برنامه یاد بعضی نفرات
 
با داوری علی‌اصغر شاهزیدی، هنگامه اخوان، حمیدرضا نوربخش و مظفر شفیعی در بخشِ آواز
بخش دستگاهی جشنواره‌ی موسیقی جوان کار خود را آغاز کرد
موسیقی ما - با اتمام بخش موسیقی نواحی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان (گزارش)، اجراهای بخش موسیقی دستگاهی ایران از شنبه ۱۹ مردادماه با آواز ایرانی در تالار رودکی آغاز شد و شرکت کنندگان در مقابل هیأت داورانی متشکل از حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی اصغر شاهزیدی و مظفر شفیعی تکنیک‌های آوازی شان را ارائه دهند.

در بخشِ اول سه گروه سنی الف، ب و ج به اجرای برنامه پرداختند و بخش دوم و پایانی روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان، به نشست نقد و بررسی آثار اختصاص داشت و هیأت داوران اجراهای امروز را مورد بررسی قرار دادند.

حضور محمد اللهیاری مدیرکل دفتر موسیقی، حضور مجدد ژان دورینگ موسیقی دان و موسیقی پژوه فرانسوی از نکات قابل توجه در روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

همچنین در بخش دیگر روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان نشست نقد و بررسی آثار روز نخست بخش موسیقی دستگاهی، شامگاه شنبه ۱۹ مردادماه و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و علی اصغر شاهزیدی (اعضای هیأت داوران) برگزار شد.

مظفر شفیعی: نگرانی‌هایمان برطرف شد 

در ابتدا مظفر شفیعی دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: «در ابتدا از مسئولین برگزاری جشنواره مخصوصا جناب دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که یک جشنواره بسیار خوب و پربار را برگزار می‌کنند. در مورد اجراهای امروز باید بگویم که ما زمانی که مرحله اول داوری را مشاهده کردیم از اجراها چندان راضی نبودیم و از این قضیه ناراحت بودم اما اجراهای امروز واقعا خوب و رضایت بخش بود و نگرانی هایمان با اجراهای امروز برطرف شد و با اجراهایی که امروز مشاهده کردیم مسلما کار هیأت داوران برای انتخاب نفرات برگزیده بسیار سخت خواهد بود.»

وی افزود: «در آواز، شعر مقوله بسیار مهمی است و اگر شعر را از آواز حذف کنیم، تنها چهچهه باقی می‌ماند. در قسمت انتخاب اشعار باید بیشتر تلاش کنید و طوری نباشد که فقط آواز دستگاهی را فرا گرفته باشید. امروز در بخش بداهه ضعف زیادی داشتید و باید بیشتر تلاش کنید تا در سال‌های آینده با آمادگی و تسلط بیشتری در این جشنواره شرکت کنید.»

علی‌اصغر شاهزیدی: هنرمندان جوان کارتان را با جدیت دنبال کنید

سپس «علی اصغر شاهزیدی» دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز نیز گفت: «من هم به نوبه خودم به جناب آقای اسعدی و دیگر مسئولین جشنواره موسیقی جوان و همچنین انجمن موسیقی ایران خسته نباشید می‌گویم که این جشنواره را به ایستگاه سیزدهم رساندند و انشالله در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد. همانطوری که جناب شفیعی اشاره کردند، زمانی که مرحله اول اجراها را داوری کردیم همگی از اجراهای امسال ناامید شدیم اما امروز خوشبختانه هنرمندان جوان جبران کردند و اجراهای بسیار خوبی را از آن‌ها شاهد بودیم. توصیه‌ای که من به شما هنرمندان جوان دارم این است که کارتان را با جدیت دنبال کنید و فریب زرق و برق بعضی مسائل را نخورید و خودتان را باور کنید و بسازید و امیدوارم که همیشه موفق باشید و به خوبی از عهده کار برآیید.»

شاهزیدی ادامه داد: «در آواز وزن شناسی و عروض آواز نکته بسیار مهم است و باید این نکات را به خوبی یاد بگیرید. همچنین آوازهای قدیمی را بیشتر گوش دهید تا در دوره‌های آینده با آمادگی بیشتری در این جشنواره حاضر شوید.»

حمیدرضا نوربخش نیز یه عنوان عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: «بنده نیز از دوست عزیزم جناب آقای دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند تا این جشنواره استمرار داشته باشد. همچنین از آقای ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و همکاران بسیار پرجنب و جوش و زحمت کش انجمن موسیقی ایران نیز بابت همراهی شان در این جشنواره صمیمانه تشکر می‌کنم.»

حمیدرضا نوربخش: جوانان باید تلاش بیشتری کنند تا بهتر شوند 

وی افزود: «اجراهای امروز نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود و اجراهای فشرده‌ای را شاهد بودیم. تمام افرادی که در این دوره برگزیده نمی‌شوند، فکر نمی‌کنم آنقدر ناراضی باشند به دلیل اینکه همه این عزیزان به این باور رسیده‌اند که داوری در این جشنواره بسیار دشوار است و رقابت بسیار نزدیک به هم است و طبیعتا چیدمان داوری به نوعی است که نمی‌شود در هیچ‌کدام از بخش‌ها را متهم کرد به اینکه یک سلیقه و روش خاصی مدنظر داوران است و این موضوع یک مسئله قابل اهمیت است و جای تقدیر و تشکر است.»‌

حمیدرضا نوربخش در پایان بیان کرد: «افرادی که در این جشنواره برگزیده می‌شوند به این معنا نیست که بهترین آوازخوانان کشور هستند بلکه افرادی هستند که در این جشنواره شرکت کردند و به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شده است. بنابراین از تمام هنرمندان می‌خواهم که حتی اگر به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند، باز هم تلاش و تمرین کنند تا بهتر شوند.»

سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ 5 مردادماه تا 5 شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران در حال برگزاری است.
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 مرداد 1398 - 12:26

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود بخش دستگاهی جشنواره‌ی موسیقی جوان کار خود را آغاز کرد | موسیقی ما