بنیاد کودک
خبری که صحیح روایت نشد؛
مستندی بر نتایج کسب‌شده توسط گروه آوازی تهران در فستیوال لتونی
موسیقی ما - علی عظیمی‌نژادان: چندی پیش خبری در مورد کسب مدال طلای مسابقات بین‌المللی توسط گروه کر آوازی تهران منتشر شد. شنیدن این خبر در فضای کم‌تحرک و یا حتی بی‌تحرک موسیقی کشور ما بسیار امیدبخش و خوشحال‌کننده بود. زمان زیادی است که فعالیت حوزه‌ی موسیقی کشور ما به برگزاری چندین کنسرت و جشنواره دولتی خلاصه شده است؛ گویی موسیقی تنها به همین امور محدود می‌شود. به‌هرحال شنیدن خبر کسب مدال طلا توسط یک گروه موسیقی ایرانی در مسابقات بین‌المللی بسیار تأثیرگذار بوده است. البته گروه آوازی تهران پیش از این هم سابقه‌ی کسب چنین عناوینی را داشته و [چنین رخدادی] خیلی هم دور از انتظار نبود.

به‌هرحال بعد از شنیدن این خبر و به واسطه‌ی این که حضور گروه آوازی تهران در این مسابقات تقریباً بدون اطلاع‌رسانی انجام شده بود، سعی کردیم با جستجوی وب‌سایت این مسابقات از این رویداد اطلاعات بیشتری کسب کنیم. اما با مطالعه‌ی هرچه بیشتر این سایت، دچار تعجب شدم. اولین نکته در همان صفحه‌ی ابتدایی سایت بود. در صفحه‌ی ابتدایی این وب‌سایت و در قسمت شرایط شرکت در این مسابقات از تمامی گروه‌های کر غیرحرفه‌ای دنیا برای حضور در این بازی‌ها دعوت شده است. همین عنوان غیرحرفه‌ای بسیار تأمل‌برانگیز است.

همه‌ی ما آنسامبل آوازی تهران را به عنوان یک گروه حرفه‌ای می‌شناسیم و حتی خود فعالیت‌های این گروه هم گویای این موضوع است. اما از طرف دیگر صاحب‌نظران با مفهوم حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در دنیا آشنا هستند. وقتی از حضور غیرحرفه‌ای‌ها صحبت به میان می‌آید، دیگر معیارهای تخصصی سنجش فنی کم‌رنگ خواهند شد که البته بسیار هم طبیعی است. زیرا دلیلی برای این کار وجود ندارد. (نحوه‌ی داوری، امتیازدهی و مدال دادن به گروه‌ها که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، تأییدکننده‌ی این مطلب است.) در هر صورت با مطالعه‌ی همین قسمت ابتدایی نکات زیادی روشن خواهد شد.

اما شاید نتایج این مسابقه تعجب‌برانگیزترین بخش آن باشد. طبق خبرهای منتشر شده، «گروه آوازی تهران» در دو بخش مدال طلا و در یک بخش مدال نقره کسب کرده است. تصور اولیه‌ی ما هم این بود که گروه مزبور در دو بخش، اول و در یک بخش دوم شده است. اما نتایج این مسابقات چیز دیگری می‌گویند:

* آنسامبل آوازی تهران در بخش کُر مجلسی ترکیبی یا «Mixed Chamber Choirs» 75/83 امتیاز کسب کرده و در جایگاه چهاردهم جدول مسابقات قرار گرفته است. در این بخش 31 گروه حضور داشته‌اند. نکته‌ی دیگر اینکه در این مسابقات، مدال طلای اعطا شده به گروه‌ها در دو کیفیت (Quality) ارائه شده که مدال طلای آنسامبل آوازی تهران در این بخش، درجه دو است.

* آنسامبل آوازی تهران در بخش موسیقی کُرال مردمی یا «Popular Choral Music» 88/72 امتیاز کسب کرده و در جایگاه پانزدهم جدول مسابقات قرار گرفته است. در این بخش 16 گروه حضور داشته‌اند. گروه آوازی تهران در این بخش موفق به دریافت مدال نقره شده است. لازم به ذکر است که مدال نقره و برنز کیفیت‌بندی ندارند.

* آنسامبل آوازی تهران در بخش موسیقی محلی یا فولکلور 88/82 امتیاز کسب کرده و در جایگاه شانزدهم جدول مسابقات قرار گرفته است. در این بخش 37 گروه حضور داشته‌اند. مدال طلای آنسامبل آوازی تهران در این بخش هم درجه دو است.

نکته‌ی دیگر این که سایت این مسابقات رده‌بندی جهانی گروه‌های آکاپلا را در رشته‌های مختلف ارائه کرده است که لینک این بخش در انتهای این مقاله قابل مشاهده است. با کمال تعجب، آنسامبل آوازی تهران در هیچ‌یک از این بخش‌ها در بین 50 گروه اول جهان حضور ندارد.

با دیدن جدول نتایج این مسابقات متوجه می‌شویم که مقام کسب شده توسط آنسامبل آوازی تهران آنطور که ما تصور می‌کردیم نبوده است. همه‌ی ما از توانایی‌های آنسامبل آوازی تهران آگاهیم و البته در این مورد خاص به نظر می‌رسد درست اطلاع رسانی نشده است.

با توجه به اطلاعات ذکر شده دیگر اخبار، اتفاقات، تبریک‌ها و بزرگ‌نمایی‌های مرتبط با این رویداد از سوی هنرمندان و مسئولین خالی از اعتبار می‌نماید. شاید از هنرمندان هم نباید انتظار زیادی داشت که پیگیر جزئیات اخبار باشند و هرچه که می‌شنوند را باور نکنند. اما در این باره بیشترین ایرادها بر مسئولین و متولیان موسیقی وارد است.

باز هم لازم به ذکر است که آنسامبل آوازی تهران، یک گروه باکیفیت است اما این انتظار را داریم که این قبیل خبر‌ها به شکل صحیح و مناسب‌تری منتشر شود.

نتایج سه بخش این مسابقات که آنسامبل آوازی تهران در آن شرکت کرده بود و همچنین لینک وب‌سایت این مسابقات در ادامه ارئه می‌شود:

وب‌سایت مسابقات:
http://www.interkultur.com/competitions-festivals/world-choir-games/riga-2014
شرایط شرکت در این مسابقات و بخش‌های مختلف آن:
http://www.interkultur.com/competitions-festivals/world-choir-games/riga-2014/possibilities-of-participation/
رده‌بندی جهانی گروه‌ها:
http://www.interkultur.com/leftnavi/world-rankings
نتایج مسابقات:
http://www.interkultur.com/concorsi-festival/world-choir-games/riga-2014/results
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 11:14

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 18:21

سلام
بسیار گزارش روشنگرانه و جالبی بود
باید از تلاش گروه آوازی تهران تشکر کنیم که با تلاشهای شخصی و بدون هیچ کمک دولتی پیگیر اعتلای نام ایران هستند.
اما باید از دفتر موسیقی ارشاد بشدت گله کرد که آقای ارجمند عزیز شما هم استاد دانشگاه و هم مدعی آهنگسازی و هم اینکه تو این سفر حضور داشتید
چجوری بخودتون اجازه دادید که واقعیت را منکر بشوید و باعث شرمندگی کسانی بشوید که به اعتماد شما در این مراسم آمدند و باعتماد حرف شما تیتر زدن؟
شما که میدونستین تو رنکینگ ایران جایی نداشته و در یک جا سی و چهارمه و به صدنفر طلا دادن و گروههای آماتور حضور دارن - که البته اینها از ارزش گروه آوازی تهران کم نمیکنه - اما شماچرا؟
و بدتر از همه اینکه چرا این خبر نادرست را به تلاشها و برنامه های دفترموسیقی ربط دادید؟
دوباره از گزارش خیلی جسورانه و صادقانه موسیقی ما ممنونیم

پنجشنبه 30 مرداد 1393 - 06:38

موسيقي ما مثل هميشه تشكر، اما جند نكته: كروه كر عمرانلو كروه بسيار با انكيزه و هنرمندي است كه به سبب اين كار اشتباه خود نبايد نابود شود و دوستان در اظهار نظرها لطفا اين نكته را رعايت كنند، دو ديكر اينكه اين كروه از ابتدا با حمايت هاي مستقيم وزارت ارشاد در همه رخدادهاي بين المللي شركت كرده و شايد اكر اين حمايت ها ازديكر كروه هاي خوب شهرستاني (به خصوص شيراز ) انجام ميشد وضعيت كر ما بهتر از اين بود. نكته سوم فريبكاري در ارايه نتايج رقابت هاي لتوني است كه كر جه خود كروه نيز در اين كار مقصر است اما مسيوليت ان تمام و كمال بر عهده مديري است كه در اين سفر همراه كروه بوده و با بزرك نمايي صدها برابري اين موفقيت خواسته ان را به حضور خود در دفتر موسيقي ربط دهد و در اين ميان از به خطر افتادن حيثيت حرفه اي اساتيدي مثل شجريان و مشايخي هم ابا نكرده و اصولا فكر ميكند ميشود با حرف هاي هيجاني و بي عقبه ،براي دوران مديريت خود كارنامه جعلي درست كند.

پنجشنبه 30 مرداد 1393 - 20:38

این دوستانی که اینقدر زود جبهه گیری میکنن و همه ی موفقیت های این گروه رو با ناآگاهیشون زیر سوال میبرن، لطفا توضیحات میلاد عمرانلو رو در این رابطه بخونن تا کاملا متوجه همه چی بشن ! فکر کنم بعد از خوندن اون توضیحات، نویسنده ای این مطلب و کسانی که این کامنت های بالا رو گذاشتن، شرمنده بشن !

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود مستندی بر نتایج کسب‌شده توسط گروه آوازی تهران در فستیوال لتونی | موسیقی ما