آلبوم تهران عاشق
 
Farhad Forootani Eshgh Love فرهاد فروتنی عشق
نوید نیکبخت
اثری سترگ که به سادگی از کنارش گذشتند
نشست بررسی ردیف موسیقی ایران به روایت محمود کریمی برگزار شد
موسیقی ما - نشست «بررسی ردیف موسیقی ایران» به روایت «محمود کریمی» با اجرای «بهروز الوندی‌پور» در مکتب تهران با حضور استاد حسن ناهید، رضا مهدوی و رضا توسلی پنج‌شنبه گذشته در مکتب تهران برگزار شد.

به گزارش «موسیقی ما» رضا مهدوی به عنوان نخستین سخنران مراسم با اشاره به اینکه انتشار آلبوم استاد الوندی پور با رفتنش از مرکز موسیقی حوزه‌ی هنری مصادف شد، گفت: «آنچه شایسته این آلبوم بود، اتفاق نیفتاد چرا که ایشان در این آلبوم کاری بزرگ انجام دادند؛ اما همه به سادگی از کنارش عبور کردند، در حالی‌که این آلبوم باید در دانشگاه های موسیقی تدریس شود تا دانشجویان تفاوت سبک‌های نی نوازی را بشناسند.»

او همچنین به این مساله اشاره کرد که ساز نی معنوی ترین سازی است که بشر به خودش دیده است. در ادامه‌ی این برنامه «الوندی‌پور» با بیان تاریخچه‌ای از نوازندگی خودش گفت:«الگویم در نوازندگی این ساز حسن کسایی و ناهید بودند. من تئوری موسیقی را در کانون پرورش فکری فرا گرفتم. اولین بار در حضور کسایی قطعه‌ای از خودشان زدم که ایشان تحت تاثیر قرار گرفتند. سال 56 همزمان با کنکور احساس کردم باید ردیف ها را یاد بگیرم. سال 64 من ردیف نوازی را فراگرفتم و شروع به آموزش کردم».

در ادامه مراسم استاد حسن ناهید با اشاره به اینکه با نی‌نوازی «الوندی‌پور» آشناست، به این مساله اشاره کرد که ساز نی از نظر ساختمانی ساده‌ترین ساز است؛ اما از نظر تکنیک بسیار قابلیت دارد. رضا توسلی نیز به عنوان آخرین سخنران مراسم گفت: «ساز نی جزو سازهای مطرح موسیقی نبود و نایب اسدالله با یافتن روشی برای نواختن نی این ساز را مطرح کرد. در این میان الوندی پور همیشه هدفش تولید محصول دقیق بوده است و کارهای ایشان سرمشق است.

در پایان مراسم بهروز الوندی‌پور به اجرای قطعه‌ای برای مخاطبان برنامه پرداخت.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 25 اردیبهشت 1395 - 11:58

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود نشست بررسی ردیف موسیقی ایران به روایت محمود کریمی برگزار شد | موسیقی ما