برنامه یاد بعضی نفرات
 
عضو هیئت انتخاب چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از این رویداد می‌گوید
دامون شش بلوکی: می‌توانیم در زمینه‌ی گردشگری موسیقی فعال شویم
موسیقی ما- عضو هیئت انتخاب چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از حضور چهره‌های کمتر دیده شده بر روی صحنه این جشنواره خبر داد که بسیاری از آن‌ها کسوت استادی در این حوزه دارند.
 
دامون شش‌بلوکی (عضو هیئت انتخاب چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران) گفت: «یکی از اتفاقات مهم جشنواره امسال، ایجاد سامانه‌ای بود که هنرمندان اطلاعات خود را در آن بارگذاری می‌کردند و این موضوع خودش منجر به ایجاد یک بانک اطلاعاتی از هنرمندان موسیقی نواحی ایران شد. امیدوارم این سامانه در سال‌های آینده تکمیل شود زیرا با اینکه هدف از ایجاد این سامانه ثبت نام در جشنواره بود اما رزومه هنرمندان و سازهای تخصصی آن‌ها نیز ثبت شد که خودش می‌تواند یک آرشیو غنی در این حوزه باشد. خوشبختانه پژوهشگران موسیقی هر منطقه نیز برای ثبت اطلاعات هنرمندان در این سامانه همکاری کردند تا استادان پیشکسوت که دسترسی به اینترنت برای آن‌ها مقدور نیست، ثبت نام شوند.»
 
عضو هیئت انتخاب جشنواره همچنین گفت: «حدود ۲۰۰ اثر به جشنواره رسید و اتفاق خوبی بود زیرا تقریبا از تمام مناطق ایران اثر داشتیم و البته به شخصه معتقدم استفاده از واژه داوری برای انتخاب این آثار مناسب نیست زیرا هر منطقه‌ای ارزش‌های موسیقی خودش را دارد؛ اما انتخاب آثار بر اساس محورها و اولویت‌های تعریف شده در جشنواره صورت گرفت. موضوع اصلی جشنواره امسال «وحدت در کثرت موسیقایی اقوام ایران» بر اساس محورهای سنت، اصالت و آفرینش‌های درون قومی و بین قومی تعریف شده بود و باعث شده بود طیف بیشتری از هنرمندان بتوانند در این رویداد شرکت کنند. انتخاب آثار هم بر اساس این تعریف صورت گرفت و اگر اثری انتخاب نشد دلیل بر ضعف آن هنرمند نیست بلکه اولویت ما در انتخاب موضوع جشنواره بوده است.»
 
شش‌بلوکی معتقد است: «یکی دیگر از موضوعاتی که در انتخاب برای ما مهم بود، حضور چهره‌های شاخص موسیقی نواحی در جشنواره محسوب می‌شد که در رشته هنری خود استاد هستند اما به هر دلیلی فرصت حضور روی صحنه را نداشتند. ما امسال چهره‌های جدید با توانایی‌های بالا را شاهد خواهیم بود. چهره‌هایی که تازه‌کار نیستند اما آن‌طور که باید دیده نشدند. ما در بعضی مناطق ایران تنوع ساز و رپرتوار گسترده‌ای داریم مثل استان خراسان که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آن تنوع رپرتوار وجود دارد. ما سعی کردیم از تمام پتانسیل این استان استفاده کنیم. درست است که استفاده از همه ظرفیت‌ها در توان یک جشنواره در سال نیست اما جشنواره امسال رنگ‌آمیزی خوبی دارد و سعی کردیم از هر رپرتوار یک نماینده داشته باشیم.»
 
شش‌بلوکی‌اضافه کرد: «بعضی مناطق استقبال بیشتری از جشنواره کردند و در برخی مناطق آثار کمتری داشتیم که دلیلش میزان جاری بون موسیقی در زندگی روزمره اقوام است. مثلا در بین مردم تربت جام موسیقی همیشه جاری است اما در برخی نقاط مرکزی ایران پسران راه پدران را ادامه ندادند و موسیقی در زندگی روزمره‌شان کمرنگ شده است. ما در زمینه موسیقی نواحی ایران پتانسیل‌های زیادی داریم و می‌توانیم در طول سال جشنواره‌های متعددی برگزاری کنیم. ایران به تنهایی به اندازه یک قاره تنوع موسیقایی دارد و ما می‌توانیم بخش بین‌المللی به جشنواره اضافه کنیم. حتی می‌توانیم در زمینه گردشگری موسیقی حرف داشته باشیم. موسیقی نواحی صرفا یک ژانر نیست بلکه در دل خودش ادبیات شفاهی، تاریخ شفاهی و آیین‌های مهمی را جای داده است که شناسنامه یک قوم است و تقویت آن، تقویت فرهنگ است.»
تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 11:25

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود دامون شش بلوکی: می‌توانیم در زمینه‌ی گردشگری موسیقی فعال شویم | موسیقی ما