بنیاد کودک
آهنگسازی روی اشعار سپید شجاعت می‌خواهد
گزارشی از رونمایی آلبوم محاق به آهنگسازی هوشنگ کامکار:
آهنگسازی روی اشعار سپید شجاعت می‌خواهد
آمن خادمی: آلبوم موسيقي محاق به آهنگسازي هوشنگ كامكار بر اساس اشعاري از شاعران نوپرداز ظهر امروز 14 آذرماه با حضور محمد سریر،محمود دولت آبادی،احمد پژمان و... در خانه هنرمندان رونمايي شد.

در ابتدا محمدعلي چاوشي ناشر اين اثر گفت: از بزرگان موسيقي تشكر مي‌كنم كه به من اعتماد به نفس دادند و از من به خاطر توليد آثار جدي حمايت كردند. معتقدم هر اتفاق خوش و ناخوشي كه در حوزه موسيقي مي‌افتد خانه موسيقي مي‌تواند در آن تأثيرگذار باشد.

در ادامه اين مراسم ، محمد سرير مديرعامل خانه موسيقي در باره چگونگي تأثيرگذاري اين قبيل آثار و جايگاهشان در موسيقي ايران گفت: مقوله تصنيف قطعات موسيقي اشعار نو و به ويژه سپيد امري است كه در فرهنگ موسيقي ما آشنا نيست و آن پيامي كه براي مخاطب عام ايجاد مي‌كند بسيار كم است.

وي افزود: ورود به اين حوزه يكسري توانايي‌هاي فني خاص و شجاعت و آينده‌نگري مي‌خواهد. معتقدم وقتي آهنگسازي قصد دارد شعري را با موسيقي به تصوير كشد بينش خاصي پشت آن بايد باشد.

اين آهنگساز ادامه داد: نقش ملودي در اين نوع آثار و استفاده مشترك از سازهاي كلاسيك غرب و سازهاي ايراني توانايي ويژه‌اي مي‌خواهد.

سرير با اشاره به آلبوم محاق گفت: متون سنگيني كه در اين كار وجود دارد تلاش ارزنده‌اي را مي‌طلبد و كامكار توانسته در اين زمينه تجربه خوبي داشته باشد. همچنين نفوذ در ذائقه عمومي نيز توانايي ويژه‌اي مي‌خواهد كه ايشان در كارهاي گذشته‌اش همانند آلبوم در گلستانه علاوه بر اينكه زاويه‌هاي كار هنري را حفظ كرده توانسته اقبال عمومي را هم داشته باشد.به نظرم ورود به اين حيطه شجاعت خاص مي‌خواسته كه ايشان توانسته است در اين شرايط يكنواختي كه ما نياز به چنين چيزهايي داريم اين كار را انجام دهد و از اين فضا خارج شده و راهي براي بهره‌گيري موسيقي كيفي باز كند.

وي ادامه داد: اين اثر يك طليعه‌اي است براي استفاده از شعر نو كه دروني‌تر و انساني‌تر است و نگاه و ويژگي‌هايش نسبت به شعر قديم متفاوت است كه اين خود مي‌تواند طليعه جديد براي فعاليت‌هاي آينده باشد.

مديرعامل خانه موسيقي در پايان صحبت‌هاي خود خاطر نشان كرد: در اين اثر شكل ملودي از قالب‌هاي معمول و ساده خارج شده و نياز به تصوير جديد دارد.

در ادامه احمد پژمان(آهنگساز) گفت: به نظرم اين اثر يكي از بهترين كارهاي هوشنگ كامكار است.يكي از مسائل بارز در اين اثر انتخاب صداي خواننده است چرا كه خواننده‌هاي رديف‌خوان همخواني با چنين كارهاي اركسترال ندارند.به نظر من اين آهنگساز توانسته ملودي‌هاي زيبايي را در كنار اين اشعار قرار دهد كه بسيار دلنشين شده است.

وي ادامه داد: معتقدم هر موسيقي يك عده مخاطب خاص دارد و نبايد به اين فكر كنيم كه همه موسيقي‌ها بايد خيل عظيمي از مخاطبان را به خود جلب نمايند اما از سوي ديگر اعتقاد دارم شعر و دكلمه مي‌تواند در يك اثر موسيقايي مخاطب بيشتري را به همراه داشته باشد.

پژمان در پايان اظهار داشت: پيشنهاد مي‌كنم انجمن موسيقي و خانه موسيقي روي چنين آثاري كه بار فرهنگي دارند، سرمايه‌گذاري کند.

در ادامه اين مراسم هوشنگ كامكار با اشاره به روند شكل‌گيري اين اثر گفت: من محاق را از زمستان سال گذشته آغاز كردم و قرار بود اواخر بهار امسال منتشر شود اما خوشحالم كه در پاييز رونمايي مي‌شود.

وي افزود: محاق شعري بود كه من آن را از گذشته دوست داشتم و هميشه زمزمه مي‌كردم. سال گذشته تحت تأثير اين شعر قرار گرفتم و با انتخاب ديگر اشعار اين‌آلبوم را شكل دادم.

كامكار با بيان اينكه محاق كاري در زمينه موسيقي ملي ايران است، ادامه داد: من اين نوع كار را از آلبوم در گلستانه آغاز کرده ام.

در پايان اين مراسم محمود دولت‌آبادي گفت: من در موسيقي پياده هستم و فقط آن را مي‌شنوم، مي‌شنوم ، مي‌شنوم.

وي افزود: با توجه به اينكه هيچ تخصصي در علم موسيقي ندارم عذرخواهي مي‌كنم كه نمي‌توانم حرفي درباره اين هنر بزنم اما قول مي‌دهم اين كار را بشنوم.

مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی "محاق" با حضور میهمانانی چون محمود دولت‌آبادي، محمد سرير، داود گنجه‌اي، هوشنگ كامكار، احمد پژمان، داريوش پيرنياكان و ... در خانه هنرمندان برگزار شد.
منبع: 
ایلنا
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 آذر 1389 - 00:00

دیدگاه‌ها

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:44

بنده خواننده این آلبوم و یکی از حضار جلسه رونمایی محاق بودم؛سپاسگزارم از این اطلاع رسانی که چون همیشه نیک انجام شده است. اما واقعا بسیار متعجب شدم که ایلنا و یا بهتر بگویم خبر نگار محترم نام بنده و خانم صبا کامکار را در این خبر اصلا درج نکرده اند.همانطور که در سخنرانی ام در جلسه هم عرض کردم من بسیار دوستدار کامکارها؛ آقای پژمان و اساتید دیگر هستم واحترامشان مستدام قلبم است و سالهااست در کنارشان انجام وظیفه حرفه ای و دوستی بجای می آورم؛آیا معرفی بنده و خانم کامکار به عنوان خواننده این اثر آن شکل که در این جلسه مطرح شد؛نه بیشتر،انتظار گزافی است یا کسر شأن آن خبر گزاری محترم و یا سایت موسیقی ما بوده است،یا دلیل خاصی دارد؟حتما باید از هنرمندان نامی بود که از یک حمایت معنوی خبری برخوردار بود؟آیا نمیشود در این مملکت جوان و حرفه ای بود؟آیا حتما باید از روز تولد نامی باشیم یا حتما مویمان سپید شده باشد؟
دیروز در مورد آواز بنده در این اثر بسیار بحث شد که از جنبه هنری برای من شایان توجه خاص بود؛(البته برای خود شخص من مهم نیست؛چرا که اگر دنبال شهرت و نام بودم دستیابیش پس از این همه سال خدمتگزاری فرهنگ و تدریس و آهنگسازی ،کار سهلی بود)اگر درج همه خبر های آن خبرگزاری اینگونه است؛متاسفانه احتمال این میرود که بسیاری از جلسات دیگر که من خبرش را از این طریق به دست آوردم نیز دچار نقصان باشد.بگذارید جوانان ما روحیه تبلورشان با اینگونه دلسردی های کوچک نخشکد.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آهنگسازی روی اشعار سپید شجاعت می‌خواهد | موسیقی ما