برنامه یاد بعضی نفرات
 
بنیاد کودک
به قلم مژگان چاهیان
کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» منتشر شد
موسیقی ما- کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تالیف «مژگان چاهیان» منتشر شد. این کتاب به همراه یک سی‌دی صوتی توسط سوره‌ی مهر منتشر شد.

لو و هَرایی دو نوع مقام آوازی با متر آزاد در موسیقی شمال خراسان‌اند. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که در مضمون آن‌ها حالات روانشناختی با گرایش غم غربت، ویژگی‌های تمثیلی زبانی و روایت اساسی‌ترین نشانه‌های قومی یافت می‌شود. این دو مقام همچنین دارای مشخصاتی هستند که آن‌ها را به عنوان آوازی خاص متعلق به شمال خراسان معرفی می‌کند. در این پژوهش پس از سفر به شمال خراسان و جمع‌آوری و طبقه‌بندی انواع لو و هَرایی، تحلیل فنی انجام پذیرفت. مشخصات فنی لو و هَرایی همچون جملات، موتیف‌های آوازی، دینامیک، گردش فواصل و اجزاء دیگر مانند تحریرها و نحوه‌ی تنفس خواننده بررسی و تحلیل شده است.

در این کتاب که حاصل پژوهش میدانی مژگان چاهیان در شمال خراسان است، علاوه بر آوانگاری و تحلیل نمونه‌هایی از مقام‌های لو و هَرایی با اجرای زنده یاد سهراب محمدی، روشن‌علی گل‌افروز، عیسی قلی پور، حسین ولی‌نژاد و حسین عزیزی‌پور به همراه نمونه‌های صوتی که توسط نویسنده کتاب ضبط شده، به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، قوم‌‌نگاری و شناخت کلی موسیقی شمال خراسان نیز پرداخته شده است.
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 تیر 1400 - 12:56

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» منتشر شد | موسیقی ما