواننده ای نداره.
این اواخرم که آهنگ دو تا داداش یکی از بهترین در واقع تنها بهترین و محبوب ترین ترک در ماه محرم بود که از علی عبدالمالکی شنیدم.

جمعه 16 آبان 1393 - 18:52

"ساقی سرمست" کار مشترک آریا عظیمی نژاد و استاد کریمخانی بهترین آلبوم عاشورایی است که من شنیده ام. حتماً بشنوید.

یکشنبه 18 آبان 1393 - 11:08

خدای احساس و حلالم کن بینظیره با صدای محمد علیزاده.

دوشنبه 19 آبان 1393 - 04:49

آهنگ علی لهراسبی فوق العاده است

شنبه 2 آبان 1394 - 01:29

به نظر من توی این کارای مناسبتی دیگه نباید فرق گذاشت که کی بهتر خونده و از این حرفا...
مهم نیت و اراده قلبی شون نسبت به اهل بیت هست که واقعا ستودنیه...
توصیه میکنم حتما ظهر عطش محسن چاوشی رو گوش کنید واقعا زیباست....

شنبه 2 آبان 1394 - 12:05

حیف که مجید خراطها آهنگ در رابطه با محرم نخونده تا اشک همرو دربیاره و از همه این ها چند سر و گردن بالاتر باشه

شنبه 2 آبان 1394 - 22:56
فقط علی اصحابی و عبدالمالکی

تا خواننده هایی مث اصحابی و عبدالمالکی هستن جایی واس خراطها نمیمونه
من نمیدونم چرا طرفدارای خراطها ادعا میکنن که خراطها احساسی ترین خوانندس
عایا شما اهنگای عبدالمالکی رو گوش ندادین؟
واس هر کی اهنگاشو بزاری حتی شاد میگن عبدالمالکی شادم که میخونه صداش سوز داره
اما خراطها صداش اصن سوز نداره فقط تکست هاشه که زیاد غمگینه
البته من نمیگم احساسی نیس هست اما عبدالمالکی یه چی دیس

46.225.63.123
شنبه 2 آبان 1394 - 12:38

دست عمو از مهدی احمدوند میتونست بینِ این کارها قرار بگیره...

شنبه 2 آبان 1394 - 14:39

"خون خدا" علی اصحابی بی نظیره

شنبه 2 آبان 1394 - 18:01

اهنگ کاکا با صدای دلنشین علی لهراسبی بینظیر بود

شنبه 2 آبان 1394 - 19:30

بهترین هاشون قطعات بنیامین بود ....

شنبه 2 آبان 1394 - 21:17

حس غریبی سلطان خواجه امیری چرا نیست تو لیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شنبه 2 آبان 1394 - 22:31

آهنگ ظهر عطش چاوشی فوق العادست(بر سر نی زلف رها کرده ای، با جگر شیعه چه ها کرده ای)
آهنگ غدیر خون چاوشی هم خیلی زیباست(دستای عباسو نشون گرفتن، تو کربلا غدیر خون گرفتن)

شنبه 2 آبان 1394 - 23:02

واقعا کارای علی عبدالمالکی بهترینه
نشد که فوق العاده ست
و همچنین اخرین کارش به نام دو تا داداشم عالیه
خیلی وقتا دلم از غصه هوای گریه داره .... چقد قشنگ اجرا کرده

شنبه 2 آبان 1394 - 23:04

باید گفت کارای محرمی علی عبدالمالکی از همشون یه سر و گردن بالاتره،با عمق وجودش میخونه،البته همه از عمق وجودشون میخونن و در این شکی نیست ولی کارای علی یه حس خاصی رو بهم منتقل میکنه

خیلی دعا کردم نشد
مشک و بغل کردم نشد
داداش حسین شرمندتم ، رفتم که برگردم نشد
چشمام نمیبینه داداش ، بدجوری دستام خاکیه
هر کار میشد کردم نشد ، شرمنده مشکم خالیه
از ناقه افتادم زمین دستام برام کاری نکرد
تا خیمه ها راهی نبود مشک آبروداری نکرد
دندون گرفتم عشق تو ، سینه سپر کردم نشد
خواستم علمداری کنم رفتم که برگردم نشد

یکشنبه 3 آبان 1394 - 07:59

همه این کارها زیبا هستند و هر کس به نوبه خودش کار خوبی ارایه کرده اما بی شک باکلاس ترین آلبوم ویژه محرم که بارها و بارهاش گوشش دارم آلبوم مولای عشق علیرضا عصار عزیز هست که هر چقدر بیشتر گوشش می کنم بیشتر به زیبایی این اثر پی می برم. این آلبوم از همه لحاظ عالی است.

پنجشنبه 7 آبان 1394 - 13:18

پس فریاد خاموش امین حبیبی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟موسیقی ما...توهم!؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!

جمعه 2 بهمن 1394 - 13:11

کار مذهبی خواندن ارزش بالایی داره...ولو اینکه این تراک چند ثانیه باشد...از همه خوانندگان ودست اندرکاران اینگونه امور دینی که با روح جوانان سازگارتر است واثربیشتری دارد تشکر می کنم...ثواب واجر این کار نزد خدای یزرگ قطعا محفوظ است...انشاالله...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

 • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
 • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود خون چرا در رگ من زنجیر است؛ زخم من تشنه‌تر از شمشیر است* | موسیقی ما